Шкільна бібліотека


  БІБЛІОТЕКА СУМСЬКОГО ЗАКЛАДУ

ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ № 13

СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ  

Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності

Найвища цінність суспільства – людина, її життя і здоров’я. Кожна дитина почуває себе в безпеці тоді, коли знає, як правильно діяти у певній ситуації. Сьогодні, навчаючи  дітей правилам безпеки життєдіяльності, ми закладаємо надійний фундамент знань на майбутнє.

В рамках тижня безпеки життєдіяльності, який проходив в період з 22.04.2024 – 26.04.2024 року, та з метою формування в учнів свідомого ставлення до свого життя і здоров’я, опанування ними життєвих навичок безпечної поведінки в повсякденному житті та в разі виникнення надзвичайних ситуацій, в шкільній бібліотеці були проведені :

-         Виставка літератури «Безпека понад усе»

-         Квест «пожежна безпека- це важливо», для учнів 1 класу

-         Година спілкування «Безпечна електрика», для учнів 6-х класів

-         Година спілкування «Цивільний захист  – це не жарт, треба всім про нього знати», для учнів 5-7 класів

10 українських книжок, які варто прочитати

Тиждень поезії 2024

Дім — це те, що серцю наймиліше,

Бо у ньому все життя твоє.

Світле, чарівне і найрідніше

Й найдорожче, що в людини є.

#тижденьпоезії2024

З 16 по 24 березня 2024 року в Україні триває Національний тиждень читання. Тиждень поезії, темою якого є «Дім», а гаслом – рядок із вірша сучасної української поетки Ірини Шувалової: "Ріки незмінно течуть додому".

Дім… Таке звичне й ніби буденне слово стало надзвичайно важливим для кожного українця протягом двох останніх років повномасштабного вторгнення рф в Україну. Слово, яке для декого значить усе життя…

Здобувачі освіти Сумського ЗЗСО №13  з захопленням долучилися до цієї національної акції.

Учні 5-7 класів узяли участь у виставці малюнків «Мій дім в Україні», а  4-А та 4-Б класів під час онлайн-зустрічі з представниками Сумської обласної бібліотеки для дітей ознайомилися з поетичною спадщиною рідного краю «Сумщина поетична».

Для здобувачів освіти 5-6 класів була проведена надзвичайно цікава віртуальна екскурсія «Сім чудес міста Суми», під час якої діти змогли по-іншому поглянути на своє місто й захопитися не лише його красою, а й історією, культурою та традиціями.

До дня народження Легенди української поезії Ліни Костенко для учнів 11-А класу був проведений онлайн-квест «Душа належить людству і епохам…», під час якого учні не лише заслуховувалися влучним віршованим словом, а й дізналися про невідомі факти з біографії поетеси.

На жаль, запланована зустріч з поетом-військовим Віктором Кузьменком у Центральній міській бібліотеці ім. Т.Шевченка «На хвилях поезії» не відбулася через важливі обставини, але перенесена на інший термін. Діти з нетерпінням чекаю на зустріч з поетом-військовим, щоб прослухати сучасні, актуальні твори й поспілкуватися з людиною, яка творить історію сьогодення.

210 років від  дня народження  Тараса Григоровича Шевченка

Щовесни, коли тануть сніги
І на рясті просяє веселка,
Повні сил і живої снаги,
Ми вшановуєм пам'ять Шевченка.

 

В історії кожного народу серед її великих творців є поети, імена яких оповиті невмирущою любов’ю і славою. Таким поетом українського народу є Тарас Шевченко, чия безсмертна спадщина – одна з найбільших вершин людського генія.

Пройшло 210 років від народження Великого Кобзаря, проте кожне слово, написане поетом, і досі актуальне. 

Так, у  період з 6 по 12 березня  в межах тижня «Шевченківські дні» в шкільній бібліотеці була оформлена книжкова виставка «Він серед нас завжди». З цікавістю учні  5-6 класів прослухали інформаційну хвилинку «Цікаві факти про Тараса Шевченка», де діти змогли дізнатися про раніше не відомі їм сторінки життя Кобзаря, також позмагалися у вікторині «Я знаю все про Тараса Шевченка»

21 лютого – Міжнародний день рідної мови

21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Рідна мова – це важливий носій цінностей, знань, які передаються від покоління до покоління. Сьогодні українська мова стоїть на сторожі України, як і військо. В бібліотеці до свята оформлено книжковий вернісаж «Уклін чолом народу, що рідну мову нам зберіг


22 січня – День Соборності України

Щороку 22 січня українці відзначають одне з найважливіших свят, що нерозривно пов’язане зі здобуттям незалежності. Це – День Соборності України. День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель.  

До Дня Соборності України шкільна бібліотека підготувала:

  Онлайн вікторину,  метою якої було поглибити знання учнів про Україну як державу із своєю історією, культурою, народними звичаями та традиціями, а також  книжкові виставки «Соборна і свята, моя ти Україно», «Історія величної пісні України».

