Język niemiecki w naszej szkole

Data publikacji: Sep 22, 2014 6:27:40 PM

Dzięki wsparciu Burmistrza Woźnik Alojzego Cichowskiego dzieci będą bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach języka niemieckiego w wymiarze 3 godzin lekcyjnych tygodniowo, co z pewnością pozytywnie wpłynie na proces nauczania i uczenia się.

Wprowadzenie dodatkowych lekcji języka we wczesnoszkolnym nauczaniu niesie ze sobą wiele zalet i korzyści dla ich uczestników. Dwujęzyczne dzieci szybciej i efektywniej przyswajają inne języki obce, stają się ciekawe świata i żądne wiedzy. Nie od dziś wiadomo również, że znajomość języków obcych jest obecnie nieodłącznym elementem wykształcenia, który często decyduje o większych szansach na sukces i pomaga efektywnie wkroczyć w życie zawodowe.

Istotnym celem lekcji niemieckiego, jako języka mniejszości jest poza aspektem komunikacyjnym wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka, pobudzenie jego tożsamości i świadomości narodowej. Toteż prezentowane na zajęciach moduły realioznawcze i historyczne dotyczyć będą min. kultury, zwyczajów krajów niemieckojęzycznych, wychowania w duchu tolerancji oraz otwartości na inne kultury i mniejszości narodowe.

By jak najefektywniej przekazywać wiedzę podopiecznym, zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania oraz przy użyciu różnorodnych aplikacji i narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnej. Na lekcjach nie zabraknie rymowanych wierszyków i wpadających w ucho piosenek, dzięki którym uczniowie mimowolnie uczestniczą w procesie uczenia się. Duże znaczenie mają gry i zabawy językowe, które poza swym dydaktycznym przesłaniem wprowadzają element zabawy i relaksu. Także wybrane dla uczniów podręczniki (ABC Deutsch w klasach 1-3 oraz Mach Mit w grupie wiekowej 4-6) to doskonałe połączenie nowatorskich ćwiczeń i zabaw z systematycznym rozwijaniem podstawowych sprawności i umiejętności językowych, jak również artystycznych.

Daria Sławik

W nowym roku szkolnym na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r. wprowadzony został w naszej szkole język niemiecki, jako język mniejszości narodowej.

Ponieważ projekt zdobył spore uznanie zarówno wśród rodziców, jak i uczniów, naukę dodatkowego przedmiotu rozpoczęli niemalże wszyscy uczniowie klas 1-3 oraz 4-6. Po zadeklarowaniu chęci uczestnictwa, przedmiot ten zostaje wliczony do obowiązkowych zajęć edukacyjnych ucznia do końca drugiego etapu edukacyjnego, a więc do ukończenia szkoły podstawowej.