Програма за икономическо развитие

5. Програма за икономическо развитие

Увод

Фондa за покрепа на цивилното общество в Сърбия/ Основатели : Европейско движение в Сърбия и Експертна мрежа/, с финансова подкрепа на CARDS програмата на Европейския съюз, разписал конкурс за даване на финансови средства за проекти в рамките на програмата Подкрепа на цивилното общество и области обхванати в проекта, какато и защита на околната среда и подобряване на работата на местната самоуправа.

Седалището на Фонда

Белград, "Страхинича Бана" 61, тел. 182-904 и 2622-126, или от

Местната канцелария : Пирот, 063/ 890- 7966 и 010/ 310-410

web-site-a на адреси: www.emins.org/fond i www.support-civil.org

Сдружението на просветните работници "ЛОГОС" от Пирот, успешно се явява на конкурс с проект под заглавие "С.А.Р.М.А.".

ЦЕЛ на проекта е децата и младите от Пиротски окръг да се обучават как да вземат активно участие в решаването на проблемите си и проблема, който те могат да решат в своите области, с приложение на едукативно развойната програма "САРМА"- Стратегическа акция на развитието на децата и младите в Пиротски окръг .

Изготвянето на тази брошура е програмно една от активностите:САРМА- икономическа програма.

Основател на Фонда е Конзорциум Европейско движение в Сърбия и Експертна мрежа.

Подкрепа на цивилното общество в Сърбия.

Проекта финансира ЕС, а реализира Европейската агенция за реконструкция.

Автор на проекта: Драган Николич

ПРОУЧВАНЕ ОТ ДРУГИ

Знаехте ли че?

Над 50% от съществуващите предприемачи решили да започнат собствен бизнес за да си подсигурят независимост при взимане на решения и по-добър стандарт.

25% от съществуващите предприемачи, които имали работа преди откриването на собствен частен бизнес могат да постигнат повече отколкото на тогавашните работни места.

Около 30% от незаетите от евиденцията на / Републиканската трудова борса/ имат готовността да започнат малък бизнес.

65% от съществуващите предприемачи в Сърбия очакват увеличаване на обема на работата.

Само 33% от съществуващите предприемачи имат достъп до Интернет.

Около 43 % от предприемачите не са оспособени за комуникация на някой чужд език

Закон за регистриране на стопански субекти

Закона за регистриране на стопански субекти /"Държавен вестник на РС", номер 55/04/, е един от значителните закони, който трябва да упрости и ускори, както и да обедини регистъра на всички стопански субекти. Този закон влиза в сила на 31.12.2004 год.освен разпоредбите, които се отнасят до регистриране на предприемачите, които влизат в сила на 1. март 2005 година.

С влизането на този закон в сила спират да бъдат валидни: Закона за процедура за вписване в съдебен регистър/ "Държавен вестник на СРЮ", номер 80/94/, Уредба за вписване в съдебен регистър /"Държавен вестник, номер 1/97, 5/97 и 13/02/, която няма вече да се прилага за регистриране на стопански субекти, а Закона за частни предприемачи /"Държавен вестник на РС", номер 54/89, 9/90, "Държавен вестни на РС"номер 19/91, 46/91, 31/93, 39/93, 67/93, 48/94, 53/95, 35/02, 55/04/, няма да се прилагат от 1 март 2005 година, в онази част, която се отнася до вписване на предприемачите в съответния регистър.

Този закон предвижда условията и процедурата за регистрирането на стопанските субекти в Регистъра за стопански субекти, които ще води Агенцията за стопански регистри. Регистърът ще съдържа освен данните, които се отнасят до основаване/учредяване/, свързване, анулиране, статутни промени и други данни от значение за правен оборот, съдържат и документи на основание на които е извършено регистрирането.

Всичките стопански субекти, които са вписани в определен регистър преди влизане на този закон в сила, се задължават на подходящ формуляр да подадът до Регистъра регистрационна заявка за превеждане в Регистъра, най-късно до 15 юни 2005 година. Доколкото не постъпят така, Регистратора ги превежда в неактивен статус, в съответствие с този закон. Търговските съдове, както и компетентните органи на местната самоуправа, които завеждат регистъра на частните предприемачи, се задължават да доставят до Агенцията документите си за стопански субекти най-късно до 15 март 2005 година.

През 2005 година Република Сърбия се срещна с много предизвикателства, а едно от най-голямите е усвояване на икономическите и правни закони, които ще предоставят възможности за процеса за собственическа трансформация, приключване към Европейския съюз.

На този път охрабряват опитите на околните страни, чиито стопански структури тръгнаха по пътя на преход преди десетина години и които ни учат, че най-честите искове на собствениците на микро, малките и средни предприятия, както и предприемачите, които започват собствен бизнес били именно искове за капитал.

В актуалната стопанска обстановка, която характеризират много реформни стъпки и искове за формиране на един проходен систематичен амбиент, бъдещите предприемачи и онези, които вече се намират в пазарната структура, за средства за финансиране на предприемачески, т.е. развойни проекти могат да се обърнат към нашите и чуждестраните делови банки, Фонда за развитие на Република Сърбия, както и към Фонда за развитие на АП Войводина.

Целта на тази брошура е по един практичен начин да предоставим възможности на предприемачите от пиротски окръг да имат преглед на тези институции, с поотделните начини и условия на кредитиране и много други полезни информации. Естествено, тези правила не трябва да се приемат като готова рецепта, която определя какво в конкретните случаи трябва да се предприеме, но със сигурност могат да послужат като истински указател, напътствия и генерален ориентир за успешна предприемаческа акция.

Когато се определите за дейността, с която ще се занимавате, най-напред трябва да определите формата на работата/ магазин, предприятие, кооперация/.

Основаване на какъвто и да било вид дейност изисква подсигуряване на необходими условия и подготовка на документи въз основа на които, предприемайки много деяния, се извършва регистриране на субектите на бизнеса.

Мотива за основаване и водене на бизнеса, предприятието или друг вид на организиране на добит/ печалба/, независимо от формата на собственост, а несъстоятелност указва на неуспешно водене на бизнеса.За печалбите, които се осъществяват от бизнеса се плаща данък сходно с валидните разпоредби, които уреждат плащането на данъци за тези дейности.

От позицията на плащане на данъци няма разлики между формите на организиране, както между магазина и предприятието, така и между поотделните видове предприятия, защото всичките видове са законново уеднаквени без оглед на това за кой подлежащ на данък става дума.

Съюзните и републикански данъчни закони уреждат плащането на данъци от физически и юридически лица, които са регистрирани като определен субект в бизнеса с цел вършене на самостоятялна дейност.

Предприятията и другите форми на организиране за изпълняване на дейности или услуги, се основават и свързват свободно и самостоятелно. Всички стопански субекти са самостоятелни и равноправни, а условията на стопанисване са същите за всички.

Вършенето на която и да било печеливша/ или непечаливша/ дейност от предприятие или от предприемач, е разрешено и свободно, освен в случаите, когато с отделни закони е забранено изпълняването на определена дейност/ например производство и използване на /атомна енергия, производство и оборот на наркотици и др./.

Самостоятелно или ортаческо/ съдружническо/ организиране е значителен критерий за избор между предприемачество и предприятие. Когато дейността се комбинира и с влагане на капитал, без което по правило, не може да се организира магазин и предприятие и ако това може да се направи без съдружие, може да се регистрира: фирма на съдружници, дружество на лица, дружество на капитал и кооперация.

