Для педагогів

Як запобігти емоційному вигоранню на роботі?

Якщо ви постійно почуваєтеся втомленим і фізично, і морально, втратили інтерес до улюблених занять, стали дратівливим і злим, а все втратило сенс — все це може бути симптомами емоційного вигорання.

Вигорання, як і будь-яку недугу, краще попередити:

Робіть перерви в роботі. Паузи в робочому процесі роблять нас більш продуктивними.

Думайте позитивно. В кінці робочого дня намагайтеся не лаяти керівництво або колег, а думати про позитивні моменти роботи.

Відмовтеся від стимуляторів. Постарайтеся зменшити вживання кави, цукру та хімічних добавок. Краще навчіться керувати енергією за допомогою спорту, йоги, медитації та прогулянок.

Спілкуйтеся з колегами. Відносини в колективі, побудовані на підтримці, повазі і чесності, підвищують ефективність роботи. Намагайтеся підтримувати з колегами контакт, цінуйте теплі відносини з ними.

Перегляньте пріоритети. Не замінюйте роботою справжнє життя.

Як правильно реагувати на критику?

Люди реагують на критику по-різному. Хтось ставиться до неї спокійно, а для когось вона є проблемою, яка викликає гнів, виправдання, занижену самооцінку.

Як зробити так, щоб критика приносила користь?

Заспокойтеся і спостерігайте. Не треба агресивно доводити свою правоту, постарайтеся вести діалог максимально спокійно.

Використовуйте критику як можливість стати краще. Критика — це не завжди привід образити вас. Вона може послужити надійним помічником, який вкаже вам на ваші слабкості або слабкості проєкту, над яким ви працюєте.

Просіть деталізувати. Іноді варто уточнити критику. Переконайтеся, що ви правильно зрозуміли свого співрозмовника.

Позбавтеся від установки, що ви маєте бути ідеальним.

Дякуйте за критику. Перш ніж кидатися в полеміку, подякуйте людині, яка вас критикує. Адже критика допомагає вам стати краще.

Що подивитися?

Перезарядити мозок і знизити рівень стресу допоможе й смішне або навіть безглузде відео. Крім цього гумор, допомагає підвищити продуктивність. Люди, які періодично відволікаються на короткі кумедні відеоролики і дають собі відпочити, справляються зі складними завданнями швидше.

Пропонуємо добірку фільмів, які допоможуть вам підбадьоритися:

«Неймовірна подорож містера Співета» (англ. The Young and Prodigious T.S. Spivet)

«Кравчиня» (англ. The Dressmaker)

«Пригоди Паддінгтона» (англ. Paddington)

«Дуже погані матусі» (англ. Bad Moms)

«Від сім'ї не втечеш» (англ. La ch'tite famille)

Як встигати більше протягом дня?

Кожен день несе в собі безліч цікавих подій і зустрічей. Але як залишатися життєрадісною людиною впродовж дня? Де взяти сили і енергію, щоб встигнути все заплановане?

Перш за все варто навчитися правильно розподіляти свої сили.

Графіки і плани. Не варто нехтувати графіком або планом на день. Пишіть приблизні часові рамки, складайте графіки, поєднуйте кілька справ одночасно.

Делегування. Багато людей недооцінюють свою власну роботу. Не варто тягнути все на собі, розподіляйте домашні обов'язки, делегуйте справи.

Відпочинок. Складаючи план справ на день, багато хто забуває про найголовніше — відпочинок. Завдяки якісному відпочинку можна заповнити свої емоційні та енергетичні ресурси.

Стежити за емоціями. Не тільки робота і повсякденні справи поглинають людську енергію. Песимізм, роздратування, злість, заздрість — все це поглинає енергію досить швидко. Візьміть за правило стежити протягом тижня за своїми емоціями. Постарайтеся прибрати зі свого життя все те, що змушує вас відчувати негативні емоції. Зробіть своє життя максимально комфортним для себе.


Як почуватися комфортно в період невизначеності?

Страх перед невизначеністю - це ситуація, при якій людина переживає стрес щодо непередбачених подій, які можуть відбутися. Що робити?

Прийміть невизначеність

Не боріться з нею, а прийміть як природну частину життя. Ви повинні зрозуміти і прийняти той факт, що життя постійно змінюється.

Інформації завжди буде не вистачати

Ніхто не може з точністю сказати, що станеться в майбутньому. Абсолютно нормально, якщо ви чогось не знаєте. У вас ніколи не буде відповідей на всі питання. Але саме рішення, прийняті в умовах невизначеності, допомагають навчатися набагато швидше.

Отримайте підтримку

Нові та корисні знайомства - відмінний спосіб отримати потужну підтримку. Ці люди дадуть нову інформацію і знання, а також допоможуть порадою. Формуйте дружні стосунки з різними людьми. Звичайно, потрібно їм допомагати у відповідь.

Інвестуйте в себе

Один з кращих методів підготовки до невизначеності - почати інвестувати в себе. Вкладайте гроші, час, зусилля та інші ресурси в те, щоб стати кращими. Розширюйте кругозір і розвивайте нові навички.

Живіть сьогоднішнім днем

Досить складно боятися майбутнього, якщо ви живете сьогоднішнім днем. Як не крути, але існує тільки сьогодні. І прийняти рішення можна лише зараз.

Як подолати осінню депресію?

Депресія часто виникає на підґрунті фізичного або розумового перенапруження, коли ми мало спимо і багато працюємо. Осінь — сезон застуд, зниження імунітету, загострення наявних проблем зі здоров'ям, що відбиваються на психічному стані.

