Степові міста

СТЕПОВІ МІСТА

До їхнього числа завдяки археологічним дослідженням можемо включити пам'ятку із залишками цегляних і кам'яних споруд. Найпівнічніше «золотоординське» місто знаходилось у Східному Поділлі біля села Торговиця Новоархангельського району Кірово­градської області на річці Синюха. З І997 р. Кіровоградським дер­жавним педагогічним університетом ім. В. Винниченка досліджуєть­ся дуже цікавий археологічний комплекс — золотоординського міста середини XIV ст. На території пам'ятки відкрито грунтовий могиль­ник, де серед речей трапляються предмети культового призначення, що вказують на християнське віросповідання їхніх власників. Знайдено залишки «монетного двору», керамічний водогін, опалювальні пристрої — тандири, що використовувалися як побутові печі.

Тандири були «типово середньоазіатським винаходом», харак­терним для багатьох золотоординських міст Поволжя, Закавказзя, Ірану, Молдови і Криму. На території України вони з'явилися саме у «золотоординських» містах, не притаманні місцевій культурі. У тандирах випікали хліб, готували їжу, ними опалювали житло.

Одним з найцікавіших археологічних об'єктів є залишки цегля­ної лазні — «хаммам» (від араб, «хамма» — обігрівати). Під підлогою лазня мала систему обігрівальних каналів — «канів» (горизонталь­них димоходів, якими подавалося тепле повітря), розташованих хрестоподібне. Такий тип лазень був поширений у багатьох золото-ординських містах, а його появу пов'язують із впливом мусуль­манського Азербайджану.

Срібні монети, знайдені на пам'ятці, належать до правління ханів Узбека і Джанібека, Бердібека, Культі і Навруза. Мідні мо­нети наслідують поширений тип джучидського пула з квітковою розеткою і легендою «Карбування Сарая ал-Джедід». Подібні наслі­дування могли карбуватися у багатьох містах, зокрема і в Торгови­ці, їхню появу можна пояснити зупинкою притоку монет регуляр­ного карбу в другій половині 50-х — 60-х роках XIV ст. — часу внутрішньої кризи в Золотій Орді.

Населення міста було поліетнічне, що цілком природно на по-рубіжжі. Значними є монголоїдні домішки, здебільшого серед жі­нок. Відчутні салтово-маяцькі (аланські), болгарські, кочівницькі (попередніх епох) впливи на загальному фоні слов'янського насе­лення. Цікаво, що антропологічний тил торговицького архео­логічного комплексу близький до типу з козацького цвинтаря кін­ця XVI — початку XVII ст. у місті Чигирині та збірних серій українців різних земель XVII—XIX ст. Дослідження цього ар­хеологічного комплексу також має велике значення для розуміння історичної ситуації у регіоні в другій половині XIV ст., а саме - битви на Синіх Водах 1362/3 р. між литовським князем Ольгердом і трьома монгольськими беками. Після розгрому монгольських загонів владу адміністрації Золотої Орди на Поділлі було ліквідовано.

За матеріалами книги:

Єльников М.В.

Золотоординські часи на українських землях. – К. : Наш час, 2008.- 192 с. – (Сер. «Невідома Україна»). – С. 124 – 125.

НАЗАД