ЗМІ про нас

Два світи, два твори-ювіляри

Новоархангельська районна бібліотека запрошує здійснити бібліозанурення — поринути у чти­во, взявши до рук два твори-ювіляри. Перший — драма Івана Франка «Украдене щастя», якій виповнилося 130 років з дня виходу у світ, другий — роман Віктора Гюго «Собор Паризької Бого­матері». З моменту його першого надрукування минуло 190 років.

Творчість генія українського народу Івана Франка — багатогранна. Його називають академією в одній особі, бо перу Каменяра належить майже п'ять тисяч праць найрізноманітні­ших жанрів.

«Драма — моя давня страсть», — говорив І.Я. Франко. Ця «страсть» на­дихала великого письменника і вче­ного до дальшої роботи в цьому на­прямі.

Історія написання п'єси датується 18 березня 1891 року. В цей час Кра­йовий відділ Львівського сейму ого­лосив конкурс на кращу драму. І. Фра­нко взяв участь у літературному зма­ганні, надіславши свою п'єсу «ІІІан- дар» («Жандарм»), нині добре відо­му, як «Украдене щастя». Сюжетною основою твору стала народна пісня.

Зміст драми «Украдене щастя» та­кий: скупі й жорстокі брати, щоб не дати своїй сестрі Анні посагу, віддали її коханого Михайла Гурмана в солда­ти. Потім вони підробили листа, ніби Михайло загинув на війні, і силою ви­їдали Анну заміж за бідного чоловіка з далекого села — Миколу Задорожного. Після повернення з армії Ми­хайло стає жандармом, випадково зу­стрічається з Анною. Вона намагаєть­ся повернути своє украдене щастя. Микола, боронячи своє право на сім'ю, у пориві гніву й обурення вбиває Гурмана.

На жаль, митцеві в конкурсі присудили лише третє місце. Справедли­вішим від журі виявився час: драма «Украдене щастя» й досі йде на сце­нах багатьох театрів, а про ті твори, що зайняли перші місця, ніхто й не згадує. Після нескінченних цензурних змін (адже цензура не дозволяла «ви­ставляти на позорище жандарма»), автор замінив його на поштара і 16 листопада 1893 року постановка п'є­си відбулася на сцені у Львові. В лю­тому 1904 року, за режисурою Івана Карпенка-Карого, драму було впер­ше поставлено у Києві, в першій ре­дакції Франка.

«Я мало знаю у світі творів, написа­них з такою простотою й правдивіс­тю, як «Украдене щастя», — зазна­чав М.Т. Рильський.

Що стосується роману «Собор Па­ризької Богоматері», то у 21-річного Віктора Гюго виникла думка переве­ршити Вальтера Скотта, який у 1823 році опублікував роман про життя Франції в XV столітті. Гюго взявся ви­вчати історію середньовічного Пари­жу і зацікавився головним храмом мі­ста — собором Паризької Богомате­рі, а також його тодішнім вікарієм — абатом Еґже. В червні 1830 року він уклав договір із видавцем Ґосленом: до 30 грудня має написати роман, інакше виплатить великий штраф.

За роботу Гюго взявся одразу, але в ці дні в Парижі вибухнула революція, під вікнами письменника йшли бої, які змусили його терміново покинути власне житло і перебратися в безпе­чніше місце. Під час переїзду перша частина майбутнього роману була за­гублена. Видавець погодився продо­вжити Віктору Гюго термін ще на мі­сяць.

«Треба було встигнути вчасно, — зга­дувала дружина Гюґо Адель. — Він купив собі пляшку чорнила й величе­зну куфайку із сірої вовни, в якій «то­нув» із голови до п'ят. Зачинив на ключ свою кімнату, щоб не піддатися спо­кусі вийти на вулицю, і ввійшов у свій роман, як у в'язницю».

Гюґо писав, навіть не відчуваючи хо­лоду: у грудні працював із відчинени­ми вікнами. Пляшка чорнила, яку письменник придбав першого дня ро­боти, закінчувалася. Останній рядок роману Віктор Гюґо написав остан­ньою краплею чорнила 14 січня 1831 року.

Роман «Собор Паризької Богома­тері» вийшов у світ 16 березня 1831 року. До кінця року він витримав сім видань — так читачі вподобали се­редньовічну оповідь про драматич­не кохання дзвонаря-горбуна Квазі­модо і священика Клода Фролло до танцівниці-циганки Есмеральди. Це був перший історичний роман фран­цузькою мовою. У XX столітті його ек­ранізували 11 разів.

ВІКТОРІЯ БАЛАНІВСЬКА,

методист районної бібліотеки.

