Події, які відбуваються на сході нашої країни, торкнулися кожного українця. Кожен день ми чуємо і читаємо нові зведення новин з сухими фактами про ситуацію на Донбасі.

Люди, які побували там бачили багато того, що неможливо розповісти в новинах, але можна описати в книзі. Саме з книг можна дізнатися про складне переплетення героїзму і зради, сміху і сліз, любові і ненависті і багато-багато іншого.

За останні роки в українській літературі з’явився новий жанр – щоденники бійців АТО. Подібні щоденники – унікальні розповіді учасників подій найновішої історії України, які ще треба осмислити.

«Фронтовий щоденник» Дмитра Степаненка писаний тими ж фразами і словами, які Дмитро використовує у буденному житті: без лабіринтів словесних хитросплетінь. Репортерські фото із надзвичайних подій без ретуші і редагування. Автор книги є нашим земляком, він з Кіровоградщини. Був учасником Революції гідності, потім мобілізувався до ЗСУ, служив у зоні проведення АТО. Дмитро Степаненко ніколи не був письменником і ідея написання книги виникла під час служби на передовій.

- На фронті пережито багато різних історій і щоб вони не забувались вирішив щось занотовувати, так і з’явилась ідея створити збірку польових історій, - зазначив Дмитро.

Так, що наші воїни не лише вміють захищати країну зі зброєю в руках, а й можуть передати реалії пережитого на сторінках книжки.

Степаненко, Дмитро Анатолійович.Фронтовий щоденник: окопні історії / Д. А. Степаненко. - Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2016. - 208 с.

"Фронтовий щоденник" - збірка польових історій, зразок "окопної" літератури, спрямованої на відображення української дійсності, збереження її для сучасників і нащадків через призму світобачення людини, яка "пройшла" цю дійсність не відстороненим глядачем, а безпосереднім активним учасником. Яскраво й невимушено оживають перед читачем справжні персонажі і ситуації, що могли б здатися нереальними для звичайної людини, - проте саме такими постають будні українських героїв, так колоритно й іронічно описані Дмитром Степаненком в оригінальних оповідках.

Богдану Жолдаку критики дорікають, що у його творах про війну багато гумору, пише з жартами.

Твір побудований з великої кількості динамічних сюжетів, де один продовжує інший, тож можуть читатись і повністю, і можуть читатись у «розібраному» вигляді. Нині сучасний швидкий темп життя вимагає відповідних форм у мистецтві.

Герої «Лицарів фортуни» - воїни ЗСУ, бійці добровольчих батальйонів, волонтери, мирні мешканці Донецького краю, яких не отруїла великодержавна імперська ідеологічна блекота Москви і «Русского міра», протистоять збройному вторгненню регулярних військ Російської Федерації, сепаратистам та численних найманців. І роблять це героїчно й дотепно.

«Лицарі фортуни» - новий твір відомого кіносценариста Богдана Жолдака є продовження кіноповісті бойової прози автора під назвою «Укри». У 2015 році за книгу «Укри» Б. Жолдак був удостоєний літературної премії ім. Богдана Хмельницького.

Жолдак, Богдан Олексійович.Лицарі фортуни : кіноповість ; худож. О.А. Курило / Б. О. Жолдак. - Біла Церква : Буква, 2016. - 160 с. - (Бібліотека Українського Патріота)

- Це наша традиція -, відповідає він на ці зауваження.

- Згадайте листа козаків турецькому султану. Запорожці перед кожним боєм поперед себе ставили кпин ярів. Ті кидали образи ворожому війську, а противнику нічим було відповісти. Гумором піднімали дух побратимів і принижували ворогів. Відомий жарт, коли поляки кричали козакам, що ті воюють за гроші, а вони – за честь і славу. «Кожен воює за те, чого йому бракує», - відповіли козаки.

Наші бійці АТО воюють також дотепно. Деякі тактичні «хохми» у своїй книжці описує автор, як наші бійці дурять бойовиків.

У ході Російсько-української війни відбулися найтрагічніші та найгероїчніші події АТО, які відомі нам, як «Іловайський котел» та оборона Донецького аеропорту.

Книга Євгенія Положія «Іловайськ» була опублікована у річницю «Іловайського котла». Книга складається з 16 новел _ історій про солдатів, які пережили цей «котел». В основі кожного оповідання - спогади бійця, що став учасником найжахливішої поразки української армії за всю війну на Донбасі. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми. Автор почув історії близька сотні учасників Іловайської трагедії, книга побудована на реальних подіях. Тим не менше, просимо вважати всі збіги імен, прізвищ та позивних випадковими.

