Uczeń na szóstkę w Gminie Woźniki

Gmina Woźniki wraz z Szkołą Podstawową w Psarach, Szkołą Podstawową w Lubszy oraz Szkołą Podstawową w Woźnikach – Ligocie Woźnickiej realizują projekt „Uczeń na szóstkę w gminie Woźniki” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach poddziałania 11.1.4 Poprawa efektywności kształcenia ogólnego – konkurs.

Okres realizacji projektu : 01.07.2017 r. – 30.06.2019 r.

Celem głównym projektu jest poprawa sytuacji u 200 uczniów poprzez dodatkowe zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze i rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, a także wpierające uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz doskonalenie kompetencji 31 nauczycieli w ramach szkoleń.

W ramach realizowanego projektu dla trzech szkół zakupiono pomoce dydaktyczne niezbędne do poszerzania wiedzy i umiejętności oraz dedykowane do edukacji włączającej dostosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Szkoła Podstawowa w Woźnikach – Ligocie Woźnickiej realizuje :

- zajęcia dodatkowe dla uczniów młodszych i zdolnych z matematyki

- zajęcia dodatkowe dla uczniów młodszych i zdolnych z języka angielskiego

- zajęcia dodatkowe dla uczniów młodszych i zdolnych z języka niemieckiego

- zajęcia wyrównawcze z matematyki dla uczniów młodszych i ze SPE

- zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego dla uczniów młodszych i ze SPE

- zajęcia wyrównawcze z języka niemieckiego dla uczniów młodszych i ze SPE

- koło teatralne

- koło szachowe

- koło odkrywcze

- zajęcia logopedyczne grupowe

- zajęcia logopedyczne indywidualne

Zajęcia dodatkowe dla uczniów młodszych i zdolnych z języka angielskiego i zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego dla uczniów młodszych i SPE

Uczniowie na zajęciach dodatkowych dla uczniów młodszych i zdolnych z języka angielskiego często korzystają z pomocy naukowych – lekcje z tablicą interaktywną są już codziennością. Uczniowie grają w przeróżne gry za pomocą kart obrazkowych. Na jednej z lekcji układali piramidę pokarmową - decydowali wspólnie jaki rodzaj pożywienia stanowią dane produkty spożywcze. Zabawa ta stworzyła im doskonałe warunki do poznania zdrowych i niezdrowych produktów. Dodatkowo, była nie lada atrakcją i pozwoliła im się świetnie bawić.

Uczniowie na zajęciach wyrównawczych z języka angielskiego dla uczniów młodszych i ze SPE korzystają często z tablicy interaktywnej oraz kart obrazkowych. Na jednej z lekcji uczniowie mówili o zawodach swoich marzeń, korzystając z specjalnych sylwetek przedstawiających najpopularniejsze zawody oraz kart z ich nazwami. Uczniowie odgadywali wymarzony zawód kolegi, następnie układali wszystkie sylwetki na podłodze i dopasowywali do nich nazwy.

Zajęcia dodatkowe dla uczniów młodszych i zdolnych z języka niemieckiego i zajęcia wyrównawcze z języka niemieckiego dla uczniów młodszych i SPE

Na zajęciach dodatkowych dla uczniów młodszych i zdolnych z języka niemieckiego ćwiczy się wszystkie sprawności językowe. Rozwijane są umiejętności korzystania przez uczniów z różnych źródeł informacji. Często do tego celu używana jest tablica mutimadialna.

Poszerzane jest i uzupełniane słownictwo z kursu podstawowego z pomocą kart obrazkowych oraz innych pomocy otrzymanych z projektu. Karty obrazkowe Flashcarts oraz Grammatick Cards - pomagają w przypomnieniu i utrwaleniu różnego rodzaju słownictwa np: czynności w czasie teraźniejszym, owoce, warzywa, zwierzęta, sprzęty użytku domowego.

