Pohyb

Správná technika POHYBU je ve squashi alfou i omegou. Problém je, že co trenér, to jiná technika pohybu. A proto je třeba říci si obecné zásady:

'''1) Úspornost''': Pohybujte se tak, aby Vás pohyb stál co nejméně energie - v pátem setu pátého zápasu to budete potřebovat! :-)

'''2) Rychlost''': Pohyb Vás nesmí omezovat v rychlosti. Pamatujte si: ve squashi méně běháme, ale více se natahujeme! Podstatný je také '''návrat do tzv. "T" zóny, které je širším a komplikovanějším pojmem než známé téčko.''' Více v této perfektní [http://www.totalsquash.com/content/item/which-part-of-the-t/43.html videoukázce.]

'''3) Rovnováha''': Dostat se rychle k míčku neznamená, že máte hotovo! Pohyb Vás nesmí vyvést z rovnováhy při odehrávání.

'''4) Neustálý boj se setrvačností''': Při odehrávání míčku stojíme v klidu, stejně tak po odehrání. Pohyb nepokračuje setrvačností dál. To činí pohyb mnohem intenzivnější. Neprobíháme (či neproskakujeme) jako v tenisu, kde je dostatek času na návrat. Nezapomeňte, že hned po odehrání míčku, musíte pokračovat k dalšímu. Vše probíhá v neustálém cyklu: '''start-pohyb-brzda-odehrání-start- atd'''. Squashová výměna vlastně nikdy nekončí!

'''5) Zdravotní - kompenzační aspekt''': Snažte se zatěžovat rovnoměrně obě strany těla. Většina lidí má dominantní jednu stranu: praváci obvykle pravou, leváci levou. Je dobré kompenzovat tuto dominanci, jinak přetížením jedné strany vzniknou svalové dysbalance, problémy s držením těla a další zdravotní problémy. Doporučuji do rozcvičky zařadit také tzv. kompenzační cvičení.

Doporučuji tuto [http://umarecka.cz/cze/layout/set/print/odborna_ostatni/sport_turistika/fitness/kompenzacni_cviceni_uvolnovaci_protahovaci_posilovaci publikaci]

Správný pohyb dle '''V.Napiera''' ''Squash. How to train, play and win.'' (1980)

[[image:pohyb.jpg]]