Brodcasted Music PC Reciver

Jest to adaptacja PC, by uzyskać lepszą jakość odsłuchu muzyki transmitowanej przez Internet

Wyższa jakość streamingu, czyli usług ze strumieniową dostawą muzyki rozszerza krąg zastosowania rozwiązań, które są efektem prac z Audiophile PC Reference.


Dostawcy streamingu mają
różne sposoby dostarczania muzyki i dla jej odtwarzanie z optymalną jakością potrzeba indywidualnych rozwiązań.


Prace z Sound PC prowadzone były początkowo tylko z myślą o kameralnych koncertach i ich bezpośredniej transmisji przez Internet z kodekiem Opus, który pozwala na emisję muzyki ze studyjnym standardem próbkowania 48 kHz  z nawet  510 kb/s  oraz obsługą bardzo wielu kanałów.Kodek firmowny jest przez Internet  Engineering Task Force - nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w internecie. Ten otwarty i wolny od tantiem (Royalty-free) format kompresji dźwięku wykorzystuje technologię kodeków SILK Skype i Xiph.Org 's CELT.


Teraz Brodcasted Music PC Reciver
sprawdza się także, jako oddzielne urządzenie do odtwarzania muzyki z Internetu z domowym zestawem audio lub nagłośnieniem w barze.


Ogólnodostępne transmisje muzyki w Internecie mają teraz wyższą jakość, ale możliwości lepszego ich odsłuchu z PC nie powinina być łączona z Audiophile Music Server. Ataki z Internetu i ochrona przed nim mogą zakłócić odtwarzanie zebranej na twardym dysku kolekcji płyt lub wręcz ją uszkodzić.

S
erwer bez dostępu do Internetu nie jest
dla audiofila problemem, bo kolekcjonowanie plików z niższą jakością nie leży w sferze jego zainteresowań. Takie próbki nagrań z muzyką może sobie pobrać z sieci na innym urządzeniu i po sprawdzeniu programem antywirusowym zapisać na dysk.


Audiofilski odbiornik transmisji internetowych z PC jest zawsze na indywidualne zamówienie.

W wersji Reference, która pozwala swobodnie testować karty muzyczne i telewizyjne jest standardowa płyta główną ATX z High Quality Onboard Audio Design, gdzie ustawienie CPU 4,8 GHz daje najlepszy rezultat, ale niewspółmierny do kosztów.

W praktyce świetnie sprawdza się płyta Micro ATX  spełniającą wymogi dla odpowiedniej konfiguracji. Zapewnia to np pokazana na zdjęciu poniżej Gigabyte GA-78LMT-S2P, która obsługuje nawet 6-rdzeniowe procesory AMD Phenom™II, ale dla odbioru transmisji internetowych w większości przypadków wystarcza Sempron i korzystniej jest zainwestować w szybsze pamięci RAM z dobrą jakością.
 

Adapter BenOx który pokazany jest na zdjęciu powyżej nad płytą gwarantuje optymalne połączenie wg standardu Intel HD Audio pomiędzy procesorem dźwięku, a analogowym wzmacniaczem, by mógł optymalnie wysterować tradycyjne głośniki, które są potocznie nazwywane kolumnami Hi-Fi dla domowego zestwu audio.
 


Płyty w mniejszych rozmiarach ITX można również zaadoptować i sprawdzą się także w samodzielnym zestawie z np aktywnymi monitorkami studyjnymi Fostex PH 04d

Najlepszą jakość odsłuchu transmisji fonii zapewnia tryb WASAPI w bezpłatnym programie AIMP, a dla filmów z muzyką w Light Alloy

AIMP z odtwarzaniem WASAPI ustawionym na 32 bity i 192 kHz zapewnia najlepszą możliwą jakość dźwięku i te wspaniałe właściwości dostępne są dla także odbioru radia internetowego, a polskojęzyczne forum udostępnia liczne skórki i rady dla pełnego komfortu użytkowania.Light Alloy to relatywnie nowy program, który ustawiony w trybie WASAPI rewelacyjnie radzi sobie z odtwarzaniem filmów z muzyką i tańcem z Internetu, co wypada jeszcze lepiej, gdy jest to kopia zapisana na dysku. Ten darmowy program nie potrzebuje zewnętrznych kodeków, bo ma je wbudowane. Warto go mieć zawsze na pendrive. Jeżeli się go zapomni, to ściąganie jego z sieci zajmuje chwilkę i można to zrobić przez komórkę, nawet przy wysokich kosztach roamingu w innym kraju. Program ma polskie menu, podobnie jak ich strona internetowa.Odbiór muzyki na żywo z transmisji naziemnych nadajników radia i TV

Brodcasted Music PC Reciver można bez problemu uzupełnić tunerem. W przypadku mniejszej płyty głównej są to tunery USB, które obsługują głównie transmisje naziemne. Większe płyty umożliwiają zamontowanie tunerów PCI, które cześciej obsługują także transmisje sateliterne. Zaletą tunera w PC jest możliwość jego swobobnej zmiany na inny i aktualizacji oprogramowania, co jest często niemożliwe lub bardzo ograniczone w systemie wbudowanym, jakim jest telewizor.

Z niektórymi telewizorami można jeszcze odtwarzać muzykę przez dobry sprzęt audio, ale jakość dźwięku jest zawsze trudna do przewidzenia. Podobnie jest z korzystaniem z wbudowanych we współczesnych urzadzeniach RTV funkcji magnetowidu, by zrobić kopię z transmisji dla odtworzenia w innym terminie. Dobrym lekarstwem na to jest tuner w PC.

ProgDVB to program osługujący telewizję cyfrową z nadajników naziemych jak i internetu. Dobrą jakość dźwięku zapewnia ustawienie WASAPI. Optymalne rezultaty daje wersja 64-bit z podobnymi kodekami. Program jest często aktualizowany i ma również wersję bezpłatną.PotPlayer to 64 bitowy odtwarzacz plików audio i video, a  jego rewelacyjne możliwości konfiguracji dostępne są w j. polskim.
Audiofilski Serwer Muzyki  
można wyposażyć w tuner


Domowy serwer muzyki bez dostępu do Internetu można skompletować dla odbióru cyfrowego radia DAB+. Obecnie oferujemy odbiornik DVB-T i DAB+, który jest urządzeniem na USB. Najlepiej jest zamontować je we wnętrzu obudowy, by nie narażać na uszkodzenie mechaniczne, co rozwiązuje dodatkowo problem z chłodzeniem, z którym często borykaja się takie urządzenia.

Zamontowanie tunera PCI dla odbioru transmisji satelitarnych pozwala delektować się np programami muzycznymi transmitowanymi przez francuskie Mezzo, wyświetlając obraz z wysoką rozdzielczością przez dobrej klasy projektor wideo. 

Comments