Пирот (срб)

ПИРОТ се налази у ЈИ Србији, од Београда је уадаљен 300 Км, од Ниша 70 км, од Софије 80 км. Површина Општине је 1232 км², у њој је 2011.год. је живело око 58.000 становника. Пирот се налазио на траси Римског, Војничког пута (Via Militaris) који је изграђен око 33.год.наше ере и једним краком је пролазо кроз град.

Први историјски извор, у којем је Пирот (Thurib), као град, забележен јесте римска карта из 4. века, позната као Tabula Peutingeriana. Античко насеље на месту данашњег града звало се Турес, што налатинском значи куле, а служило је за контролу и одбрану главног друма у овом делу Царства. У Туресу су путници могли да преноће, да се окрепе и замене коње или кола.

Главни водоток чини река Нишава, укупне дужине 218 Км, дужина тока у Србији 151 Км. Доминира планина, Стара планина ( врх Миџор 2168м).

Данас је Пирот мултиетнички град вредних људи, отворен за сарадњу са суседима.

Више на : http://www.ledo.pirot.rs/

Званичан сајт Општине Пирот: http://www.pirot.rs/index.php/rs

О неким особинама пиротског говора

Пиротски говор припада призренско-тимочком дијалекту који се простире између Тимока на северу и Призрена на југу, а прецизније јужно од Зајечара државном границом са Бугарском, затим границом са Македонијом ка Призрену и Ђаковици, а одатле преко Косова до Сталаћа и преко Ртња до Тимока.

Занимљиво је да многи историчари језика ово говорно подручје због својих специфичности али и сличности са македонским и бугарским језиком, нису убрајали у штокавски српски дијалекат. Ипак, несумњиво је да је призренско-тимочки један од старијих штокавских дијалеката, да није ушао у основу књижевног језика, али и да је веома значајан за проучавање развоја српског језика.Најважније карактеристике овог говора су непостојање развијеног акценатског система. Уместо четири јаваља се само један акценат и то као гласовни удар на последњем слогу . Деклинација је сведена на два до три падежа уместо књижевних седам. (Пирот, од Пирот, према Пирот, видим Пирот, Пироте, сас Пирот, о Пирот) уместо Пирот, Пирота, Пироту, Пирот, Пироте, Пиротом, Пироту. Компарација придева је аналитичка (голем, поголем, најголем) уместо наставка за компаратив додаје се префикс по на позитив придева. Инфинитив се као глаголски облик скоро и не користи, а уместо њега јавља се конструкција ми че дојдемо уместо ми ћемо доћи.

У пиротском говору (и осталим призренско-тимочким говорима) стари полуглас није претворен у а , већ се задржао (сьн, дьн уместо сан и дан). Вокално л није дало у ( длго, плно а не дуго и пуно), а л на крају слога није прешло у о дал, узел а не дао, узео и сл.

За ове говоре карактеристичан је и тзв. постпозитивни члан који се додаје речима жената, детето, човекат, уместо та жена, то дете, тај човек или женава, детево, човекав уместо ова жена, ово дете, овај човек.

Оливера Величковић-Лилић,проф.српског језика и књижевности