Na zajęciach wyrównawczych z języka niemieckiego dla uczniów młodszych i ze SPE ćwiczy się wszystkie sprawności językowe, ze szczególnym uwzględnieniem zapamiętywania słownictwa oraz używania go w trakcie rozmowy. By jeszcze lepiej poszerzyć i uzupełnić słownictwo z kursu podstawowego, często korzystamy z kart obrazkowych - Flashcarts oraz Grammatick Cards. Karty te pomagają w przypomnieniu i utrwaleniu różnego rodzaju słownictwa np: przybory szkolne, meble, zawody, czynności oraz w zagadnieniach gramatycznych.

Rozwijane są umiejętności korzystania przez uczniów z różnych źródeł informacji. Często do utrwalania gramatyki oraz rozwijania wiedzy o kulturze krajów niemieckojęzycznych używana jest tablica multimedialna.

SPRAWOZDANIE OPISOWE Z REALIZACJI ZAJĘĆ

ODBYWAJĄCYCH SIĘ

OD PAŹDZIERNIKA 2017 R. DO CZERWCA 2018 R.

ORAZ OD WRZEŚNIA 2018 R. DO CZERWCA 2019 R.

W RAMACH PROJEKTU UCZEŃ NA SZÓSTKĘ W GMINIE WOŹNIKI

WND-RPSL.11.01.04-24-02D3/17-002

SZKOŁA PODSTAWOWA W LIGOCIE WOŹNICKIEJ

ZAJĘCIA DODATKOWE DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH I ZDOLNYCH

Z MATEMATYKI

Realizacja zajęć polegała na: utrwaleniu oraz poszerzaniu wiadomości i umiejętności matematycznych, kształtowaniu postaw twórczych, rozwijaniu pomysłowości w myśleniu i działaniu. Zajęcia polegały na utrwaleniu i poszerzeniu wiedzy zdobytej w szkole oraz przekazaniu uczniom w nowy, atrakcyjny sposób treści matematycznych spoza podstawy programowej. Realizacja wdrożyła uczniów do samodzielnego, logicznego myślenia, rozwijała ich zdolności i zainteresowania, a także przygotowywała do dalszej edukacji matematycznej.

Uczniowie, aktywnie uczestniczyli w zajęciach: liczyli, rachowali, odgadywali reguły, kodowali, dekodowali, rozwiązywali zadania z treścią, przekształcali i układali zadania, mierzyli i zapisywali wyniki pomiaru, posługiwali się jednostkami pomiaru: długości, szerokości, wysokości, odległości, wykonywali obliczenia dotyczące miar, używali pojęć związanych z mierzeniem, odczytywali wskazania zegarów, posługiwali się pojęciami związanymi z czasem i kalendarzem, zapisywali liczby w systemie rzymskim, odczytywali, zapisywali daty i ich chronologiczne porządkowanie, wykonywali proste obliczenia zegarowe i kalendarzowe, korzystali z różnych narzędzi pomiarowych, rozpoznawali i nazywali figury geometryczne, liczyli w przód i tył od danej liczby w zakresie 100, dodawali i odejmowali liczby w zakresie 1000, porównywali dowolne dwie liczby, podawali z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia, sprawdzali wyniki dzielenia za pomocą mnożenia, rozwiązywali zadania tekstowe, rozpoznawali i nazywali figury geometryczne, rysowali figury w pomniejszeniu i powiększeniu.

Praca z uczniami zdolnymi poza doborem właściwych metod nauczania wymagała również stosowania różnorodnych form: zbiorowych i indywidualnych, które miały charakter jednolity lub zróżnicowany. Stosowano zespołowe formy pracy – grupy jednorodne i zróżnicowane pod względem rodzaju i poziomu zdolności – pozwalało to skutecznie indywidualizować podejście do uczniów. Ponadto uczyło ich współpracy, tworzyło okazje do wzajemnego uczenia się, pozwalało każdemu pracować w oparciu o jego mocne strony. Była to okazja do prowadzenia obserwacji uczniów i identyfikowania ich zdolności. Podczas pracy z uczniami zdolnymi ważne było, aby od samego początku uczyć ich odpowiedzialności za własny rozwój oraz planowania i organizacji pracy.

