Audiophile Music Server jest inspirowany niezawodnymi magnetofonami ReVox

BienSound PC pozwala na archiwizowanie muzyki, jako nowoczesny magnetofon domowy i odtwarzanie jej z tradycyjnym zestawem Hi-Fi.

Szczególna uwaga zwrócona została na stabilność mechaniczna. To było także przez lata była głównym atutem niezawodnych konstrukcji magnetofonów ReVox.

ReVox to rynkowa marka wysokiej klasy sprzętu audio stworzona w 1951 roku przez szwajcarską firmę Studer, która powstała 3 lata wcześniej.

Ze studyjnego magnetofonu szpulowego Studer J37 korzystano m.in. w słynnych studiach na Abbey Road w Londynie, gdzie powstały przeboje The Beatles.

W latach 1967 - 1977 produkowano magnetofon Revox A77 w wersjach MK I do MK IV, które cieszył się ogromnym powodzeniem. Najlepiej świadczy o tym, że powstało 186 ich wersji, w łącznej ilości ponad 350 tys. szt.

Ten magnetofon stał się ikoną ówczesnej techniki audio i synonimem high-end dla wymagających użytkowników domowych. W późniejszym okresie był również wyposażany w najnowocześniejszy wtedy układ redukcji szumów Dolby B. Od wersji A77 MK II Revox stosował głowice o wydłużonej żywotności „Revodur”, wytwarzane na wyłączne zamówienie firmy ze specjalnego stopu Recovac, opracowanego i produkowanego w zakładach metalurgicznych i hucie „Vacuumschmelze Hanau”.

Produkcję pierwszego magnetofonu rozpoczęto w roku 1949, używając nazwy "Dynavox". W 1955 roku pojawił się szpulowy magnetofon z 3 odrębnymi silnikami – jednym do transportu taśmy i dwoma napędzającymi niezależnie talerzyki szpul. Model A700 pojawił się w 1974 roku i po raz pierwszy zastosowano cyfrowe układy logiki sterowania napędem i kwarcową stabilizację prędkości silnika napędu taśmy.

W roku 1960 zaoferowano magnetofony dla stereofonicznego zapisu dźwięku dwu- (2 ścieżki w jednym kierunku) lub czterościeżkowego (2 ścieżki w każdą ze stron przewijającej się w trakcie nagrywania taśmy, odwracanej po zakończeniu jej zapasu na danej szpuli – tym samym, kosztem nieznacznego pogorszenia jakości, na takiej samej taśmie można było zapisać dwa razy dłuższy materiał dźwiękowy).

Magnetofony Revox wyrózniały obudowy i elementy chassis wykonane z niskorezonansowych odlewów. Magnetofony fabrycznie, indywidualnie kalibrowano osobno dla każdej ze ścieżek i prędkości przesuwu taśmy w odniesieniu do oryginalnych taśm Revox, co pozwalało uzyskać niezwykle liniowe charakterystyki pasma przenoszenia dźwięku.

Nieprawdopodobnie precyzyjna jest również kalibracja ich gramofonów z ramieniem tangencjalnym Pierwszy pojawił się w 1977 roku model B 795.

Ten odtwarzacz płyt winylowych szczególnie rewelacyjnie sprawdzał się w studio tańca. Zapewniał najlepszą możliwą jakość odtwarzania muzyki. Zmiana szybkości odtwarzania była również przydatna. Mógł stać bardzo blisko głośników odtwarzjacych muzykę z dużą mocą. Spocona ręka zmęczonej wysiłkiem osoby mogła szybko i przecyzyjne wybrać właściwy moment utworu do odtwarznia, bez ryzyka uszkodzenia płyty. Teraz takie możliwości oferuje PC.

Zmiana szybkości odtwarzania nie była zbyt istotna dla domowego użytku i zaoferowano model B 790, gdzie talerz z płytą napędzano silnikiem z ekstremalnie precyzyjną kontrolę stabilności obrotów. Podstawowa konstrukcja pozostała i gramofon stojący nawet z dużym przechyłem na niestabilnym meblu spisywał się idealnie. Zachowana była oczywiście także sprytna konstrukcja odwróconego pendzelka przy ramieniu, która zapewniała, że igła gramofonowa czyszczona była przy odtwarzaniu każdej płyty.

To udogodnienie zpendzelkierm można było bez żadnych problemów zdemontować i używać np wkładki Shure V15-IV, która czyściła płytę w trakcie odtwarzania. To rozwiąznie zapewniało jeszcze stabilniejsze warunki pracy dla ramienia tangencjalnego. Najlepszą jakość odtwarzania muzyki zapewniała natomiast wkładka Dynavector Krat 23R z najkrótszym na rynku ramieniem diamentowej igły. Był to precyzyjnie obrobiony sztyft z rubinu, który pozwalał efektywnie zredukować masę zawieszania igły. Kombinacja ReVox i 23R dawała rekordowe rozwiązanie na najkrótsze ramie gramofonu i igły.

Wymiana wkładki w ReVox jest jednak przedsięwzięciem wymagającym dużej precyzji, gdzie potrzebna jest specjalna płyta kalibracyjna i właściwy zestaw przyrządów. Jest to szczególnie uciążliwe dla użytkowników preferujących wkładki magnetoelektryczne Moving Coil,gdzie nie można wymienić tylko "igły", jak jest to w elektromagnetycznych Moving Magnet.

W tym samym roky 1977 pojawiła się seria głośników BX, w których duża masa membramy jest w innowacyjny sposób bardzo precyzyjnie wysterowana. Dwudrożny model nazwano BX 350. Rok później zaoferowano trójdrożny BX 4100