З 04 грудня 2023 року до 10 грудня 2023 року - "Національний тиждень читання" #тижденьчитання2023 #бутисвоїми

З 4 грудня по 10 грудня 2023 року здобувачі освіти Сумського ЗЗСО №13 долучилися до  Всеукраїнської інформаційно-просвітницької  акції «Національний тиждень читання».

Її мета — об'єднати суспільство довкола читання як тренду. Цьогоріч гасло тижня читання — «Бути своїми». Воно про єдність та силу нашого народу! Про зв'язок між поколіннями.

       Читання є важливим у час миру і добробуту, але ще важливішим – у часи випробувань, які випали на нашу долю через війну. Книжки можуть стати нашим захистом і нашою зброєю, друзями і порадниками, учителями і лікарями.

У нашій школі було проведено ряд заходів, спрямованих привернути увагу до важливості і приємності читання . Серед них:

-          Книжкова виставка «Знайди свою книгу»

-          Екскурсія до Сумської міської бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка та участь у заході «Зима іде – свята веде»

-          Дидактична гра «Бібліотека – кращий друг» (за участі представників Сумської обласної бібліотеки для дітей)

-          Фотовиставка «Я і моя книга»

-          Дискусія «Право бути своїми: українська література – долаючи стереотипи»



З 04 грудня 2023 року до 10 грудня 2023 року - «Національний тиждень читання»

 Шкільна бібліотека Сумського ЗЗСО №13 доєднується до Всеукраїнської акції «Національний тиждень читання», яка цьогоріч проходить під гаслом «Бути своїм». У бібліотеці розгорнута книжкова виставка «Знайди свою книгу», також заплановано ряд заходів, мета яких -  консолідувати українське суспільство навколо читання як тренду. Надихнути учнів відвідувати бібліотеку, адже читання книг сприяє єднанню та формуванню ідентичності.

 ДРУЗІ, ДОЛУЧАЙТЕСЯ ДО ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ТИЖНЯ ЧИТАННЯ!


День Пам'яті жертв Голодомуру 1932-1933 років

Історія нас горем вчить,

Щоб не забулось незабутнє.

Бо там, де пам'ять не мовчить,

Там щастям повниться майбутнє.

                                   Авт. Н. Погребняк

Наше сьогодення вчить: аби не повторити трагедій та злочинів минулого, ми маємо пам’ятати свою історію!

Пам'ять - нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Багато сторінок написано криваво-чорним кольором. Це було не стихійне лихо, а зумисне підготовлений голодомор 1932-33 років.

Болюча і важка тема, але ми повинні говорити про це з нашими дітьми. Щоб знали, пам‘ятали і не забували. Щоб ніколи більше така трагедія не повторилася.

 До вшанування 90-х роковин Геноциду в шкільній бібліотеці була розгорнута книжкова виставка « Пам’ятаймо про ГОЛОДОМОР». З учнями 5 класів була проведена година спілкування ,  де діти виготовили символічні квіти – незабудки, як символ Дня пам’яті жертв Голодомору. Щоб не забувати. Щоб пам’ятати.

 Також з учнями 6 класів  була проведена інформаційна хвилинка на тему: «Що я знаю про Голодомор», де діти не лише прослухали історію виникнення, перебігу та наслідки голоду, а й самі ділилися історіями, які їм розповідали їхні батьки… адже Голодомор 1932-1933 років не оминув жодної родини.


Письменники-ювіляри листопада

Григорій Квітка-Основ'яненко

29 листопада – 245 років від дня народження

Перший український прозаїк, засновник художньої прози та жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі.

         Головним творчим принципом Квітка-Основ'яненко вважав «писання з натури», про те, що було йому знайоме і близьке, Він любив свою рідну Харківщину, її природу, звичаї, її мешканців, які стали героями його творів.

Ольга Кобилянська

27 листопада – 160 років від дня народження

Одна з перших феміністок в українській літературі та суспільному житті, Ольга Кобилянська була визнаним майстром психологічної прози.

         У своїх новелах, оповіданнях і повістях Кобилянська відобразила проблеми української інтелігенції свого покоління і картину життя буковинських сіл. Однією з проблем, які глибоко хвилювали письменницю була доля жінки, її право на освіту, працю та громадське життя. Цій проблемі й присвячено повість письменниці «Царівна»

Іван Нечуй-Левицький

25 листопада – 185 років від дня народження

Український письменник, прозаїк та перекладач. Він війшов в історію Української літератури як видатний митець художньої прози. Створивши ряд високохудожніх соціально-побутових оповідань та повістей, зобразивши в них тяжке життя українського народу другої половини ХІХ століття.

         І. Нечуй-Левицький увів в українську літературу нові теми й мотиви, змалював їх яскравими художніми засобами.

