Audiophile Music Server Master inspirowany jest tradycjami konstrucyjnymi Marantz w USA

BienSound PC pozwala na archiwizowanie muzyki, jako nowoczesny magnetofon domowy i odtwarzanie jej z tradycyjnym zestawem Hi-Fi.

Stosując najnowsze technologie nawiązujemy do amerykańskich tradycji konstrukcyjnych firmy Marantz, które najlepiej łączyły w latach 70 jakość muzyczną z szerokim spektrum nowości technicznych.

Marantz powstał w 1948 roku i było to związane z zaprezentowaniem monofonicznej płyty długogrającej (LP) przez Columbia Broadcasting System.

Urodzony w 1911 roku w Nowym Yorku grafik i amatorski muzyk Saul Bernard Marantz był niezadowolony ze sprzętu muzycznego dostępnego na rynku i spędził wiele godzin na konstruowaniu wzmacniacza, który by mógł odtwarzać jego cenną kolekcję płyt LP.

W latach 70 firma umiejętnie korzystała z amerykańskiego doświadczenia z jakością muzyczną z ery lamp w zastosowaniu tranzystorów i szerokiego spektrum nowości technicznych, jakimi były wówczas transmisje stereofoniczne na FM, zapis kwadrofoniczny oraz redukowanie szumów na licencji Dolby.

Póżniej pod japońskim zarządem potrzeby handlowe koncernu spowodowały, że szukano nowych dróg, jak wejście w jeszcze większe struktury Philips z imponującym zapleczem badawczym i produkcją telewizorów oraz sprzętu audio i wideo.

Marantz stał się w ten sposób bardzo obiecującą komórką łączącą amerykańskie, japoński i europejskie tradycje konstrukcyjne, ale jednocześnie stał się trybikiem ogromnej struktury z wysokimi kosztami administracyjnymi. Maratz ma nadal imponujące osiągnięcia.

Jednym z przykładów nawiązania z BienSound PC do amerykańskich do tradycji jest reciver Marantz 4400, który w filmie powyżej zaprezentowany jest w drewnianej obudowie. Podobnie dostarczane były najbardziej zaawansowane konstrukcje tej marki.

Dotyczyło to nawet wzmacniaczy mocy, które mają wysokie wymogi chodzenie.

Inną tradycją z wysokiej klasy produktami Marantz jest oferta sprzętu z rączkamii, które umożliwiały montaż w studyjnych stelażach ze standardem 19". Można było korzytsać z nich w studio, ale był to również popularny trend dla semiprofesjonalnego sprzętu do użytku w domach.

Marantz nie specjalizował się nigdy w sprzęcie do zapisu muzyki. Stawiał na odtwarzanie. Ich urządzenia do nagrywania miały lepszy wygląd od możliwości, bo były to w pierwszej kolejności magnetofony kasetowe, gdzie ograniczenia w jakości analogowego nagrania można porównać do tego, jak mp3 zmniejsza możliwości cyfrowego zapisu.

W ofercie pojawił się wprawdzie magnetofon szpulowy 7700, ale nie stał się hitem.

Marantz nadal nie specjalizuje sie w sprzęcie do zapisu muzyki i koncentruje się na jej odtwarzaniu. Aktualnie na potrzeby kina domowego zaoferowano odtwarzacz UD9004, gdzie uzyskano stosunek sygnału do szumu 125 dB. To spartańsko wyglądające urządzenie zostało w Polsce zaoferowane w cenie 20 tysięcy złotych.

Jego obszerny test opublikował w listopadzie 2009 roku magazyn Audio, gdzie Radosław Łabanowski na wstępie podaje

Obudowa jest bardzo wysoka, więc przednia ścianka ma dużą powierzchnię. Mimo to dodatkowe opcje ukryto pod uchylaną częścią dolnego panelu, na wierzchu widać tylko najważniejsze elementy. Choć Blu-ray jest w tym urządzeniu głównym bohaterem, to koncepcja odtwarzacza Marantz UD9004 wybiega jednak znacznie dalej, nawet poza obszar bezkompromisowej obsługi najnowszego formatu. Urządzenie nie bez powodu nosi miano odtwarzacza uniwersalnego, redefiniując przecież znane już pojęcie. Poza niebieskimi dyskami Marantz odczytuje bowiem również płyty SACD oraz DVD-Audio. DVD-Video i CD to oczywista oczywistość, a lista formatów jest jeszcze dłuższa. Na tym tle obecność kompletu przycisków do sterowania napędem nabiera nowego znaczenia; do słuchania krążków CD nie jest przecież potrzebne ekranowe menu.

Bogactwo funkcji i możliwości podłaczeń UD9004 przypomina historyczny 4400, który w latach 70 ubiegłego wieku umożliwiał odsłuch dźwięku przestrzennego oraz korzystania z Dolby dla analogowych magnetofonów szpulowych i transmisji radiowych. Takie rozwiązania są typowe dla systemów wbudowanych i były pożądane w czasach, gdy nie było innej alternatywy.

Obecne tempo zmian technologicznych powoduje, że korzystniej jest inwestować w wyspecjalizowane moduły. Wcześniej dotyczyło to najdroższych rozwiązań, co widać na zdjęciach zestawów w drewnianych obudowach i tych z rączkami do montażu w studyjnych stelażach.

Otwarta struktura PC daje możliwość wydajnego archiwizowania muzyki i zarządzania jej odtwarzaniem z dobrej klasy modułami analogowego zestawu audio.

Adapter BenOx 4 HD Audio pozwala na najlepsze możliwe połączenie PC z analogowymi modułami zestawu.

Audiophile Music Server PC zapewnia teraz dużo lepsze możliwości zapisu muzyki, ale warto jest korzystać z tradycji Marantz, by dać dobry wygląd dla takiego urządzenia.

Domowy serwer muzyki na PC może być dostarczony z derwnianą obudową. Początkowo miała ograniczyć negatywne efekty wad standardowego w PC złącza mini jack. To rozwiąuje teraz BenOx, ale drewniana obudowa nadale redukuje efekty wibracji z wentylatora zasilacza. Na rynku dostępne są płyty główne, które zasilane są bez wentylatora, ale rzadko spełniają inne wymogi komputera dedykowanego potrzebom muzyki.

To opcja zamówienie sprawdza się szczególnie w ofercie MAESTRO, gdzie w salonie melomana często preferowana jest pozioma obudowa dla Home Theater Personal Computer.

Natomiast w ofercie MASTER nawiązanie jest do ofery dla użytkowników preferujących sprzęt dostosowany do studyjnego standardu montowania w stelażach 19 cali, ale komputer wygodnie jest często mieć na biurku w klasycznej obudowie pionowej.