Dimitrovgrad/Димитровград

“Истражи, сачувај и промовиши животну средину Старе планине и у Пиротском округу” - Арбиње

МЕСТО: Димитровград

НАЗИВ РАДА: Арбиње

ПРЕЗИМЕ И ИМЕ: Цветков Петра

КОНТАКТ ТЕЛЕФОН: познат ЛОГОС-у e-mail: познат ЛОГОС-у

НАЗИВ ШКОЛЕ: ,,Христо Ботев,, РАЗРЕД: VIII

УВОД: Арбиње је строги резерват природе који се налази на 8 км од села Дојкинци на обронцима Старе планине. Важи за најлепшу речну долину.

ГЛАВНИ ДЕО: Арбиње је бисер старе планине. Због неприступачног терена можда је најбоље да се посети лети ,али вреди га видети и током других годишњих доба. У пролеће је вода у кориту реке већа,бујнија и јача . Водопади су тад величанствени и моћни. Зими је скоро немогуће заћи дубље у планину због непроходног пута али уз мало већег труда може се стићи до водопада Тупавица који је на самом улазу у резерват. У летњем периоду треба кренути у раним јутарњим сатима како би обишли више места ,а и због тога што у касним поподневним сатима брзо захладни.

Успут свуда можете пити чисту изворску воду са температуром од 4 степена Целзијусових. Можете видети многа срушена стабла која су пала преко речног корита или преко пута којим требате ићи. То су стара стабла смрчеве шуме. Уз монодоминантну шумску заједницу смрча,постоји типична тресавска,сфагнумска заједница са сталном принављаним тресетом уз изворе и потоке. Ту се може наћи и и већи број ендемских врста као што су бор кривуљ,ниска клека и друге.

У августу можете уживати у укусу дивљих боровница и малина .

Ово је станиште великог тетреба и мрког медведа.

Арбиње карактерише велики број како мањих тако и већих водопада. Међу познатијим су Тупавица 25м,Копренски водопад 103м,Пиљски водопад 65м,Чунгуљски скок 42м…..

Поред водопада у Арбињу се налазе неки од најлепших врхова Старе планине као што су Три чуке 1937м и Копрен 1963м.

“Истражи, сачувај и промовиши животну средину Старе планине и у Пиротском округу”

МЕСТО: Димитровград

НАЗИВ РАДА: ЗАБРЂЕ ДОЖИВИТЕ НА СВОЈ НАЧИН

ПРЕЗИМЕ И ИМЕ: Игов Матеј

КОНТАКТ ТЕЛЕФОН: познат ЛОГОС-у e-mail: познат ЛОГОС-у

НАЗИВ ШКОЛЕ: ОШ „Христо Ботев“ РАЗРЕД: IV

УВОД:

На петнаестак километара од Димитровграда на путу који води у правцу Видлича са чијег била почиње Парк природе Стара планина налази се простана котлина коју је народ назвао Забрђе.

Забрђе се простире од Видлича и Вучи бабе на северу спуштајући се према долини реке Нишаве на југу и пиротског поља на западу, док на истоку сама котлина прелази државну границу и досеже до Годечке котлине.

ГЛАВНИ ДЕО:

Забрђе крије многе тајне и многа приородна богатсва која доводе излетнике, туристе, ловце, риболовце, авантуристе и многе друге људе током целе године. Њихов број није велики али сви они долазе у потрази за својим изазовом и скоро увек се поново враћају.

Неки долазе због Смиловских језера које уствари представљају две мале вештачке акумулације које су препуне рибе. За које ако се незна да их је човек створио може се рећи да је дар од бога јер су се уклопиле у том пределу као да су ту већ милионима година. Смиловска језера привлче риболовце пре свега али и љубутеље птица и једриличаре.

Они најхрабрији одважни авантуристи, спелеолози, љубитељи пећина долазе у Забрђе да би посетили Петерлашке пећине, споменик природе који је под заштитом државе. Петерлашке пећине које је створила вода правећи себи пут кроз смиловско – одоровско крашко поље крију многе тајне из историје народа са овог подручја али и тајни биљни и животински свет који обитава у таквим срединама.

