Narzędzia

Zacznijmy od dostosowania paska narzędzi. Po wybraniu tego polecenia ukazuje się okno Dostosuj pasek narzędzi, w którym możemy przemodelować narzędzia dostępne w pasku narzędziowym GeoGebry.

W lewym panelu widzimy zwinięte w grupy narzędzia, dokładnie odpowiadające zawartości paska. W prawym panelu widzimy te same narzędzia, ale "na płasko". Modyfikacja paska polega na usunięciu lub przeniesieniu rozmaitych narzędzi między grupami. Aby na przykład przenieść narzędzie o nazwie Przecięcie dwóch punktów z grupy Nowy punkt do grupy Wielokąt, trzeba wskazać to narzędzie w lewym panelu i kliknąć przycisk Usuń, potem ustawić kursor w grupie Wielokąt, wskazać narzędzie Przecięcie dwóch punktów w prawym panelu i kliknąć przycisk Wstaw. To oczywiście tylko przykład.

Przyjrzyjmy się teraz, jak tworzyć własne narzędzia. Są to de facto makra pozwalające wprowadzać pewne zdefiniowane wcześniej obiekty. Jeśli często tworzymy jakieś obiekty i nadajemy im pewne własności, możemy utworzyć "gotowce", które znacznie przyspieszą ich wprowadzanie do rozmaitych projektów.

Przypuśćmy, że chcemy mieć narzędzie o nazwie Pięciokąt. Najpierw trzeba utworzyć wielokąt foremny, wyznaczając 5 boków. Gdy wielokąt znajduje się w projekcie, kliknij w menu Narzędzia - Utwórz nowe narzędzie. W oknie Utwórz nowe narzędzie, na karcie Obiekty wejścia, wybierz pozycję Pięciokąt. Kliknij przycisk Następny. Na karcie Obiekty wejścia zaakceptuj punkty i ponownie kliknij Następny. Na karcie Nazwa i ikona wpisz nazwę narzędzia, np. 5kat

W tym momencie w pasku narzędziowym pojawi się dodatkowa ikona - grupa własnych narzędzi (jeśli narzędzi mamy już kilka, ikona jest rozwijana). Gdy klikniesz ikonę narzędzia, a potem dwukrotnie w polu roboczym, zostanie narysowany pięciokąt.

Własne narzędzia są zapisywane razem z projektem - nie są uniwersalne. Możesz jednak uruchomić polecenie Narzędzia - Menedżer narzędzi, wskazać narzędzie i zapisać je na dysku. Otrzymuje ono rozszerzenie .ggt. Jeśli zechcesz je wczytać do innego projektu, po prostu wybierz polecenie Plik - Otwórz i wskaż wszystkie własne narzędzia, które chcesz wczytać do projektu (można wiele jednocześnie, wciskając klawisz Ctrl). Zostaną one załadowane do projektu i będzie je można w nim wykorzystywać.

Niestety, w obecnej wersji programu nie ma możliwości ponownej edycji już utworzonego narzędzia - jeśli zechcesz je zmodyfikować, musisz je zbudować od nowa.