Strategia Przygotowania i Zarządzania Placówką Oświatową

Data publikacji: Aug 31, 2020 8:50:3 PM

Strategia Przygotowania i Zarządzania Placówką Oświatową

w czasie obecnym i na wypadek wystąpienia pandemii COVID-19

w Szkole Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka

w roku szkolnym 2020/2021

Na podstawie przepisów:

    • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 11.01.2017 r. poz. 59),

    • Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197),

    • Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

    • Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.

    • Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

    • Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

    • Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.

    • Statutu Szkoły Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka

oraz analizy danych dotyczących aktualnego stanu epidemicznego dyrektor szkoły ustala zasady

funkcjonowania placówki oświatowej oraz podejmuje decyzję o stacjonarnym, hybrydowym lub

zdalnym trybie nauki. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie zawarto poniżej.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, w roku szkolnym 2020/2021 wprowadza się szczegółowe rozwiązania organizacyjne, które pozwolą natychmiast zareagować na pojawienie się niebezpieczeństwa zachorowań na COVID-19 oraz pozwolą na sprawne dostosowanie sposobu nauki do aktualnej sytuacji epidemicznej z jednoczesnym zachowaniem ciągłości funkcjonowania szkoły.

CZĘŚĆ ZASADNICZA DOKUMENTU

§1

Przygotowanie szkoły do rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021

w warunkach pandemii COVID-19

Dyrektor przed rozpoczęciem roku szkolnego:

    1. Opracował system szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia epidemią COVID-19, którego podstawą są procedury zawarte w niniejszym dokumencie, w tym: opracował wzory zarządzeń do wdrożenia zdalnego lub hybrydowego trybu nauczania i do przywrócenia stacjonarnego trybu nauki.

    2. Nawiązał usystematyzowaną, odbywająca się w określonym trybie i na wspólnie uzgodnionych zasadach dostosowanych do obecnej sytuacji, współpracę z sanepidem, organem prowadzącym, kuratorium, rodzicami i środowiskiem szkolnym.

    3. Zapoznał Radę Pedagogiczną ze strategią zarządzania szkołą oraz zasadami zawartymi w systemie szybkiego reagowania obowiązującymi w szkole w czasie pandemii COVID-19. Szczegółowo przedstawił zadania dotyczące nauczycieli, wychowawców klas i pedagoga szkolnego w zależności od przyjętego trybu pracy.

    4. Zapoznał pracowników administracji i obsługi z systemem szybkiego reagowania i ich obowiązkami w czasie kryzysu.

    5. Zabezpieczył niezbędne ilości sprzętu komputerowego dla nauczycieli i uczniów, na wypadek konieczności wdrożenia zdalnego lub hybrydowego trybu kształcenia.

    6. Przygotował nauczycieli od strony informatycznej do realizacji zadań związanych z nauczaniem zdalnym.

    7. Zapewnił wyposażenie szkoły w niezbędny sprzęt i środki sanitarne.

    8. Podstawą stwierdzenia gotowości szkoły do rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 w warunkach pandemii COVID-19 był stopień realizacji zadań dyrektora wymienionych wyżej, określonych w „Liście kontrolnej gotowości do rozpoczęcia pracy szkoły”.

    9. Z „Listą kontrolną gotowości do rozpoczęcia pracy szkoły” dyrektor zapoznał również środowisko szkolne.

    10. Sporządzenie i wypełnienie „Listy kontrolnej gotowości do rozpoczęcia pracy szkoły” zakończyło proces przygotowania szkoły do funkcjonowania w warunkach pandemii.

§2

Wykaz działań dyrektora szkoły przed podjęciem decyzji o trybie pracy szkoły.

1.Dyrektor ze względu na sytuację, a w jakiej znajduje się szkoła, w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej może podjąć

decyzję o :

a) postawieniu stacjonarnego trybu nauki;

b) wdrożeniu trybu nauczania zdalnego;

c) wdrożeniu trybu nauczania hybrydowego;

d) ponownym przywróceniu stacjonarnego trybu nauki.

2. Jeśli szkoła znajduje się w strefie czerwonej lub żółtej decyzję o zmianie trybu nauczania może podjąć:

a) dyrektor szkoły – przy akceptacji organu prowadzącego i pozytywnej opinii Sanepidu;

b) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, nakładając na szkołę obowiązek zmiany trybu nauczania.

3. Jeśli szkoła znajduje się w strefie czerwonej lub żółtej dyrektor podporządkowuje organizację pracy placówki wytycznym i zaleceniom Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Wszystkie zalecenia i wytyczne Sanepidu powinny być wydawane na piśmie lub drogą mailową.

