Zasady organizacji pracy Szkoły Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka w czasie epidemii w systemie stacjonarnym dla klas I – III od dnia 18 stycznia 2021r.

Data publikacji: Jan 18, 2021 8:5:23 PM

Zasady organizacji pracy

Szkoły Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka

w czasie epidemii w systemie stacjonarnym

dla klas I – III

od dnia 18 stycznia 2021r.

§ 1.

Postanowienia ogólne

1. W Szkole Podstawowej w Woźnikach – Ligota Woźnicka przywraca się od dnia 18 stycznia 2021 r. formę nauczania stacjonarnego dla klas I – III.

2. Nauczanie stacjonarne odbywa się zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.

3. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

4. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).

5. Przy wejściach ( wejście główne i wejście od strony oddziału przedszkolnego) do budynku szkoły zamieszczono informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk.

6. Dozowniki z płynem do dezynfekcji będą regularnie napełniane.

7. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

8. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej.

9. W miarę możliwości obowiązuje ograniczenie przebywania w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum.

10. W przypadku konieczności wejścia do budynku szkoły osoby z zewnątrz, obowiązuje ją stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.

11. Osoby z zewnątrz wchodzące do budynku szkolnego nie mogą mieć objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

12. Sposobami szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia będzie kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość np. telefon komórkowy, e-dziennik.

13. Szkoła posiada termometr bezdotykowy, który będzie dezynfekowany po użyciu w danej grupie.

14. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) powinien od razu odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu, którym jest gabinet pomocy przedmedycznej, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

§ 2.

Organizacja pracy i nauki

1. Szkoła zapewnia taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwia zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ogranicza gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Dwie sale lekcyjne znajdują się na parterze ( dla klasy I i II), jedna sala lekcyjna znajduje się na piętrze ( dla klasy III).

2. Każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości kontaktowania się z pozostałymi klasami. Wyjątek stanowią niektóre zajęcia łączone w klasie II i III.

3. Ustala się indywidualny plan dnia dla danej klasy, uwzględniający, m.in.:

a) godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły – klasa I i II wchodzi przed lekcjami i wychodzi po lekcjach wejściem głównym, kieruje się do szatni, na którą przystosowano miejsce na korytarzu z wieszakiem i ławeczką przed salą lekcyjna, w której uczeń będzie miał lekcje ( tam dziecko pozostawia odzienie wierzchnie i obuwie, a zakłada obuwie zmienne i od razu udaje się do swojej sali lekcyjnej na parterze, gdzie oczekuje na uczniów nauczyciel; klasa III wchodzi przed lekcjami i wychodzi po lekcjach wejściem od strony oddziału przedszkolnego, kieruje się do szatni, na którą przystosowano miejsce na korytarzu z wieszakiem i ławeczką przed salą lekcyjna, w której uczeń będzie miał lekcje ( tam dziecko pozostawia odzienie wierzchnie i obuwie, a zakłada obuwie zmienne i od razu udaje się do swojej sali lekcyjnej na piętrze, gdzie oczekuje na uczniów nauczyciel. Podczas tych czynności uczniowie zachowują dystans od kolejnego dziecka minimum 1,5 m oraz stosują środki ochronne: osłona ust i nosa. Środki ochronne – osłonę ust i nosa zdejmują dopiero po zajęciu miejsca w ławce szkolnej ( każde dziecko ma indywidualne pojedyncze miejsce w ławce). Uczeń ponownie zakłada osłonę ust i nosa, kiedy podchodzi do niego nauczyciel lub on podchodzi do nauczyciela oraz wychodząc na przerwę. W przypadku zajęć łączonych i braku możliwości zachowania dystansu między uczniami, obowiązuje osłona ust i nosa.

b) korzystania z przerw – uczniowie klasy I i II pod opieką nauczyciela kończącego z nimi zajęcia, korzystają z przerw i wychodzą na korytarz naprzemiennie według ustalonego harmonogramu znajdującego się w Sali lekcyjnej; uczniowie klasy III mają możliwość korzystania z korytarza na każdej przerwie pod opieką nauczyciela kończącego zajęcia. Przerwy odbywają się co 45 minut. Podczas przerw uczniowie i nauczyciel stosują środki ochronne: osłona ust i nosa;

c) korzystania z posiłków:

