Шкільний музей

Музей 4-ї гвардійської стрілецької дивізії був створений у 1979 році на кошти, зібрані комсомольцями району на суботниках. Ініціатором створення музею став ветеран цієї дивізії Козиряцький Дмитро Петрович.

Народження дивізії відбулося в лютому 1940 року під назвою 161 стрілецька дивізія.

Бойове хрещення одержала в боях з 26 червня по 17 липня 1941 року. Дивізія з боями пройшла близько 600 км. За цей час жодного метра не віддала ворогові.

Відступ дивізії був вимушеним і тільки за наказом командування.

Нанесено було втрати противникові: підбито і спалено 52 танка, вбито більше як 150 осіб, підбито 24 бронемашини, 7 радіостанцій, 56 автомашин, 9 кулеметів, 12 літаків, взято в полон 30 осіб .

В оборонних боях під Мінськом командири і солдати показали стійкість в обороні, розумну ініціативу у відсічі танкових атак противника, мужність і героїзм.

161-а стрілецька дивізія в боях на смоленській землі провела майже чотири тижні, визволила від ворога ряд населених пунктів Єльня, Мілєво, Гатчину, Дубно і їй було присвоєно почесне звання гвардійської.

Дивізія брала участь у захисті м. Ленінграда на Волховському фронті в жовтні 1941 року – травні 1942 року. Громила ворога в районі м. Тихвина. Війська дивізії форсували р. Волхов, прорвавши оборону ворога вийшла з оточення західніше М’ясного Бору, пройшла з боями близько 250 км, визволила населені пункти: Апраксин, Городок, Ольховатка та інші. Нанесла втрати піхотним дивізіям СС «Мертва голова».

Воїни 4-ї гвардійської стрілецької дивізії брали участь в Сталінградській битві, захопили і утримували плацдарм в районі м. Рєпін, станиці Авіловської, опорний пункт ворога в районі станиці Сиротинської, форсували р. Сіверський Дінець і забезпечили успіх у оволодінні м. Шахти.

За період наступу дивізія пройшла більше 600 км і визволила більше 40 населених пунктів. Указом уряду СРСР від 19 липня 1943 року 4-а гвардійська стрілеьца дивізія нагороджена Орденом бойового Червоного Прапора.

Визволяючи Донбас і Лівобережну Україну протягом серпня – жовтня 1943 року, дивізія пройшла з боями 500 м, звільнила 45 населених пунктів і міст: Єнакієве, Михайлівка, Ясинувата, села Велика і Мала Білозерка. Нанесено великих втрат противнику.

З’єднанням і частинам, що відзначилися в боях з німецькими загарбниками в нижній течії Дніпра і за визволення міст Нікополя і Апостолово присвоєно звання Апостоловська. Дивізія одержала назву 4-а гвардійська стрілецька Апостоловська і Червонопрапорна дивізія.

4-а гвардійська стрілецька дивізія брала участь в Ясько-Кишинівській операції та визволенні Румунії.

Воїни дивізії форсували р. Дністер, тримали оборону і вели наступальні бої. Пятого вересня 1944 року дивізія вийшла на румуно-болгарський кордон. З боями пройшла 750 км, визволивши багато населених пунктів.

Дивізія пройшла маршем 850 км, з боями – 600 км, визволила 350 населених пунктів в Австрії та 288 кварталів в її столиці – Відень.

Ворогові нанесені значні втрати: дивізії «Поліцай» та СС «Адольф Гітлер», танковим, саперним, механізованим частинам.

Війну закінчила дивізія на австрійській землі, отримала назву ще й Віденська.