Займіться спортом. Головне — вибрати той вид спорту, який був би вам цікавий. Це може бути відвідування басейну, тренажерного залу, ранкова пробіжка та інше.

Відрегулюйте свій раціон харчування та режим сну. Слідкуйте, що б у вашому щоденному раціоні були присутні свіжі овочі та фрукти. А також додайте до свого звичного сну ще одну годину. Адже вашому організму потрібно буде більше часу на відновлення сил.

Частіше зустрічайтеся з близькими людьми. Посміятися в компанії рідних чи друзів дуже корисно: сміх знижує рівень гормонів стресу.

Займіться приємними справами. Заняття, яке принесе не тільки результат, але і задоволення - ось розв'язання проблеми осінньої депресії. Вишивайте хрестиком, в'яжіть, колекціонуйте листівки і багато іншого.

Йога допомагає долати стрес, позбавитись стресової напруги та почувати себе спокійно і врівноважено у будь-яких обставинах. Поради занять можна знайти на YouTube-каналі «Yoga With Adriene». Тут є багато тематичних вправ для різних частин тіла та для подолання негативних емоційних станів.

Перейти на канал: https://cutt.ly/1f0uRJw

Як подолати гнів?

Іноді нам здається, що гніватися це погано. Втім, це не завжди так. Гнів — природна реакція в ситуації, коли ми відчуваємо загрозу. Гнів корисний лише в невеликих дозах, змушуючи вас різко відреагувати на проблему і спробувати вирішити її. А якщо ж ви дозволите гніву захопити вас повністю, то ситуація вийде з-під контролю.

Як побороти спалахи гніву:

-зрозумійте причини свого гніву;

-не робіть передчасних висновків;

-запитайте себе, на чому ґрунтується ваш гнів;

-поговоріть з близьким другом, влаштуйте прогулянку;

-усвідомте свої почуття і потреби;

-сконцентруйтеся на розв'язанні проблеми;

-використовуйте гнів як підказку на шляху до вірного рішення.

Що потрібно знати про особисті кордони?

Особисті кордони - це те, що розділяє людину і її внутрішній світ від інших людей. Умовна оболонка, яка захищає ваше тіло, речі, думки, почуття і принципи.

Занадто високі, непробивні кордони можуть ізолювати від світу і привести до самотності. Відсутність кордонів загрожує втратою ідентичності.

Міцні, але гнучкі особисті кордони допомагають вибудувати здорові відносини з зовнішнім світом - з партнером, сім'єю, друзями, колегами і керівництвом. Ці ж кордони дбайливо захищають нашу самооцінку, допомагають розставляти пріоритети і зберігати баланс між різними сферами життя.

Гнучкість - одна з найважливіших якостей особистих кордонів, які можуть змінюватися щодо різних людей і ситуацій, і це абсолютно нормально. Ніхто не може звинувачувати вас у подвійних стандартах і лицемірстві, якщо певний контекст робить спілкування з кимось або ситуацію некомфортною для вас.


Як спілкуватися з токсичними людьми

Найчастіше, говорячи про токсичність, люди мають на увазі емоційно складний, насильницький і негативний досвід взаємодії з іншою людиною.

Щоб виявити токсичність в собі або в іншій людині, важливо пам'ятати, що токсичні методи впливу зазвичай пасивно-агресивні. Тобто, токсичність проявляється за допомогою маніпулятивних поведінкових патернів, таких як знецінення, перенесення провини, газлайтинг, гіперопіка.

При виявленні у себе цих «симптомів» варто запитати себе «Чому я вибираю такий спосіб спілкування з людьми?», «Чи можу я спробувати поводитися інакше?», «Що мені заважає це зробити?».

Якщо жертва токсичних відносин ви самі, то важливо задати собі питання: «Відчуваю я дискомфорт у спілкуванні з цією людиною?»

Позитивна відповідь - перша причина, яка вказує на токсичність взаємин, але не завжди це привід обривати зв'язки. Спроба донести до людини причину ваших занепокоєнь може допомогти їй змінити свою поведінку.

Як спілкуватися з токсичними людьми?

Направляйте спілкування в конструктивне русло

Встановіть межі у відносинах

Тримайте свої емоції під контролем

Захисні механізми психіки

Кожна людина стикається зі стресовими та неприємними ситуаціями. Уникнути їх неможливо. Саме тому наша психіка починає застосовувати захисні реакції.

Виділяються такі найпоширеніші захисні механізми: заперечення, витіснення, проєкція, інтроєкція, раціоналізація.

Докладніше про особливості цих захисних механізмів дивіться у відео - https://cutt.ly/av4QKJd

Турбота про ментальне здоров’я в цифрову добу

Перебування у соціальних мережах може стати причиною погіршення емоційного стану, але на цих же сайтах та в мобільних додатках можна знайти багато корисної інформації для покращення ментального здоров’я.

Facebook створила всередині свого застосунку ресурсний центр Emotional Health, де зібрали тематичну інформацію від провідних світових експертів, порадник із цифрового управління стресом, поради з психічного здоров'я в Instagram та інше.

TikTok запустила проєкт Wellness Hub, тут є інструменти для покращення ментального здоров’я https://cutt.ly/Hnm4tyl

Контролювати свій настрій та дізнаватись інформацію про власний психологічний стан можна і в Telegram. Для цього платформа психологічної підтримки «Розкажи мені» запустила чат-бота «Друг», який допомагає людині впоратися з тривожним станом й іншими неприємними психологічними симптомами https://cutt.ly/cnm46JE