Menu kontekstowe

Pod prawym klawiszem myszki jest dostępne menu kontekstowe, którego zawartość zmienia się zależnie od obszaru lub obiektu, nad którym klikniemy.

Odmiennym od pozostałych jest menu odnoszące się do Widoku grafiki, czyli obszaru roboczego, w którym umieszczamy obiekty. 

Możemy tu włączać i wyłączać wyświetlanie osi i siatki (zwróć uwagę na Opcje - Widok grafiki, gdzie definiujemy wyświetlanie tych elementów).

Powiększalnik służy do wyświetlania obszaru z przybliżeniem od 25 do 400 procent, aczkolwiek kręcąc kółkiem myszki możesz uzyskać wartości przybliżenia znacznie wykraczające poza te standardowe granice - kilka czy nawet tysiąc procent.

Polecenie OśX : OśY służy do zmiany proporcji wyświetlania osi - od 1:1000 do 1000:1 (to samo możesz ustawić w Opcje - Widok grafiki). Możesz także nacisnąć klawisz Ctrl i przesunąć oś Y pionowo, a oś X poziomo, aby zmienić proporcje.

Polecenie Pokaż wszystkie obiekty powoduje takie przybliżenie lub oddalenie widoku, aby były widoczne wszystkie obiekty projektu i wypełniały one widoczne okno - jeśli jest to nieskończona prosta, to obejmowane są punkty, na których się ona rozpina.

Polecenie Standardowy widok przywraca widok po dokonanych deformacjach, np. przybliżeniu, zdeformowaniu proporcji osi itd.

Polecenie Widok grafiki daje dostęp do zestawu opcji wyświetlania osi i siatki (to samo możesz ustawić w Opcje - Widok grafiki).

Pokazane niżej obiekty mają podobne menu, a różnią się jedynie możliwością zmiany sposobu wyświetlania postaci w Widoku algebry.

Polecenie Pokaż obiekt chowa obiekt, ale oczywiście go nie usuwa. Zauważ, że gdy na przykład schowasz okrąg czy prostą, zmienia się ikona przy definicji obiektu w Widoku algebry - zamiast pełnej, kolorowej kropki widzimy białe kółko - gdy klikniesz kółko, zmieni się ono w kolorową ikonę, a obiekt zostanie ujawniony.

Polecenie Pokaż etykietę powoduje wyświetlenie etykiety, jeśli nie jest ona wyświetlana, gdyż tak mamy ustawione domyślne opcje (Opcje - Etykietowanie). Oczywiście postać etykiety będzie zależna od tego, co wybierzemy we właściwościach obiektu (karta Podstawowe, Pokaż etykietę - wybór wartości). Pisaliśmy o tym w rozdziale Właściwości obiektu.

Polecenie Ślad włączony umożliwia kreślenie śladu przez przesuwający się obiekt, na przykład punkt. Można w ten sposób ilustrować przebieg funkcji.

Polecenie Obiekt pomocniczy przenosi obiekt do kategorii Pomocnicze. Polecenie jest widoczne wtedy, gdy włączony jest Widok algebry.

Polecenie Kopiuj do Pola wprowadzania kopiuje do tego pola postać algebraiczną obiektu, co odpowiada zaznaczeniu obiektu i naciśnięciu Alt+F4.

Polecenie Zmień nazwę uruchamia okienko o tej samej nazwie i pozwala zmienić nazwę, np. okręgowi o domyślnej nazwie c możemy nadać nazwę ZielonyOkrąg. Odpowiada to polu Nazwa we właściwościach obiektu, na karcie Podstawowe.

Polecenie Usuń usuwa obiekt - możemy też zaznaczyć obiekt i nacisnąć klawisze Del lub Backspace.

Polecenie Właściwości uruchamia okno z właściwościami obiektu - pisaliśmy o tym w osobnym rozdziale.