Gawarantuję zgodność BienSound PC z wypracowaną w Skandynawii technologią

Jestem psychoakustykiem, co nie znaczy szalony dźwiękowiec, a bardziej psycholog dźwięku z inżynierskimi kwalifikacjami :-)

Nowa jakość podzespołów komputerowych zainspirowała mnie, by posiadaną widzę zagospodarować bardziej indywidualnie. Nawiązałem w tym celu współpracę z sopocką firmą komputerową, z której usług sam chętnie od lat korzystam. Efektem tego jest projekt BienSound PC.

Praktyczną wiedzę techniczną pozyskałem podczas długoletniej współpracy w Skandynawii z producentami sprzętu elektronicznego. W zakresie wdrażania i stosowania nowych technologii wspierałem zarówno przedstawicieli globalnych korporacji, jak i producentów ekskluzywnych marek o światowej renomie. "Zaprzęgam PC" do pracy z technikami audiowizualnymi od czasów, gdy w tym sektorze królowały Amiga i Atari.

Pierwsza zainspirowała mnie do tego firma Ortofon, dla której w ramach kampanii marketingowej zrobiłem setki pomiarów wkładek gramofonowych. Musiałem używać specjalistycznego komputera bez możliwości zainstalowania programów PC symulujących oscyloskop czy spektrometr dźwięku. Płyty winylowe do testów z tym specjalistycznym komputerem używam nadal przy kalibracji BienSound PC. Podstawą BienSound PC są skandynawskie doświadczenia z np profesjonalnymi modyfikacjami szwajcarskich magnetofonów Revox A77, które przyczyniły się do rozwoju niezależnego radia w Skandynawii.

Inspiracją dla BienSound PC, a jednocześnie ostrzeżeniem przed błędami konstrukcyjnymi są moje prywatne doświadczenia długoletniego posiadacza japońskiego magnetowidu Video8 z cyfrowym zapisem PCM Mulit Audio na 8 ścieżkach Sony EV S800 oraz holenderskiego magnetofonu Philips N4450 z wbudowanym programatorem oraz wzmacniaczem akustycznym z 3 miksowalnymi wejściami oraz mocy 2x 20 W. W Skandynawii z sukcesem uczestniczyłem również w wielu nietypowych projektach. Jednym z nich było "oszlifowanie" nowowyprokukowanej w USA konsolety do rejestrowania 124 kanałów dźwiękowych na trzy 2" taśmy. Zawodowe relacje z przedstawicielami producentów sprzętu audiowizualnego nawiązałem jako uczeń sztokholmskiej szkoły średniej. Udowodniłem dyrekcji szkoły, że jakości używanego sprzętu w laboratorium językowym ma wpływ na efekty nauczania i otrzymałem zlecenie na opiekę techniczną nad m.in. tandbergami na klasycznych lampach ECL86, ECC83, EAM86. Dzięki temu późniejsze studia teoretyczne mogłem łączyć ze zleceniami branży konferencyjnej i w ten sposób ugruntowałem swoją wiedzę praktyczną i kontakty z branżą nagłośnień Public Address. Szczególnie ważna była dla mnie współpraca z przedstawicielami marki Cervin Vega, której właściciel Gene Czerwinski był profesorem psychoakustyki i innowatorem w świecie technik audiowizualnych. Jego głośniki wykreowały erę dyskotekową, a Holywood mógł zaserwować w kinach przeżycie trzęsienia ziemi. Muzycy dostali możliwość przekazania ze sceny niespotykanej wcześniej energii. Jedna z legendarnych grup rockowych zażądała na europejską trasę kolumny CV zmodyfikowane wg mojej koncepcji. To relatywnie proste rozwiązanie techniczne w kolumnach PA stało się dla mnie furtką do branży studyjnej, gdzie współpracowałem z osobami, które produkowały hity światowego showbiz.

Równie fascynująca była praca z tymi, którzy są zupełnie nieznani szerszej publiczności. W tym gronie wielu działało równolegle w branży sprzętu dla audiofili, z której przez lata dostałem chyba najwięcej interesujących zleceń.

Swoją wiedzę i doświadczenie oferowałem przez lata przedstawicielom popularnych marek sprzętu audiowizualnego. Aktywnie uczestniczyłem w ich projektach marketingowo-handlowych, których efektywność bazowała na praktycznym zrozumieniu rozwiązań technicznych i oczekiwań potencjalnych odbiorców.

Teraz w Sopocie korzystam z biura, które powstało na potrzeby obsługi największego w Skandynawii organizatora targów, by w gronie "Towarzystwa Krzewienia Melomanii" realizować projekty ukierunkowane na zagadnienia związane z odtwarzaniem muzyki.

Witryna: tkm.art.pl - rys. Per - Oscar Dahlberg

Muzyka, to nie aplikacja biurowa

BienSound PC jest dla domowego użytku lub artystycznych wizji oraz do atrakcyjnych barów i galerii, a także dla nowoczesnych didżejów.

Powstaje zawsze na indywidualne zlecenie, czyli jest to usługa, by optymalnie skonfigurować PC. Wykonanie "na miejscu" możliwe jest tylko u klientów instytucjonalnych. Nowe podzespoły zamówić można samemu w dowolnym sklepie internetowym z dostawą do Trójmiasta.

