Szkolny Klub Wolontariatu

Data publikacji: Nov 22, 2016 7:8:2 PM

Człowiek jest wielki nie przez to,

Słowa Św. Jana Pawła II w doskonały sposób określają wytyczne, jakimi w życiu codziennym powinien kierować się każdy z nas. Również cała społeczność Szkoły Podstawowej w Ligocie Woźnickiej stara się te przemyślenia efektywnie wdrażać w życie. Dotychczasowa, aktywna działalność charytatywna w naszej placówce oraz określenie bieżącego roku przez MEN rokiem wolontariatu przyczyniły się do utworzenia Szkolnego Klubu Wolontariatu. W związku z powyższym 14.11.2016r. w klasach 4-6 zostały przeprowadzone zajęcia, które miały na celu przybliżyć uczniom ideę i zalety wolontariatu, a także uwrażliwić ich na potrzeby innych. Choć tak wielu w naszej szkole udziela pomocy innym, to nie każdy zdawał sobie sprawę, że może być to forma działań wolontariackich.

Po odkryciu tematu zajęć uczniowie wymienili związane z nim skojarzenia, jednak prawidłowe definicje pojęć wolontariat i wolontariusz poznali poprzez ułożenie właściwych zdań z rozsypanki wyrazowej i umieszczenie ich na tablicy.

co posiada,

lecz przez to, kim jest;

nie przez to , co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Następnie drogą losowania uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których od tej pory wspólnie podejmowali wyzwania, by na koniec zajęć uzyskać miano lidera.

Pierwsze zadanie polegało na przedstawieniu w formie plakatu pomysłów i odpowiedzi na pytania: Jak można pomagać innym? Dlaczego pomagamy? Jakie znacie organizacje niosące pomoc innym? Interesujące efekty pracy zostały zaprezentowane na forum i poparte intensywną dyskusją.

Burzę mózgów podsumowała przedstawiona przez nauczyciela prezentacja multimedialna.

Kolejnym etapem zajęć była psychodrama – uczniowie w zespołach przygotowywali, a następnie odgrywali scenki związane z ideą wolontariatu. Niezwykła pomysłowość uczniów przyniosła ciekawe efekty, a moralizujące scenki nie tylko wywołały pozytywny nastrój, ale i zmusiły do przemyśleń. Ostatnim elementem rywalizacji był kilku-zadaniowy quiz, który poza wiedzą wymagał od członków grup również umiejętności artystycznych. Na zakończenie zajęć uczniowie zostali zapoznani z Kodeksem Etycznym Wolontariusza oraz wymienili liczne zalety działalności wolontariackiej. Wszystkie zespoły mocno zaangażowały się w powierzone zadania, toteż niemożliwym okazało się wybranie zwycięzcy.

Przeprowadzone zajęcia przyniosły oczekiwany rezultat. Uczniowie opuścili klasę mądrzejsi o przydatną wiedzę i nowe doświadczenia oraz jeszcze bardziej wrażliwi na potrzeby innych. Bez chwili zastanowienia zadeklarowali chęć przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Szkolnym Klubie Wolontariatu, co zapieczętowali złożonym podpisem.