Початок літературної діяльності Івана Семеновича припав на ті роки, коли писати українською мовою було заборонено. Письменник згадував, що про його літературні спроби рідною мовою,  підписані псевдонімом «І. Нечуй», не знали навіть товариші, з якими він жив на одній квартирі, не знав і батько.

         За півстоліття творчої діяльності І. Нечуй-Левицький написав понад п’ятдесят високохудожніх романів, повістей, оповідань, п’єс, казок, нарисів, гуморесок.

Його повісті «Кайдашева сім'я» та «Микола Джеря» й нині залишаються серед найкращих творінь української літератури.   

21 листопада -  День Гідності і Свободи

21 листопада ми відзначаємо День Гідності і Свободи. Цей день – символ боротьби і перемоги, символ єднання заради найвищих ідеалів цивілізованого світу.

Революція Гідності повернула людям віру у цінності свободи, гідності, та самопожертви, а також кинула виклик диктаторству.

Протягом листопада 2013 – лютого 2014 років відбулося найважливіше для української нації – пробудження свідомості суспільства.

На сторінках багатьох сучасних книг закарбовано надзвичайно важливий період України і це допомагає всім нам згадати, побачити наскільки той час був епохальним кроком до зміни свідомості української нації.

Революція Гідності сколихнула країну хвилею нечуваного патріотизму і показала важливість національної ідеї.

З метою віддання належної шани патріотизму й мужності героїв Майдану в шкільній  бібліотеці розгорнута книжкова виставка-пам’ять “Майдан у кожному серці”. 

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек  під гаслом "Вірю в майбутнє твоє, Україно!"

Кожного року в жовтні проходить Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек. Цьогоріч місячник проходив під гаслом "Вірю в майбутнє твоє, Україно!"

   Головною метою Всеукраїнського місячника сприяти втіленню основних положень "Концепції національно-патріотичного вихованню в системі освіти України", а також привернути увагу  до питання патріотичного виховання в нашій державі.

    Ми віримо, що Україна переможе в цій запеклій боротьбі, віримо в майбутнє України! Завдяки вірі ми залишаємося оптимістами навіть у найскладніші моменти життя. Тому що, нація наша сильна і непереможна!

          В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек у бібліотеці Сумського ЗЗСО №13  було проведено ряд заходів.


День української писемності та мови

Цьогоріч Україна вперше відзначатиме День української писемності та мови - 27 жовтня. Це свято було започатковано Указом Президента України від 6 листопада 1997 року № 1241/97 «Про День української писемності та мови». 28 липня 2023 року Президент України підписав указ про зміну дати святкування з 9 листопада на 27 жовтня

У цей день вшановується пам’ять Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.

Українська мова - одна з найбагатших та наймилозвучніших мов світу. Вона походить від єдиного праслов’янського кореня, а не від давньоруської мови, що розділилася на українську, білоруську та російську мови. Формуватися українська мова почала у VI столітті, цей процес тривав до XVI століття.

Ось що маємо зараз:

-          в українській мові - близько 256 тисячі слів, але вона стрімко розвивається, тож насправді ця цифра зараз більша;

-          найбільш уживана літера в українській мові - літер "п", на неї починається найбільша кількість слів, найменш уживана - літера "ф";

-          українська мова - найбагатша на зменшувальні форми, наприклад, її має навіть слово "вороги" - "вороженьки";

-          "Заповіт" Т. Г. Шевченка - рекордсмен серед переведених творів,  його переклали 147 мовами;

-          найстарішою українською піснею вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш".

Державною українська стала 26 жовтня 1989 року, нині нею володіє близько 45 мільйонів людей у всьому світі.


105 років від дня народження видатного українського педагога, письменника, суспільного діяча, вченого зі світовим ім’ям 

Василя Олександровича Сухомлинського

28 вересня 2023 року виповнюється 105 років від дня народження видатного українського педагога, письменника, суспільного діяча, вченого зі світовим ім’ям Василя Олександровича Сухомлинського, який все своє життя присвятив вихованню й навчанню молоді, а його творча спадщина з роками не втрачає своєї актуальності. З-під пера автора вийшло понад 40 книг, 600 статей, 1500 мініатюр – казок, притч, новел та оповідань для дітей. Ім’я видатного педагога і талановитого письменника Василя Сухомлинського здобуло пошану і славу не тільки в Україні, але й у багатьох країнах світу. Найвідоміша його книга «Серце віддаю дітям» вийшла 30 мовами світу. Його ідеї, науково-методичні розробки, педагогічний досвід втілюються в навчально-виховних системах європейських держав, Японії та Америки. Безліч творів українця було перекладено на 53 іноземні мови, його праці видавалися в Англії, Китаї, Японії, Німеччині, Франції, Іспанії, Польщі та багатьох інших країнах.

Твори Сухомлинського – це щирі і мудрі уроки великого душею і талантом учителя. Вони розкривають перед нами красу навколишнього світу й рідного слова. Навчають людяності й мудрості.