Сторінка медичної сестри

КОРОНАВІРУС: ШЛЯХИ ПЕРЕДАВАННЯ І ВАРІАНТИ ЗАХИСТУ

Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.

Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що контаміновані (забруднені) виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м, хоча деякі науковці допускають можливість передавання (за певних умов) до 2 м.

Повітряним шляхом віруси передаються від людини до людини через аерозольні часточки (діаметром до 5 мкм), які безперешкодно можуть потрапляти в альвеоли та бронхіоли (нижні дихальні шляхи). Цей шлях передавання та інфікування не характерний для коронавірусів, хоч і можливий за певних умов — наприклад, під час процедур з утворенням аерозолю. До таких належать лише медичні процедури — бронхоскопія, інтубація трахеї, санація трахеобронхіального дерева у хворого, що перебуває на штучній вентиляції легень, тощо. Тому для більшості населення такий шлях не страшний.

Отже, як пересічним громадянам запобігти інфікуванню новим коронавірусом?

1. Не торкайтеся до потенційно контамінованих вірусом поверхонь, зокрема до тварин, у регіонах із виявленими випадками інфікування.

2. Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.

Миття рук з милом:

    • тривалість процедури — 20–40 с;

    • вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;

    • обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук;

Обробка рук спиртовмісним антисептиком:

    • спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);

    • антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню);

    • тривалість обробки — близько 30 с;

    • особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);

    • обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами;

    • у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;

    • контролюйте доступ маленьких дітей до антисептика (він містить спирт і токсичний для прийому всередину).

3. Уникайте скупчення людей.

4. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.

5. Використовуйте захисну маску:

    • обов’язково — якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить);

    • якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей — з метою додаткового захисту.

Використовуйте маску правильно:

    • вона має покривати ніс і рот;

    • вона має щільно прилягати, без відступів по краях;

    • заміняйте маску, щойно вона стала вологою;

    • не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;

    • заміняйте маску щочотири години;

    • не використовуйте маску повторно.

Чому в Китаї всі користуються респіраторами і костюмами біологічного захисту?

Відповідно до рекомендацій ВООЗ та CDC, у разі виявлення збудника із невідомими або недостатньо відомими властивостями, передусім шляхами передавання та інфікування, медичні працівники мають використовувати засоби індивідуального захисту для недопущення інфікування всіма шляхами (контактним, крапельним та повітряним).

Будьте здорові та не піддавайтеся на маніпуляції!

7 порад для захисту від нової коронавірусної інфекції

НОВИЙ КОРОНАВІРУС: ШЛЯХИ ПЕРЕДАВАННЯ І ВАРІАНТИ ЗАХИСТУ


ОБЕРЕЖНО, КІР!

Кір – це захворювання, яким можна заразитися повітряно-крапельним шляхом при будь-якому контакті з хворою дитиною. Характерні прояви кору - лихоманка, слабкість, млявість, головні болі, мелкопятністая висип, кон'юнктивіт і нежить.

Джерелом захворювання може бути тільки хвора людина. Особи, які не щеплені проти кору та не хворіли, протягом усього життя досить сприйнятливі до захворювання. Якщо в сім'ї декілька дітей, на час хвороби одного з них всіх інших слід надіслати для проживання в інше місце. Після перенесеної інфекції формується стійкий імунітет, тому повторні захворювання на кір трапляються рідко. Після щеплення імунітет менш тривалий. Інкубаційний період хвороби – від дев'яти до одинадцяти днів.

Симптоми кору у дітей

У перший день виявляються початкові ознаки кору. Температура підвищується до показників у 38-39 градусів. Відзначаються першіння в горлі, кашель, млявість, іноді кон'юнктивіт, боязнь світла. На другий-третій день температура знижується. Цей період триває до чотирьох днів, у підлітків може бути більше.

Один з яскравих ознак кору - слизова оболонка рота стає плямистої і яскраво-червоною. Утворюється корева висипка, яку супроводжує підвищення температури тіла. Спочатку висип з'являється за вухами, потім на обличчі, дуже швидко поширюється на шию і верхню частину грудей. Надалі вона переходить на тулуб, стегна, поверхню рук і ніг. Висипання представляє собою дрібні папули рожевого кольору - вузлики або піднесення на шкірі без водянистого змісту. Вже через кілька годин ділянку шкіри навколо них червоніє. Потім все зливається у великі плями з нечіткими краями з папулой в центрі.

На четвертий день висип зберігає свій колір. Зникає вона в тій же послідовності, у якій виникла. Її елементи схильні до злиття і утворення складних фігур. Але навіть при дуже сильної висипки можна знайти ділянки нормальної шкіри. Через три-чотири дні висип блідне, а на її місці залишаються плями бурого кольору - пігментація. При наявності геморагічних перетворень висипки вона особливо виражена і зберігається протягом тривалого часу. Надалі на місці висипу утворюється висівкоподібному лущення. Відзначається сильний кон'юнктивіт, іноді з гнійним відділенням, яке склеює вії вранці. Деякі хворі скаржаться на болі в животі, зміни стулу. Кір має одну особливість: навіть після повного зникнення проявів хвороби відновлювальний процес в організмі не закінчується. Перехворіла досить довго може відчувати підвищену стомлюваність, млявість, іноді дратівливість. Кілька тижнів або навіть місяців після кору загальний імунітет ослаблений, внаслідок чого можлива нова інфекція. Крім цього, знижується імунітет до тих захворювань, проти яких дитині було зроблено щеплення. Тому в період одужання важливо оберігати його від інфекцій.

Лікування кору

Якщо ви помітили у дитини симптоми кору, покладіть його в ліжко і зателефонуйте до лікаря. Обов'язково слід виключити всі контакти з дітьми, особливо тими, які не щеплені. Можна дати жарознижуючий засіб, але категорично не можна антибіотики, так як відносно вірусу кору вони не ефективні. Тільки лікар може призначити антибактеріальні препарати, найчастіше це робиться при розвитку ускладнень. Висип обробляти не потрібно. Досить вмивання водою кімнатної температури. Купати хворого можна, коли нормалізується температура тіла, висип пігментується. До цього ж часу рекомендований постільний режим.

Як правило, лікування проводиться вдома. Госпіталізують тільки тих хворих, у яких виникли ускладнення. На час гарячкового періоду рекомендується абсолютний спокій. Ліжко потрібно поставити головою до вікна, щоб світло не потрапляло в очі. Дитині слід давати багато рідини, фруктових соків, вітаміни, якщо є наполеглива сухий кашель - відхаркувальні засоби.

Найнадійніший спосіб не допустити захворювання на кір - імунізація живою вакциною. Щеплення гарантує захисний ефект приблизно п'ятнадцять років. Першу вакцинацію дітям проводять в один рік, другу - у віці п'ятнадцять-вісімнадцять місяців.

Ускладнення кору

Найчастіше ускладнення зустрічаються у дітей до п'яти років або у дорослих старше двадцяти років. В основному це запалення середнього вуха, бронхопневмонія, ларингіт, запалення шийних лімфовузлів, енцефаліт, сліпота. Ускладнення кору зустрічаються часто, тому лікування обов'язково повинне проводитися при спостереженні лікаря.


СКАЗ.docx
Кишкові інфекції.docx