Колос. – 2021. – 18 березня. – С. 3

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ДО ЮВІЛЕЮ ВИДАТНОЇ ДОНЬКИ УКРАЇНИ

З нагоди 150-річчя з дня народження Лесі Українки — видатної української по­етеси і громадської діячки, чий спадок належить до ве­ршинних надбань націона­льної культури, в Новоархангельській районній бібліо­теці проведено цикл цікавих пізнавальних заходів, які стали частиною обласного бібліотечного марафону.

Найперше, тут оформле­но книжкову виставку «Тво­рчий вінок Лесі Українки», яка висвітлює життєвий і творчий шлях відомої осо­бистості та поетеси.

У розміщеній на сторінці бібліотеці віртуальній шпа­ргалці «Ukrainka incognita» подані цікаві факти з життя Лариси Косач, яка друкува­лася під псевдонімом Леся Українка і разом з Шевчен­ком та Франком входить до умовної трійки геніїв україн­ської літератури.

Також на сторінці книгозбі­рні у Фейсбуці відбулася ін­формаційна п'ятихвилинка «У книги ювілей». Так ста­лося, що 150-річчя Лесі Українки збіглося ще з од­нією подією — 110-річчям першого виходу у світ її відо­мої драми-феєрії «Лісова пісня». Тож бібліотечні пра­цівники опублікували істо­рію написання безсмертно­го твору.

25 лютого, у день ювілею Лесі Українки, у стінах біб­ліотеки відбувся музично-поетичний акорд «Геній тендітної незламності». Учасниками заходу стали учні 4-А класу Опорного за­кладу освіти «Новоархан гельський НВК «загально­освітня школа І-ІІІ ступенів — гімназія» на чолі з класним керівником Інною Вячесла­вівною Кожухар, та учні шко­ли естетичного виховання. Діти читали поезію Лесі Українки та про весну, вико­нували пісні і музичні твори, зіграли в ролях сценку «У Колодяжному», в якій роз­повіли про дитинство поете­си. Також учні школи- гімназії намалювали малю­нки на відповідну тематику.

Захоплююче дійство викла­дене в мережі Фейсбук і вже отримало схвальні відгуки користувачів, за що ми ка­жемо спасибі кожному. Вод­ночас на сторінці бібліоте­ки розміщений буктрейлер (короткий відеоролик) по книзі Євгена Білоусова «Лесина пісня», створений пра­цівниками книгозбірні. Це повість-казка про дитинст­во та юність Лесі Українки.

Колектив бібліотеки щиро вдячний керівництву Опор­ного закладу освіти «Новоархангельський НВК «зага­льноосвітня школа І-ІІІ сту­пенів — гімназія» за розу­міння та підтримку, класно­му керівнику 4-А класу І.В. Кожухар та учням, які чудо­во передали високий зміст заходу, а також керівницт­ву школи естетичного вихо­вання, юним артистам і їх викладачам, які внесли прекрасну музичну нотку у літературне дійство. Разом з тим, висловлюємо вдяч­ність працівникам район­ного Будинку культури за до­помогу в організації музич­ного супроводу.

ВІКТОРІЯ БАЛАНІВСЬКА,

методист районної бібліотеки.

Колос. – 2021. – 18 березня. – С. 3.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

З НАГОДИ ЮВІЛЕЮ ВИДАТНОЇ ПОЕТЕСИ

25 лютого нинішнього року відзначається 150 років з дня народження Лесі Українки, чий спадок належить до вер­шинних надбань національної культури. Протягом року з нагоди ювілею видатної поетеси відбуватиметься чимало заходів. Президент України підписав указ про відзначен­ня ювілею письменниці і громадської діячки на держав­ному рівні. З метою вшанування пам'яті Лесі Українки, по­пуляризації та актуалізації її творчості серед юнацтва та молоді, Кіровоградською обласною бібліотекою для юна­цтва імені Євгена Маланюка оголошено про проведення бібліотечного стріму «Лесине слово звучатиме знову!».

В рамках даного конкурсу бібліотекарями Новоархангельської книгозбірні розроблено цикл заходів. Зокрема, ни­ми оформлено книжкову виставку «Творчий вінок Лесі Українки», в якій висвітлюється життєвий і творчий шлях видатної особистості та поетеси.

ВІКТОРІЯ БАЛАНІВСЬКА,

методист районної бібліотеки.

Колос. – 2021. – 25 лютого. – С. 2.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ РІДНОЇ МОВИ

Кожна людина повинна знати свою мову, любити, ціну­вати, збагачувати і берегти її. До Міжнародного дня рід­ної мови районна бібліотека підготувала відеофільм «Ро­змовляй українською». У відеоролику прозвучав вірш ві­домого українського письменника, лауреата Державної премії України імені Т.Г. Шевченка Олеся Лупія «Гово­ріть». Рядки поетичного твору читали Наталія Адиковська, Андрій Голубенко, Ілона Марищенко, Станіслав Остапенко, Сніжана Витюк.

В кінці відео прозвучала пісня у виконанні Віктора Вин­ника та гурту «Мері» «Я з України».