В областта на външнотърговското стопанисване разликата между предприятието и предприемача се състои в това, че предприемачите не са задължени да се вписват в съдебния регистър за изпълняване на външнотърговска дейност и че външнотърговски оборот могат да изпълняват само от свое име и за своя сметка, но не и за сметка на други субекти.

В кредитните и депозитни отношения с банките и другите финансови организации не се прави разлика между предприятието и предприемача. Предприятието и предприемачите, които водят деловите книги задължени са паричните средства да държат на деловата сметка при НБЮ/Народна банка на Югославия/- Завод за уреждане на сметки и плащания, а предприемачите , които плащат паушал могат тази сметка да имат при банката.

Когато се отваря сметка при изпълняващия разплащанията няма разлика дали това се извършва за предприятието или за предприемача.

Външен надзор над работата на предприятието и другите стопански субекти изпълняват компетентните съдебни и управителни органи/ контролиране на законното регистриране и организиране на работата и другите стопански субекти, които са длъжни да работят според закона, добрите делови обичаи и делови морал/.

От управителните органи надзор над работата най-често изпълняват различни инспекции: пазарна, санитарна/ХТИ/, строителна и други. Търговските съдове провеждат надзор над законността на регистрирането и пререгистрирането на стопанските субекти. Конституционните съдове изпълняват контрол на конституциоността и законността на общите актове на предприятията. Контрол на закоността на раполагането с парични средства на стопанските субекти изпълнява упълномощена организация за разплащания и този контрол изпълняват упълномощени финансови инспектори.

Експанзията на развитието на бизнес инкубаторите в света донесе скъпоценен опит за тяхното активиране и работата.

Опитите на развитите западни стопанства вече използвали страните в преход и повечето от тях признават, че частното предприемачество е от огромно значение за стопанското развитие и е важен елемент в процеса на реформата. Правителствата на страните в преход също така могат да имат ключова роля в развитието на системата за подкрепа за предприятията. Между институциите за подкрепа, бизнес инкубаторите, иновативните центрове, индустриалните/ промишлените/ паркове и технопаркове се показаха като ефективни инструменти за подкрепа на предприемачите когато започват бизнеса, за окуражаване на млади фирми и даване подкрепа за оцеляване в начлния период на работа, когато са най-уязвими.

Значението от основаването на бизнес инкубаторите в Сърбия произлиза преди всичко от необходимостта бързо да се инвестира в развитието на предприемачеството във всички аспекти/ законодателствени, финансови, институционални, едукативни.../, а с това да се създадат възможности за подкрепа на всеки предприемач с добра идея, особено в етапа, когато започва свой бизнес и когато му е най-необходима помощ. В процеса на реструктуирането на стопанството на Сърбия, явява се излишък на работни помещения, на съоръжения, и квалифицирана работна ръка, които са подходящи да се с добра организираност на регионално равнище формират много центрове за развитие на предприемачеството/ включвайки и бизнес инкубаторите/ и по този начин да дадат принос към /местното/ локалното развитие.

Същевременно много изследователски/ проучвателни/ институти и вузове в Сърбия са истински съкровища на знание, а с това и ключови носители на развитието, дават възможности на развитие предприемачеството да бъде обосновано върху знание и технологии от този сектор/област/ и по този начин по най-бързия начин се създава икономика подкрепена със знания.

Преди да се захванете със собствен Бизнес проверете:

Предприемачеството и особеностите на добрия предприемач

Оценете собствените си ценности;

Намиране на идеи за бъдещия бизнес;

Анализ на предусловията за реализиране на избраната идея;

Анализ на изворите на финансиране;

Регистриране на предприятие и фирма/магазин/ юридически аспект/;

Изготвяне на бизнес план.

Регистрирани предприятия и фирми/ магазини/ в Република Сърбия

Структурата на работещите според вид собственост

Процеса на преход постави в пръв план предприемачите и инвеститорите, които стават основни стопански субекти.

Предприемачеството е ключов фактор в процеса на преход. Но за има успех предприемача трябва да познава и използва техниките на пазарните механизми и умения и трябва да познават маркетинга и пазарното стопанисване. Новият закон за предприемачите регулира понятието предприемачество, и дава дефиниция на предприятието като юридическо, а предприемача като физическо лице , което изпълнява дейност с цел осъществяване на печалба. Същият закон предвижда учредяването на предприятие във всичките форми на собственост, регистрация, съдържание на учредителен акт, изпълняване на дейност, фирма, застъпване на предприятие, водене на деловите книги, управляване на предприятие до спиране на работата и несъстоятелност.

В рамките на предприятието професионалният носител на функцията ръководене на техническо- технологичния процес, координатор и организатор на работата е МЕНИДЖЪРА. Появяването на професионални стопански организатори е свързано с промени, които водят до отделяне на функциите собственичество на ср. За производство от функциета организатор на процеса на работата.

В акционерните предприятия мениджерите могат да притежават определен брой акции, но тяхната функция на решаване не произлиза от участието в собствеността на предприемаческия капитал, но от организирането на дейността от специалисти. Мениджерът е отговорен за успешното управляване на капитала, който му доверили собствениците в тяхно име да организира бизнеса и да напредва.

Мотиви за учредяване на нови предприятия и фирми съществуват и в категория собственик и в категорията мениджър. Те произлизат от основната делова цел на стопанисване, а това е осъществяване на печалба. Съшите цели имат и основателите на фирми, изически лица в качеството на предприемачи.

Те могат да учредят бюро, агенция, работилница, офис, сервиз, студио, пансион, аптека, ординация и т.н. Без оглед на различните форми, цели в работата са същите, а това са рентабилно водене на бизнеса,

максимална печалба,

постоянно развитие,

И дългосрочно стабилно водене на бизнеса.

Те са обусловени от осъществяване на финансовите цели:

podsigurwvane na kapital/ za finansirane na pazarni delovi sdelki,

upotreba na kapitala,

Управляване с kapitala

Обкържението не би трябвало да понижат интереса на юридическите и физическите лица, на нашите и чуждестрани инвеститори за откриване на фирми и предприятия.

Предприемаческият дух стреми към успешно управление, което подразбира:

бързо реагиране на реалните околности в обкържението:

високи разходи за финансиране,

инвестиционни рискове при дългосрочни влагания в нестабилни условия за бизнес,

висока инфлация,

бързи промени на технологии и високи изисквания към иновации и нови инвестирания,

необходимост от допълнителни финансови средства,

Необходимост от диверсификация на предприятието на различни видове активности, на различни продукти и услуги, пазари за да се понесат по-безболезнено промените в обкържението.

Именно заради това, започвайки от индивидуалните предприемачи, собственици на частни магазини, агенции, предприятия на съдружн, голями корпорации и банки до явни институции, каквито са фондовете за социални грижи и пенсионни застраховки, органи на явна управа до правителствени министерства- което води до постояно взимане на решения за алокация или употреба на собствени средства и капитал.

СЧЕТОВОДСТВОТО е това, което дава възможност на взимане на такива решения. То не само регистрира, класифицира и сумира данните, но и прави счетоводни отчети, които експертите наричат и финансов отчет. На младите, които имат предпремачески дух се препоръчва не само регистриране на фирма и начало на бизнес, но и правилен избор на деловите активности и оказване на счетоводствени услуги.

