Procedura przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty

Data publikacji: May 17, 2021 3:13:6 PM

WEWNĄTRZSZKOLNA PROCEDURA ORGANIZACJI

EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

MAJ 2021

Na egzamin może przyjść wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Wykonując czynności związane z przebiegiem egzaminu, członkowie zespołu nadzorującego mają zakryte usta i nos, a na dłoniach mają rękawiczki.

ORGANIZACJA EGZAMINU (25-27 maja 2021r.)

1. Zdający egzamin (każdego dnia) powinni być obecni przed szkołą najpóźniej o godzinie 08.30.

2. Uczniowie czekają na wejście do szkoły przed budynkiem szkolnym z zachowaniem wymaganej odległości od innych osób min. 1,5 m.

3. Uczniowie wchodzą na teren szkoły pojedynczo. Przed wejściem w przedsionku szkoły uczniowie dezynfekują ręce.

4. W budynku szkolnym uczniowie oczekują na wejście do sali egzaminacyjnej na korytarzu przed salą lekcyjną z zachowaniem wymaganej odległości od innych osób (min. 1,5 m). Przestrzeganie zasad nadzoruje wyznaczony członek komisji egzaminacyjnej.

5. O godzinie 08.40 przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności jednego zdającego udaje się do gabinetu dyrektora szkoły po arkusze egzaminacyjne i niezbędną dokumentację egzaminacyjną.

6. Przed wpuszczeniem uczniów do sali przewodniczący zespołu nadzorującego pyta zdających, czy są zdrowi i dobrze się czują, informuje zdających o zakazie wnoszenia na salę urządzeń telekomunikacyjnych, upewnia się, czy każdy posiada długopis lub pióro z czarnym atramentem, a w przypadku matematyki również linijkę, przypomina, że butelki z wodą zdający stawiają na podłodze przy nodze stolika.

7. O godzinie 08.50 uczniowie są wpuszczani do sali egzaminacyjnej. Wchodzą do sali pojedynczo, w ustalonym porządku, zgodnie z listą zdających wywieszoną na drzwiach sali i zachowaniem dystansu społecznego.

8. Członek komisji egzaminacyjnej losuje numery stolików.

9. Tożsamość osoby zdającej potwierdzana jest legitymacją szkolną. W przypadku braku legitymacji szkolnej, tożsamość ucznia potwierdza dyrektor szkoły lub wyznaczona osoba znająca ucznia.

10. Do sali, w której przeprowadzany jest egzamin, nie wolno wnosić żadnych urządzeń elektronicznych, maskotek, książek itp.

11. Uczeń może wnieść do sali w przypadku egzaminu z każdego przedmiotu jedynie przybory: pióro lub długopis z czarnym tuszem lub atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych/ścieralnych), dodatkowo w przypadku egzaminu z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki, jeżeli trzeba je wykonać, zdający wykonuje długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

12. Zdający może również wnieść małą butelkę wody, która musi być postawiana na podłodze przy nodze stoliku, aby uniknąć zalania pracy.

13.Po zajęciu miejsc przez wszystkich zdających przewodniczący ZN przypomina uczniom:

- zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas egzaminu:

a) obowiązek zakrywania ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej oraz każdorazowo, kiedy w sali egzaminacyjnej do zdającego podchodzi członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, lub kiedy zdający opuszcza salę egzaminacyjną

b) zakaz kontaktowania się z innymi zdającymi,

c) niedotykanie dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganie higieny podczas kaszlu i kichania (zakrywanie ust zgięciem łokcia),

d) zakaz gromadzenia się w grupach, np. aby podzielić się między sobą wrażeniami po egzaminie,

- obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań z instrukcją wydrukowaną na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego,

- konieczności sprawdzenia kompletności arkusza egzaminacyjnego w tym wszystkich kolejno ponumerowanych stron,

- konieczności sprawdzenia poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE oraz o sposobie kodowania arkusza egzaminacyjnego,

- zasadach zachowania się podczas egzaminu, uczeń, który chce skontaktować się z nauczycielem, podnosi rękę i oczekuje na podejście członka zespołu,

- dodatkowych 5 minutach przeznaczonych na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi po zakończeniu czasu przewidzianego na rozwiązanie zadań,

- zasadach oddawania arkuszy egzaminacyjnych po zakończonej pracy (zamknięcie arkusza oraz odłożenie ich na brzeg stolika),

- dwukrotnie przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi: pierwszy raz przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań, drugi raz – na 10 minut przed zakończeniem czasu danego z zakresu egzaminu.

14. Członkowie zespołu nadzorującego sprawdzają w obecności uczniów poprawność danych ( kod ucznia, PESEL oraz umieszczenie naklejek w odpowiednich miejscach).

15. W przypadku uczniów korzystających z dostosowań czynności związane z kodowaniem wykonują członkowie zespołu nadzorującego.

16. Podczas trwania egzaminu członkowie zespołu nadzorującego oraz obserwatorzy mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. Nie mogą komentować ani wyjaśniać zadań, zakłócać pracę uczniów. W celu monitorowania prawidłowego przebiegu sprawdzianu mogą poruszać się po sali egzaminacyjnej w sposób niezakłócający pracę zdających, cicho, bez zaglądania do prac.

17. Po zakończeniu czynności organizacyjnych przewodniczący zespołu zapisuje na tablicy w widocznym miejscu godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy z zestawem.

18. Czas trwania pracy z zestawem egzaminacyjnym liczy się od momentu zapisania godziny na tablicy i jest zgodny z procedurą.

19. W czasie pracy uczniów cały zespół odpowiada za to, żeby zdający pracowali samodzielnie i nie zakłócali pracy innym.

20. Przewodniczący zespołu w uzasadnionej sytuacji może zezwolić zdającemu na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków uniemożliwiających kontakt zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.

21. Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego w obecności ucznia sprawdza kompletność materiałów. Dodatkowo, jeżeli zdający zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem – przed odebraniem jego arkusza egzaminacyjnego członek zespołu nadzorującego sprawdza, czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. W przypadku braku zaznaczeń poleca zdającemu wykonanie tej czynności (nie dotyczy to uczniów korzystających z dostosowań).

22. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym. Wychodząc z sali egzaminacyjnej – zakrywa usta i nos. Czynności związane z odbiorem arkuszy egzaminacyjnych od zdających, którzy ukończyli pracę przed czasem, muszą być zorganizowane tak, by nie zakłócić pracy pozostałym zdającym.

23. Po zakończeniu egzaminu członkowie ZN porządkują, kompletują i pakują materiały egzaminacyjne w obecności przedstawiciela uczniów. Następnie sporządzają protokół przebiegu egzaminu w danej sali i weryfikują listę zdających. Tak przygotowane materiały przewodniczący zespołu nadzorującego przekazuje przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego.

24. Wszystkie sytuacje i procedury nieujęte w szkolnej instrukcji organizacji i przebiegu egzaminu określają procedury organizowania i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty ustalone przez CKE i OKE.

Mariola Kuliś

Dyrektor szkoły