Автор ідеї фільму — методист Вікторія Баланівська, мо­нтаж стрічки здійснила бібліотекар відділу інформацій­них технологій Оксана Голубовська. Міні-ролик можна переглянути на сторінці районної бібліотеки у мережі Фейсбук та на каналі YouTube.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

«КВІТКА - ДУША»

Карантин — творчим людям не завада. За відсутності можливості проведення масових заходів працівники культури продовжують виконувати свої професійні обов'язки, застосовуючи сучасні технології.

Так, колектив районної бібліотеки зняв відеоролик «Квітка — душа», присвячений старовинному народному святу Івана Купала. Це чудова розповідь про історію свята та традиції, пов'язані з ним. Минули сотні років з часу його зародження, а звичаї свят­кування й досі зберігаються і вшановуються в Україні.

Міні-фільм, який є своєрідною народознавчою стежиною, насичений яскравими і барвистими фотографіями та відеокадрами. Супроводжується він піснею «Квітка — душа» у виконанні славнозвісної української співачки Ніни Матвієнко.

Тематичну стрічку можна переглянути на сайті районної книгозбірні в мережі Фейсбук.

ВІКТОРІЯ БАЛАНІВСЬКА,

методист районної бібліотеки.

Колос. – 2020. – 9 липня. – С. 1.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ДО ДНЯ

КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ

З нагоди Дня Конституції України в Новоархангельській районній бібліотеці оформлено книжкову викладку під назвою «Конституція — головний підручник життя». Що таке Конституція, знає кожен. Це Закон, за яким живе держава. Якщо ви переглянете головний документ на­шої країни, то дізнаєтеся, які права та обов'язки мають українці, які завдання поставлені перед Урядом тощо. Пропонуємо ознайомитись з матеріалами виставки.

ОЛЕНА КАПЛУН,

директор районної бібліотеки.

Колос. – 2020. – 2 липня. – С. 2.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ЛІТО І КНИГА — СУМІСНІ поняття

Пропонуємо вашій увазі книжкову виставку «Літнє чи­тання для серця і розуму», яка оформлена у читальному залі, районної бібліотеки. Літо — улюблена пора року ба­гатьох книголюбів. Саме влітку під час відпусток та кані­кул з'являється вільний час, коли можна поринути у світ літератури та ознайомитися з цікавими творами. Гарна книга має всі шанси прикрасити день на пляжі або ж вечір на веранді. До вашої уваги — кращі книги з літнім настроєм, які зроблять ваше дозвілля не тільки приєм­ним, але й змістовним і корисним. Бажаємо вам чудово­го відпочинку і захоплюючого читання!

ОЛЕНА КАПЛУН,

директор районної бібліотеки.

Колос. – 2020. – 2 липня. – С. 2.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ЛІТЕРАТУРНИЙ ФЕНОМЕН — ВОЛОДИМИР ЛИС

Останнім часом значно зріс інтерес читачів до творчос­ті сучасних українських письменників. Однією з відомих постатей є Володимир Лис — журналіст, драматург, пись­менник, відомий також як народний синоптик. Доробок письменника дуже значний і складається з багатьох праць: романів, повістей тощо. Районна бібліотека про­понує познайомитись з кращими книгами автора, які не залишать байдужими нікого з відвідувачів книгозбірні.

ОЛЕНА КАПЛУН,

директор районної бібліотеки.

Колос. – 2020. – 25 червня. – С. 2.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ДЛЯ ЛЮБИТЕЛІВ ПРИРОДИ

Новоархангельська районна бібліотека представляє нову серію книг «50 найвідоміших видів. Міні-енциклопедія», які збагатять ваш багаж знань про на­вколишній світ. Цікаві довідники містять максимально інформований текст та яскраві зображення звичних і не­звичних представників тваринного і рослинного світу, сві­ту комах тощо. Запрошуємо любителів природи ознайо­митися з серією пізнавальних енциклопедій.

ОЛЕНА КАПЛУН,

директор районної бібліотеки.

Колос. – 2020. – 25 червня. – С. 2.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ЛІТЕРАТУРНИЙ «КРУЇЗ»

Як безпечно подорожувати в період карантину? Віртуально. Новоархангельська районна бібліотека створила відеофільм під назвою «Подорожуємо світом, не виходячи з дому». Це своєріднийлітературний «круїз», під час якого читачі можуть побувати в Данії, Швеції, Великобританії, Франції та побачити пам'ятники, установлені відомим книжковим героям на вулицях і в парках європейськихміст.

Так, в столиці Данії знаходиться відомий на весь світ пам'ятник андерсенівської Русалоньки. Бронзова фігу­ра морської красуні була створена данським скульпто­ром Едвардом Еріксеном. Моделлю для Русалоньки ста­ла дружина скульптора Еліні Еріксен, а обличчя скульп­тор копіював з Еллен Прайс — балерини Королівського театру опери та балету. 23 серпня 1913 року Карл Якобсен подарував скульптуру місту і відтоді Русалонька, роз­ташована в порту Копенгагена, стала символом данської столиці.