Положій, Євген Вікторович.

Іловайськ : розповіді про справжніх людей / Є. В. Положій. - Харків : Фоліо, 2016. - 384 с.

Українську революцію й подальшу війну Сергій описував практично без перерви з першого дня – з 30 листопада 2013 року по лютий 2015-го. У 2015 році за роботу на війні в Україні Сергій Лойко був удостоєний однієї з найвищих нагород в американській журналістиці – Overseas Press Club Bob Considine award «За хоробрість, достовірність, оригінальність, глибину та виразність описаного». Сергій був єдиним іноземним кореспондентом, який побував у Донецькому аеропорту в жовтні 2014 року й провів там чотири повних дні з кіборгами.

Роман Сергія Лойко «Аеропорт» представлений на нашій виставці у новій доповненій редакції. В оригіналі роман написаний російською мовою, у нас на виставці роман на українській мові. Перекладач Ольга Гончар у своєму перекладі намагалась як най достовірніше перекласти діалоги персонажів.

«Аеропорт» - це не хроніка, не розслідування, не літопис. Це художній вимисел, заснований на реальних фактах. У книзі багато персонажів, багато переплетених драматичних сюжетних ліній. Роман не тільки і не стільки про війну. Він про любов, про зраду, пристрасть, ненависть, лють, ніжність, відвагу, біль і смерть.

Лойко, Сергій.

Аеропорт : головна книга про війну, якої не повинно було бути, і про героїв, які хотіли жити, але вмирали : роман / С. Лойко. - Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2016. - 376 с.

«Аеропорт» єдина книга в нашому огляді, що написана іноземцем. Її автор – Сергій Лойко кореспондент і фотограф Los Angeles Times, який спеціалізується на війнах і збройних конфліктах. Висвітлював військові дії в Нагірному Карабаху, Румунії, Таджикистані, Чечні, Грузії, Афганістану, Іраку.

Книга про 242 дні боїв в аеропорту Донецька, або в «АДу», як його назвали оборонці летовища, - це свідчення кіборгів, розповіді волонтерів та журналістів, коментарі військових експертів та аналітиків з України, Росії, США та Канади, а також Представників Генерального штабу ЗСУ і Головнокомандувача ЗСУ Віктора Муженка. Читайте про життя і смерть, про відчайдушність і страх, про любов і дружбу, проте що і чому захищали в терміналах ДАП українські бійці. Це популярно-документальне видання. Читайте, аналізуйте і робіть неупереджені висновки. Книга «Ад242» ніколи не приноситиме заспокоєння чи насолоду. Читати про аеропорт боляче.

АД 242. Історія мужності, братерства та самопожертви. (Аеропорт Донецьк) / укл. І. Штогрін ; фото С. Лойко. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. - 349 с. : фот., кол.іл.Книга « АД -242. Історія мужності, братерства і самопожертви». Масштабний книжковий проект про оборону Донецького аеропорту спільно з Радіо Свобода. Журналісти зібрали унікальний матеріал: понад 100 інтерв’ю, десятки ексклюзивних фото з місця подій. Також до книги увійшли розповіді й фото кореспондента Сергія Лойка.

Стеблюк, Всеволод.Синдром АТО. Нотатки "Айболіта" / В. Стеблюк. - Київ : kmbs : ДУХ І ЛІТЕРА, 2017. - 288 с. : фот.кол. - (Бібліотека Спротиву. Бібліотека Надії)

Історія лікаря, професора, полковника поліції Всеволода Стеблюка, розказана від першої особи. Історія короткого проміжку часу - з травня по вересень 2014 р. періоду активних протистоянь українсько-російської війни, офіційно названої «Антитерористична операція» - АТО. Історія, що складається з реальних подій і фактів, які автор оцінює крізь призму власного світосприйняття.

Роман "5 секунд, 5 днів" побудований на розповідях бійців батальйонів територіальної оборони "Кривбас" та "Херсон", добробата "Дніпро-1" і бійців 51-ї бригади, а також на відомостях, отриманих від родичів загиблого лікаря Влада Ковальова.

