Zarządzenie i zasady pracy w systemie zdalnym

Data publikacji: Nov 12, 2020 9:1:22 PM

ZARZĄDZENIE Nr 13/2020

Dyrektora Szkoły Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka

z dnia 9 listopada 2020 r.

w sprawie: szczegółowej organizacji w czasie ograniczonej działalności – wprowadzenia nauki zdalnej dla klas I-VIII od dnia 9 listopada 2020r.

Podstawa prawna:

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 1389),

§ 18 ust.2a Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 sierpnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2020 r. poz.1166),

Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 listopada 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1960 )

zarządzam co następuje:

§1.

Wprowadza się z dniem 9.11.2020 r., na czas do 29.11.2020 r. częściowe ograniczenie funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka dla klas I -VIII – nauczanie zdalne.

§2.

Wprowadza się Zasady pracy zdalnej, które otrzymują brzmienie zgodnie z treścią załącznika nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§3.

Zobowiązuje się nauczycieli uczących w klasach I - III do przeanalizowania programów nauczania i ewentualnej ich modyfikacji w sposób umożliwiający realizację w zdalnym nauczaniu. Opracowanie pisemne proponowanych zmian należy przedstawić do uzgodnienia z dyrektorem szkoły. Sugeruję, by treści najłatwiejsze i możliwe do opanowania przez uczniów w formie zdalnej nauki były uwzględnianie w pierwszej kolejności. Opracowania należy przesyłać na adres: spligota@op.pl w terminie do 12.11.2020 r.

§4.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 09.11.2020 r.

Załącznik nr 1

Zasady organizacji pracy

Szkoły Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka

w systemie zdalnym od dnia 9 listopada 2020r.

§ 1.

Postanowienia ogólne

    1. W Szkole Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka wprowadza się formę nauczania zdalnego w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

    2. Nauczanie zdalne odbywa się zgodnie z dotychczasowym planem lekcji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem, rodzicem.

    3. Nauczanie zdalne uwzględnia możliwości psychofizyczne i organizacyjno-techniczne wszystkich uczestników tego procesu, czyli nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

4. Dyrektor wraz z kadrą pedagogiczną ustala tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w klasach I-VIII , uwzględniając w szczególności:

1) równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,

2) zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,

3) możliwości psychofizyczne uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego

w ciągu dnia, poprzez możliwość skrócenia jednostki lekcyjnej prowadzonej z uczniami na wizji do 30 minut,

4) ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.

5. Działania w ramach nauczania zdalnego mogą być prowadzone w oparciu m.in. o:

    1. dziennik elektroniczny;

    2. pakiet Office 365 i aplikację MC Teams;

    3. pocztę elektroniczną;

    4. telefon;

    5. komunikatory internetowe WhatsApp, Skype, Zoom

przy wykorzystaniu:

    1. materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl;

    2. materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych;

    3. materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii;

    4. innych niż wymienione w lit. a–c materiałów wskazanych przez nauczycieli za zgodą Dyrektora Szkoły.

6. Monitorowanie aktywności i pracy uczniów odbywa się na podstawie wykonanych

i przesłanych do nauczyciela zadań oraz analiz raportów z platform edukacyjnych, na których pracują uczniowie.

7. Lekcje w formie online są obowiązkowe dla wszystkich uczniów kl. I – VIII.

8.Czas trwania zajęć online prowadzonych z uczniami na wizji wynosi nie krócej i nie dłużej niż 30 minut, a zajęć wynikających z pomocy psychologiczno-pedagogicznej od 30 d0 60 minut. Pozostałą część lekcji uczniowie przeznaczają na wykonanie samodzielnie zleconych przez nauczyciela poleceń i zadań. Nauczyciel jest do dyspozycji uczniów (pytania, konsultacje itp.).

9.Nauczyciel sprawdza obecność podczas zajęć online i dokonuje wpisu

w e-dzienniku. Każda nieobecność ucznia powinna być usprawiedliwiona poprzez

e-dziennik w terminie zgodnym ze statutem szkoły.