Недалеко від міста Віммербю розташований Парк Світ і музей Астрід Ліндгрен — шведської письменниці, авторки ряду всесвітньо відомих книг для дітей. Парк – це міні-містечко, забудоване маленькими казковими була­нками, увійти в які, не нахилившись, може тільки дитина. Серед них — будиночок Карлсона та вілла Пеппі Довгапанчоха. Є в парку і вулиця зі звичайними будинками, точними копіями тих, що стояли на старих вулицях Вім­мербю.

А в одному з маленьких, глухих двориків Стокгольму встановлений пам'ятник хлопчику Нільсу, про якого опо­віла шведська письменниця Сельма Лагерлеф. Це найменша скульптура у світі - висота фігурки становить десять сантиметрів. Автор Лісс Еріксон, створюючи скульптуру, згадав своє дитинство, коли, прокинувшись вночі, він сідав на підвіконня, охоплював руками коліна і довго з сумом дивився на місяць. Саме цей настрій скульптор і передав у бронзовій скульптурі Нільса.

Місцеві жителі дуже люблять хлопчика з казки «Диво­вижна подорож Нільса з дикими гусьми». Вважається, що крихітний чоловічок приносить удачу, здоров'я, ба­гатство. Кажуть, якщо загадати бажання і погладити хло­пчика по голівці, воно обов'язково збудеться. На знак вдячності за чародійство місцеві жителі взимку в'яжуть для хлопчика теплі речі: одягають на голівку шапочку, на шию пов'язують шарфик. А туристи кладуть до його ніг численні монетки.

В столиці Англії Лондоні дійсно існує вокзал Кінгс Кросс, а на ньому — платформа 9 3/4, яка увійшла до серії бри­танських бестселерів про юного чарівника Гаррі Потера та його друзів. Саме з цієї платформи студенти прести­жної школи чарівників на експресі відправлялися до міста Хогвартс, де й розташований навчальний заклад магів. Щоб скоротити шлях до платформи, діти-чарівники проходили крізь цегляну вокзальну стіну. Керівництво вокзалу установило на цій стіні табличку «Рlatform 9 3/4», а біля стіни - візок для перевезення ручної поклажі, створивши тим самим місце для відвідування багатьох туристів.

Героїні казок Льюїса Керолла — Алісі втановлені па­м'ятники в центральному парку Нью-Йорка, в австра­лійському місті Аделаїда, а також в Гілдфорді — у Вели­кобританії. Скульптор Джина Арджент створила тут Апісу, взявши за модель свою доньку Анну. Пам'ятник уста­новлений на території старовинного замку Гілдфорд, так як неподалік мешкав сам Льюїс Керолл.

Справжньою окрасою багатьох міст Європи є пам'ят­ники, установлені героям казок Шарля Пьєрро. Вони при­крашають вулиці Парижа, Бруселя, Барселони, Стокго­льму, Мюнхена. Відрадно, що пам'ятник Коту в чоботях є навіть в місті Кременчук.

На площі Белькур французького міста Ліон розташова­ний пам'ятник видатному письменнику XX століття й льо­тчику Антуану де Сент-Екзюпері та його не менш відомо­му персонажу Маленькому принцу. Монумент був ство­рений скульптором Крістіаном Жільябе в 2000 році, з нагоди сторіччя з дня народження письменника. Пам'я­тник складається з п'ятиметрової мармурової колони, на якій в сидячому положенні розташована фігура авто­ра. Позаду нього стоїть Маленький принц. Він тримає руку на плечі свого великого творця.

Концепцію міні-стрічки «Подорожуємо світом, не вихо­дячи з дому» створила бібліограф книгозбірні Ольга Во­лодимирівна Воробйова. Втілила її ідею в життя бібліо­текар відділу інформаційних технологій Оксана Григорі­вна Голубовська. Ознайомитися з відеофільмом можна на сайті районної бібліотеки. Приємного перегляду.

ОЛЕНА КАПЛУН,

директор районної бібліотеки.

Колос. – 2020. – 18 червня. – С. 3.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

СУЧАСНИМ ДІТЯМ — СУЧАСНІ КАЗКИ

Новоархангельська районна бібліотека знайомить читачів з сучасною українською казкою.

Нові примірники чекають на юних читачів на полицях книгозбірні.

Чудове Чудовисько - ко­ротко Чу, є головним геро­єм трилогії Сашка Дерманського. Чу потоваришував з дівчинкою Сонею. Про їх пригоди і випробування ці­каво почитати.

«Хлюсь та інші» Лесі Вороніної - яскраві образи ча­рівних істот, які живуть у воді разом з зеленкуватим опецькуватим водяним на ймення Хлюсь, не зали­шать вас байдужими.

