Sound Blaster Reference @ Gigabyte G1.Sniper 5 z adapterem BenOx Intel HD Audio oraz Core i5

Notatka sporządzona w 2013 r

na prezentację w AmberExpo

Płyta główna G1.Sniper 5 z procesorem Haswell Intel Core i7 to marzenie niejednego gracza, ale może również zmienić wiele w koncepcji Audiophile Musik Serwer w wersji Maestro.

Testy Windows 8 wykazały, że odwarzanie z Sound Blaster zyskało wiele z nowymi okienkami, ale z wpiętą tylko kartą dźwiękową trudno jest odtwarzać muzykę bez zakłóceń. Sam złoty cinch na śledziu niewiele pomaga. Ponieważ z produktami innych marek jest podobnie, więc nie chodzi tu o jakość oferty Creative Labs, a o właściwe zagospodarowanie zalet PC.

W tym celu niezbędna jest płyta główna z możliwością właściwego skonfigurowania i bezpośredniego podłączenia dźwięku przez adapter BenOx Intel HD Audio.

Gigabyte G1.Sniper 5 ma wbudowany procesor dźwięku Sound Core3D™ z Creative Labs i możliwość podłączenia BenOx. Wielordzeniowy procesor dźwięku integruje wydajne przetworniki DSP i wysokiej jakości kodek analogowy w jednym układzie. Procesor Sound Core3D zawiera algorytmy DSP sterujące obróbką sygnału CrystalVoice i korekcją odtwarzania THX TruStudio Pro. Wspiera technologii EAX® Advanced HD™ 5.0, Creative ALchemy, VoiceFX, SBX Surround a także SBX ProStudio, które są zbiorem technologii audio dla zmian dźwięku w grach, muzyce i filmach.

Na płycie wydajność energetyczną oraz odprowadzanie ciepła ze strefy centralnego procesora zapewnia podwójna ilość miedzi oraz zastosowanie niezwykle wydajnych i trwałych kondensatorów polimerowych, co daje stabilne zasilanie i niskie ESR niezależnie od napięcia na CPU .

Piny gniazda CPU Intel Core pokryte są warstwą złota, by zapewnić jak najlepsze przewodzenie sygnałów, ochronić piny przed ewentualną korozją oraz zwiększyć odporność socketu na uszkodzenia.

Złącza audio, HDMI oraz Display port, a także osłona procesora dźwieku zostały pokryte warstwą złota dla zapewnienia precyzyjnego przekazywania sygnałów, bez zbędnych zakłóceń czy szumów.

Złoto zapewnia wyższą trwałość, a przez to dłuższy czas użytkowania, ale tu chodzi najbardziej o zredukowanie "niedoskonałości" kontaktu nawet w ułamkach sekundy, by nie zakłócać pracy systemu ich ciągłym korygowaniem.

Komponenty sekcji audio odseparowane są od pozostałych elementów płyty głównej, by zabezpieczyć je przed

niechcianymi wyładowaniami elektromagnetycznymi, co pozytywnie wpływa na jakość dźwięku. Sekcja została oznaczona podświetlaną linią LED.

W układzie akustycznym zaimplementowano wysokiej klasy, japońskie kondensatory audio NICHICON MUSE ES, dzięki czemu dźwięk jest pozbawiony zakłóceń oraz szumów.

Wzmacniacz słuchawkowy zapewnienia właściwy poziom sygnału na wyjściu. Został on specjalnie zaprojektowany, by korzystając z profesjonalnych słuchawek cieszyć się dynamicznym, wysokiej jakości dźwiękiem. Jest to również pierwsza na świecie konstrukcja posiadająca możliwość samodzielnej wymiany w PC wzmacniacza audio.

Użytkownicy mogą wybierać z pośród kilku różnych typów wzmacniaczy i każdy z nich posiada indywidualne właściwości. Zestaw do wymiany wzmacniacza audio składa się ze specjalnych szczypiec oraz pary wzmacniaczy. Dodatkowe wzmacniacze można kupić w dobrych sklepach komputerowych.

Płytę G1-Sniper-5 obsługuje chipset

Intel Z87

Testowany CPU Intel Core i5-4670K jest procesorem czterordzeniowym dysponującym technologią Hyper-Threading, czyli potrafi obsłużyć do ośmiu wątków równocześnie. Bazowe taktowanie tego modelu wynosi 3400 MHz, wzrastając w trybie Turbo Boost do maksymalnie 3800 MHz. Jednostka wykonana w 22 nm litografii otrzymała także 8MB pamięci poręcznej trzeciego poziomu, odblokowany mnożnik i kontroler DDR3-1600. Wbudowany procesor graficzny HD 4600 pracuje z szybkoscią 350 MHz i makszymalną dynamiczną 1,2 GB

Do testu płyta zamontowa zostanie najpierw w obudowie, którą przygotowaliśmy wiele lat temu dla wysokiej klasy izraelskiego sytemu wideokonferencyjnego na bazie PC, w którym maksymalne wyeliminowanie zakłóceń dźwięku dało jeszcze stabilniejszą transmisję obrazu na łączach ISDN.

Później będzie testowana w fabrycznie wytłumionej obudowie NZTX, która posiada wiele bardzo dobrych i praktycznych rozwiązań, co powoduje, że jest wypróbowaną platformą dla Audiophile PC.

Ostatecznie zamontowana zostanie w akrylowej obudowie Gigabyte, ale bez neonowych szaleństw jak na zdjęciu poniżej. Zielone światło na płycie głownej, które markuje sekcję audio jest dostatecznie ciekawym elementem dekoracyjnym. Jest ona dostraczana w modułach jak meble z IKEA, co ułatwia jej dodatkowe wytłumienie

Artystyczny element na obudowie może kompletować zielone światło płyty - jak widok na sopocki Monciak w knajpce MonteEco :-)