Stressz ellen szénhidrát

Stressz ellen szénhidrát

Edd ki magad a stresszből!

Biológiai bizonyítékok

Akárcsak a sportolóknál, a stresszes életformát űzők étrendjében is az oroszlánrészt, vagyis a táplálék kétharmadát, a gabonakészítményeknek kell alkotniuk, mint például a kenyér, a rizs, a tészta, valamint a zöldségek, a burgonya és a gyümölcsök.

Ennek a szabálynak több oka is van, elsősorban az, hogy az izmok - akárcsak az agysejtek - a glikogen elnevezésű üzemanyagtól függenek, melyet a szervezet a szénhidrátokból állít elő, majd az izmokban és a májban raktároz el.

A kutatóknak sikerült kimutatniuk, hogy a szénhidrát dús táplálkozás eredményeként a glikogen-szint - és ezzel együtt a testi és pszichikai teljesítőképesség - szinte háromszor olyan magas, mint a zsír-, vagy fehérje dús étrend esetében (ami ma nagyjából a fastfood-ételeket jellemzi), és kétszer magasabb, mint a vegyesen táplálkozókénál.

Számadatok

Ha pedig ez a kis biológiai fejtegetés nem győzött meg teljesen arról, hogy a nagyobb mennyiségű szénhidrátbevitelre nem csak azoknak a sportolóknak van szükségük, akik a glikogen-égetéssel aktivált izmaikkal például a leggyorsabbak akarnak lenni 100 méteren, akkor tanulmányozd át figyelmesen a következő számadatokat:

- Az izomzat az emberi test tömegének körülbelül 40%-át teszi ki, míg az agy csak 2%-ára tart igényt.

- Míg az agynak a szervezet alapanyagcseréjéből, vagyis a nyugalmi helyzetben felhasználódott energiamennyiségből, csak 20%-ra van szüksége, addig az izomzatnak csupán 5%-al több, azaz 25% szükségeltetik.

De azt se felejtsük el, hogy az izomzat körülbelül 28 kilogrammot nyom, miközben az agy csak 1400 gramm.

A döntő bizonyíték

Van azonban még egy igen jelentős érv, amely a szénhidrátokban dús étrend mellett szól.

· A szénhidrátok javítják a kedvünket, és ezzel együtt azt is befolyásolják, hogy hogyan viszonyulunk a stresszt okozó személyekhez, vagy, ami még fontosabb: saját magunkhoz, a kritikus helyzetekben.

· Mindezért ugyanis a "jókedv-hormon", azaz tudományos megnevezéssel az idegingereket közvetítő Szerotonin, felel, amely furcsa módon a szénhidrátok hatására kezd nagyobb mennyiségben termelődni.

Az agymunka után elgondolkodhatsz azon, hogy mi a kapcsolat a fogyókúra és a stressz között, avagy miért nyugodtabbak a teltkarcsúak…?

Stresszt űző szénhidrátok? Legalább a lassan lebomló szénhidrátotvegyük magunkhoz!

2E kedvelés