10. Rodzice (opiekunowie) uczniów winni w miarę możliwości zapewnić dziecku sprzęt umożliwiający nauczanie zdalne i udział w lekcjach online. W przypadku braku dostępu do komputera, mikrofonu, kamery, rodzice (opiekunowie) powiadamiają szkołę o tym fakcie celem rozwiązania problemu.

11. Uczniowie, którzy nie mogą wziąć udziału w lekcji w danym dniu, zobowiązani są do zapoznania się z materiałem danej jednostki lekcyjnej oraz uzupełnieniem notatek – tak jak w przypadku nieobecności na lekcjach stacjonarnych.

12. Uczniowie zobowiązani są do przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w pracy z komputerem i w Internecie oraz do przestrzegania etykiety językowej i kultury w komunikacji z nauczycielami i rówieśnikami. Kamery i mikrofony podczas lekcji online powinny być włączone, chyba że nauczyciel zdecyduje inaczej. Brak włączonej kamery lub mikrofonu może być podstawą do wpisania nieobecności na lekcji. W uzasadnionych przypadkach problem z funkcjonowaniem kamery czy mikrofonu rodzic ucznia zgłasza do wychowawcy klasy.

13. Szkoła prowadzi zajęcia opiekuńcze dla dzieci klas I-III, których rodzice realizują zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19.

14. Zadania nauczycieli:

    1. ustalenie sposobu komunikacji i przekazywania materiałów uczniom bez dostępu do kanałów komunikacji elektronicznej;

    2. przygotowywanie materiałów zawierających treści z podstawy programowej i udostępnianie ich w godzinach zajęć lub w miarę możliwości technicznych;

    3. dostosowywanie przygotowanych materiałów do potrzeb i możliwości uczniów ze specjalnymi potrzebami;

    4. ocenianie wybranych prac uczniów oraz przesłanie informacji zwrotnych

    5. o poprawności ich wykonania;

    6. nawiązywanie kontaktu inną niż elektroniczna drogą, jeśli wiadomości od nauczyciela przez e-dziennik lub platformy edukacyjne nie są odbierane i prace nie są odsyłane;

    7. wystawienie oceny zgodnie z Wewnątrzszkolnym Ocenianiem, jeżeli praca nadal nie zostanie wykonana, a rodzic nie usprawiedliwił jej niewykonania;

    8. pomoc uczniom i rodzicom w przypadku wystąpienia trudności związanych ze zdalną nauką;

    9. motywowanie uczniów do zdalnej nauki za pomocą różnorodnych środków dydaktycznych;

    10. utrzymywanie kontaktu z rodzicami w sprawach dotyczących zdalnego nauczania.

    11. każdy nauczyciel powinien być dostępny dla uczniów i rodziców w godz. 8:00 – 16:00 i jest zobowiązany do odpowiedzi na pytania zadawane przez uczniów

i rodziców poprzez e-dziennik, pocztę elektroniczną lub inny komunikator.

15. Zadania rodziców:

    1. zorganizowanie stanowiska do zdalnego uczenia się,

    2. zobligowanie dziecka do przygotowania pokoju i biurka do zajęć,

    3. przygotowanie napojów i posiłków;

    4. zachęcanie dziecka do samodzielnej pracy,

    5. w razie potrzeby wspieranie uczniów (ale nie wyręczanie) w wykonaniu zadanej pracy,

    6. utrzymywanie - w miarę możliwości organizacyjnych i czasowych - kontaktu z wychowawcą i nauczycielami,

    7. regularne korzystanie z e-dziennika,

    8. sygnalizowanie wychowawcy klasy trudności organizacyjno-technicznych i zgłaszanie ewentualnych niedyspozycji zdrowotnych dziecka uniemożliwiających udział w nauczaniu zdalnym.

16. Czynności Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców mogą być podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub innych środków łączności dostępnych w szkole.

17. Wymiana informacji między rodzicami i nauczycielami – w tym zebrania rodziców – odbywają się za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

§ 2.