Wnioski:

Satysfakcjonujące jest to, że uczniowie chętnie uczęszczali na zajęcia, co świadczyło o ich systematyczności na podstawie obecności. Współpraca z uczniami układała się dobrze. Zaletą tych zajęć była możliwość wyboru sali, czy to pracowni komputerowej, boiska szkolnego czy zwykłej sali lekcyjnej z pomocami matematycznymi. Dlatego różnorodność była tutaj jak najbardziej wskazana. Na podstawie ankiety ewaluacyjnej można zauważyć, że uczniowie chętnie uczestniczyli na zajęcia dodatkowe. W znacznym stopniu były dla nich ciekawe. Zajęcia te poszerzały ich zakres zainteresowań. Współpraca nauczyciela z uczniami była w 100% efektowna. Uczniowie byli zaangażowani, atmosfera sprzyjała pracy w grupie oraz lekcje były dla nich interesujące.

Praca z uczniami na zajęciach matematycznych przyczyniła się do rozwoju ich zdolności i zainteresowań, rozwinęła ich umiejętności samokształcenia, pobudziła do samodzielnego działania i własnej inwencji twórczej. Uczniowie potrafili logicznie myśleć, uogólniać, wyciągać wnioski, poprawnie, rozwiązywać zadania o podwyższonym stopniu trudności, stosować właściwe działania rozwiązując poprawnie zadania tekstowe, zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce.

Skutkiem pracy prowadzącego była popularyzacja matematyki. Uczniowie będą przygotowani do radzenia sobie z trudnościami i osiągną pozytywną motywację do podejmowania coraz to większych wyzwań. Umożliwi to dzieciom różnorodne spojrzenie na problem, wyrażanie własnych sądów, pomysłów i sposobów rozwiązywania zadań złożonych. Uczniowie nauczyli się doceniać pracę innych, jak również bronić własnego zdania.

ZAJĘCIA DODATKOWE DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH I ZDOLNYCH

Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Uczniowie mieli szansę poglębiać swoją wiedzę z języka angielskiego. Poprzez różnorodność zadań wszystkie zmysły były zaangżowane. Były to zajęcia rozwijające, na których uczniowie rozwiajli zarówno zasób słownictwa, jak i zasady użycia poszczególnych czasów lub konstrukcji gramatycznych.

W trakcie lekcji uczniowie rozwijali poszczególne kompetencje językowe za pomocą różnych zadań – rozwiązywanie kart pracy, dyskusje, oglądanie filmów online, drama, zabawy w parach i grupach.

Po zakończeniu zajęć po pierwszym roku przeprowadzono test pisemny, z którego wynikało, iż zajęcia przyczyniły się do rozwoju uczniów w swerze językowej. Po drugim roku zajęć przeprowadzony został test ustny, z którego wynika, że uczniowie ciągle się rozwijają i nabywają nowe umiejętności. Lepiej też radzą sobie z komunikacją w języku angielskim.

Wnioski:

Zajęcia przyczyniły się do rozwinięcia kompetencji językowych uczniów. Lepiej radzą sobie z rozpoznawaniem czasów, mają bogatszy zasób słownictwa, są bardziej pewni siebie w mowie obcojęzycznej. Poprzez różne rodzaje zadań uczniowie nie tylko wiedzą więcej, ale również są świadomi swych mocnych i słabych stron.

ZAJĘCIA DODATKOWE DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH I ZDOLNYCH

Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Uczestnikami zajęć byli uczniowie, którzy wykazywali duże zainteresowanie językiem niemieckim i zadeklarowali chęć pogłębiania swej wiedzy w tej dziedzinie. Podczas zajęć uczniowie rozwijali z jednej strony swoje zainteresowania, z drugiej zaś strony podstawowe kompetencje językowe (rozumienie tekstu czytanego i słuchanego, tworzenie krótkich wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz reagowanie na nie), poszerzali wiedzę na temat krajów niemieckiego obszaru językowego. Istotnym celem zajęć było również dalsze rozwijanie motywacji do nauki języka niemieckiego oraz wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w procesie dydaktycznym, włączając się do udziału w dodatkowych przedsięwzięciach i konkursach z języka niemieckiego. Uczniowie wykonywali różnorodne zadania i ćwiczenia w oparciu o treści zawarte w podstawie programowej (człowiek, szkoła, przyroda, żywienie, zdrowie, zakupy, życie rodzinne i towarzyskie, proste zagadnienia gramatyczne , elementy wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, niemieckojęzyczne teksty literackie etc.). Swe umiejętności i sprawności językowe rozwijali uczestnicząc w różnych formach pracy (praca indywidualna, w parach, w grupie, na forum klasy). Jak najwięcej założonych treści programowych było przekazywanych i utrwalanych przy użyciu nowoczesnych metod aktywizujących (m.in. gry i zabawy dydaktyczne, drama, burza mózgów, projekty) oraz zarówno tradycyjnych jak i niekonwencjonalnych metod nauczania (np. metoda kognitywna, audiowizualna, TPR, metoda stacji). Proces dydaktyczny wspierany był przez materiały edukacyjne (karty obrazkowe, rekwizyty, gry planszowe) oraz narzędzia szeroko pojętej technologii informacyjno-komunikacyjnej – filmy i nagrania CD, tablica interaktywna, ćwiczenia interaktywne, narzędzia i zasoby Internetu (aplikacje e-learningowe takie jak LearningApps, Quizlet, materiały interaktywne na tablice multimedialne z serii ABC Deutsch), co przyczyniło się do uatrakcyjnienia zajęć oraz często mimowolnego, nieświadomego procesu zapamiętywania.

Wnioski:

Obserwacja uczniów i analiza przeprowadzonego po zakończeniu zajęć konkursu językowego, utwierdziły w przekonaniu o znacznym przyroście wiadomości oraz umiejętności z zakresu języka niemieckiego, a więc i słuszności prowadzenia tego typu zajęć. Uczniowie pogłębiali wiedzę jednocześnie rozwijając swoje zainteresowania i dobrze się bawiąc. Uczęszczanie na zajęcia dodatkowe miało bez wątpienia wpływ również na osiąganie wysokich wyników w konkursach z języka niemieckiego (m.in. I miejsca uczennic w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Niemieckojęzycznej). Ponadto realizowane cele wychowawcze, takie jak wzbudzanie szacunku i tolerancji dla kultury innych narodów, samodyscyplina czy systematyczność z pewnością odcisną pozytywne piętno na osobowości i postępowaniu uczniów.

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH I ZE SPE

Zajęcia wyrównawcze z matematyki miały na celu wyrównanie i utrwalenie bieżącego materiału oraz kształtowanie umiejętności logicznego rozumowania oraz rozwijanie pamięci.

Tematyka zajęć była związana z działaniami na liczbach naturalnych , ułamkach zwykłych i dziesiętnych, obliczaniem obwodów oraz pól figur płaskich, a także pól oraz objętości graniastosłupów.

Na zajęciach ćwiczono czytanie ze zrozumieniem, rozwiązywano łamigłówki matematyczne, logiczne i rysunkowe, rebusy, ciekawe zadania wymagające koncentracji uwagi, spostrzegawczości, pamięci oraz logicznego myślenia. Grano w gry matematyczne. Tworzono plakaty, z patyczków i plasteliny budowano modele brył.

Uczniowie uczestniczący w zajęciach mogli rozwijać swoje zainteresowania matematyczne, przygotowywać się do konkursu, a także uczyć się pracy zespołowej. Aby uatrakcyjnić zajęcia często korzystano z różnych portali internetowych: www.interklasa.pl, www.matzoo.pl, www.gwo.pl.

Wnioski:

Uczestnicy zajęć wyrównawczych podnieśli swą wiedzę i umiejętności matematyczne, uczestniczyli w konkursie matematycznym uzyskując w nim dobry i średni wyniki. Nauczyli się również korzystać z różnych źródeł informacji, różnych programów multimedialnych. Wzrosła wśród nich motywacja do nauki i samodzielnej pracy.