Навлизането в счетоводството подразбира постоянно обучение и придобиване на знания. Счетоводителите могат да бъдат ангажирани и назначавани на работа от работодателите, но могат да предлагат и професионален сервиз и водене на счетоводство на различни потребители във формата на явен сервиз, агенция, предприятие за счетоводствени и консултативни услуги/ съвети за данъци, управляване, за инвестиционни студии, проектопредложения за съвместни делови сделки, финансови анализи и т.н./

Икономическите и политически промени предусловиха въвеждането на ИНСТИТУЦИИ НА НЕЗАВИСИМА ЕКСТЕРНА РЕВИЗИЯ. Ролята й е в условията на пазарната икономика да подсигу

Атестиране на финансови отчети на деловите субекти.

Това означава, че екстерните компетентни специалисти неутрално вършат квалифициран преглед на счетоводствените отчети и други документи и на основание на подробна проверка и анализ издават "атест", т. е. Отчет за тяхната реалност, точност о обективност.

Независимата ревизия защитава редовните, добрите предприемачи и предприятия, от поотделните индивиди и предприятия, които не спазват правилата в бизнеса, стандартите, професионалните и законодателните норми и така застрашават финансовите позиции и деловите цели на добрите предприятия. Независимата ревизия е важно предисловие за взимане на решения за инвестиране във формата изкупуване на акции, инвестиране в съдружни предприятия, инвестиране в краткосрочни и дългосрочни кредити, съвместни капиталовложения и други форми на инвестиране. Независима ревизия магат да вършат ревизори експерти, организирани в спецализирани ревизорни организации, основани въз основа на законови упълномощения, професионални правила и стандарти.

Пред младите, готови да тръгнат в света на бизнеса са много предложения и възможности.

Лиляна Ракич, дипл. Икономист

/работеща в Икономичесото училище в Пирот/

ЗАКОНА ЗА ПРЕДПРИЯТИЯТА

/"Държавен вестник на СРЮ", номер 29/96, 33/96- изпр., 29/97, 59/98, 74/99, 9/2001- решение СУС и 36/2002/

Част първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Предприятие и предприемач

Понятие

Член 1

Предприятието е юридическо лице, което изпълнява дейността си с цел осъществяване на печалба

Предприемачът е физическо лице, което изпълнява дейността си с цел осъществяване на печалба

Физическо лице, което изпълнява дейност свободна професия уредена с отделни разпоредби се смята за предприемач, в смисъл на този закон, ако с тези разпоредби e така предвидено.

Селскостопански производител не е предприемач в смисъл на този закон

За дейност в смисъл на този закон, се смята производство и оборот на стоката и вършене на услуги на пазара

Видове предприятия

Член 2

Видове предприятия: стопанско, обществено предприятие и явно предприятие.

Стопанско дружество се основава като дружество на лица или дружество на капитал/ компании, корпорации/.

Дружеството на капитала се основава като акционерно дружество или дружество с ограничена отговорност

Свързване на предприятия

Член 3

Предприятията могат да се свързват чрез капитал или договор/ свързване на предприятията- главно и зависимо

Равноправие на предприятията

Член 4

Предприятията имат същото положение, права, задължения и отговорности на пазара.

Придобиване на свойството юридическо лице

Член 5

Предприятието има свойството на юридическо лице в съдебния регистър/ понататъ в текста: регистър/.

Пренасяне на вземания и дългове

Член 6

С вписването на предприятието в регистъра на правата и задълженията, които са създали, относно превзели основава и прехвърляне на предприятието без съгласие на ищеца, което отговаря съгласно разпоредбите на договора с трето лице.

1.7. Status dela preduzećа

Статус на делото на предприятието

Член 7

/1/Основателният/учредителният/ акт на дружеството на лица, относно статут на дружеството на капитала може да установи част от предприятието да има определени упълномощения в правния оборот, както и отделно отчитане на резултатите от работата и отделна подсметка в съответствие със съюзният закон.

Част от предприятието няма свойството на юридическо лице.

ЗАКОН ЗА ЧАСТНИТЕ ПРЕДПРИЕМАЧИ

/"Държавен вестник на РС", номер 54/89 и 9/90 и "Държавен вестник на РС", номер 19/91, 46/91, 31/93 – решение на УСРС, 39/93, 53/93, 48/94, 53/95 и 35/2002/

ПРОЦЕДУРА ЗА ОТКРИВАНЕ НА ФИРМА

Според валидните предписания основаването и работата на фирмите е уредено:

Съюзен закон за предприятията/ фирмите/ "Държавен вестник на СРЮ" 29/96 и др./

Републикански Закон за частните предприемачи /"Държавен вестник на СРС" 54/89 и др., Изменения и допълнения на Закона за частни предприемачи "Държавен вестник на РС" 35/02/

Под фирма се разбира : магазин, работилница, канцелария, бюро, сервиз, агенция, студио, пансион, аптека, ординация и т.н. / най-честите съкращения в практиката на СТР/ еднолична търговска фирма /

Физическо лице, което възнамерява да открие фирма, подава иск до общински отдел на местното самоуправление до компетентната за стопанството в общината, където ще бъде седалището на фирмата.

Иска съдържа:

име, номер на личната карта и граждански номер на подателя

местопребиваване, адрес и телефон;

професия;

изявление на подателя на иска, че с решение на органа на попечителство не е под попечителство, че в смисъл на член 8 на Закона не е забранено да изпълнява определена дейност и дали дейността, която ще изпълнява е от областта на работните отношения;

обозначение на дейноста на фирмата и фирма на предприятието;

обозначаване на адреса на помещенията, в които ще се изпълнява дейността, относно адрес на седалището;

Дата на започването на работа на фирмата, т.е. началото на дейността.

Основателят на фирмата с иска подава:

Доказателство за работоспособност преди пълнолетството, ако е непълнолетен;

решение на органа попечител/ вентър за социални грижи- община в мястото, където живее/ че лицето не е под попечителство;

ксерокопие/ копия/ на личната карта/ страница 1,2 и 3/;

доказателство за изпълнението на условията по отношение на общата здравоспособност;

доказтелство за изпълнени предписани условия за изпълняване на определени дейности в определени помещения ;

доказателство за притежаване на съоръжения и кадрови за работа;

доказателство, че съдебната съденото решение е правоснажнао/ влезло в сила/. относно с влезло в сила решение за нарушение не е забранено вършене на определена дейност;

съгласие/ разрешение/ от компетентни инспекции;

доказателство за плащане на : републикански и общински административни такси и такси на общинските органи на управа.

Основателят на фирмата може да даде на компетентния орган на управа на преглед/ контрол/оригинални документи или може да приложи заверени копии на тези документи

Повече детайли на Web sajtu: Република Сърбия, Републиканска Агенция за развитие на Малките и Средни Предприятия: www.sme.sr.gov.yu

КРЕДИТИ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ

Потребители:

Наши частни предприятия и юридически лица

Забележка:

Кредити за участие в приватизацията

А/кредити- гаранции за плащане на депозит за участие в акционна приватизация

Б/кредити за купуване на обществени предприятия в акционната приватизация

Ц/кредити за купуване на акции на финансовия пазар

Необходима документация

А/иск за кредит

Б/ програма за приватизация-бизнес план за предприятие, което се продава на търг и собствена програма- бизнес план

Ц/ баланс на състоянието и на успеха за последните две години/ за частни предприятия/

Д/данни за имуществото и доходите за последната година/за юридически лица/

Е/план за отплащане на кредити с извори за връщане

Ф/инструменти за подсигуряване на кредит

Инструменти за защита/ според деловата политика на банката/

А/ полица

Б/хипотека

Ц/гаранции

Д/поръчителство/ гаранция/

Е/ценни книжа

Ф/скъпоценни и благородни метали

Г/ акции за чието изкупуване е разрешен кредит

Министерството за стопанство и приватизация, Република Сърбия

Доставено от Катарина Обрадович, Отдел/сектор/ за развитие на малки и средни предприятия,

За подробни напътствия контактувайте с Агенцията за чуждестранни инвестиции и представяне на износа /СЕИПА? На следващия номер: 011/ 3248-368.

