A fedélzetmester pipája

(Bootsmannpfeife / Boatswain's pipe)

Régóta szerettem volna már egyet megkaparintani. Képekről ismertem. Látszott rajta, hogy egy jól kitalált, kézbe illő tárgy. A vitorlamester, vagy a fedélzetmester ezzel kommandírozta a matrózokat, mert a hangja áthatolt a szél és a tenger zúgásán. Olvastam róla, hogy régi hagyományai vannak, amiket a tengerészek még ma is ápolnak.

Gondoltam, jó ha van ilyesmi a háznál, de honnan szerezzek? Akkoriban még nem volt Internet, és abban a néhány hajós boltban sem lehetett kapni. Az is eszembe jutott, hogy barkácsolok egyet.Egyszer aztán egy ismerősöm, aki a tengerhez indult nyaralni, megkérdezte, hogy hozzon-e valamit.

- Hozz egy bootsmann pipát!

Amikor hazajött, azt mondta, nem talált sehol.

- Mindössze egyet láttam, azt is a kapitány fülkéjében.

- Na, és megfújtad?

- Nem mertem.

Így nem lett bootsmann sípom, és egy idő után meg is feledkeztem róla.

Tavaly aztán megint a szemem elé került. Ráklikkeltem, és megvettem. Persze az enyém egyszerű tucat termék. Nem a legolcsóbb, de nem is ezüst, vagy valami antik darab. Acélnak sem acél. Nikkelezett réz, de a célnak megfelel.

A leírás szerint a használata igényel némi gyakorlatot. Ezt én is igazolhatom, sőt, fültanúkat is tudnék említeni. Megszólal ugyan egy kezdőnek is, de a hangja messze van a valódi élménytől. Ha valaki kedvet kap a gyakorláshoz, javaslom, hogy csukott ablakok mellett próbálja, és olyankor, amikor egyedül van a lakásban. Nekem legalább is ez vált be.

Egyébként pedig a vitrinben tartom, és gondom van rá, nehogy megfújja valaki.

Itt található néhány link, ahol olvasni lehet róla, és hallható is:

http://www.chesapeakepicaroons.org/Boatswain_pipe/BoatswainsPipe.html

http://www.freeinfosociety.com/site.php?postnum=768

http://whistlemuseum.com/2009/06/26/bosuns-whistle-corner-boatswains-whistle-bosuns-pipes-with-dragons-china-and-japan-silver-1890s-to-1930s-whistles-3.aspx