Praktyczną opcją jest zakup skonfigurowanego PC lub podzespołów w sopockim salonie komputerowym z ogólnopolskiej sieci Alsen.

Zgraj głośniki z umeblowaniem

W zestawie Hi-Fi z PC niezbędne są nadal głośniki. W oparciu o moje doświadczenie zapewniam pełne wsparcie, by bez uszczerbku dla ich właściwości odsłuchowych dostosować je do mebli w domu.

Zapraszamy do współpracy projektantów wnętrz

Monitory studyjne APS, które rewelacyjnie się sprawdzają w domu do słuchania muzyki z PC możemy z zachowaniem pełnej gwarancji producenta dostosowaćindywidualnie do mebli w pokoju.

Zlecenie tapicerskie na profesjonalne wykonanie obicia dowolnych głośników wybraną tkaniną przyjmuje Pracownia Renowacji Mebli i Usługi Tapicerskie "Stodoła Inspiracji" w Sopocie, ul. Fryderyka Chopina 12, opodal (160m) salonu Diamond

Kompleksową obsługę z bogatym wyborem tkanin do obicia obudowy głośników zapewniliśmy w Sopocie (opodal Krzywego Domku). Ten salon Rad-Pol zamknięto wiosną 2019. Obsługę prowadzi ich salon w Gdańsku,

gdzie jest wyjątkowo prosty dojazd. Galeria jest przy główniej ulicy Trójmiasta, w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania z trasą Słowackiego.

W gdańskim salonie jest próbka obicia prostych głośników trójdrożnych

Najbardziej widowiskowa na naszym stoisku była całkowicie artystyczna wizja, której formę nadał Per Oscar Dahlberg. Zastosowana została w niej jedna z najnowszych, prostych płyt głównych Gigabyte z procesorem AMD i zamontowna bez obudowy.

Zaprezentowaliśmy także koncepcję BienSound PC dla flagowego modelu Gigabye z najnowszą płytą z Sound Blaster na pokładzie w obudowie z pleksi.

Przykłady innych prezentacji

Publiczna premiera BienSound PC była w Let's Art Cafe przy Państwowej Galerii Sztuki w Domu Zdrojowym w Sopocie. Podłączenie z aktywnymi głośnikami Philips Motional Feedback Speakers zapewniło psychoakustycznie poprawne odtwarzanie filmu.

Letnie spotkania SietaTime z delektowaniem się World Music w leżakach na plażowym pisaku w ogródku Dworku Sierakowskich, a w deszczowe niedziele w salce obok baru. Transmisje DAB+ odtwarzane były z różnymi modelami Audiophile PC i zestawem głośników estradowych z aktywny subwooferem sopockiego producenta Box Elecronics

Po sezonie spotkania SiestaTime w kawiarence z widokiem na Molo i morze były z odtwarzaniem transmisji z Internetu i prostym sprzętem, gdzie zastosowanie znalazła konfiguracja wypracowana na potrzeby BienSound PC

Zgodna z BienSound PC konfiguracja znalazła także zastosowanie w urokliwej Harry's Art & Cafe w sopockim hotelu Rezydent, gdzie można z cała pewnością przekonać się, że Bose® Spatial Dispersion™ powoduje równomierne rozłożenie dźwięku na scenie i wśród publiczności – nawet na skrajnych końcach obszaru odsłuchu.

W domowej atmosferze Cafe Zaścianek (przy pl. Radiowej Trójki) było wiele różnych testów, by z wieczornym odtwarzaniem nagrania dla klubu SiestaTime zaprezentować koncepcję nowoczesnego magnetofonu na PC z aktywnymi monitorami studyjnymi APS Coax i dużo tańszymi Fostex PM 04d

Takie odtwarzanie zaprezentowaliśmy także z ekstremalnie zaawansowanym systemem PA w Strefie Inspiracji gdańskiej Galerii Wnętrz City Meble

Dolby Atmos to nowy system dla cyfrowego dźwięku przestrzennego, który daje przy okazji ciekawe możliwości dla odtwarzania muzyki z analogowych nagrań kwadrofonicznych.

Skorzystaliśmy z dekodera Sansui QS-1 i płyt z analogowymi nagraniami kwadrofonicznymi, by w sopockim barze opodal hotelu Sheraton przeprowadzić z grupą słuchaczy serię unikalnych testów

Zainstalowany był tam analogowy system stereofoniczny z parą głośników Pioneer HPM-100, które stworzył Bart Locanthi, jako udoskonaloną wersją JBL Control Monitor, a dla tylnych kanałów podłączone zostałyaktywne głośniki Philips 22AH585

Ciekawostka

Protoplasta BienSound PC był wiele lat temu udanym żartem na 1 kwietnia dla skandynawskich branżowców sprzętu audiowizualnego, jako konkurencyjny dla płyt winylowych odtwarzacz i rejestrator na standardowe kasety z Dolby HX Pro Digital.

Wbudowany został w Nakamichi 582

i zintegrowny z Revox B 790

oraz połączony do aktywnych kolumn Audio Pro A4-14