Програма за финансова подкрепа с маркетиншки активности за сръбските износнители.

Главната цел на програмата е постигане на устойчиво равнище на развитие на износа и реинтеграцията в световните търговски изисквания.

Програмата за финансова подкрепа на активностите за маркетинг на сръбските износители /СЕМДАС/ включва планиране и провеждане на много промотивни активности, оказване на финансова подкрепа на предприемачи с потенциал на износ с цел увеличаване на техните позиции на световния пазар и интензивиране на комуникацията на потенциалните чуждестрани купувачи.

ГТЗ – Германска организация за техническо сътрудничество е държавна организация за провеждане на проекти за техническо сътрудничество в страните в развитие и преход. В момента сътрудничат с повече от 134 страни по света, в които се реализират 2.754 проекти.

ГТЗ от 1 септември 2003 год. Започнал програмата "Подкрепа на икономическото развитие и назначаване на работа в Сърбия"/ (WBF), чиито активности са насочени към засилването на съществуващите и създаване на нови структури на икономическото развитие и назначаване на работа, увеличаване на конкуренцията и увеличаване на износа чрез подобряване на деловото сътрудничество с чужбина, особено с Германия. WBF програмата ще се насочи към следващите пет стопански сектори: текстилна и кожена промишленост, метална и електро промишленост, промишленост на софтвери, производство на храна и туризъм.

Разходи за внос

Външнотърговският оборот е оборот на стоки и услуги между предприятия и други юридически лица със седалище в нашата страна и чуждестранни юридически и физически лица, който се върши на основание на договор, сключен в съответствие с нашите законнопредписания и международни договори.

Стоката, която се внася подлежи на плащане на вносните давания, освен ако Закона за митниците не предвижда друго. Стоката, която се внася в митническата зона се плаща по установени според закона стъпки с определени митнически тарифи. Митническата тарифа е предписана от Закона за Митническата тарифа. Изключение на това предписание е стоката предназначена за ползване в собственото домакинство,която физическите лица внасят в пътническите съобщения или я приемат от чужбина при пощенските съобщения, освен стоката, която е в съответствие с предписанията на този закон която е освободена от задължения /плащания/ на задълженията, свързани с вноса, обмитяват се по единна митническа........в размер от 10%.

На плащане на такси за внос не подлежи:

стока в транзит през митническа зона;

изнесена домашна стока, която се връща в страната непродадена или се връща защото не отговаря на задълженията, които произлизат от този договор, относно деловите отношения на основание, на което е била изнесена;

стока, която наши граждани декларирали по време на излизането от страната, която се връща от чужбина;

документация, която се праща във връзка с международните търгове и конкурси;

отпечатан или заснет материал от областта на културата, просветата и науката, както и документите, които лицата приемат на основание на международните договори;

телевизионни, филмови или по друг начин заснети вести или картини и програми за директни предавания по средствата за явно информиране;

материал за потребление, който безплатно се приема от чужбина, а който е предназначен за участниците на международните симпозии, конференции и подобни събрания, които се провеждат в Сърбия.

Селскостопански продукти, които остават в Сърбия като резултат на умножаване в процеса на производство на семена от временно внесен семеннен материал.

Лице, което внася или изнася стока или заинтересовано лице, без да плаща може да затърси от митническия орган да му даде сведения за приложението на митническите предписания. Плаща се в случай да се отворят разходи за анализи или експертиза на стоката, за която се подава иска за даване на сведения , както и във връзка на изготвяне на протокол или връщане на стоката до подаващия иска. Митническият орган е длъжен да отговори на всички въпроси в срок от 15 дни от деня на приемането на иска, при условие информациите, които представляват тайна или информации, които се отнасят до трето лице, че се смятат за секретни.

Лице, което внася стока в митническа зона се задължава да декларира стоката и без отлагане да се транспортира на начин и в срок, който определи митническият орган, или в свободна зона.

Стоката, доставена до митническия орган, трябва да бъде посочена в декларация. Митническият орган може да продължи срока за подаване на декларацията, а най-късно до изтичането на първия работен ден след доставяне на стоката.

Митническият орган може да разреши използването на комерциалните и транспортни документи/ фактура, лист за опаковане, спецификация, товарен лист, манифест, товарница, коносан и подобно./ като стегната декларация, при условие да съдържат данни необходими за идентифициране на стоката.

При редовен транспорт на същата стока със същите превозни средства от същото лице, митническият орган може да разреши за такава стока и превозни средства, които минават през митническата линия в определен период от време се подава една декларация / периодична декларация/.

Декларацията се подава:

в писана форма;

електронен обмен на данни, доколкото техническите възможности това разрешават и същите разреши директора;

Други деяния, с които държащият стоката настоява стоката да се подложи в митническа процедура, когато такава възможност е предвидена с предписанията.

Декларацията в писмена форма се подава на съответен образец, трябва да бъде подписана от нейния подател, както и да съдържа всички данни необходими за прилагане на предписанията на митническата процедура, за която се декларира стоката.

След приемането на декларацията деклариращият може на собствен иск, с разрешение на митническия орган, да промени или допълни една или повече данни в декларацията, които допълнения или изменения се отнасят само до стоката, която най-напред била представена в тази декларация. Митническият орган няма да разреши измененията или допълненията на декларацията ако иска за изменение, относно допълнения е подаден след като: уведомил деклариращият че възнамерява да прегледа стоката, установи, че данните са неверни, или пусне стоката на деклариращия.

Митническият орган ще пусне стоката на деклариращия при условие, че стоката трябва да се пусне в процедура и при случаи, че стоката не е предмет на сигурностни мерки на ограничения или запрещение, когато данните в декларацията провери и приеме, или ги приеме без контрол.

Митническият орган може да предприеме необходими мерки, включително и нвръщането на стоката в чужбина, конфискуване на стоката и продажбата й, в случаите когато:

стоката не може да бъде обмитена:

не е възможно да започне или продължи прегледа на стоката в срока, който е определил митническият орган поради причини, които предизвикал деклариращият, или

не са подадени документите необходими за подлагане на стоката в митническа процедура, или

митническото задължение не е платено, относно не е предоставена гаранция за плащане на дълга в определения срок, или

Стоката е предмет на запрещение и ограничение.

Стоката не е превзета в предписания срок след като е обмитена.

От плащането на задълженията по вноса са освободени:

организация на Червения кръст- на стоката, която се внася от чужбина, която не се произвежда в Сърбия, а която се използва в хуманитарни цели

пожарникарни и спасителни организации и дружества- на съоръжения и части от съоръжения, които не се произвеждат в Сърбия, а са преназначени за гасене на пожар и спасителна дейност;

музеи и художествени галерии- на збирки, части на збирки и поотделни оредмети, предназначени за тях, както и архиви- за архивен материал;

лица, освен физически, които се занимават с научна, образователна, културна, спортна, забавна, хуманитарна, религиозна дейност, тейническа култура, изкуство, дейности свързани със защита на природата и културните ценности и контрол на качеството на околната среда-на стоки, които не се произвеждат в Сърбия, а служат непосредствено за изпълнения на тези дейности, освен алкохола и алкохолните напитки, тютюневите продукти и пътнически моторни превозни средства;

лица, освен физически- на стоки, които се приемат безплатно от чужбини за научни, просветни, спортни, хуманитарни, религиозни, здравни и социални цели, както и за защита на околната среда освен алкохола и алкохолни напитки, тютюневи продукти и пътнически моторни прев.средства;

лица, освен физически- на стоки, които безплатно се получават от чужбина или ги добавят от средства, получени от чужбина като парична помощ, за случаи, когато са предназначени за предотвратяване на последици предизвикани от природни бедствия/ земетресения, наводнения, суши, екологични катастрофи и т.н./ войни или оръжейни конфликти.