- spożywanie posiłku – drugiego śniadania przez dzieci odbywa się w sali lekcyjnej na przerwie ustalonej przez wychowawcę klasy z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku. Dzieci spożywają posiłki i napoje przyniesione z domu w pojemnikach prywatnych;

– chętni uczniowie mogą zapisać się na dwudaniowy obiad u pani sekretarki z jednodniowym wyprzedzeniem, który dostarczany jest przez firmę cateringową w jednorazowych opakowaniach z jednorazowymi sztućcami; spożywanie posiłku odbywa się podczas długiej przerwy na piętrze budynku szkolnego w wyznaczonym miejscu zapewniającym prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków odbywa się z zachowaniem bezpiecznej odległości;

d) zajęcia na boisku odbywają się według planu lekcji.

4. Jedna klasa przebywa w wyznaczonej i stałej sali: klasa I – sala nr 3; klasa II – sala nr 1; klasa III – sala nr 6.

5. Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele – wychowawcy, poza nauczycielami języka angielskiego, języka mniejszości narodowej – niemieckiej, religii. W klasie II i III z uwagi na zajęcia łączone są to nauczyciele: edukacji plastycznej, edukacji muzycznej, informatyki i wychowania fizycznego.

6. Wszystkich, zarówno pracowników, jak i uczniów obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

7. Sprzęty sportowe i programowe po skorzystaniu z nich przez daną klasę zostaną dokładnie wyczyszczone oraz zdezynfekowane. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować zostały usunięte.

8. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce lub półce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.

9. Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy będą regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdych zajęciach.

10. Sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę należy wietrzyć w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Za wietrzenie sal lekcyjnych odpowiada nauczyciel. Za wietrzenie korytarzy przed każdą przerwą i po dezynfekcji odpowiada pracownik obsługi.

11. W czasie sprzyjających warunków atmosferycznych uczniowie będą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

12. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, nauczyciel nie prowadzi ćwiczeń i gier kontaktowych.

13. Zamiast wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego będą organizowane wyjścia w miejsca otwarte, np. las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.

14. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel powinien dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.

15. Zajęcia świetlicowe odbywają się w sali nr 1 na parterze, w małej grupie uczniów.

16. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

17. Zajęcia pozalekcyjne organizowane są po zakończeniu pracy stacjonarnej klas I - III w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych.

18. Po zakończeniu zajęć pracownicy obsługi myją i dezynfekują powierzchnie dotykane oraz dokładne wietrzą sale.

19. Podczas nauki stacjonarnej klas I – III będzie czynna biblioteka szkolna według podanych uczniom zasad korzystania z biblioteki oraz godzin jej pracy.

20. W pracy biblioteki uwzględniony będzie konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.

§ 3.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

1. Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.

2. Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły mają obowiązek dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych oraz zakrywania ust i nosa.

3. Za regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji odpowiadają pracownicy obsługi.

4. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem. Obowiązkiem nauczycieli jest dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

5. Codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników - są monitorowane.

6. Pracownicy obsługi przeprowadzając dezynfekcję, zobowiązani są ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

7. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.

8. Pracownicy obsługi na bieżąco zobowiązani są dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.

9. Na terenie szkoły zapewniono w dwóch miejscach ( w wiatrołapach) pojemniki do wyrzucania maseczek i rękawiczek. Przy pojemnikach umieszczono instrukcje prawidłowego nakładania i zdejmowania maseczek i rękawic.

10. Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.

11. W przypadku korzystania z pomieszczeń szkoły przez podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących do szkoły, jak również ich wietrzenia.

§ 4.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

1. Wszyscy pracownicy zostali poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.

2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

3. Wyznaczono i przygotowano (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie – gabinet pomocy przedmedycznej, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.

4. Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

5. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych– dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

6. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły kontaktuje się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.

7. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.

8. Dyrektor szkoły ustala miejsca, w których przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz pracownicy obsługi przeprowadzają dodatkowe sprzątanie, zgodnie z procedurami zakładowymi, a także dezynfekują powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

9. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Mariola Kuliś

Dyrektor szkoły