Uczniowie klas I – VIII

    1. Uczeń zobowiązany jest do codziennego kontaktowania się z nauczycielem przedmiotu zgodnie z planem lekcji za pomocą aplikacji MC Teams. W przypadku trudności technicznych lub innych utrudnień uniemożliwiających udział w zajęciach lub wykonanie bieżących zadań uczeń lub jego rodzic (opiekun) zobowiązani są niezwłocznie za pomocą środków ustalonych przez szkołę (e-dziennik, pocztę elektroniczną, telefon, komunikatory: WhatsApp, Skype) poinformować nauczyciela przedmiotu lub wychowawcę klasy o zaistniałych problemach.

    2. Podczas pracy na odległość nauczyciel ma prawo oceniać ucznia z zadawanych prac i sprawdzać jego wiedzę.

    3. W czasie zdalnego nauczania ocenianie będzie odbywało się zgodnie z ustalonymi kryteriami oceniania. Materiały do lekcji ( np. karty pracy) będą wysyłane przez nauczyciela za pomocą aplikacji MC Teams w zakładce Zadania domowe. Uczniowie mają obowiązek systematycznie sprawdzać zakładkę Zadania domowe.

    4. Uczeń zobowiązany jest do systematycznej i aktywnej pracy, wykonywania zadań na bieżąco i przesyłania zadań obowiązkowych w wyznaczonym terminie do danego nauczyciela.

    5. Niewykonanie zadań w wyznaczonym terminie będzie oceniane zgodnie z wymaganiami z danego przedmiotu.

    6. Podczas lekcji uczeń jest zobowiązany do aktywnego udziału w zajęciach poprzez kontakt słowny lub pisemny (czat).

    7. Uczeń ma obowiązek wykonywać w zeszycie przedmiotowym oraz zeszycie ćwiczeń wskazane zadania, notatki, które podlegają sprawdzeniu po powrocie do szkoły lub w każdym innym momencie, kiedy uczeń zostanie poproszony o przybycie do szkoły przez nauczyciela.

    8. Korzystanie przez ucznia z prac innych osób (bez podania źródeł) skutkuje oceną niedostateczną.

    9. Uczeń winien zgłosić nauczycielowi potrzebę wyjaśnienia zagadnień, których nie rozumie i umówić się po zajęciach lekcyjnych na konsultacje w szkole lub on-line. W przypadku trudności w zakresie opanowania materiału przez ucznia nauczyciel umożliwia uczniowi uzupełnienie braków poprzez wskazanie treści, które są niezbędne do opanowania, dodatkowe karty pracy, zadania, ćwiczenia oraz konsultacje pozwalające na przezwyciężenie trudności.

    10. O terminie konsultacji, godzinie oraz formie ( szkoła lub on-line) decyduje nauczyciel.

    11. Uczniowie klasy VIII będą mieli możliwość korzystania z konsultacji, szczególnie z przedmiotów egzaminacyjnych: język polski, język angielski, matematyka.

    12. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie bądź w grupie. Osobą decyzyjną w tej sprawie będzie nauczyciel danego przedmiotu.

    13. Konsultacje będą odbywały się na terenie szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego.

    14. Harmonogram konsultacji zostanie podany do wiadomości uczniom klasy VIII poprzez e-dziennik.

    15. Wszelkie uwagi, spostrzeżenia, zapytania itp. uczniowie bądź rodzice (opiekunowie) winni zgłaszać na bieżąco wychowawcy klasy.

    16. Przy wystawianiu oceny śródrocznej lub rocznej oprócz wiedzy i umiejętności - z uwagi na naukę zdalną - będą brane także pod uwagę inne czynniki tj. systematyczność i zaangażowanie ucznia podczas nauki zdalnej.

    17. Na czas nauki zdalnej zostaje zmieniona waga ocen za sprawdziany, zadań klasowych, kartkówek itp. Ze wszystkich form sprawdzania wiedzy i umiejętności uczeń otrzymuje oceny z wagą 1.