Право на освобождаване от плащане на вносни такси в съответствие с предписанията на тази точка, може да се осъществи ако Правителството установи, че поледиците от природните бедствия са такива, че за предотвратяването им трябва да се разреши освобождаване от плащане на митнически такси и когато тази стока се внася в срок, който определи Правителството;

предприятията от здравната защита- на специфични съоръжения, апарати и инструменти за здравеопазване и тяхните резервни части и консумативи за тях, както и за лекарства, които се използват за болнично лечение и не се произвеждат в страната и когато се внасят за оборудване и потребности за тези предприятия сходно с програмите за развитие на здравеопазването;

фирми за професионално оспособяване и назначаване на работа на индивиди- на съоръжения и резервни части, които не се произвеждат в страната, а се използват за професионално оспособяване и ангажиране на работа на инвалиди;

лица, освен физически- на съоръжения, които не се произвеждат в страната, а служат непосредствено за защита на околната среда;

Лица, освен физически на медали и плакети, които се получават от чужбина и служат за присъждане за международни състезания, които се организират в Сърбия.

Разпоредбите от точка 3. до 10.се прилагат и за предприемачите.

Такси за внос не се плащат за:

съоръжения по основание на инвестирането на чуждестрано лице, в съответствие с предписанията на закона, с който е уредено чуждестранно инвестиране;

рекламен материал и мостри, които безплатно се получават от чужбина;

предмети, с които чуждестраният излагач участва на международните панаири и продажни изложби в страната, които се внасят и приемат от чужбина за разпосяла или разход по време на провеждане на панаирите, т. изложбите;

Жигове, патенти, модели и съпровождащите ги документи, както и заявления и искове за признаване на правата, които се доставят на организациите за защита на правата на интелектуалната собственост.

Стаоката, която я освободена от плащане на такси за внос в съответствие с предписанията на Митническия закон, в срок от три години от деня на пускането в свободен оборот, не може да се отчужди, да се даде за използване от друго лице или по друг начин да се употребява, освен за целите за които е освободена от плащане на такси за износ. Тази стока не може да се дава като залог, на заем или като гаранция за изпълняване на друго задължение. В случай, че митнически орган разреши друга употреба на стоката, размера на таксите за внос се установява според състоянието на стоката и в съответствие с предписанията, които са валидни за деня, в който се донася решението за плащане на такси за вноса.

В рамките на проекта под заглавие : "СAРМА"- Стратегическа акция на развитие на децата и младите в Пиротски окръг, сформирани са 13 парламенти на деца и млади, а Сдружението на просветните работници "ЛОГОС" от Пирот сформирало ЛОГОС ПАРЛАМЕНТ НА МЛАДИТЕ, чиито членове са деца и млади от Пиротски окръг. Координатор на програмата е Драган Николич, преподавател в Икономическото училище в Пирот от Пирот.

Една от задачите на членовете на ПАРЛАМЕНТА в рамките и след конституирането му са изследвания на състоянието на стопанството в региона и публикуването на тези изследвания, а в рамките на активностите по проекта Изготвяне на указател-брошура под заглавие "Как да започна собствен бизнес в пиротски окръг", на 52 страници в тираж от 1 000 екземпляра на А5 формат , на сръбски, български и английски език. Материала ще обхване спецификата на 4 общини с указания и приказ: законни предписания, процедури и необходими документи, както и контакти и лица, отговорни, които могат да помогнат на децата и на младите/ и техните родители/ в областта на икономичния напредък с ясни отговори как да започнат собствен бизнес, няколко вида бизнес планове, както и процедура за подсигуряване на средства за започване на собствен бизнес А/ " Как да започна собствен бизнес в пиротски окръг",

Изследване на членовете на ЛОГОС ПАРЛАМЕНТА НА МЛАДИТЕ

Как да стана успешен предприемач?

Промишлена дейност или стопанисване е необходима дейност за хората. То е много важно, защото човечеството без него не може да оцелее. Основен мотив за активността на хората е подсигуряване на по-добри, по-устойчиви и по-хуманни условия за живот с възможно по-малки разходи на стопанисване. Частникът, т.е. частният предприемач е човек, който е решил да започне определена дейност, за което е уведомил компетентен орган. Предприемачът трябва да бъде запознат с факта, че започването на нов бизнес подразбира много изисквания. Най-напред трябва да познава законовите и икономичните норми, предписания и отношения. Много важно е да има честен, коректен и изискан подход към всички субекти в деловите си отношения. Също така е от огромно значение правилният избор на партньорите и поддържане на добри отношения с тях.

За да бъде успешен, желателно е да инвестира в чужди акции и пласмент на парични средства в други дългосрочни инвестиции, каквито са ценните книжа. Необходимо е увеличаването на съществуващия капитал чрез изкупуване или построяване на нови обекти или подсигуряване на по-съвременни условия за работа.

Предприемачът трябва да притежава и прилага професионални знания от областта на икономиката и характерното за областта, с която се занимава. За успешен бизнес е от огромно значение управлението на бизнеса. Трябва добре да познава работата, с която ще се занимава, да направи проучване на пазара, да разбере какво се търси, в какви количества за да може да предвиди какви резултати може да очаква от тази работа. Трябва да направи добър професионален екип за работа във фирмата/ предприятието си/. Всичко това изисква активна работа и всекидневно ангажиране, което ще резултира с успешно водене на бизнеса.Огромно роля играе добре организираният маркетинг, което подразбира добра реклама, известност, респект/ авторитет/ при потребителите. Целта на всеки предприемач е осъществяването на печалба, но в бизнеса са възможни и негативни обстоятелства, т.е. загуби. До загуби идва в случаите, в които общите приходи осъществени чрез продажбата на продукти на пазара или чрез подсигуряване на услуги, не могат да покрият разходите на фирмата. В такива случаи, собственикът търпи последствия и е принуден да посяга към имуществото си.

Най-честите грешки, които допускат начинаещите в бизнеса

Най-голямият проблем при начинаещите в бизнеса е как да финансират репро цикъла. Приходите и разходите не са в синхрон и често пъти се явява недостиг на пари. Това обикновено се решава чрез отлагане на паричните задължения към снабдяващите ги или чрез теглене на кредити от банките. Начинаещите допускат грешки когато не направят

добра оценка на управляването на бизнеса и особено когато не направят добър избор с какво точно ще се занимават. Това се случва, когато липсват знания и компетенции, професионализъм и мотивация.

До заинтересованост на работещите към увеличаване на обема и качеството на производството се идва чрез по-добро надграждаване на работещите, включването им в управляването на предприятието и подобряването на обществено-икономичното положение изцяло. Продуктите се изнасят на пазара и това е най-добрият показател за успешна работа. На пазара се срещат много производители и владее силна конкуренция, така че само най-добрите успяват, а останалите се ориентират към друг отрасъл и други местности, а причината за това е недостатъчното проучаване на пазара. Неспазването на Закона е също голяма грешка, както и неподходящо водене на бизнеса. Дългове към банките без покритие и сигурна печалба създават проблеми. Грешки се допускат и когато не се изпълняват на време задълженията и когато не се водят точно и хронологично документите.