Положій, Євген. 5 секунд, 5 днів : роман / Є. Положій. - Київ : Нора-Друк, 2016. - 176 с. - (Читацький клуб)П’ять секунд, п’ять днів, п’ять років, вічність — такий часовий алгоритм нового роману Євгена Положія. Головний герой, який все життя — у Вільних профспілках, на обох Майданах — бореться за справедливість, зрештою, коли починається війна, йде на фронт і там потрапляє в «Іловайський котел». Тяжко поранений, у складі групи з тринадцяти бійців, намагається вижити в безнадійній ситуації. Після піврічного лікування, восьми операцій, емоційно виснажений, він приймає рішення, що вже зробив свою справу і прийшов час відпочити. Але коли старий товариш — народний герой, той, хто разом з ним пліч-о-пліч боровся за правду, тепер силою і страхом створює в рідному місті свою бізнес-імперію, стає очевидним: якщо не борешся зі злом, опиняєшся на темному боці. Тож боротьба триває…

Кушнір, Богдан.

На лінії зіткнення. Любов і ненависть : роман / Б. Кушнір ; худож. В. М. Карасик. - Харків : Фоліо, 2018. - 283 с.

Окрім свого доброго імені, Семен Вергун втратив усе — здоров’я, роботу, сім’ю, квартиру — й залишився на роздоріжжі спустошеного життя. Успішний мисливець на таємниці, офіцер стратегічної розвідки, який працював під дипломатичним прикриттям, він опинився в епіцентрі гучного скандалу. Противники із російської контррозвідки намагалися знищити його фізично, але він дивом вижив після подвійної дози невідомого психотропного препарату. Відгородившись від світу, Семен оселився на занедбаній лісовій дачі й прагнув помсти. Людині, яка все втратила, вже ніщо не страшне. Офіцер- розвідник Вергун знаходить відраду на фронті, де зашкалює адреналін й життя наповнюється зовсім іншим змістом. Він таки зустрівся зі своїм особистим ворогом віч-на- віч під час боїв на Сході України, та полювання на нього закінчується несподіваною розв’язкою: у цьому божевільному світі війни любов долає ненависть... Роман створено на основі реальних подій.

Катастрофа і тріумф. Історії українських Героїв / за заг. ред. Л. Івшиної ; упор. М. Семенченко. - 2-ге вид., перероб. - Київ : Українська прес-група, 2016. - 296 с. - (Бібліотека газети "День"). - (Україна INCOGNITA)Ця книга — про тих, хто пішов боронити нашу землю та зберегти єдність країни. Про тих, хто робив героїчні вчинки, просто добре виконуючи свою роботу і залишаючись вірним присязі. Вона — про силу, волю, мужність. Про Героїв. Тих, хто загинув, і тих, хто вижив, пройшов, пережив. За час війни на сході «День» зібрав і опублікував стільки історій, що вистачило б на кілька томів. І далі продовжуємо їх записувати. У цій книжці зібрані знакові історії про знакові події цієї неоголошеної війни на Донбасі. Можливо, не всі вони припадуть вам до душі, але прочитавши цю книжку, ви вже ніколи не бачитимете війну абстрактною і далекою, навіть якщо живете за тисячі кілометрів від неї і вам не чутно «Гради»...

Гуменюк, Борис.

Блокпост : вірші, новели, публіцистика / Б. Гуменюк. - Київ : Академія, 2016. - 336 с. : портр. - (Ім'я)

У віршах, новелах і публіцистичних одкровеннях цієї книжки - пережита автором правда війни. Так бачили, відчували і думали мільйони, а тільки він знайшов такі слова.

«Ген воїна» розпочинається з історії військового пілота у зоні АТО (оповідання «Нижче неба»), а завершується історією сучасної спецоперації в зоні відчуження ЧАЕС за участі спецпризначенців із України та Росії та розкриває нову правду про людство (повість «Ген воїна»). А між ними на вас чекають історія кохання сільського електрика та залізничниці-практикантки на провінційному залізничному переїзді (оповідання «Переїзд») та історія блогера і його розслідування таємниці загибелі своїх батьків через багато років потому (повість «Буенос діас, чіка»).

І, як завжди, майже усі герої мають реальних прототипів. Навіть у тих історіях, де відбуваються, здавалось би, фантастичні події. Адже автор як професійний журналіст вкрай обережний зі своїми фантазіями.

Прочитавши всі ці книги з упевненістю можна сказати, що всі вони – антивоєнні і доводять, що головне в нашому світі це люди. Головний посил, який нам передають їх автори – «Війна якої не повинно було бути, якій ніякого виправдання».

Але у нашого народу є виправдання. За всю історію існування українці ніколи не вели загарбницькі війни, а лише боронили свою територію та народ.

О. Воробйова,

бібліограф районної бібліотеки

Горовий, Руслан.Ген воїна : повісті, оповідання / Р. Горовий. - Львів : Кальварія, 2014. - 160 с.