    18. Uczeń nieobecny podczas sprawdzianu, zadania klasowego czy kartkówki zobowiązany jest do kontaktu z nauczycielem i ustalenia nowego terminu lub innej formy zaliczenia ( w sytuacji jeśli nie ma możliwości zaliczenia w proponowanej przez nauczyciela formie), wyłącznie z zaliczeniem na terenie szkoły.

    19. Codzienna aktywność i obowiązek uczniów w postaci logowania się w aplikacji Teams lub innej zasugerowanej przez nauczyciela danego przedmiotu platformie będą miały wpływ na system zachowania i ocenę zachowania śródroczną lub roczną.

    20. Obowiązuje całkowity zakaz nagrywania lekcji, fotografowania, robienia printscreenów i upubliczniania ich. Złamanie tej ważnej zasady wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

§ 3.

Stacja nauki zdalnej

W odniesieniu do uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub brak możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły ma obowiązek:

1) zorganizować zajęcia w szkole lub

2) umożliwić uczniowi realizację zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.

§ 4.

Nauczyciel współorganizujący proces kształcenia

    1. Nauczyciel współorganizujący proces kształcenia w przypadku otrzymania polecenia pracy zdalnej:

    2. ściśle współpracuje z nauczycielem danego przedmiotu, wychowawcą zwłaszcza w zakresie dostosowania programu i narzędzi do możliwości psychofizycznych ucznia;

    3. pozostaje w stałym kontakcie z psychologiem i pedagogiem szkolnym;

    4. wspomaga zdalnie ucznia w wykonywaniu powierzonych mu zadań, w tym udziela wskazówek i wspiera w pokonywaniu trudności;

    5. udziela dodatkowego instruktażu dotyczącego lekcji i zadań domowych;

    6. kontroluje postępy w nauce i wykonywanie zadań;

    7. jeśli zaistnieje potrzeba sugeruje innym nauczycielom dalsze modyfikacje narzędzi i metod pracy.

    8. Nauczyciel współorganizujący kształcenie – jeżeli taka będzie decyzja rodziców – może pełnić swoje obowiązki na terenie szkoły z udziałem ucznia.

    9. W takim przypadku uczeń przychodzi na zajęcia do szkoły i korzysta z pomocy nauczyciela współorganizującego kształcenie podczas pracy zdalnej z nauczycielami przedmiotów.

§ 5.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

    1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 organizację pracy szkoły, w tym zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, korekcyjno-kompensacyjnych, rewalidacyjnych, terapii logopedycznej, zajęć dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, zajęć rozwijających uzdolnienia, organizuje się - w miarę możliwości i z uwzględnieniem specyfiki nauczania - poprzez wykorzystanie metod i technik kształcenia na odległość lub na terenie szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego.

    2. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 realizacja zadań nauczycieli, specjalistów, wychowawców, nauczyciela bibliotekarza oraz innych pracowników szkoły odbywa się poprzez organizację zajęć z wykorzystaniem metod

    3. i technik kształcenia na odległość lub na terenie szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wszyscy nauczyciele są zobowiązani do działań zapewniających uczniom bezpieczeństwo w sieci w ramach udostępnianych im materiałów, źródeł oraz stosowanych metod i narzędzi.

    4. Nauczyciele specjaliści modyfikują plan zajęć pomocy psychologiczno-pedagogicznej do nowego planu, umożliwiając w ten sposób udział w zajęciach uczniom objętych nauczaniem zdalnym.

§ 6.

Organizacja wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego

    1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty

    2. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 organizacja wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego odbywać się będzie

    3. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy Prawo Oświatowe.

§ 7.

Organizacja pracy biblioteki szkolnej

    1. Nauczyciel bibliotekarz:

    2. promuje czytelnictwo, przygotowując prezentacje, konkursy czytelnicze, informacje na stronę internetową szkoły związane z ważnymi wydarzeniami, rocznicami i uroczystościami;

    3. zamieszcza ofertę czytelniczą w zakładce „Biblioteka szkolna”.

    4. wypożycza książki zgodnie z obowiązującym harmonogramem pracy biblioteki szkolnej i procedurami bezpieczeństwa.

Dyrektor szkoły

Mariola Kuliś