Досегашната практика на развитие на стпопанството показва, че е най-продуктивно частното, т.е. акционарното притежаване на средствата за работа, защото те по такъв начин най-добре се използват.

Проучване направила:

Кртич Зорана, ученичка на Икономическото училище от Пирот

Начини за успешно водене на фирма/ предприятие/

Проучване на пазара- сътрудничество със настоящите и новите купувачи с цел увеличаване на приозводствените асортименти или пускане на нови производствени линии

Човешкият фактор.

Способност и знание на ръководещия и отчетника, които водят бизнеса.

Покрай другото важна е и интуицията.

Работа над средносрочните и дългосрочни цели на фирмата" Важно е фирмата да се движи, но е важна и посоката по която върви.

Добра организираност.

Постоянни производствени и финансови иновации.

Недостигът на пари често пъти се решава чрез изплащане на задълженията чрез бартер или цесия, където посредством компенсиране дългът се прехвърля на друг участник, който е готов да заплати задълженията на първия участник. Но чрез цесия се изкупуват дълговете.

Взаимните задължения между фирми се затварят чрез бартер, понякога и между 10 участници.

Изследвания/ проучване/ извършила:

Александра Йованович, ученичка на Икономическото училище в Пирот от Пирот

В цеха за производство на каучукови изделия, Техническа гума/ТИГАР-Пирот

Причини за по-тежко организиране на бизнес

Тежката обстановка в страната.

Не проведена до края приватизация на обществения и държавния капитал.

Честа несолвентност/неплатежност/ на деловия партньор

Дългогодишно заоставане на стопанството след световните изисквания/ технологически иновации, съвременно оборудване, финансови иновации, оспособеност/ професионализъм/ на кадрите.../"Ученето не приключва с взимането на диплома".

Законовите норми все още не са достатъчно регулирани/ преди всички закона за

приватизиране на фирмите/.

Пазарът ни е малък, главно платежно неспособен.

Излизането на световния пазар е често пъти обусловено с митнически бариери и голями разходи за транспорта и износа.

Проучване извършила:

Александра Йованович, ученичка на Икономическото училище Пирот от Пирот

В отдела за продажба на гумени изделия Техническа гума/Т И Г А Р- Пирот

Грешки и постъпки на частни предприемачи

Първата грешка, която допускат начинаещите предприемачи е по време на отварянето/регистрирането/ на фирмата, когато не познават закона и не ангажират компетентно лице, което да им води бизнеса,

Работят със загуби или отчитат съвсем малка печалба,

грешно пресметнат данъчните задължения,

закъсняват с заплащане не спазвайки предвидения срок за данък оборот,

не плащат редовно дневният пазар, но парите харчат за други неща/ най-много за лични потреби/

неправилно попълват данъчните документи, формуляри

попълват заявка с по-малки задължения, за да не плащат по-голями суми за задълженията

когато плащат не обърнат внимание на броя на банковата сметка, и парите "легнат" на

не спазват закона за труда,

Не регистрират работещите при тях, нарушават закона за труда като не им плащат данък и осигуровките и нередовно им дават заплати.

Проучване при представители на пазарна инспекция

ne poštuju рravila o jasno ispisanim cenama,

prodaja robe koja nije u javnom prometu ( u radnji, već je na nekom drugom mestu ).

Istarživanje izvršila:

Milica Lilić, učenica Ekonomske škole Pirot iz Pirota

Najčešće greške koje preduzetnici čine u toku poslovanja

i kod osnivanja preduzeća

  1. Kod proizvodnih preduzeća najčešće dolazi do greške kada se plasira proizvod čija potražnja nije vilika ( jer nismo predhodno ispitali tržište),

При производствените предприятия най-често се допускат грешки когато се пласират продукти, които не се търсят търсят на пазара/ защото не е направено предварително проучване на пазара/

  1. neplanirano investiranje u faktore proizvodnje ( na.primer veći deo novčanih sredstava iskoriste za izgradnju skupog poslovnog objekta, dok nam manji deo ostane za kupovinu sredstava za proizvodnju zastarele tehnologije),

непланирано инвенстиране във факторите на производството /например по-голямата част от паричните средства се използват за производство на остараяла технология/,

  1. ne likvidnost preduzeća ( ako preduzeće nije uspelo da proda svoje proizvode, ako su oni niskog kvaliteta, preduzeće će poslovati sa gubitkom, a vlasnik nije sposoban da izmiri svoje obaveze ),

неплатежност на предприятието/ ако предприятието не е успяло да продаде продуктите си, ако те са по-некачествени, предприятието ще работи със загуби, а собственика не е в състояние да изпълни задълженията си/,

  1. ostvarena dobit se troši za lične potrebe ( ostvarena dobit se ne ulaže u amortizaciju i proširenje proizvodnje već se troši na skupe automobile, egzotična letovanja... ),

осъществената печалба се харчи за лични нужди/ осъщественият доход не се влага в амортизиране и разширяване на производството, но се изразходва на скъпи автомобили, егзотични курорти.../,

  1. ne osiguravanje robe, preduzeća i imovine.

Не е застрахована стоката, предприятието и имуществото.

Istarživanje izvršila:

Sanja Džunov, učenica Ekonomske škole Pirot iz Pirota

Проучване направила:

Саня Джунов, ученичка на Икономическото училище Пирот от Пирот

Примери на успешните

КАК ДА СТАНЕШ УСПЕШЕН ПРЕДПРИЕМАЧ?

Предприятието "Виктория" в Лесковец е назначило 41 работник, така че по броя на работещите се причислява към малките предприятия. Новата организационна структура е много успешна. Собственика на предприятието господин Миливой Райкович същевременно е и директор на предприятието. В съответствие с обема на работата той делегира правата и задълженията на работещите, в съответствие с квалификациите им.

С увеличаването на броя на работещите, който се планира заедно с планираните инвестиции, предприятието планира и съответната организационна структура, която ще подсигури най-оптимални резултати за бъдеще.

Най-напред през септември 1991 год. oсновано е производственото търговско предприятие Виктория-промет", което се занимавало с търговия със строителни материали. Това предприятие чрез определени допълнителни дейности, реорганизация и осъвременяване прераснало във "Виктория" Д.О.О./ дружество с ограничена отговорност/ на чело с господин Миливой Райкович.

Диплом. Машинен инжинер Зоран Райкович е дал най-голям принос в компютеризацията и съвременна организация на предприятието.

Господин Горов Боян, от Пирот е иконом. Мениджър във "Виктория". Най-голямият му принос е компютеризация и съвременнен подход в счетоводството.

Покрай постоянноназначените на работа /41/ работещи в предприятието "Виктория" в Лесковац временно назначава допълнително 20 работници с по-ниска степен образование.

Продажен асортимент на предприятието се състои от три групи артикули:

стриотелен и изолационнен материал / цимент, вар, арматура, пирони и подобно/

искуствена тор/ напр. Уреа тор и друго/

селкостопански продукти и фураж / Напр. Царевица, фуражно брашно, концентрат за пилета.../

Предприятието "Виктория" продажбата осъществяват чрез малобройни обекти в 9 градове. На купувачите си подсигурява изкупуване на отплащане/ кредит/ до 6 месеца.

Предприятието не притежава обекти и площи като своя собственост. Малкото обекти се плащат под наем. Обекта, в който се намира седалището на предприятието е собственост на директора на предприятието господин Райкович Миливой. Той е свидетел на времето, в което е все пак с голяма упоритост възможно някой да бъде успешен предприемач, защото имал домакински и амбициозен подход. Това е подтик към нов успех. Неговите брешения и планове неса краткосрочни, но дългосрочни и сериозни.