«Гості на мітлі» Володимира Рутківського — це чу­дова історія, в якій Баба Яга, вона ж Ядвіга Олізарівна, разом зі своїм слугою, чак­лунським котом Аристархом, їде у відрядження

до рі­дного села Горобці. Особли­вістю казкової повісті є переплетення минулого і су­часності.

Вас вразили захопливі пригоди Аліси письменника Льюїса Керрола? Схожа іс­торія трапилася з дівчинкою Алі, яка через те, що не доробляла свої справи до кін­ця, потрапила в

чарівну країну Недоладію. Що це за країна, хто її мешканці, які в ній порядки і як Алі вдало­ся повернутися додому — про все це в книзі Галини Малик «Незвичайні пригоди Алі».

ОЛЬГА ВОРОБЙОВА,

бібліограф, районної бібліотеки.

Колос. – 2020. – 4 червня. – С. 3.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нещодавно Новоархангельська ра­йонна бібліотека поповнилась широ­ким асортиментом книг. Серед них — новинки української та зарубіжної лі­тератури, галузеві видання, книги з іс­торії, література про Революцію Гід­ності й нинішні події на Сході Украї­ни. Та сьогодні я зупинюся на чтиві, яке допомагає нам в саморозвитку.

З приголомшливими порадами (по-сучасному — лайфхаками) для по­кращання нашої пам'яті ділиться Роб Іставей у авторитетному та інтерак­тивному посібнику «Як запам'ятову­вати (майже) все і завжди».

З безліччю порад та унікальним до­свідом виховання ділиться з батька­ми талановитий педагог і дбайлива мама Мері Шіді Курсінка у книжці «Виховання надзвичайної дитини. Порадник для батьків надто актив­них, емоційних, вразливих, чутливих і наполегливих дітей». Вона допомо­же вам зрозуміти причини дивної по­ведінки дитини, знайти її сильні та слабкі сторони, гасити конфлікти й емоційні атаки, вирішити проблеми із засинанням і прокиданням від сну.

«Досить сидіти, склавши руки, на­став час діяти!» — кредо американ­ського підприємця та засновника міжнародної спільноти творчих лю­дей Гільбо Крісі. У своєму посібнику «Стартап на $100. Як перетворити хо­бі на бізнес» він не просто ділиться досвідом ведення свого бізнесу, дає поради і рецепти успіху, а на ре­альних прикладах доводить, як мо­жна перетворювати власні ідеї на дохід, навіть, якщо у вас всього лише 100 доларів у кишені.

«Товариство з обмеженою відпові­дальністю — найважливіший винахід індустріальної епохи», — таку думку висловив Ніколас Мюррей Батлер, лауреат Нобелівської премії, прези­дент Колумбійського університету. Про це йдеться у книзі Тома Гарфорда «Речі, що змінили світ. Історія еко­номіки в 50 винаходах».

Більш вичерпну інформацію про книжкові новинки можна дізнатися, скориставшись сайтом районної біб­ліотеки або безпосередньо завітав­ши до книгозбірні.

ОЛЬГА ВОРОБЙОВА,

бібліограф районної бібліотеки.

Колос. – 2019. – 21 листопада. – С. 6.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ДЕНЬ ПАРТИЗАНСЬКОЇ СЛАВИ

22 вересня в Україні відзначався День партизанської слави. «Їм честь Батьківщини святинею стала» — під такою назвою в районній бібліотеці відбулась година слави, присвячена тим, хто в суворі роки Другої світової війни в глибокому тилу боровся з нацистами. На заході були присутні члени ветеранської організації селища, учні 9 класу Новоархангельського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів — гімназія». До присутніх звернулася заступник голови райдержадміністрації Л.Л. Поліщук. Про діяльність партизанських загонів на нашій території докладно розповіла голова районної ради ветеранів Н.В. Іванець. Директор Новоархангельського краєзнавчого музею Ю.М. Галкін інформував про експонати та документи, які зберігаються в нашому музеї.

Ведучі заходу А.А. Коновалова та В.М. Баланівська познайомили присутніх з діяльністю наших письменників-земляків В.П. Козаченка та К.К. Гриба, які воювали в підпіллі.

Хвилиною мовчання вшанували усіх тих, хто віддав своє життя за нашу рідну землю. Завершився захід покладанням квітів до пам'ятника загиблим партизанам.

Колос. – 2019. – 26 вересня. – С. 2.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

«НА ХВИЛЯХ ПОЗИТИВНОГО НАСТРОЮ»

Нещодавно в Новоархангельській книгозбірні було підведено підсумки районного етапу обласного конкурсу бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади». Конкурс теж проходив у незвичному, інноваційному форматі — бібліотусовці під назвою «На хвилях позитивного настрою», яка відбулась на відкритому просторі, у нашому дворику. Сільські бібліотекарі на розсуд журі представляли свої інновації, розповідали, як вони їх втілювали в життя, ділились досвідом. Для визначення кращої інновації було створено незалежне журі, у складі: О.С. Григоренко (начальник відділу культури, туризму та культурної спадщини райдержадміністрації), О.Г. Каплун (директор районної бібліотеки), Н.В. Шарової (завідувачка районної дитячої бібліотеки).

