Četvrti razred

POPIS DJELA ZA ČETVRTI RAZRED

1. Marcel Proust, Combray

2. Franz Kafka, Preobražaj, Proces

3. Luigi Pirandello, Šest lica traži autora

4. Willam Faulkner, Krik i bijes

5. Hermann Hesse, Stepski vuk

6. Miroslav Krleža, Kraljevo, Gospoda Glembajevi, Povratak Filipa Latinovicza, Predgovor Podravskim motivima Krste Hegedušića

7. Ivo Andrić, Prokleta avlija

8. Bertolt Brecht, Majka Hrabrost i njezina djeca

9. Jean Paul Sartre, Mučnina

10. Albert Camus, Stranac

11. Eugene Ionesco, Stolice

12. Samuel Beckett, U očekivanju Godota

13. Ernest Hemingway, Starac i more

14. Meša Selimović, Derviš i smrt

15. Petar Šegedin, Crni smješak

16. Vladan Desnica, Proljeća Ivana Galeba

17. Ranko Marinković, Ruke, Kiklop

18. Slobodan Novak, Mirisi, zlato i tamjan

19. Antun Šoljan, Kratki izlet

20. Ivo Brešan, Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja

21. Ivan Aralica, Psi u trgovištu

22. Nedjeljko Fabrio, Berenikina kosa

23. Pavao Pavličić, Koraljna vrata

1. Arheologija sjećanja - to je poziv da zaronimo u svoje misli, osjećaje, sjećanja, predosjećaje... Djelo obavezno treba čitati s olovkom u ruci. Ispisati zanimljive esejističke ulomke, lirske opise, umjetničke slike...Istražite veze Prousta s Bergsonom, Freudom, Einsteinom i njihovim znanstvenim spoznajama.Osjetila okusa i njuha najprimitivnija su i naša su prva sjećanja povezana upravo s osjetilnim doživljajima mirisanja i gutanja.... Popijte šalicu lipova čaja, možda i u vas pobudi sjećanja na djetinjstvo! 

2. Preobrazba, preobražaj, metamorfoza... Usporedite Kafkinu pripovijest i Ovidijeve Metamorfoze. Razmislite i odlučite koju ćete tvrdnju argumentirati:

Samsina preobrazba kritika je čovjekova odnosa prema: a) invalidima b) homoseksualcima c) židovima d) svima različitih uvjerenja, stavova. Istažite Kafkinu biografiju i otkrijte kako na njegov literarni svijet utječe njegov odnos s ocem, prijateljstvo s kršćanima, odmak od ortodoksnih shvaćanja. Što vas naviše u Preobrazbi zabrinjava: a) neobjašnjena preobrazba b) Gregorovo mirenje s preobrazbom c) pasivnost i odbacivanje sredine d) nesklad između realističke tehnike pripovijedanja i zaumni sadržaj djela.

Obrazložite tezu:

Proces je stvar stava uma.

3. Usporedno pročitajte Pirandellovu, Beckettovu, Ionescoovu i Brechtovu dramu te otkrijte u kojim se smjerovima razvijala moderna/avangardna drama. Na primjernima otkrijte što je to teatar apsurda, egzistencijalističko kazalište, epski teatar, antidrama. Pogledajte igrano-dokumentarnu seriju BBC-a "Deset velikih pisaca" - Luigi Pirandello. (imamo u školi)! 

4. Roman struje svijesti donosi četiri viđenja istog događaja... Tek nakon čitanja četvrte priče saznajemo što se zapravo dogodilo....

5.  Stepski vuk za mnoge ljubitelje literature kultna je knjiga. Pročitaj i otkrij zašto!

6. Miroslav Krleža svojim je stvaralaštvom obilježio 20. stoljeće. Drama Kraljevo primjer je ekspresionističke drame, Gospoda Glembajevi građanske drame, tj. drame psihološkog realizma, Povratak Filipa Latinovicza prvi je hrvatski moderni roman, Predgovor Podravskim motivima Krste Hegedušića obračun s utilitarizmom hrvatskog socijalističkog realizma.

"Mutno je sve to u nama, draga moja Beatrice." - rečenica je koja je obilježila čitavu obitelj Glembay čiji je Leone najmarkantniji predstavnik. Boreći se protiv glembajevštine u sebi i oko sebe, na kraju dokazuje da je ona jača od njega samoga. Elokvencija i sveobuhvatno, enciklopedijsko znanje odlike su Krležine rečenice, diskurza i prakse, stoga se razvoj intelektualca može pratiti u njegovim licima, osobito Filipa Latinovicza koji se nakon 20 godina izbivanja vraća u rodni Zagreb da bi raščistio sa svojim prošlosti....