Цените на асортимента са пригодени към изкупвателната способност.Добре се оценяват всички крачки на пазара, след което се взимат решения. Добре се оценяват всичко, което е било успешно.

Деловата стратегия се засновава на:

Odgovarajući kadar I kvalitet proizvoda, uz visoka ulaganja za unapređivanje proizvodnje,ulaganje u marketing.

Добри кадри и качество на продуктите, голями капиталовложения в подобряване на производството и маркетинга.

БИЗНЕС ЗНАНИЯ И УМЕНИЕ ЗА УСПЕШНОСТ :

· Как функционира икономиката, закона?

· Планиране на бизнес активностите.

· Финансов мениджмент и контрол

· Отношения с работещите

· ОПеративен менидюмент

· Контрол на запасите

· Анализ на пазара

· Какви продукти и услуги се предлагат?

· Представяне и реклама на продуктите

· Формиране на цените на продуктите

Най-често допусканите грешки от начинаещите в бизнеса!

1.грешка

Название на фирмата представлява първият контакт с клиентите, затова трябва да се води сметка за всеки елемент. От самото име на фирмата, според оценката на специалист, много наши бизнесмени не показват определена култура в маркетинга. Имаме много предприятия, които предизвикват много усмивки у хората от типа "Свински бизнес" , "Бошлаф"

2.грешка

Не трябва да се придържате към една идея, защото идеите са много ценни в бизнеса. Трябва да се разработят много идеи и да се види кои от тях донасят печалба и успех.

3.greška

Промените на приоритите на клиентите могат да доведат фирмата до дъното доколкото не сме запознати с желанията им и предпочитанията им занапред.

4.greška

В случаите, когато не се води сметка за движението на готовите пари. Предприятието може да бъде печелившо, но неликвидно/платежно неспособно/, ако всеки ден се харчат парите, а не печалбата.

5.greška

Когато работещите се игнорират, т.е. нямат мотивация и не се усъвуршенстват. Без търпение, упоритост и човечност, проблемите бързо се увеличават. Морала, продуктивността и печалбата могат да бъдат бързо унищожени.

6.greška

Смесване на вероятното с реалното. Успешният предприемач живее в света на вероятното, а харчи парите в света на реалността.

7.greška

Липса на план за продажба.

8.greška

Когато предприемача е самотен ренджер. Предприемача може да бъде ключ за всичко, но не може да върши всичко и по същото време да се развива. Дори и скромния успех може да го унищожи ако не ангажира истински хора и не провери отговорността.

9.greška

Ако липсва "мозъка/акъла/ на оперирането" трябва да ангажира съветодавен съвет или ментор. В съвета могат да бъдат включени членовете на семействата, в които има доверие или приятели

10.greška

Когато предприемача си мисли, че знае всичко. Повечето си мислят, че знаят всичко за воденето на бизнеса. Но дали е така? За да бъде успешен предприемача трябва много да чете, да ползва интернет, да посещава тренинги/едукация/, да изпраща работещите на усъвършенстване и тогава са отворени вратата на успеха в бизнеса.

Проучване извършила:

Йелена Нешич, ученичка на Икономическото училище Пирот от Пирот

Защо ви е необходим Бизнес план

Доколкото търсите кредит от банка, представители на банката ще са заинтересовани доколко бизнеса ви е сигурен и дали може да се върне вложеният капитал. При едрите инвеститори и инвестиране или фондове Вашият бизнес план трябва да покаже стабилност на развитието на фирмите за бъдеще.

Техническа подготовка на Бизнес плана:

Уводни напътствия:

  1. езикът и стилът на писането трябва да бъде ясен и написан в трето лице
  2. всяка част трябва поотделно да бъде дефинирана и да съдържа собствени обозначения
  3. всеки факт трябва да бъде съпроводен с определени документи, да съдъража извори на информации като забележка на дъното на страницата
  4. всичките заключения трябва да бъдао обосновани на факти и да бъдат кредибилни
  5. когато правите заключения, фактите трябва да бъдат съпровождани с цветни диаграми и графикони

Представяне:

1. шифта за писане трябва да бъде четлив, препоръчва се Times/Arial veličine 11/12

2. оставя се един ред разстояние

3. бизнес планът трябва да съдържа подзаглавия

4. форматирането на заглавията трябва да бъде контуинирано/ последователно/

5. броят на страниците се форматира в долния десен ъгъл

6. изброяванията трябва да бъдат използвани ефективно

7. задължително се ползват горе забележките/(header)

8. планът трябва да съдържа достатъчно свободно място на страницата за да бъде четлив

Когато подготвяте и пишете Бизнес плана водите сметка за следното:

защо го пишете и

за кого е предназначен,

бъдете искрени когато пишете,

да бъде написан по всички стандарти,

да бъде четлив/ без непотребни фрази, неразбираеми изречения/изрази.../,

Обработете всички детайли/ не прескачайте или не пропускайте частите, които не ви отговарят/,

Такъв документ предоставя възможности на потенциалните инвеститори по-добър преглед на работата на Вашата фирма, предоставя възможности на кредитиране, покажете подробно всичките фази на работа, указва на евентуални недостатъци и начини как сме планирали да направим минимални "рисковете" и въздействието им.

Анализирайте Вашата сила, слабости, закани и ограничения на бъдещия Ви бизнес- SWOT анализите

Силните страни на Вашия бизнес

В рамките на първото поле на Вашия SWOT анализ дайте отговори на следващите въпроси: Защо сте успешни? Какво е добро от това, което работите? Защо Вашите купувачи казват, че са доволни от сътрдничеството с Вас? Какви предимства има Вашата компания в сравнение с други?

Силните страни на фирмата Ви могат да бъдат дългосрочен производствен опит, широк асортимент на продукти, висока степен на използване на мощностите/ капацитетите/, високо качество на продуктите, развито сътрудничество с дистрибуционната мрежа, качествен сервиз, стабилна делова активност, реноме на пазара, професионален екип мениджмен

Слабите страни на Вашия бизнес

Слабите страни понякога могат да влияят на продуктивност и перформанс бизнес, влияят на продуктивността или недостига на ресурси, способности и възможности. Какво е необходимо да се промени? Къде има "издънки" в организирането на работата Ви? Какво трябва да направите за да подобрите перформансите? Какво Вашите конкуренти работят по-добре от Вас?

Препоръчваме Ви да дефинирате слабостите/ недостатъците/ не ги пренебрегвайте, на направете списък/ листа/ на грешките, пропуските и недостатъците за да действате в посока премахване на тези деструкции.

Шансове на обкържението Ви

Най-лесно ще успеете ако успеете да отговорите на въпросите, които са шансовете за развитие на моя бизнес? Какво купувачите желаят, а не получават от конкуренцията?

Необходимо е с цел да хванете шанс на пазара да познавате изискванията на сектора на Вашия бизнес- по отношение на пазара, технологиите, конкуренцията и т.н.

Шанс за Вашия бизнес може да се намери в оживяването на стопанската промишленост, оживление активностите в отрасъла, промяна на законнопредписанията, тенденциите към по-голмо консумиране на продуктите, засилване на деловата сила на стопанските субекти, засилване на изкупвателните възможности на населението и т.н.

Опасности от обкържението за Вашия бизнес

Тези опасности са ключ срещу който трябва да насочите своите усилия за поддържане на бизнеса и напредване на пазара.

