PROCEDURA BHP W TRAKCIE PANDEMII KORONAWIRUSA COVID – 19 ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

Data publikacji: May 18, 2020 6:49:29 PM

PROCEDURA BHP

W TRAKCIE PANDEMII KORONAWIRUSA COVID – 19

ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WOŹNIKACH – LIGOTA WOŹNICKA

OBOWIĄZUJĄCA OD 18 MAJA 2020 R.

Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny dzieci objętych opieką placówki i ich rodziców oraz pracowników świadczących pracę w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19 na terenie Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego , Ministra Zdrowia oraz MEN w związku z otwarciem przedszkoli.

Zakres procedury

Niniejsza procedura dotyczy wszystkich pracowników Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka świadczących pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii koronawirusa COVID-19 i są oni zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi procedurami. Rodzice zobowiązani są znać i przestrzegać postanowień niniejszego dokumentu.

Odpowiedzialność

    1. Odpowiedzialnym za wdrożeniem procedury i zapoznanie z nią pracowników oraz rodziców jest Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka.

    2. Pracownicy zostają zapoznani z procedurą osobiście przez Dyrektora oraz przez umieszczenie jej na tablicy ogłoszeń oddziału przedszkolnego.

    3. Rodzice zostają zapoznani z procedurą poprzez umieszczenie jej na stronie internetowej szkoły.

    4. Pracownicy wykonujący pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii odpowiedzialni są za przestrzeganie zasad BHP, zgodnie z niniejszą procedurą, a także za bezpieczeństwo i higienę powierzonych im sprzętów i narzędzi.

Organizacja opieki

    1. Dzieci do oddziału przedszkolnego przyjmowane są zgodnie z oświadczeniem pobytu dziecka w przedszkolu ( załącznik nr 1) oraz oświadczeniami zgodnie z wytycznymi GIS, MZ, MEN ( załącznik nr 2).

    2. Rodzice dobrowolnie wypełniają kartę informacyjną o stanie zdrowia dziecka ( załącznik nr 3).

    3. Grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali, którą jest sala nr 8.

    4. W grupie może przebywać 12 dzieci.

    5. Minimalna przestrzeń do zabawy i wypoczynku dla dzieci w sali spełnia wymogi tz. nie jest mniejsza niż 4 m2 na jedno dziecko i jednego opiekuna.

    6. Do grupy przyporządkowani są: jeden stały opiekun oraz pomoc nauczyciela oddziału przedszkolnego.

    7. Opiekun zobowiązany jest do wyjaśnienia dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone.

    8. Opiekunowie ( wychowawca i pomoc nauczyciela) powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.

    9. Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w oddziale przedszkolnym do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).

    10. Pracownicy zaopatrzeni zostaną w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem;

    11. Pracownicy podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki nie muszą zakrywać ust i nosa.

    12. W sali, w której przebywa grupa zostaną usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki).

    13. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do oddziału przedszkolnego i z oddziału przedszkolnego żadnych niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.

    14. W grupie znajduje się termometr bezdotykowy.

    15. Rodzic/opiekun wyraża zgodę na regularne mierzenie temperatury dziecka podczas wejścia na teren placówki oraz jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych ( załącznik nr 4).

    16. Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, a także w razie potrzeby.

    17. Personel obsługi może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi tylko w czasie wydawania herbaty do śniadania oraz ciepłego posiłku z cateringu.

    18. Korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu możliwe jest wyłącznie na terenie przyszkolnym przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości.

    19. Sprzęt na placu zabaw czyszczony jest każdego dnia z użyciem detergentu

    20. lub dezynfekowany.

    21. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren przyszkolny.

    22. Nauczyciel zobowiązany jest do zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji

    23. z rodzicami/opiekunami dziecka. Do komunikacji używane będę telefony podane przez rodzica.

Przyprowadzanie i odbiór dziecka

    1. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do oddziału przedszkolnego.

    2. Zdrowe dzieci można przyprowadzać w godzinach od 8.00 do 8.30. Po godzinie 8.30 w danym dniu dziecko nie będzie przyjmowane do oddziału przedszkolnego.

    3. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu

    4. jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.

    5. Rodzice/opiekunowie mają obowiązek zakładania rękawiczek ochronnych oraz zakrywania ust i nosa.

    6. Rodzice zobowiązani są zaopatrzyć swoje dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.

    7. Rodzic oddaje zdrowe dziecko przy drzwiach głównych oddziału przedszkolnego. Dziecko zostanie przyjęte przez osobę pełniącą funkcję pomocy nauczyciela oddziału przedszkolnego po sprawdzeniu temperatury. Rodzic zabiera ze sobą maseczkę dziecka.