Атмосфера на святі була товариська, у всіх — гарний, піднесений настрій, звучала музика, проводились конкурси, гостей пригощали коктейлями та фруктами у символічному бібліобарі.

Кращі інновації були відзначені дипломами, а для всіх учасників прозвучали слова вдячності та побажання працювати на благо людей та своєї громади.

ВІКТОРІЯ БАЛАНІВСЬКА, методист районної бібліотеки.

Колос. – 2019. – 26 вересня. – С. 4.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

14 березня відзначається 75-річчя звільнення Новоархангельщини від нацистських загарбників. З нагоди цієї події в селищі відбулось ряд уро­чистих заходів. В районній бібліоте­ці був проведений історичний екс­курс «А пам'ять священна...», учас­никами якого стала делегація на чо­лі з головою Кіровоградської облас­ної ради ветеранів України Василем Єфіменком. Вони прибули до Новоархангельська в рамках естафети пам'яті «Слава визволителям Укра­їни». Ведучі заходу Алла Коновалова та Вікторія Баланівська розпові­ли про події, бої, партизанські заго­ни, які діяли на території нашого району в роки Другої світової війни. Хоровий колектив «Співоча дібро­ва» виконав кілька пісень на військо­ву тематику, а голова районної ра­ди ветеранів Ніна Іванець прочита­ла вірш-присвяту «Йшли визволителі-солдати». Відбувся показ відеоролика «Наші каменярі», який створили працівники районної кни­гозбірні за участі наших земляків, учасників АТО. На завершення усі учасники заходу отримали святко­ві листівки з привітаннями.

Колос. – 2019. – 28 березня. – С. 4.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Креативні ідеї, золоті руки

Коли б не завітала до районної бібліотеки, завжди дивуюся черговому саморобному виробу чи елементу декору, які з'являються у стінах книгозбірні. И постійно запитую: хто ж це виготовив таку красу? А у відповідь чую одне і те ж: Олена Михайлівна Тригуб!

Дійсно, витвори рук цієї скромної і приєм­ної у спілкуванні жінки, вражають своєю оригінальністю, вишуканістю, неповторніс­тю, навіть, глибиною змісту. Вони радують зір, дарують гарний настрій, створюють не­повторний інтер'єр головної бібліотеки ра­йону і доповнюють атмосферу тепла, зати­шку та комфорту, що панує в її стінах.

Працює Олена Михайлівна бібліотека­рем відділу обслуговування районної кни­гозбірні. Весь її трудовий шлях пов'язаний з бібліотечною справою. Хоча за освітою вона — педагог. У 2003 році, після закін­чення Уманського державного педагогіч­ного університету імені Павла Тичини, по­ринула з головою у нову для неї справу. І зрозуміла, що чарівний світ книжок — це її покликання.

А знання, отримані в педагогічному ви­ші, не були марними. Бо у книгозбірні що­місяця проводяться різноманітні заходи з учнівською молоддю на широку темати­ку: це історичні години, оздоровчі майдан­чики, Тижні дитячого читання, акції, вікто­рини, конкурси та багато інших, приуроче­них до міжнародних свят, дійств. У всіх них Олена Михайлівна бере безпосередню участь і, як досвідчений працівник, вміє за­цікавити юних читачів до пізнання україн­ської і світової книжкової культури. На ро­боті її цінують і поважають. За сумлінне ставлення до праці, активну популяриза­цію книги, вагомий особистий внесок у роз­виток бібліотечної справи О.М. Тригуб не­одноразово нагороджувалася грамотами відділу культури, туризму та культурної спа­дщини райдержадміністрації.

Крокуючи в ногу з часом, О.М. Тригуб від­мінно володіє комп'ютером і допомагає ко­ристувачам вільно почуватися у широкому інформаційному просторі. Та найголовні­ша особливість Олени Михайлівни полягає в тому, що вона має вроджений дар вигото­вляти різноманітні речі власними руками, їй притаманні відчуття кольору, компози­ції, естетичний смак, просторова уява та фантазія — якості, без яких бібліотекарю нині не обійтися. Адже до усіх заходів пра­цівники книгозбірні готують наочний де­монстраційний матеріал. Також ними оформляється безліч тематичних виставок. Тож у невеличкому дружному жіночому ко­лективі, який очолює Олена Григорівна Ка­плун, знають: усі, навіть найсміливіші ідеї, будуть легко втілені в життя вмілими рука­ми Олени Михайлівни. Завдяки природно­му хисту з підручних матеріалів вона ство­рює справжні шедеври, які дивують своєю креативністю і оригінальністю.