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH I ZE SPE

Zajęcia miały na celu utrwalenie wiedzy w zakresie języka agielskiego u uczniów młodszych i z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Z testu diagnostycznego przeprowadzonego na początku zajęć wynikało, że najwięcej problemów sprawia uczniom gramatyka języka angielskiego, dlatego priorytetem było ćwiczenie gramatyki. Nowe słownictwo ćwiczone było przy okazji rozwiązywania zadań gramatycznych. Umiejętność mówienia była ćwiczona głównie poprzez rozmowę, dialogi nauczyciela z uczniami.

Zajęcia były szcególnie potrzebne uczniom, którzy napotykają na swoiste trudności w nauce. Poprzez zróżnicowane ćwiczenia i dużą ilość powtórzeń uczniowie utrwalali poznane na lekcjach zasady gramatyczne i zasady ich stosowania. Jest to umiejętność niezbędna do poprawnego opanowania sprawności produktywnych – pisania i mówienia. Poprzez pisanie listów na lekcji mogli sami zauważyć jak bardzo niezbędna jest znajomość czasów i struktur gramatycznych.

Po pierwszym roku przeprowadzono test, z którego wynikało, iż uczniowie radzą sobie z różnorakimi konstrukcjami gramatycznymi. Przećwiczono podstawowe słownictwo, które zostało przyswojone.

Na zakończenie zajęć po drugim roku przeprowadzono ustny test, z którego wynika, iż większość uczniów przyswoiło zasady użycia czasów gramatycznych, potrafią tworzyć poprawne zdania z użyciem czasów Present Simple, Present Continuous, Past Simple, Past Continuous, Present Perfect, Past Perfect, Future Simple i Be going to. Większość uczniów ma jeszcze problem z użyciem strony biernej lub trybów warunkowych.

Wnioski:

Zajęcia były niezbędne dla uczniów, którzy mają różnorakie problemy w nauce i przyczyniły się do utrwalenia wiadomości na temat gramatyki języka angielskiego, konstrukcji zdań oznajmujących, przeczących i pytających w każdym z poznanych czasów. Podczas zajęć ćwiczono pisanie listów, co niewątpliwie przyczyniło się do nabrania pewności siebie w rozwiązywaniu zadań otwartych.

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH I ZE SPE

Uczestnikami zajęć byli uczniowie o różnych umiejętnościach językowych. Podczas zajęć uczniowie rozwijali podstawowe kompetencje językowe (rozumienie tekstu czytanego i słuchanego, znajomość środków językowych, tworzenie różnorodnych wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz reagowanie na nie), nadrabiali ewentualne, powstałe z różnych powodów zaległości, poszerzali wiedzę na temat krajów niemieckiego obszaru językowego. Istotnym celem zajęć było również rozwijanie motywacji do nauki języka niemieckiego i zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w procesie dydaktycznym, włączając się do udziału w dodatkowych przedsięwzięciach i konkursach z języka. niemieckiego. Uczniowie wykonywali różnorodne zadania i ćwiczenia w oparciu o treści zawarte w podstawie programowej (podróżowanie, człowiek, żywienie, zdrowie, zakupy, życie rodzinne i towarzyskie, zagadnienia gramatyczne etc.). Swe umiejętności i sprawności językowe rozwijali uczestnicząc w różnych formach pracy (praca indywidualna, w parach, w grupie, na forum klasy). Jak najwięcej założonych treści programowych było przekazywanych i utrwalanych przy użyciu nowoczesnych metod aktywizujących (m.in. dyskusja, debata, drama, projekt edukacyjny, burza mózgów, gry i zabawy dydaktyczne) oraz zarówno tradycyjnych jak i niekonwencjonalnych metod nauczania (np. metoda kognitywna, audiowizualna, TPR, metoda stacji). Proces dydaktyczny wspierany był przez narzędzia szeroko pojętej technologii informacyjno-komunikacyjnej - filmy i nagrania CD, tablica interaktywna, narzędzia i zasoby Internetu (aplikacje e-learningowe takie jak LearningApps, Quizlet, Kahoot), co przyczyniło się do uatrakcyjnienia zajęć oraz często mimowolnego, nieświadomego procesu zapamiętywania.