    8. Pomoc nauczyciela oddziału przedszkolnego rozbiera dziecko w szatni i prowadzi do sali, w której będzie ono przebywało, w stałej grupie bez możliwości przechodzenia do innych pomieszczeń.

    9. Odbiór dziecka odbywa się w następujący sposób: rodzic/opiekun dzwoni do drzwi wejściowych korzystając z domofonu; pomoc nauczyciela przedszkola ubiera dziecko i oddaje rodzicowi. Nie istnieje możliwość wejścia rodzica do budynku.

    10. Dziecko przyprowadza i odbiera jeden rodzic/ opiekun prawny.

    11. Do oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

    12. Dzieci przyprowadzane są i odbierane przez osoby zdrowe.

    13. Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu z zapewnieniem 2m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z oddziału przedszkolnego.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

    1. Przed wejściem do oddziału przedszkolnego tworzy się stanowisko do dezynfekcji rąk wraz z instrukcją i informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do oddziału przedszkolnego.

    2. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do oddziału, przed jedzeniem, po powrocie z placu zabaw, po skorzystaniu z toalety.

    3. Na czas wprowadzenia procedur obowiązują jednorazowe papierowe ręczniki.

    4. Na czas wprowadzenia procedur rezygnuje się z codziennego mycia zębów.

    5. Pracownik obsługi odpowiedzialny jest za codzienne prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, sali oddziału, szatni i toalet. Odpowiada on także za dezynfekcję powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, stolików, poręczy krzeseł, włączników świateł w salach, w łazience desek sedesowych oraz baterii umywalkowych.

    6. Pracownik obsługi odpowiedzialny jest również za dezynfekcję zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci.

    7. Monitoringu codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników świateł dokonuje dyrektor szkoły.

    8. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

    9. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

Wydawanie posiłków

    1. Dzieci przynoszą z sobą śniadanie, które spożywają o godzinie 9.00.

    2. Pracownik obsługi przygotowuje do śniadania herbatę dla dzieci. Obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, pracownik obsługi zobowiązany jest do:

    • stosowania środków ochrony osobistej,

    • utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowiska pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego,

    • mycia w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 oC

    • wielorazowych naczyń tj. szklanek.

    1. Ciepły posiłek dla dzieci jest dostarczany przez firmę cateringową w jednorazowych opakowaniach z jednorazowymi sztućcami.

    2. Posiłki wydawane są sali oddziału przedszkolnego. Posiłki do sali dostarcza pracownik obsługi. Po zakończonym posiłku pracownik obsługi zbiera opakowania do jednorazowego worka, który umieszcza w koszu na odpady.

    3. Zaleca się przebywanie w pomieszczeniu socjalnym tylko jednej osoby.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u dzieci

1. W przypadku zauważenia u dziecka objawów:

    • gorączka powyżej 38oC

    • kaszel

    • duszności

opiekun grupy niezwłocznie zawiadamia dyrektora szkoły oraz rodziców dziecka – w celu odebrania go z oddziału przedszkolnego.

2. Dziecko z objawami należy odizolować od osób zdrowych umieszczając

go w przygotowanej izolatce ( izolatką będzie gabinet pomocy przedmedycznej). Dziecko pozostawać będzie pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora. Pracownik zobowiązany jest do założenia stroju ochronnego (fartuch ochronny, rękawiczki maska, przyłbica). We wspomnianym pomieszczeniu, w tym czasie nie może przebywać żadna inna osoba.

3. Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodziców.

4. O zaistniałej sytuacji dyrektor powiadamia rodziców/opiekunów prawnych, SANEPID tel.: 34 356 32 85; 34 356 26 oraz organ prowadzący - Gminę Woźniki.

4. Rodzice odbierają dziecko z oddziału przedszkolnego i podejmują decyzję o dalszym postępowaniu.

5. Dalsze działania podejmuje dyrektor w porozumieniu z SANEPID-em, organem prowadzącym i o podjętych decyzjach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników oddziału przedszkolnego.

6. Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko:

    • należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz

    • zdezynfekować podłogi w pomieszczeniach i powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

7. W przypadku ewentualnych objawów u personelu oddziału przedszkolnego, należy stosować się do odpowiednich punktów powyższej procedury .

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na Covid -19 u personelu

    1. Do pracy w oddziale przedszkolnym mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.

    2. Nie angażuje się w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu z istotnymi problemami zdrowotnymi.

    3. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników nie powinni oni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. O tym fakcie powinni powiadomić też niezwłocznie dyrektora szkoły.

    4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy i wstrzymuje przyjmowanie kolejnych dzieci.

    5. Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie - gabinet pomocy przedmedycznej w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.