Тачно ту између пећине и језера пролази стари римски пут „Via militaris“ који право као стрела пресеца све препреке. Преко њега су прелазиле многе војске одлазећи у походе и орјентишући се даљиномерима који чуче тик поред самог пута.

Ловци су најчешћи гости Забрђа што ови из нашег краја тако и неки који долазе из далека, привучени богатим ловиштем на коме се налази вук, дивља свиња, срнећа дивљач ...

Туристи и излетници које траже мир и спокој долазећи у Забрђе обилазе предивне манастире Св Ћирик и Јулита и Света Петка. Један сакривен у тајновитој долини Видлича, а други мали у самом пољу али тешко видљив за оне који немају добре намере.

Забрђе је дало заклон многим људима који су вековима ту живели и стварали своја насеља, данас су ту села Смиловци, Радејна, Височки Одоровци, Гуленовци ... у којима су нажалост остали само стари горштаци који одолевају изазовима новог времена.

О Забрђу се може рећи још много тога али боље га је обићи и посетити, доживети све ове занимљивости али и многе друге које нисмо навели и то баш зато да би привукли Вашу пажњу.

ЗАКЉУЧАК:

Надам се да сам мојим текстом привукао Вашу пажњу и да ће те сви ви пронаћи свој разлог да дођете у Забрђе и да исто доживите на свој начин.

“Истражи, сачувај и промовиши животну средину Старе планине и у Пиротском округу”

МЕСТО: Јерма,Димитровград

НАЗИВ РАДА: Река Јерма

ПРЕЗИМЕ И ИМЕ:Данило Тошев

КОНТАКТ ТЕЛЕФОН: познат ЛОГОС-у e-mail: познат ЛОГОС-у

НАЗИВ ШКОЛЕ:ОШ “Христо Ботев“ РАЗРЕД:VIII

УВОД: Јерма је једна од главних атракција код Димитровграда И удаљена је око 11км.Веома је посећена од стране туриста због своје природне лепоте.

ГЛАВНИ ДЕО: Код села Стрезимировца, одлази у Бугарску. У том делу прави величанствен ток пролазећи кроз Трновско ждрело, а потом прелепо заокреће и враћа се назад у Србију, као да жели да ода почаст земљи у којој извире. У тих 15км проласка назад, између висова Влашких планина (1442м) и Гребена (1337м) усечен је кањон Јерме, са два величанствена кланца Одоровско и Влашко ждрело, чије се стрме стене уздижу на висину између 300 и 400м, са ширином од 10м до 30м.Река Јерма извире у зони Власинског језера и одатле тече северозападно, према суседној Бугарској.

ЗАКЉУЧАК: Вода ове реке тече укупно 72км уз јаку и громогласну хуку. Пробија се између огромних камених громада и стења кроз две земље, где чак четири пута прелази гранични прелаз на природним границама двеју земаља. Њена су снага и слобода незадрживи у стварању јединственог природног амбијента и, свакако, оно што је изнедрила је вредно да се упише као ново искуство у животу.

“Истражи, сачувај и промовиши животну средину Старе планине и у Пиротском округу”

МЕСТО: Димитровград

НАЗИВ РАДА: Смиловско језеро

ПРЕЗИМЕ И ИМЕ: Делчев Милена

КОНТАКТ ТЕЛЕФОН: познат ЛОГОС-у e-mail: познат ЛОГОС-у

НАЗИВ ШКОЛЕ: ОШ “Христо Ботев” РАЗРЕД: IV

Смиловско језеро је вештачко језеро. Налази се на 10km од Димитровграда.

Ово језеро је велико и у њему има риба. Такође пуно људи долази на излет, доста њих пеца. Људи долазе и на излете обично у лето, јесен и пролеће.

Смиловско језеро је тешко сагледати. Лепоту коју нам ово место пружа је превелика.

.

.

.