4. Dyrektor szkoły w roku szkolnym 2020/2021 na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną COVID-19 w środowisku szkoły, którą zarządza.

5. Dyrektor szkoły, na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, opracował zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie szkoły oraz procedurę szybkiego powiadamiania o chorym uczniu.

6. Monitorowanie polega na gromadzeniu bieżących danych od przedstawicieli wszystkich organów szkoły, jej pracowników oraz podmiotów ze szkołą współpracujących, związanych m.in. ze zmienną liczbą zachorowań, zmienną liczbą osób przebywających na kwarantannie w lokalnym środowisku (powiecie, gminie, miejscowości) oraz wszystkimi innymi nieprzewidzianymi sytuacjami związanymi z COVID-19, które mogłyby mieć wpływ na poziom bezpieczeństwa członków społeczności szkolnej.

7. Proces monitorowania prowadzony jest za pomocą narzędzia diagnostycznego opracowanego przez szkołę, jakim jest „Raport o stanie zagrożenia epidemicznego środowiska szkolnego”, zwany dalej Raportem.

8. Raport, sporządzany raz w tygodniu, służy do pozyskiwania danych na temat stanu epidemicznego i konsultowania ich z podmiotami współpracującymi ze szkołą, takich jak: organ prowadzący, służby sanitarne oraz organy szkoły w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa uczniom oraz wszystkim pracownikom szkoły.

9. W przypadku, jeśli szkoła znajduje się w strefie czerwonej lub żółtej dyrektor raz w tygodniu lub w miarę potrzeb przekazuje do powiatowych służb sanitarnych raport o stanie zagrożenia epidemicznego środowiska szkolnego zgodnie z ustaloną procedurą.

10. Jeśli szkoła znajduje się poza strefą zagrożenia, dane z raportów stanowią podstawę podjęcia przez dyrektora decyzji o zmianie trybu nauczania. Decyzja ta jest podejmowana w porozumieniu z organem prowadzącym przy jednoczesnej pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. W przypadku, jeśli szkoła znajduje się w strefie czerwonej lub żółtej decyzję o zmianie trybu nauczania może podjąć dyrektor lub może ona zostać narzucona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

11. W sytuacjach nagłych, niecierpiących zwłoki, dyrektor szkoły po telefonicznych lub e-mailowych konsultacjach z organem prowadzącym, służbami sanitarnymi może podjąć decyzję o natychmiastowym wprowadzeniu zdalnego trybu nauki.

12. W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zarządzić wprowadzenie zdalnego trybu nauczania z wyłączeniem oddziałów I-III. Decyzja ta jest podejmowana w porozumieniu z organem prowadzącym przy jednoczesnej pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

13. W sytuacji konieczności zapewnienia na terenie szkoły opieki uczniom w oddziałach I-III dyrektor szkoły wprowadza osobne zarządzenie wskazujące warunki reżimu sanitarnego, w jakich ta opieka ma się odbywać.

14. Dyrektor szkoły w celu usprawnienia systemu zarządzania szkołą w sytuacji zagrożenia COVID-19 powołuje zespół ds. bezpieczeństwa epidemicznego środowiska szkolnego, na czele którego stoi szkolny koordynator bezpieczeństwa.

§ 3

Powołanie i zadania zespołu ds. bezpieczeństwa epidemicznego środowiska szkolnego

Celem wsparcia i wzmocnienia działań zapobiegających oraz diagnozujących poziom zagrożenia

COVID-19 dyrektor powołuje zespół ds. bezpieczeństwa epidemicznego środowiska szkolnego.

W skład zespołu wchodzą:

a) Przedstawiciel Rady Pedagogicznej,

b) Przedstawiciel pracowników administracji i obsługi,

c) Przedstawiciel Rady Rodziców.

Dyrektor powołuje także szkolnego koordynatora bezpieczeństwa, który jest jednocześnie

przewodniczącym zespołu ds. bezpieczeństwa epidemicznego środowiska szkolnego.

Zadaniem koordynatora jest nadzorowanie działań poszczególnych członków zespołu ds.

bezpieczeństwa środowiska szkolnego oraz ścisła współpraca z dyrektorem szkoły.

Szczególnym zadaniem koordynatora jest zbieranie bieżących informacji na temat

stanu epidemicznego na terenie szkoły oraz dokonywanie wstępnej oceny stanu bezpieczeństwa

epidemicznego szkoły i przekazywanie na bieżąco tych informacji dyrektorowi.

