З історії виникнення бібліотеки

ІСТОРІЯ НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ

Моторошно неспокійно безперспективно вступили жителі НовоАрхангельська в нове XX століття. Соціальна незахищеність, зубожіння, темнота, низька культура, неписьменність гнітили людей. В такому ж надмірно важкому становищі знаходилась народна бібліо­тека та учнівські бібліотеки при школах. Перші відомості про її створення датуються 1908 роком. По інвентарній книзі в дорослій бібліотеці знаходилось чимало хороших творів, але через те, що бібліо­текарі недбайливо відносились до своїх обов'язків і мінялися як рукавич­ки, на стелажах залишилось обмаль книг і ті були в досить непридатному вигляді. Бібліотеки створювались за рахунок пожертвувань на кошти, зібрані від аматорських спектаклів. Пожертвування складали жалюгідні суми, а по­ставити аматорський спектакль не так було легко. Ось один з прикладів: місцева інтелігенція, прогресивна молодь задумали поставити в Новоархангельську аматорський спектакль в коридорі міністерської школи, зібрані кошти віддати на поповнення бібліотеки. Декілька місяців добивалися дозволу на проведення спектаклю в пристава. На кінець назначили дату, написали афішу. Вистава мала відбутися ввечері в неділю і тут не повезло. Під вечір розігрався великий буревій, снігопад. Глядачів зібралося надто мало. Зібрані кошти були меншими витрат на декора­ції, костюми, реквізит. На бібліотеку коштів не припало, а проведення другого спектаклю в інший день пристав не дозволив, спираючись на від­сутність візи справника. Так, хороші наміри розбивалися об мури форма­лізму, байдужості.

По селах Надлаку і Підвисокому бібліотеки були створені в 1923 – 1924 роках. Як зазначено у книзі „Історія міст і сіл Кіровоградської області” в 1932 році в Новоархангельську діяло декілька бібліотек – при сільському будинку культури, в середній та семирічній школах, в колгоспі „Нове життя”, та при районному парткабінеті. В тридцятих роках почали діяти бібліотеки і в інших селах.

Розпочалася Друга світова війна. Майже всі бібліотеки були зруйновані, дуже постраждали бібліотечні фонди та документація. Здавалося, що відродити бібліотеки неможливо. Але після визволення Новоархангельщини бібліотека райцентру майже відразу відновила свою діяльність - почалося обслуговування читачів. Знову, як і колись, стали відбуватися цікаві зустрічі, обговорення прочитаних книжок, літературні подорожі.

У 1947 по 1958 роках директором Центральної бібліотеки працювала Литвиненко Ксенія Олександрівна – високоосвічена, ерудована жінка. Бібліотека знаходилась в старій, тісній хатині, де тепер збудований чотирьох поверховий будинок по вул. Леніна, 12. Активно проводилась робота з читачами, яких залучали до масової роботи, книгоношення, організовувались пункти видачі літератури.

Рибак Марія Лаврівна керувала районною бібліотекою в 60-х роках. Знаходилась вона у новозбудованому приміщенні Будинку культури на другому поверсі.

На фото: Марія Лаврівна Рибак проводить огляд книжкової виставки

В 70 – х роках в Новоархангельську діяло 7 бібліотек, 4 пункти видачі літератури, всього нараховувалось більше 50 тис. примірників документів.

На фото: травень 1978 року бібліотечні працівники під час зустрічі з письменником-земляком Василем Козаченком

У 1978 році згідно наказу №585, відділ культури Новоархангельського району видав наказ №12-а від 12.01. 1979 року про створення Новоархангельської централізованої бібліотечної системи, першим директором якої став Володимир Миколайович Шевченко, він пропрацював на цій посаді по 1984 рік.

