Aktywne monitory H-i-Fi z Motional Feedback

Philips 22 AH 585

to poręczne głośniki Hi-Fi,

które dobrze sprawdzają się

dla testów i prezentacji Sound PC

jak podczas inauguracji w Let's Art Cafe

Te aktywne głośniki Hi-Fi z Motional Feedback spełniają z nadwyżką normy DIN 45.500 z mocą 35 W (w każdym) dla częstotliwości od 35 do 20 000 Hz

  • Motional Feedback przydatny jest przy prezentacjach, by ograniczyć do minimum skutki ewentualnego przesterowania.

  • To zabezpieczenie odłączane jest jednak podczas testów przy biurku, gdzie większa moc nie jest potrzebna i tym samym ryzyko przesterowania jest już zredukowane do minimum.

Aktywny monitor Philips 22 AH 585 jest relatywnie lekki. W 9 litrowej obudowie o wymiarach 35 x 23 x 20 cm są 2 wzmacniacze mocy z elektroniką zabezpieczają głośniki oraz sterującą systemem serwa Motional Feedback. Jest tam także elektroniczny przełącznik zasilania, który automatycznie włącza i wyłącza elektronikę głośnika, a tryb pracy pokazują 2 wskaźniki LED.

  • Jeden z jego wzmacniaczy ma 30 W i jest dla wysterowania niskich i średnich częstotliwości.

  • Drugi z mocą 5 W jest dla wysokich.

  • Czujnik dla sytemu MFB wbudowany jest w głośniku dla niższych tonów

  • Głośnik kopułkowy jest dla wyższego rejestru.

  • Drewniana obudowa jest z brązowo-czarnym motywem jesionu i wyjmowanym frontem z półprzezroczystą, czarną tapicerką.

Wzmacniacz zbudowany jest tradycyjnie z precyzyjnie dopasowanymi podzespołami dla tej konstrukcji, a nie ekonomicznym rozwiązaniem z uniwersalnymi układami scalonymi, które są obecnie powszechnie stosowane.

W unikalnej konstrukcji z bardzo efektywnym usztywnieniem frontu wmontowane są:

  • AD7066 / MFB4 o średnicy 16cm.

  • AD0163 / T15 z kopułką Hogetonen

które pracują z sygnałem dostarczanym do wzmacniaczy przez zwrotnicę z częstotliwością podziału 1500 Hz i uwzględniającą przesunięcia fazowe.

Schematy obrazujący zaletę rozwiązania z aktywną zwrotnicą

Schematy obrazujące rozwiązanie MBF

W recenzjach entuzjastów MFB rozwiązania z Philips 22 AH 585 określane są jako ekonomiczne. Zwracana jest m.in. uwaga na brak akustycznego rozdziału obudowy dla niskich i wysokich częstotliwości. Producent stwierdził jednak, że koszta podziału są niewspółmierne wysokie w stosunku do poprawy dla wiernego odtwarzania muzyki. Potwierdziło się to w bardzo zaawansowanych testach z Sound PC przy biurku, gdzie zastosowana została obudowa z powiększoną pojemnością i akustycznym odseparowaniem elementów.

Wikipedia podaje m.in.

Philips jest posiadaczem ponad 64 tys. patentów - tylko w 2013 przedsiębiorstwo złożyło do Europejskiego Urzędu Patentowego 1,8 tys. wniosków, będąc trzecim pod względem wielkości wnioskodawcą

Informacja o MFB zamieszczona przez polski klub sympatyków tej techniki

Motional Feedback (MFB) - to opracowany we wczesnych latach '70 przez Philipsa system głośnikowy polegający na sprzężeniu zwrotnym pochodzącym od ruchu membrany głośnika niskotonowego. Specjalny czujnik zamieszczony pod membraną głośnika przekazywał do wzmacniacza informację o wychyleniu membrany, a wzmacniacz natychmiast korygował prąd kierowany do cewki głośnika. Główną korzyścią tego rozwiązania było polepszenie impulsu basu poprzez aktywną w tym wypadku korekcję nieliniowości pracy membrany oraz wygubienie rezonansów obudowy. Tym samym możliwa stała się reprodukcja lepszej jakości i znacznie niższego basu ze stosunkowo małych obudów i to obudów o konstrukcji zamkniętej. Rozwiązanie to utrzymało się do lat '80, ale stopniowo zaprzestano produkcji kolumn z MFB ze względu na znacząco wyższe koszty produkcji.