Так воно і є. Приміром, під час підготовки до Року Китаю книжкової виставки «Підне­бесна імперія», над якою працювали усі працівники бібліотеки: бібліотекар відділу обслуговування Алла Анатоліївна Коновалова, методист районної бібліотеки Вікто­рія Миколаївна Баланівська, бібліотекар відділу інформаційних технологій Оксана Григорівна Голубовська та бібліограф Оль­га Володимирівна Воробйова, частину екс­понатів виготовила Олена Михайлівна. Це китайські ліхтарики, панно з відомими си­мволами Інь і Янь, бамбуковий ведмідь па­нда та китайська ваза, що повністю імітує відомий східний посуд.

Крім того, бібліотекарі проводять числен­ні майстер-класи, зокрема, з прикрашан­ня великодніх кошиків, виготовлення ново­річних поробок, закладок до книжок, па­перових квітів, віночків тощо. Під час таких практичних уроків діти малюють, вирізають, клеять, одним словом, — творять. А потім передають свої вироби українським війсь­ковим в зону АТО. Одним з активних орга­нізаторів усіх майстер-класів є Олена Ми­хайлівна Тригуб.

У вільні ж хвилини вона майструє для ду­ші, проявляючи увесь свій талант і задатки дизайнера. Приміром, на одній з бібліо­течних стін зімітувала старовинний вулич­ний ліхтар, що чудово вписався в загальну картину закладу. Прикрасила стіни читаль­ного залу панно з макаронних виробів, ка­ртинами з паперу: квітами та деревом бла­гополуччя. Тут і легка зграйка різнокольо­рових метеликів, які додають веселого настрою, і білосніжні сніжинки-витинанки, що утворили чудову зимову композицію, і виноградна лоза над вхідними дверима, на якій, відповідно до заданої тематики, роз­пускаються то квіти, то мініатюрні книжеч­ки, і багато інших, виготовлених у минулі роки, речей. І тільки нещодавно я захоп­лювалася сніговиком з прозорих пластикових стаканчиків, як вже милують зір ве­ликі горщики під вазонами, оформлені у стилі хенд мейд (зі скручених в трубочки жур­нальних сторінок).

Олена Михайлівна — чудова мама двох синів. Старший Максим закінчив школу ес­тетичного виховання, Уманське музичне училище. Зараз працює в школі естетич­ного виховання викладачем по класу духо­вої музики і, водночас, заочно навчається в Уманському державному педуніверситеті на мистецькому факультеті. Менший Де­нис навчається в сьомому класі школи-гімназії. І також оволодіває грою на одно­му з найдревніших духових музичних інстру­ментів — трубі. Хлопці більше тяжіють не до декоративно-прикладного мистецтва, а до музики. Це у них від дідуся — Михайла Никифоровича Морозова, батька Олени Михайлівни, який свого часу керував само­діяльним духовим оркестром.

Має жінка ще одне уподобання — куліна­рія, особливо один з її найпопулярніших на­прямків — випічка. І в цій царині політ її фантазії безмежний. Вона може внести у загальновідомий рецепт свою родзинку, чим тільки додає готовому виробу ще біль­шої смакоти. У цьому переконалися і рідні Олени Михайлівни, і колеги по роботі. За їх словами, усі борошняні кондитерські ви­роби від вмілої господині теж є витворами мистецтва, тільки вже кулінарного.

Л. ВИШНЕВСЬКА

Колос. – 2019. – 31 січня. – С. 4.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ПРО КОМП'ЮТЕР ЗАБУВАЙ ТА

АКТИВНО ВІДПОЧИВАЙ!

Нещодавно в колі моїх знайомих зайшла мова про нинішню, хоч і мороз­ну, проте таку чарівну сніжну зиму.

– Це зима нашого дитинства! — з но­стальгією в голосі мовила одна жінка.

– Білосніжна пора — час для роз­ваг на санках, лижах, ковзанах. Як ми раділи кожній такій можливості! — підхопила розмову інша. — Пам'ята­єте, як у тій відомій пісні: «Школьная пора, и при всякой погоде пропада­ли пропадом мы во дворах...».

– Це ж, мабуть, і нинішні діти в за­хваті від високих кучугур і замерзлих водойм, так, як свого часу звеселя­лися ми? — резюмувала третя.

– Боюся, що ні, — категорично від­повіла четверта. — Можливо, на сан­ках дошкільнята і молодші школярі ще катаються, а от на лижах і ковза­нах я вже давно нікого не бачила.

– Так само забули підлітки про клю­чки, шайби і хокейні баталії на імпро­візованих котках. Дітей зараз не ві­дірвати від телефонів і комп'ютерів. І це біда сучасного суспільства, — під­сумував коротку бесіду один із спів­розмовників.