Володимир Миколайович народився 24.09.1933 року в с. Диковичеве, Новоархангельського району, Кіровоградської області. Розпочав працювати в 1954 році, в Ганнівській сільській бібліотеці. У 1955 вступив до Харківського інституту культури, в 1960 році успішно його закінчив. З 1957 по 1958 рр. працював завідуючим Підвисоцькою районною бібліотекою для дітей. З 1958 по 1960 рік проживав в м. Кіровограді, де працював завідуючим методичним відділом Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей. З 1960 по 1963 рр. зав. Полониською сільською бібліотекою Голованіського району. У 1963 приїздить знову у Новоархангельськ, де по 1969 рік працював завідуючим районної бібліотеки для дітей, з травня 1969 р. – очолив Новоархангельську районну бібліотеку для дорослих. З січня 1979 року директор Новоархангельської районної централізованої бібліотечної системи. В.М. Шевченко до роботи завжди відносився добросовісно, бібліотечну роботу знав, любив, користувався авторитетом серед культпрацівників, читачів. На протязі багатьох років домагався виконання основних планових показників бібліотечної роботи, проводив велику роботу по пропаганді літератури серед жителів селища, району, робив все для того, щоб наблизити книгу до читачів, щоб краще працювали сільські бібліотекарі. За часів його керівництва в бібліотеці оформлювались краєзнавчий кутки, книжкові виставки, тематичні полиці, списки рекомендованої літератури, виготовлялись бібліотечні плакати. Добре була поставлена індивідуальна робота серед читачів. Спільно з бібліотекарями районної бібліотеки домагався 3010 читачів при видачі 1 м 60006 книг. У 1970 році районна бібліотека для дорослих боролася за звання «Бібліотека відмінної роботи». В.М. Шевченко неодноразово відзначався подяками, грамотами облуправління культури, районного відділу культури.

Далі бібліотечну систему очолила Олена Володимирівна Холоденко /Хом’яченко/. О.В. Хом’яченко народилася 10.10.1951 року в с. Шляхова, Новоархангельського району, Кіровоградської області, та закінчила середню школу. Розпочала роботу в серпні 1968 року завідуючою Вільшанською сільською бібліотекою, де працювала до 1972 року. У 1969 році вступила до Київського державного інституту культури, де навчалася заочно, у 1974 році отримала диплом.

З 1972 по 1976 – зав. пересувним фондом Новоархангельської районної дитячої бібліотеки, з 1976 по 1978 завідуюча бібліотекою Новоархангельського райкому комсомолу. У 1978 році переїздить до м. Умань, Черкаської області, там працює бібліотекарем Уманського кооперативного профтехучилища.

У 1980 по 1984 рік працює відповідальним секретарем Новоархангельської районної організації спілки книголюбів. В червні 1984 – методист Новоархангельської ЦРБ а в кінці цього ж року Олена Володимирівна очолює бібліотечну систему до травня 1993 року. До 1997 року працювала бібліотекарем єдиного книжкового фонду ЦРБ, а з 1 вересня 1997 року – заступник директора Новоархангельської ЦБС по роботі з дітьми. Олена Володимирівна за весь час роботи проявила себе як вдумливий, активний, добросовісний працівник, та керівник. Відмінно знає всі процеси бібліотечної роботи, вміє працювати з людьми, добре орієнтується в економічному та політичному житті суспільства.

З 1993 по 1997 р.р. Новоархангельську ЦБС очолила Любов Пилипівна Орловська. Це були досить тяжкі часи, як для культури загалом, так і для бібліотеки. Культ-освітні заклади майже повністю перестають фінансуватися, у центральній бібліотеці не стає тепла, світла, нових книг, газет та журналів. Але не дивлячись ні на що, бібліотечну мережу збережено.

На фото: семінар у районній бібліотеці, де зовсім юна Олена здобуває навики бібліотечної роботи.

1970 рік, друга зліва.

З приходом директора, Олени Григорівни Каплун, розпочалося нове життя нашої бібліотеки. Після закінчення Харківського державного інституту культури вона пропрацювала в різних бібліотеках, на різних посадах і за два десятиріччя стала справжнім професіоналом. Її висока майстерність, відданість своїй справі, бажання зберегти найкращі традиції ЦБС допомогли їй вірно зорієнтуватися в сучасних умовах і забезпечити стабільне існування нашої бібліотеки сьогодні.

Зараз центральна бібліотека нараховує майже 40 тис. документів. До послуг читачів Читальний зал та Абонемент. В бібліотеці користувачі мають змогу попрацювати в мережі Інтернет, надається послуга WI-FI.

З 2005 року маємо власну веб-сторінку в мережі Інтернет. Районна бібліотека являється методичним центром для працівників сільських бібліотек.

Вагомий вклад у розвиток бібліотечної справи району внесли працівники: З.В. Жебровська, О.С. Діордій, Т.А. Сосніна, К.А. Наконечна,О.В. Сухоярська, К.В. Шинковенко, В.І. Єльнікова та ін. Всі вони працювали у бібліотеці, не зраджуючи своїй улюбленій справі, понад 20 років.

З січня 2011 року бібліотеки Новоархангельського району працюють в умовах децентралізації. Сільські бібліотеки в грудні 2010 року були передані на баланс селищної та сільських рад. При проведенні децентралізації мережа бібліотек залишилась така як і при ЦБС. Новоархангельська центральна бібліотека для дорослих набула статусу Новоархангельської районної бібліотеки.