dolinom reke Jerme (srb)

ДОЛИНОМ РЕКЕ ЈЕРМЕ

1) ПИРОТ

2) Суково је насеље у општини Пирот у Пиротском округу, на 3 Км од Коридора 10 и 17 км од југоисточно од Пирота на левој обали Јерме, на регионалном путу Пирот-Звоначка бања-Бабушница.

3) Суковско језеро се налази 17,8 км од Пирота ( 600 м северо-западно од центра села Сукова), дугачко је од 200-250 м просечна дубина језера се око 2 метра, а код бране има од 6-8 метара. Језера је интересантна за риболовце, који могу да очекују: штуку, али и гргеча, црвенперке, клена, шарана и бабушке.

4) Манастир Прeсвeтe Богородицe у близини села Суково ( Манастир Св. Богородица или Суковски Манастир), на око 1 км од села Сукова на десној обали реке Јерме у подножју брда Царев камен на 15 км од Пирота или 25 км од Димитровграда. Изграђен је у периоду 1857-1858.год. и посвећен успењу свете Богородице, а живописан је 1869. године. На јужном зиду је фреска светог Христифор насликана са коњском главом и као таква фреска је изузетно ретка. Манастир је под заштитом Србије од 1968. године.

5) На путу село Суково – Манастир Св. Јован Богослова се налази Село Власи од које је на око 300м на север налази пећина Ветрена Дупка дужине више од 3 км, састоји се од два морфолошка елемента: 1) хоризонталне пећине и 2) вертикалне јаме Пештерице ( пречника 40м и дубине 155 м) кроз које пониру воде Беровског језара у Блатну дворану. Пећина се налази на левој страни реке Јерме, има 5 целина,

6) Река ЈЕРМА постаје од Вучје реке и Грубине које се састају код села Клисуре. Дужина реке Јерме од села Клисуре до ушћа је 63,5 Км,а са Вучјом реком као изворишним краком дужина је 72,1 Км. што је чини дужом притоком реке Нишаве. Србији припада 45,1 Км, а Бугарској 27 Км (као Ерма).

7) Клисура реке Јерме (Влашка клисура, кањон реке Јерме)

Клисура реке Јерме настала је током терцијера после регресије сенонског мора (пре око 65 милиона година) и сложених дуготрајних промена иницијалног палеорељефа. Формирање данашње визуре одиграло се је у послејезерској, плиоценско-плеистоценској фази као последица комбинованог дејства тектонских активности, водене ерозије, денудације и крашких процеса. Тада је настала и река Јерма.

У рејону Дерекула корито Јерме је у проширењима широко, а у клисури врло уско. Вода кроз клисуру тече уз јаку хуку, пробија се поред огромних блокова или се са њих стропоштава, ковитла и пени. У ширем делу корита дубина бистре воде лети износи неколико десетина сантиметара, а у клисури местимично око два метра. У време топљења снега и јаких киша водостај је знатно виши. Пробијајући се кроз Гребен планину (1337 м) и Влашку планину (1442 м), Јерма гради два горостасна кланца које мештани називају Одоровско и Влашко ждрело, са странама високим 300-400 м и ширином 10-30 м. Кланци су све до 1927. године били потпуно непролазни. Тада је за потребе рудника каменог угља „Ракита” кроз клисуру пробијена траса железнице уског колосека. Рудник је затворен шездесетих година прошлог века, а седамдесетих је уместо пруге направљен асфалтни пут.

( http://www.todimitrovgrad.org.rs/ostale_stranice/kanjonJerme.htm )

8) Манастир Св. Јован Богослова ( у народу: Манастир Поганово јер је у близини село Поганово) се налази 25 км од Пирота на левој обали реке Јерме на територији Општине Димитровграда, задужбина је српског властелина Константина Дејановића, изградња је завршена пре маја 1395.год. када је Константин погинуо у боју на Ровинама, а после његове смрти, старање о манастиру преузима његова ћерка Јелена, супруга византијског цара Манојла II Палеолога. У манастиру је постојала (данас је то копија).двострука икона с краја XV века поклон царице Јелене, на којој су с једне стране ликови Богородице и Јована Богослова, а са друге чудо у Латонском манастиру. Икону је однела као ратни плен бугарска војска и данас се са још неким драгоценостима.из Манастир Св.Јована Богослова налази у збирци крипте цркве светог Александра Невског у Софији, Манастир је под заштитом државе од 1949.године.

9) Звоначка Бања се налази 50 км од Пирота ка Бабушници, долином реке Јерме. Лежи на шумотивитим обронцима Влашке планине, на надморској висини од 670 м, па се убраја у бање са обележјем „климатско место». Звоначка Бања била позната у античко доба и у време средњовековне Србије. Извори минералне воде су температуре 28°C и протока 9 литара у секунди, који се користе за пиће и купање.