Obserwacja uczniów, analiza przeprowadzonego po zakończeniu zajęć konkursu językowego, osiągnięcia uczniów (nie tylko na tle szkolnych wyników edukacyjnych, ale i na arenie międzyszkolnej) utwierdziły w przekonaniu o znacznym przyroście wiadomości oraz umiejętności z zakresu języka niemieckiego, a więc i słuszności prowadzenia tego typu zajęć. Kontynuacja ćwiczeń i utrwalania wiadomości z obowiązkowych lekcji języka niemieckiego przyczyniła się do wyrównania poziomu i możliwości wszystkich uczniów klasy.

Wnioski:

Uczestnicy zajęć pogłębili swój stan wiedzy oraz usprawnili kompetencje językowe, realizując nadrzędny celu edukacji jęz., jakim jest skuteczna komunikacja. Uczęszczanie na zajęcia wyrównawcze miało bez wątpienia wpływ na osiąganie wysokich wyników w konkursach z języka niemieckiego (m.in. wysokie lokaty uczniów i uczennic w ogólnopolskich konkursach z języka niemieckiego: Deutschfreund i Sprachdoktor, w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Niemieckojęzycznej, finał Olimpiady z języka. niemieckiego). Ponadto realizowano cele wychowawcze, takie jak wzbudzanie szacunku i tolerancji dla kultury innych narodów, samodyscyplina czy systematyczność, które z pewnością odcisną pozytywne piętno na osobowości i postępowaniu uczniów.

KOŁO TEATRALNE

Podczas pracy z uczniami wykorzystano różne zabawy dramatyczne oraz formy gier opartych na rozwijaniu wyobraźni, skojarzeń, pamięci, koncentracji i naśladownictwie, uwzględniające mimikę, emisję głosu, dykcję, gest i ruch sceniczny. Doskonalono przede wszystkim warsztat słowny poprzez ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny. Dzięki tym ćwiczeniom młodzi aktorzy – amatorzy przygotowywali się do wejścia na scenę.

Opracowano scenariusze występów artystycznych z podkładem muzycznym, przygotowano kostiumy i rekwizyty, zaprojektowano i wykonano scenografię.

Podjęto następujące działania wyzwalające twórczą aktywność uczniów:

- przygotowanie do udziału w poranku słowno- muzycznym w ramach ogólnopolskiej akcji

„ Narodowe Czytanie 2017” i „ Narodowe Czytanie 2018”,

- z okazji Dnia Kobiet wystawienie sztuki w gwarze śląskiej pt. „ Jo ci przaja, a ty mie!” oraz kabaretu„Sekretarkiszefa”,

- czytanie utworów poetyckich w wersji oryginalnej i w przekładzie śląskim, inscenizacje improwizowane wierszy i fragmentów prozy,

- zaprezentowanie się mistrzów słowa żywego na scenie domu kultury w Woźnikach, Lublińcu i Częstochowie podczas konkursu recytatorskiego XXX i XXXI Regionalnych Spotkań z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa”,

- przygotowanie akademii z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę;

inscenizacja patriotyczna pt. Żeby Polska była Polską,

- przedstawienie z okazji zakończenia roku szkolnego Jeden dzień z życia ucznia.

Przedsięwzięcia miały na celu kultywowanie tradycji regionalnych, propagowanie czytelnictwa, rozwijanie zdolności recytatorskich, troska o kulturę żywego słowa, a przede wszystkim bezpośredni kontakt ucznia ze sceną.

Dzieci uczyły się dyscypliny, odpowiedzialności za swoją pracę twórczą , bogaciły słownictwo z zakresu teatrologii oraz nabywały doświadczenia teatralnego.

Wnioski:

Publiczne wystąpienia teatralne sprawiły, że uczniowie przezwyciężyli nieśmiałość, poczuli się dowartościowani, wyzbyli się kompleksów, a ich występy na forum pozaszkolnym promowały szkołę w środowisku lokalnym. Działalność koła miała wpływ na wzbogacenie i podniesienie jakości pracy szkoły.

