Audiofil PC i bezpłatny program foobar2000

Program foobar2000 miał istotne znaczenie przy powstawaniu BienSound PC, w którym właściwy dobór i jakość podzespołów zapewnia sprzętowo najlepsze możliwe archiwizowanie i odtwarzania nagrań z muzyką. W Audiophile PC ze starszymi wersjami 64 bitowego Windows był odtwarzacz Microsoft, który nie obsługuje zapisów muzyki z tak wysoką dokładnością, z jaką pracuje sam system. Bezpłatyny fooobar jako pierwszy zapewnił właściwą jakość i efektywność testów, by optymalnie skonfigurować sprzętu z Intel HD Audio, które działa również z procesorami AMD, a w komputerach Apple nazywany jest Azaila

Dla tego programu powstało wiele wytyczek z dodatkowymi funkcjami. Polecamy np. zainstalowaniefunkcji Waveform Seekbar, która ułatwi odtwarzaniu plików z zapisanymi w całości płytami winylowymi, by jak ramieniem gramofonowym wybrać konkretny utwór i z pomocą graficznego obrazuumiejscowić marker w stosownym miejscu dla kliknięcia myszą.

Jest również możliwość rozbudowy z np wtczkami CD De-emphasis Filter czy RIAA Phono De-emphasis Filter. Ta pierwsza może być przydatna z wczesnymi płytami kompaktowymi. Druga natomiast dla nagrań z winylu przez wejście mikrofonowe, co może być lepszym rozwiązaniem, niż użycie w tym celu słabej klasy wzmacniacza gramofonowego.

Zainstalowanie odpowiedniej wtyczki pozwala na odtwarzanie muzyki z ASIO, z którym producencji kart dźwiękowych zapewniają lepszą jakość odtwarzania muzyki. Dźwięk może być także odtwarzany poprzez WaveOut, DirectSound, DirectSound 2 oraz Kernel Streaming. Z nowszymi Windows najlepszą jakość odtwarzania muzyki można uzyskać z ustawieniem WASAPI

Ustawienia WASAPI dla foobar2000 podane są bardzo precyzyjnie w instrukcji zewnętrznego DAC firmy Cambrige Audio

Program odtwarza również precyzyjnie unikalne nagraniania, które zapisane są ze słabą jakością z np taśm magnetofonowych. Może także bardzo efektywnie konwertować pliki mp3 z 64 bitową wersją Lame, z którą zapewnimy sobie szybką pracę. Zainteresowanym ścieżkami dźwiękowymi z gier oferowany jest szeroki wybór konwerterów do zainstalowania.

Program zyskał światową renomę za jakości odtwarzanego dźwięku. Zastosowano w nim wewnętrzne przetwarzanie danych, które realizowanene jest 64 bitowo z konwersją na 16/24 bitowy sygnał wyjściowy z możliwością dodania dithera. Odpowiednio dobrany szum nazywany ditheren poprawia wrażenia odsłuchowe i jest od lat stosowany w audiofilskich odtwarzaczach płyt CD. Stratne formaty dekodowane są do 32bit, by niezachodzio obcinanie dużych wartości sygnału. Obsługiwane są formaty: MP3, MP2, Musepack, Ogg Vorbis, WAV, AIFF, VOC, AU, SND, CDDA, MPEG-4 AAC, FLAC, Monkey's Audio, WavPack, Speex, Mod, SPC.

Autorem foobar2000 jest Peter Pawlowski, który jest współtwórcą legendarnego WinAmpa, ale teraz prowadzi z sukcesem własny projekt. Nie jest naszym rodakiem, chociaż w Internecie często dostaje niesprawiedliwą krytykę za brak polskiej wersji foobar. Pośrednio ten program zawdzięczamy America OnLine, która wykupiła NullSoft, gdzie postał Winamp. Ars Technica z okazji 15 lecia Winamp opublikowała artykuł pt "Winamp's woes: how the greatest MP3 player undid itself", którego polskie opracowanie zamieścił onet.pl pt Jak Winamp wyparował z naszych komputerów? Z treści wynika jednoznacznie, że został on pogrzebany przez nowego właściciela.

Wersja 1.1.14 jako pierwsza obsługiwała kodek Opus. Na tej bazie z przeglądarką Firefox oraz konstrukcją modelu Audiophile Music Serwer - Maestro przygotowaliśmy prototyp Brodcasted Music PC Reciver, by z najlepszą jakością muzyczną odbierać transmisje multimedialne w nowym formacie.

Możliwości konfiguracji interfejsu foobar2000 są bardzo szerokie