Edycja

Polecenie Cofnij służy do cofania ostatnio wykonanej operacji. System zapamiętuje w praktyce dowolnie wiele operacji. Zwróć uwagę, że gdy w menu Widok uruchomisz Protokół konstrukcji, będziesz mógł jednym kliknięciem przechodzić do dowolnego etapu budowania projektu, wygaszając następujące po nim (aczkolwiek protokół nie jest dokładnie tożsamy z historią operacji). Zwróć uwagę, że poza poleceniem Cofnij (i odpowiadającym mu skrótem klawiaturowym Ctrl+z), możesz jeszcze korzystać z przycisku cofania operacji po prawej stronie interfejsu, w pasku narzędziowym.

Polecenie Ponów służy do przywracania ostatnio cofniętej operacji. Także i tutaj możesz przywrócić wiele cofniętych ostatnio operacji, korzystając z polecenia w menu, skrótu klawiaturowego lub przycisku.

Polecenie Usuń służy do usunięcia zaznaczonego obiektu - szybszą metodą jest oczywiście naciśnięcie klawisza Del na klawiaturze.

Polecenie Zaznacz wszystko służy do zaznaczenia wszystkich obiektów znajdujących się w projekcie, co możemy wykorzystać do hurtowego nadania jakiejś własności (np. koloru) wszystkim obiektom. Zwróć też uwagę, że zaznaczając obiekty myszką, z wciśniętym klawiszem Ctrl, możesz zaznaczyć tylko te, które chcesz akurat zmodyfikować.

Polecenie Zaznacz bieżącą warstwę pozwala zaznaczyć wszystkie obiekty, które należą do tej tej samej warstwy co aktywny w danej chwili (zaznaczony) obiekt. Zauważ, że każdy obiekt możesz przypisać do jednej z 10 warstw (od 0 do 9), sięgając we właściwościach do karty Zaawansowane i wybierając warstwę. Zaznaczenie warstwy pozwala zorientować się w logice projektu, jak też zmienić hurtowo jakąś właściwość należących do warstwy obiektów, np. kolor czy grubość linii.

Polecenie Zaznacz potomków umożliwia zaznaczenie obiektów zależnych od aktywnego obiektu, np. okręgu o środku lub trójkąta o wierzchołku w zaznaczonym punkcie (obiekcie niezależnym w danej hierarchii), albo też symetralnej zaznaczonego w danej chwili odcinka. Czasem może to być nawet kilka obiektów zależnych od jakiegoś obiektu niezależnego, również w kolejnych generacjach. Zaznaczenie takie znacznie ułatwia zorientowanie się w logice całego projektu.

Polecenie Zaznacz przodków jest w pewnym sensie odwrotne do zaznaczania potomków i służy do zaznaczania tych obiektów, od których zależy dany obiekt. Gdy np. zaznaczysz okrąg, zaznaczanie przodka spowoduje zaznaczenie jego środka i punktu na okręgu, gdyż to one posłużyły do rozpięcia okręgu.

Polecenie Kopiuj Widok Grafiki do schowka pozwala skopiować grafikę z obszaru roboczego i wstawić ją do zewnętrznego programu, np. przeglądarki grafiki czy edytora tekstu.

Polecenie Właściwości uruchamia okno właściwości obiektu (dostępne także za pośrednictwem polecenia w menu kontekstowym myszy), przy czym jeśli żaden obiekt nie jest w danym momencie zaznaczony, wczytywany jest pierwszy alfabetycznie, a jeśli jakiś obiekt jest zaznaczony, wczytywany jest jego zestaw właściwości.