Każdego dnia koordynator przekazuje informację o stanie epidemicznym środowiska szkolnego

dyrektorowi lub osobie wyznaczonej w zastępstwie za dyrektora.

Wszyscy członkowie zespołu są zobowiązani do bezzwłocznego przekazywania

bieżących informacji dotyczących zagrożenia stanu bezpieczeństwa epidemicznego szkolnemu

koordynatorowi bezpieczeństwa.

Przyjmuje się następujące formy przekazywania informacji:

a) podczas osobistej rozmowy;

b) drogą telefoniczną;

c) droga e-mailową.

§ 4

Zmiana nauki na tryb zdalny

Dyrektor szkoły, w porozumieniu z organem prowadzącym i na podstawie pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, podejmuje decyzję o zmianie trybu nauczania na zdalny.

Jeśli szkoła znajduje się w strefie czerwonej lub żółtej decyzję o wprowadzeniu trybu zdalnego może podjąć dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i na podstawie pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub może zostać ona narzucona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Na decyzję dyrektora ma wpływ sytuacja zagrożenia COVID-19 w kraju:

a) wzrost liczby zachorowań na COVID-19;

b) sugestia lub decyzja ministra zdrowia;

c) sugestia lub decyzja ministra oświaty.

Na decyzję dyrektora ma wpływ sytuacja zagrożenia COVID-19 w regionie (gmina, powiat):

a) wzrost liczby zachorowań;

b) sugestia lub decyzja kuratora;

c) opinia organu prowadzącego, miejscowych służb sanitarnych, rady rodziców.

Na decyzję dyrektora ma wpływ sytuacja zagrożenia COVID-19 w szkole:

a) odkryto ognisko zakażenia w szkole;

b) odkryto ognisko zakażenia w gminie;

c) sugestia lub decyzja burmistrza;

d) sugestia rady pedagogicznej;

e) sugestia lokalnych służb medycznych;

f) rekomendacja lokalnych służb sanitarnych.

Dyrektor konsultuje swoją decyzję o zmianie trybu nauczania z zespołem ds. bezpieczeństwa epidemicznego środowiska szkolnego.

Dyrektor o swojej decyzji powiadamia:

a) organ prowadzący;

b) lekarza gminnego;

c) powiatowe służby sanitarne;

d) organ sprawujący nadzór pedagogiczny;

e) radę pedagogiczną;

f) rodziców;

g) uczniów.

Decyzja dyrektora ma formę pisemnego zarządzenia.

Decyzja publikowana jest bezzwłocznie na stronie internetowej szkoły lub na stronie Biuletynu Informacji Publicznej szkoły.

Pracownicy szkoły, nauczyciele, rodzice i uczniowie mają obowiązek zapoznania się z w/w zarządzeniem.

§ 5

Zmiana nauki na tryb hybrydowy

1. Dyrektor szkoły, w porozumieniu z organem prowadzącym i na podstawie pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, podejmuje decyzję o zmianie trybu nauczania na hybrydowy.

2. Jeśli szkoła znajduje się w strefie czerwonej lub żółtej decyzję o wprowadzeniu trybu hybrydowego może podjąć dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i na podstawie pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub może zostać ona narzucona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

3. Na decyzję dyrektora ma wpływ sytuacja zagrożenia COVID-19 w kraju:

a) wzrost liczby zachorowań na COVID-19;

b) sugestia lub decyzja ministra zdrowia;

c) sugestia lub decyzja ministra oświaty.

4. Na decyzję dyrektora ma wpływ sytuacja zagrożenia COVID-19 w regionie (gmina, powiat):

a) wzrost liczby zachorowań;

b) sugestia lub decyzja kuratora;

c) opinia organu prowadzącego, miejscowych służb sanitarnych, rady rodziców.

5. Na decyzję dyrektora ma wpływ sytuacja zagrożenia COVID-19 w szkole:

a) odkryto ognisko zakażenia w szkole;

b) odkryto ognisko zakażenia w gminie;

c) sugestia lub decyzja burmistrza, wójta;

d) sugestia rady pedagogicznej;

e) sugestia lokalnych służb medycznych;

f) rekomendacja lokalnych służb sanitarnych.

6. Dyrektor konsultuje swoją decyzję o zmianie trybu nauczania z zespołem ds. bezpieczeństwa epidemicznego środowiska szkolnego.