Задайте си въпроси какаво предприема конкуренцията да Ви надвие на пазара и да Ви спре разрастването и развитието? Как реагират конкур. На всека стъпка, която предприемете? Какви са насоките/ изискванията/ и стратегиите на пазара, които нанасят вреда в работата Би? Промяната на технологиите ще застраши ли Вашите продукти/ сервиз? Или Вашата работа?

Опасностите от обкръжението могат да се наблюдават в неподходящи трендове/ изисквания/ на активностите на отрасъла на предприятието , неплатежност на купувача, засилване на нашата и чуждата конкуренция, наличието на сивия пазар, отлив на качествени кадри, липса на качествени кадри, липса на стратегия за развитие- национална и регионална, законна регулатива, инфлация, недостиг или високи стойности на финансовите средства, нездрава конкуренция и т.н.

Превод:

Упълномощен от министъра на правосъдието на Р. Сърбия

преводач за български език за обл. На Окръжен съд Пирот

С н е ж а н а С и м е о н о в

Най-честите причини на онези, които не пишат или нямат време за писане на бизнес план:

  1. Не притежаване на бизнес план / винаги трябва да имате бизнес план, защото не знаете кога Вашата идея, делова крачка може да бъде добре приета и обстановката позитивна, така че "от идея на хартия да стане реализирана действителност"

2.Трудно е всичко да се слага на хартия/ Пишете, планирайте и пазете идеите си/

3.Не си мислете, че нямате достатъчно време за писане на бизнес план,

4.Не си мислете за парите, които трябва да се вложат в новия Ви продукт, за колко можете да продадете и колко е Вашата печалба, но това направете чрез бизнес плана,

5.Не мислете много за "движението на парите", но за тези пари, които можете да получите чрез бизнес плана/ който наскоро ще стане задължение за стопанските деятели /.

6.Не си мислете често за рисковете/ инфлация, обкържение, икономично-политическа обстановка.../, най-важните рискове на Вашия бизнес,

7.Използвайте различните извори с цел писане на най-добрата форма на бизнес плана,

8.Използвайте само оригинални идеи,

Най-честите причини за онези, които не пишат или нямат време да пишат бизнес план:

1. Липса на бизнес план/ имайте винаги бизнес план, защото не знаете кога Вашата идея, делово предприемане може да попадне на благотворни обстоятелства "от идеята на хартия да стане реална действителност"

2. Трудно е всичко да се записва/ Пишете, планирайте, анализирайте, пазете идеите си/,

3. Не си мислете, че нямате достатъчно време за писане на бизнес плана,

4. Не си мислете за парите, които трябва да вложите във Вашия нов продукт,за колко такъв продукт можете да продадете и каква е печалбата Ви, но това направете в бизнес плана

5. Не си мислете много за "движението на парите" , но си мислете за парите, които можете да спечелите с бизнес плана/ който наскоро ще стане задължение за стопанските дейци/.

6. Не си мислете често за рисковете/ инфлация, обкътжение, икономическо политическа обстановка.../,

7. Използвайте различни извори с цел писане на най-добрата форма на бизнес плана,

8. Използвайте само оригинални идеи,

Превод:

Упълномощен от министъра на правосъдието на Р. Сърбия

преводач за български език за обл. На Окръжен съд Пирот

С н е ж а н а С и м е о н о в

Pre nego započnete sopstveni Biznis – PROVERITE I PITAJTE.

Agencija za privatizaciju

Terazije 23, VI sprat

11000 Beograd

tel: 011/32-48-100; 011/30-20-860

fax: 011/30-20-828

web site: http://www.mpriv.sr.gov.yu/

Fond za razvoj Republike Srbije

Knez Mihajlova 14

11000 Beograd

tel: 011/631-239

fax: 011/627-214

mail: frrs@EUnet.yu

web site: http://www.fondzarazvoj.sr.gov.yu/

Republički zavod za tržište rada

Kralja Milutina 8

11000 Beograd

tel: 011/32-45-924

fax: 011/32-45-236

mail: rztrkabinet@yubc.net

web site: http://www.fondzarazvoj.sr.gov.yu/

Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza - SIEPA

Terazije 23, VII sprat

11000 Beograd

tel: 011/32-48-040

fax: 011/30-48-227

mail: office@siepa.sr.gov.yu

web site: http://www.siepa.sr.gov.yu/

Republički zavod za razvoj

Makedonska 4

11000 Beograd

tel: 011/33-45-233

fax: 011/33-45-531

mail: rzrazvoj@infosky.net

Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva

Beograd

Topličin venac 19

smes@net.yu

Общински съвет Димитровград

улица : "Балканска" № 2

телефон/ централа: + 381 /0/ 10 361108,

Лице за контакт, което е компетентно да дава информации за предприемачеството в общината

Любомир Величков

Телефон на председателя на общината+ 381/ 0 /10 361 100

Необходими документи за регистриране при общината:

1.изявление, че лицето е запознато със закона и условията за изпълняване на дейността,

2.заявление за вписване в регистъра за фирми

3.лекарско свидетелство,

4.ксерокопия от свидетелство за завършено образование,

5.ксерокопия на личната карта,

6.договор за взимане под наем или доказателство за собственост на деловите помещения

а/Разрешение за строеж

б/Разрешение за употреба / обекта трябва да има санитарен възел, да има определена големина/размер/, да бъде чист.../,

7.удостоверение/ ако лицето работи от работната организация/- разрешение от компетентната институция

Подгответе "Документа, които ще пътуват"

1.разрешение от всички инспекции,

2.заявление за вписване в регистъра на фирми,

3.декларация/ изявление/ на усовията, че са изпълнени условията от член 11 алинея 1 във връзка с алинея 3 закона за стоп. Предприятия

4.лекарско свидетелство,

5.договор за закупуване на помещения...

6.удостоверение, че лицето работи,

7.копие на лична карта и диплома

Службите и институциите, където "пътуват" документите:

Желателно е предварително да подсигурите всичките документи.

Крачка № 1

Писарница на общинския съвет в Димитровград, "Балканска" № 2

Название на службата : Отдел за стопанство и финансии

телефон : + 381 / 0 / 10 361108,

/всички долупосочени служби се намират на адреси: "Балканска" № 2, а телефон за контакт е централа: + 381 / 0 / 10 361108,

Крачка № 2

Служба за частно предприемачество

Крачка № 3

Данъчно управление- Димитровград.

Крачка № 4

Компетентни инспекции

Крачка № 5

Фонанд ПИО Димитровград

Крачка № 6

Трудова борса- Национална служба за назначаване на работа.

Крачка № 7

Документите се изпращат:

Министерство на стопанството улица "Неманина" 22

Републикански Институт за статистика "Неманина" 22

Крачка № 8

За откриване на сметка в Банка Ви е необходимо:

1.Решение за регистрация,

2.Данъчен номер,

3.ОП- формуляр за депониране на подписа

Поради възможни промени на законовите компетенции на общините и институциите в тях, възможни изменения на процедурата, адреси, телефон за контакти и други детайли през 2005 година.

Автора на тази публикация не е в състояние да предвиди такива промени.

Съветвам Ви, преди каквото и да било начинание в бизнеса да контактувате с компетентното Министерство и Агенция, а детайли, както и ползотворни контакти можете да осъществите чрез контакти с:

Сдружение на просветните работници "ЛОГОС" от Пирот

Превод:

Упълномощен от министъра на правосъдието на Р. Сърбия

Преводач за български език за обл. На Окръжен съд Пирот

С н е ж а н а С и м е о н о в