Дійсно, залежність сучасної молоді від соцмереж у багатьох фахівців і ба­тьків викликає серйозні побоювання. Поступово діти відвикають від живо­го спілкування і з головою поринають у віртуальний світ, у якому, як з'ясувалося, почуваються набагато комфортніше, ніж в реальному. Де вже там заняття фізкультурою чи спо­ртом, або просто прогулянки на сві­жому повітрі?

З огляду на масштабність пробле­ми інтернетзалежності у 2000 році Британський інститут соціальних ви­находів започаткував Міжнародний день без Інтернету. Відзначається він в останню неділю січня. За задумом ініціаторів свята, цього дня потрібно повністю відволікти людей від ком­п'ютерів і глобальної мережі, щоб во­ни провели його виключно в реаль­ному світі, спілкувалися з рідними, ін­шими людьми тільки наживо, присвя­тили час своєму улюбленому занят­тю, не пов'язаному з Інтернетом, чи просто вийшли з домівок і помилува-

лися красою навколишньої природи.

Долучився до Всесвітнього дня без Інтернету і колектив районної бібліо­теки, який провів з користувачами кни­гозбірні різноманітні тематичні захо­ди. Бібліотекарі запросили у гості уч­нів 6 та 7 класів Новоархангельського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів — гімназія». А щоб діти зро­зуміли, що і без Інтернету є багато ці­кавих і захоплюючих речей, організу­вали для них бібліоланч «Вчимося жити, дружити, любити». Задля цьо­го читальний зал було перетворено на приміщення, яке нагадувало затишне кафе. Відвідувачі розмістились за столиками, на яких знаходилося «бібліоменю» з запланованими «стравами», солодощі та напої.

Ведуча заходу Олена Михайлівна Тригуб розповіла учням, до яких нас­лідків призводить надтривале пере­бування за комп'ютером, смартфоном чи планшетом, і як важко підда­ється лікуванню віртуальна залеж­ність та ігроманія. А потім бібліотека­рі запропонували дітям альтернати­вні види дозвілля. Бібліограф Ольга Володимирівна Воробйова ознайо­мила присутніх з книжковою виклад­кою «Часу не гай, книги читай», де бу­ли представлені не тільки художні тво­ри, а й книги, прочитавши які, можна навчитись виготовляти з паперу чу­дернацькі істоти в техніці орігамі, картини з квілінгу, природних матеріа­лів, конструювати предмети з сірни­ків тощо. Хлопці та дівчата з задово­ленням спілкувалися, грали в запро­поновані ігри «Складач», «Міста» та інші, сподобались їм і призабуті лото та шашки. На завершення всі створи­ли колаж, наклеївши на ватман кар­тинки з зображенням улюбленого за­няття.

А ви здатні прожити хоча б день без комп'ютера та Інтернету, знайти їм за­міну для себе і своєї дитини? Приро­да і погода повністю сприяють цьому!

Л. ПТАШКО.

Колос. – 2019. – 31 січня. – С. 2.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

КРАЩЕ ПОБАЧИТИ

Україна і Китай — ці дві країни започаткували своє знайомство ще у часи існування Київської Русі завдяки відомому Великому шовковому шля­ху, який частково проходив і територією нашої держави. Відтоді минуло багато часу і сьогодні відносини України і Китаю мають більш глибокі та всебічно розвинуті стосунки.

В 2019 році ці дві країни відзначають 25 років вста­новлення дипломатичних стосунків, а тому нинішній рік оголошено роком Ки­таю в Україні.

З цього приводу в читаль­ному залі районної бібліо­теки оформлено постійнодіючу книжкову виставку «Піднебесна імперія». Ознайомившись з експо­натами, розумієш, що це більш ніж виставка. Праців­ники книгозбірні передали у зібраних матеріалах всю філософію Китаю та тради­ції цієї країни, що формува­лися впродовж століть.

Тут і оповідки, афоризми старого Китаю, пейзажна лірика, збірки по відомому китайському фен-шуй, і, на­віть, друковане видання про мистецтво китайської кулінарії.

Увагу читачів привертає ряд книг сучасних китайсь­ких авторів. А родзинкою ви­ставки є виданий українсь­кою мовою найпопулярніший китайський класичний роман 18 століття «Сон у червоному теремі», авто­ром якого є відомий пись­менник Цао Сюецінь.

Крім друкованих видань, на виставці представлені всесвітньо відомі символи Піднебесної, виготовлені вмілими руками бібліотеч­них працівників: китайські фонарики, Інь і Янь, Пан­да, Велика Китайська стіна, бамбук тощо. Та краще все побачити на власні очі! Тож завітайте до куточка Китаю, розташованому в районній бібліотеці. Впевнена, ви не пошкодуєте!

Л. ПТАШКО

Колос. – 2019. – 17 січня. – С. 1.