    6. Dyrektor szkoły powiadamia o tym fakcie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublińcu i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.

    7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).W razie zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

    8. Na tablicy ogłoszeń oddziału przedszkolnego należy umieścić potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.

    9. Ustalenia listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach oddziału przedszkolnego, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, dokonuje dyrektor szkoły.

    10. Zalecane jest stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

Dyrektor szkoły Mariola Kuliś

Załącznik nr 1

OŚWIADCZENIA*

Niniejszym oświadczamy, że

1.Nie mamy możliwości pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem…………………………………………………………………………… .

Jestem pracownikiem systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracownikiem handlu lub przedsiębiorstwa produkcyjnego realizującego zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19

TAK NIE * proszę zaznaczyć

……………………………………………..

podpisy rodziców /opiekunów

2. Dziecko jest zdrowe i w domu nikt nie przebywa na kwarantannie lub w izolacji.

……………………………………………..

podpisy rodziców /opiekunów

3. O zmianach dotyczących zdrowia dziecka i jego rodziny niezwłocznie poinformujemy dyrektora szkoły.

podpisy rodziców /opiekunów

KLAUZULA INFORMACYJNA RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że:

    • administratorem podanych danych jest Szkoła Podstawowa w Woźnikach – Ligota Woźnicka przy ul. Szkolnej 5 w Woźnikach;

    • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail bswierzy@gmail.com

    • celem przetwarzania Pani/Pana danych jest prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, a podstawą prawną przetwarzania jest art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz § 26 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji;

    • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest odpowiedzialność za naruszenie przepisów prawa;

    • podane dane będą przechowywane do końca bieżącego roku szkolnego;

    • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania;

    • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.

* Skan oświadczeń wysyłamy mailem na adres szkoły spligota@op.pl lub jako zdjęcie telefonem komórkowym do dnia 21.05.2020 r.

Załącznik nr 2

OŚWIADCZENIE O GODZINACH POBYTU DZIECKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM*

Oświadczam, że moje dziecko…………………………............................................................

od dnia 25 maja 2020 r. będzie uczęszczało do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka.

Deklarowany czas pobytu dziecka od………………………. do………………….. .

podpisy rodziców /opiekunów

* Skan oświadczenia wysyłamy mailem na adres szkoły spligota@op.pl lub jako zdjęcie telefonem komórkowym do dnia 21.05.2020 r.

Załącznik nr 3

DOBROWOLNA KWALIFIKACYJNA ANKIETA EPIDEMIOLOGICZNA*

IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA

NUMER TELEFONU DO NATYCHMIASTOWEGO KONTAKTU

    1. Czy Pani/Pana dziecko lub ktoś z Państwa domowników jest obecnie objęty nadzorem epidemiologicznym (kwarantanna)?

    • Tak

    • Nie

    1. Czy obecnie występują u Pani/Pana dziecka objawy infekcji? (gorączka, kaszel, katar, wysypka, bóle mięśni, bóle gardła, inne nietypowe)?

    • Tak

    • Nie

    1. Czy obecnie lub w ostatnich dwóch tygodniach występują/występowały w/w objawy u kogoś

    2. z domowników?

    • Tak

    • Nie

KLAUZULA INFORMACYJNA RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że:

    • administratorem podanych danych jest Szkoła Podstawowa w Woźnikach – Ligota Woźnicka przy ul. Szkolnej 5 w Woźnikach;

    • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail bswierzy@gmail.com

    • celem przetwarzania Pani/Pana danych jest prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, a podstawą prawną przetwarzania jest art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz § 26 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji;

    • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest odpowiedzialność za naruszenie przepisów prawa;

    • podane dane będą przechowywane do końca bieżącego roku szkolnego;

    • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania;

    • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.

* Skan ankiety wysyłamy mailem na adres szkoły spligota@op.pl lub jako zdjęcie telefonem komórkowym do dnia 21.05.2020 r.

Załącznik nr 4

ZGODA NA POMIAR TEMPERATURY*

IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA………………………………………...................................

My, niżej podpisani wyrażamy zgodę na codzienny pomiar temperatury naszego dziecka w momencie wejścia do oddziału przedszkolnego oraz w każdej sytuacji, która budziłaby podejrzenie o pogorszeniu stanu zdrowia.

…………………………….. …………………………………………

data podpisy rodziców /opiekunów

* Skan zgody wysyłamy mailem na adres szkoły spligota@op.pl lub jako zdjęcie telefonem komórkowym do dnia 21.05.2020 r.

Podstawa prawna:

Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych

w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi

w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r.

o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59, oraz z 2020r. poz. 322, 374 i 567)