7. Dyrektor o swojej decyzji powiadamia:

a) organ prowadzący;

b) lekarza gminnego;

c) powiatowe służby sanitarne;

d) organ sprawujący nadzór pedagogiczny;

e) radę pedagogiczną;

f) rodziców;

g) uczniów.

8. Decyzja dyrektora ma formę pisemnego zarządzenia.

Decyzja publikowana jest bezzwłocznie na stronie internetowej szkoły lub na stronie Biuletynu Informacji Publicznej szkoły.

Pracownicy szkoły, nauczyciele, rodzice i uczniowie mają obowiązek zapoznania się z w/w zarządzeniem.

§ 6

Powrót do trybu stacjonarnego nauki

1. Jeśli szkoła znajduje się poza strefami zagrożenia, Dyrektor szkoły, w porozumieniu z organem prowadzącym i na podstawie pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, podejmuje decyzję o przywróceniu stacjonarnego trybu nauki.

2. Jeśli szkoła znajduje się w strefie czerwonej lub żółtej decyzję o przywróceniu nauczania stacjonarnego może podjąć dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i na podstawie pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub może ona zostać podjęta przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

3. Na decyzję dyrektora ma wpływ sytuacja zagrożenia COVID-19 w kraju:

a)liczba zachorowań osiągnęła niski poziom;

b)sugestia lub decyzja ministra zdrowia;

c) sugestia lub decyzja ministra oświaty.

4. Na decyzję dyrektora ma wpływ sytuacja zagrożenia COVID-19 w regionie (gmina, powiat):

a) liczba zachorowań osiągnęła niski poziom;

b) sugestia lub decyzja kuratora;

c) opinia organu prowadzącego, miejscowych służb sanitarnych, rady rodziców.

5. Na decyzję dyrektora ma wpływ sytuacja zagrożenia COVID-19 w szkole:

a) ognisko zakażenia w szkole uległo wygaszeniu;

b) ognisko zakażenia w gminie uległo wygaszeniu;

c) sugestia lub decyzja burmistrza;

d) sugestia rady pedagogicznej;

e) sugestia lokalnych służb medycznych;

f) rekomendacja lokalnych służb sanitarnych.

6. Dyrektor konsultuje swoją decyzję o zmianie trybu nauczania z zespołem ds. bezpieczeństwa epidemicznego środowiska szkolnego.

7. Dyrektor o swojej decyzji powiadamia:

a) organ prowadzący;

b) lekarza gminnego;

c) organ sprawujący nadzór pedagogiczny;

d) radę pedagogiczną;

e) rodziców;

f) radę rodziców;

g) uczniów.

8. Decyzja dyrektora ma formę pisemnego zarządzenia.

9. Decyzja publikowana jest bezzwłocznie na stronie internetowej szkoły lub na stronie Biuletynu Informacji Publicznej szkoły.

10. Pracownicy szkoły, nauczyciele, rodzice i uczniowie mają obowiązek zapoznania się z w/w zarządzeniem.

§ 7

Organizacja pracy szkoły w czerwonych i żółtych strefach zagrożenia COVID-19

1. W strefach czerwonych i żółtych organizacja pracy szkoły jest ściśle podporządkowana wytycznym i decyzjom Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Taką decyzję może podjąć również dyrektor, ale przy zgodzie organu prowadzącego i pozytywnej opinii Sanepidu.

2. Dyrektor szkoły znajdującej się na terenie tych stref modyfikuje procedury bezpieczeństwa w oparciu o szczegółowe wytyczne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

3. Dyrektor szkoły ściśle współpracuje z wyznaczoną osobą ze strony sanepidu i przekazuje drogą pisemną, mailową lub w nagłych wypadkach telefoniczną bieżące raporty o stanie bezpieczeństwa epidemicznego szkoły.

4. Wyznaczony do kontaktu i koordynowania działań pracownik sanepidu na bieżąco przekazuje wytyczne i zalecenia, które należy wdrożyć w szkole.

5. Wszelkie działania dotyczące bezpieczeństwa podejmowane przez dyrektora szkoły lub ze strony Sanepidu powinny być ustalane drogą pisemną lub mailową. W sytuacjach nagłych dopuszcza się ustalenia drogą telefoniczną, pod warunkiem, że na podstawie telefonów zostanie sporządzona notatka służbowa zatwierdzona przez obie strony.

LISTA KONTROLNA GOTOWOŚCI DO ROZPOCZĘCIA PRACY SZKOŁY

Mariola Kuliś

Dyrektor szkoły