KOŁO SZACHOWE

W zajęciach koła szachowego uczestniczyli uczniowie chętni, przejawiający zdolności matematyczne i logicznego myślenia. Przez cały czas trwania zajęć organizowane były turnieje szkolne, internetowe oraz wyjazdy na turnieje poza szkołą. Większość uczniów uczęszczających na zajęcia koła szachowego zdobywała punkty jako indywidualni reprezentanci szkoły. W ogólnej klasyfikacji najlepszym szachistą okazał się Michał Rupik i Szymon Konopka.

Wnioski:

Uczniowie z pasją podchodzą do gry w szachy. Dla uczestników koła gra w szachy stała się impulsem do sposobu spędzania w ten sposób czasu wolnego. Dyscyplina ta rozwinęła u uczniów takie cechy jak opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość, odwagę. Nauczyła radzenia sobie ze stresem i zmęczeniem, skutecznego działania pod presją, nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji

KOŁO ODKRYWCZE

Tematyka zajęć w pierwszym roku projektu była ukierunkowana bardziej w kierunku biologiczno - przyrodniczym, zaś w drugim w kierunku geograficznym.

Prowadząc obserwację uczestników projektu można zauważyć ich zaangażowanie, w wykonywanie zadań i doświadczeń. Dobrze analizowali wyniki przeprowadzanych obserwacji czy doświadczeń, potrafili pracować zarówno indywidualnie jak i w parach, czy całym zespołem.

Na ostatnich zajęciach zarówno w pierwszym, jak i drugim roku trwania projektu uczennice otrzymały do wypełnienia ankietę, dotyczącą tego jak oceniają swój udział w tych zajęciach, to czy były one dla nich interesujące, jak oceniają atmosferę na nich panującą, tego czy spełniły ich oczekiwania i czy przede wszystkim poszerzyły ich wiedzę i umiejętności.

Wnioski:

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że zajęcia przyniosły uczniom wiele radości, rozwinęły ich wiedzę i umiejętności oraz są impulsem do większego zainteresowania w odkrywanie świata w którym żyją.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE GRUPOWE

DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH I ZE SPE

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE INDYWIDUALNE

DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH I ZE SPE

Celem zajęć logopedycznych było kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej oraz gramatycznej; doskonalenie wymowy; wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy. Podczas zajęć wdrażano uczniów do twórczej aktywności słownej. Podnoszono kompetencje językowe. Doskonalono wymowę już ukształtowaną. Podczas zajęć uczniowie wykonywali ćwiczenia przygotowujące do poprawnej wymowy m.in.: oddechowe, artykulacyjne, emisyjno – głosowe; ćwiczenia właściwe z zakresu korekcji wad wymowy: wywoływanie, utrwalanie trudnych do wymowy głosek oraz automatyzację poprawnej wymowy w mowie spontanicznej.

Wszyscy uczniowie bardzo chętnie wykonywali ćwiczenia, angażowali się w tok zajęć. Z zaangażowaniem wykonywali również ćwiczenia wspomagające: rozwijające słuch fonematyczny, ćwiczenia w rozwijaniu słownictwa biernego i czynnego, ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową, koncentrację uwagi. W czasie zajęć rozwijano pamięć, myślenie, orientację przestrzenną. Śpiewano piosenki. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali ćwiczenia z pomocą komputera oraz tablicy interaktywnej. W trakcie zajęć recytowano wierszyki w celu utrwalania nawyków poprawnej wymowy.

Wnioski:

Zaangażowanie uczniów podczas zajęć logopedycznych w znacznej mierze przyczyniło się do poprawy ich funkcjonowania w szkole, utrwalania poprawnej artykulacji głosek i pisowni wyrazów z zakresu terapii. Podjęte podczas zajęć działania przyczyniły się w znacznym stopniu do korygowania wad wymowy, utrwalania nawyków poprawnej mowy.