Виховна робота

Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів

У Національній стратегії розвитку освіти в Україні на період до 2021 року виховання визначено серед основних пріоритетів органічною складовою освіти. Першочерговим завданням школи є виховання громадянина – патріота нової формації, особистості, яка бачить перспективи своєї держави. Виховання молодої людини як особистості, що характеризується високими моральними якостями, суспільною активністю, високою культурою праці й поведінки, є одним із провідних напрямків державної молодіжної політики. Визнаючи це, ми розуміємо, що важливим є саме створення та удосконалення механізмів, технологій, методів виховання, спрямованих на розвиток особистості.

Свою виховну діяльність учнівський та педагогічний колективи спрямовують на реалізацію виховної проблеми «Виховання свідомого ставлення до власного здоров’я, формування різнобічних інтересів школярів у процесі творчого розвитку обдарованої особистості».

Педагогічний колектив нашої школи спрямовує свої дії на втілення напрямків виховних програм і насамперед, загальнодержавної виховної програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх шкіл».

Серед основних принципів виховання вибрані:

  • демократизація виховання;

  • активність, самодіяльність і творча ініціатива;

  • єдність навчання і виховання;

  • особистісно-орієнтований підхід у вихованні.

Педагоги у своїй роботі використовують наступні методи виховання: бесіди, лекції, години спілкування; доручення, участь у роботі органів учнівського самоврядування; змагання, заохочення тощо .

Згідно зі змістом виховання в Україні, визначеним в Програмі «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів», виховна робота здійснювалася за такими напрямками:

  1. ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;

  2. ціннісне ставлення до сім'ї, родини, людей;

  3. ціннісне ставлення до праці;

  4. ціннісне ставлення до мистецтва;

  5. ціннісне ставлення до природи;

  6. ціннісне ставлення до себе.

Кожний напрям відбивається в річному плані роботи школи, відповідає визначеним завданням на поточний період, акцентується з позицій свого пріоритету в той чи інший період навчального року.

Метою виховання є формування морально-духовної життєво компетентної особистості, яка успішно самореалізується в соціумі як громадянин, сім'янин, професіонал. Тому зміст виховної роботи школи проходить через систему цінностей і якостей особистості, що розвивається і виявляється через її власні ставлення. Нами передбачається залучення учнів до різних форм творчої та суспільно-корисної діяльності, зокрема: пізнавальної, оздоровчої, трудової, художньо-естетичної, спортивної, пропагандистської, ігрової, культурної, рекреаційної, екологічної, що організовуються у години дозвілля, тобто у позакласний час.

У нашому закладі освіти ціннісні орієнтири відбиваються у проведенні тематичних показових заходів класними колективами, які розкривають організацію життєдіяльності учнівського колективу, пропаганду моральних цінностей, пошук та виконання корисних справ, збагачення знаннями про рідний край, національну культуру тощо. Головне – це діяльність, спрямована на розвиток творчих здібностей дітей, виховання патріотичних та інтернаціональних почуттів, формування вмінь і навичок толерантного спілкування, стимулювання пізнавального інтересу до мови, історії, літератури та культури.

Ціннісне ставлення особистості до людей; ціннісне ставлення особистості до себе, ціннісне ставлення до свого фізичного "Я"- це напрями, на які націлена робота психологічної служби. Її завдання – це сприяння забезпеченню психологічної безпеки, надання психологічної і соціально-педагогічної допомоги, а також збереження та зміцнення психічного та соціального здоров’я, сприяння особистісному, інтелектуальному, фізичному і соціальному розвитку здобувачів освіти шляхом доповнення сучасних методів навчання та виховання ефективними психолого-педагогічними технологіями.

Отже, перед фахівцем психологічної служби постає завдання вироблення інноваційних методів роботи в різних сферах своєї діяльності.

Так, робота з попередження насильства проводиться, насамперед, з батьками. Така форма роботи, як батьківський лекторій, є ефективною, однак за свідченням самих батьків, їм найбільше сподобались такі методи, як учнівський театр та перегляд відеороликів. Однією з найцікавіших форм роботи з попередження насильства є «Шкільне дерево добрих справ». Учні пишуть на кольорових долонях, які добрі справи можуть робити власне вони та якими позитивними рисами володіють для їх виконання. У класі це обговорюється, після чого долоні прикріплюють до дерева. Участь беруть усі класи. З метою сприяння формуванню відповідальної поведінки, навичок здорового способу життя дієвою є спільна робота з іншими закладами, організаціями. Наприклад, учні 8 класу працюють за програмою «Суми – місто без наркотиків», яка передбачає цикл занять із залученням фахівців Центру здорової молоді та патрульної поліції, а по завершенні передбачені змагання 2 команд: учні та дорослі. Заняття проводяться з метою популяризації здорового способу життя, переконанні молоді у необхідності дотримуватися корисних звичок та подолання кіберзалежності.

Емоційно та цікаво проходять квести для 6-х класів із залученням вчителів основ здоров’я та фізкультури, де діти шукають «еліксир життя» (сік), проходячи за намальованою картою різні станції, де відповідають на питання чи виконують завдання.

Застосування інтерактивних технологій – ефективно впливає на те, що стирається межа між учителем-керівником та учнем-підлеглим, а з’являється учитель-наставник та учень-партнер.

Учнівське самоврядування є уособленням демократичної атмосфери у школі, формою самодіяльної організації дитячого життя у ній, важливим чинником самовиховання особистості, формування лідерських якостей.

Сучасна учнівська молодь вимагає інноваційних підходів до організації освітнього процесу в позаурочний час. Авторитарні методи та форми навчання не сприяють розвитку громадянської активності старшокласників.

А тому, потрібно ширше використовувати в роботі з учнівськими лідерами інноваційні форми виховної діяльності учнів згідно з вимогами Програми "Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів у загальноосвітніх навчальних закладах України». У роботі класних керівників та адміністрації школи передбачено ці та

У нашій школі було започатковано проект «Здорово жити здорово», у рамках цього проекта лідери учнівського самоврядування постійно проводять флешмоби, ігри з елементами квесту, тренінги, а з цього року розпочали проводити танцювальні перерви.

Цінність учнівського самоврядування полягає в тому, що учні глибоко і всебічно проникають у сутність своїх прав та обов’язків, у результаті чого підвищується їхня громадянська активність, самосвідомість, життєва компетентність.

Використовуючи інноваційні технології і спираючись на основні задачі виховного процесу, у 7-Б класі(класний керівник Обвадова В.М.) був проведений виховний захід «Ми проти булінгу. Будуємо мир навколо себе», метою якого було виховання у дітей через ігри людяності, гуманізму у стосунках, доброзичливості, поваги до людей, великодушності, скромності та самопожертви. Навчити оволодіти мистецтвом спілкування та навичкам взаємодопомоги, пробуджувати у дітей щирий інтерес до всього корисного, морального, розвивати цілеспрямованість, наполегливість, самостійність, сприяти згуртуванню класного колективу та протидії насильству в ньому.

Таким чином, пошук та впровадження членами педагогічного колективу ефективних засобів виховання в аспекті виконання програми "Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів» відображає сучасний зміст виховання в школі.