7. Ivo Andrić jedini je književni nobelovac s ovih prostora, a tu je književnu nagradu izborio svojim romanima: Travnička kronika, Na Drini ćuprija, Prokleta avlija. Pripovjedač nevjerojatnog dara za izgradnju atmosfere i protjecanja vremena, u romanu Prokleta avlija smjestio je Bosnu kojom se bavio u većini svojih romana u carigradski zatvor i tamo u malome opisao cijeli jedan svijet... Istražite kompoziciju romana prikazujući je koncentričnim kružnicama od manje priče prema obuhvatnijoj priči ( fra Petar, Ćamil, Džem-sultan). Još jedno djelo koje će nam razotkriti sve strahote totalitarnih društava.

8. Bertolt Brecht začetnik je epskoga kazališta i jedan od najutjecajnijih redatelja i kazališnih autora 20. stoljeća. Svojim ljevičarskim svjetonazorom i izrazitom socijalnom angažiranošću natjerao je svoje gledatelje da se pitaju, a ne uživljavaju i to je nazvao "V-efekt" ili "efekt začudnosti". Kazalište za njega nije samo zabavno već i poučno. Što naučiti  tijekom čitanja i kako se zabaviti čitanjem Majke Hrabrosti i njezine djece, otkrijte čitajući djelo koje je alegorijska slika Njemačke u 2. svjetskom ratu.

9. Filozofija egzistencijalizma oblikovala se u tekstovima: Heideggera, Sartrea, Camusja, a literarnu je obradu dobila u tekstovima: Mučnina, Stranac, Crni smiješak (Šegedin). Uputno je pročitati i roman o filozofiji Sofijin svijet, J. Gaardera.

Mersault je sasvim običan čovjek, riječima njemačkoga pripovjedača R. Musila "čovjek bez svojstava", bez velikih očekivanja, osjećaja ili intelektualnih potreba.  Camus u predgovoru američkom izdanju Stranca piše: "Prije mnogo vremena, rezimirao sam stranca rečenicom za koju znam da je paradoksalna: " U našem društvu svaki čovjek koji ne plače na pogrebu svoje majke izvrgava se opasnosti da bude osuđen na smrt". Htio sam samo reći da je junak te knjige osuđen zato što ne pristaje sudjelovati u igru. U tom je smislu on stranac u društvu u kojem živi, on lunja po strani, po periferiji svog privatnog života, osamljeničkog i senzualnog. I zato su čitatelji u napasti da ga smatraju izgubljenim bijednikom." Odlučite nakon čitanja knjige jeste li i sami pali u tu napast da Mersaulta smatrate bijednikom nedostojnim življenja zato što nije sposoban voljeti, žaliti, tražiti oproštenje, zbog njegove ravnodušnosti...

13. Prisjetite se osnovnoškolske lektire, romana Starac i more i produbite svoja razmišljanja o borbi čovjeka sa samim sobom obogaćeni novim životnim iskustvima...

16.. Roman-esej Proljeća Ivana Galeba - veza književnosti i sjećanja. Ivana Galeba bolest je prikovala uz krevet i on vidi samo jednu četvrtinu neba iz svoje bolesničke sobe, no ta ga situacija ne sputava da zaviri u bogatstvo svoje svijesti i izroni neočekivana sjećanja i iskustva, da s nama podijeli svoje nanje i tankoćutne opaske o ljudima, stvarima i događajima... 

17. Ranko Marinković prvi je postmodernist u hrvatskoj književnosti. Postupci kao što su: reciklaža tekstova, motiva, tema, postupaka, likova;  intertekstualnost i intermedijalnost (Dostojevski, Preradović, Krleža i dr. te film - nijemi holivudski film 20-ih godina 20. st.), karnevalizacija (svijet kao teatar, maškare), igra fabulom samo su neki od pojmova koje moramo povezati uz djela "Barbe s Visa".

"Ruke pametne i vrijedne, svemoćne i lukave, strašne, zločinačke ruke. Mogu se stisnuti u šake, raširiti u lepezu sklopiti u najropskiju molitvu. Njima se može dohvatiti nož i pištolj i protivnički grkljan. Rukama se može zadaviti. Ovim istim rukama se miluje draga po kosi i pas niz dlaku, kojima se odmahuju pozdrav i šalje poljubci, onima koji odlaze i onima koji ostaju. Ruke rade, grade, stvaraju, onda opet uništavaju i ruše što su stvorile. Lude ruke. Ruke hvataju ruke. Ruke ubijaju ruke. Ruke ubojice. Svemu su krive ruke, to je jasno. A da nema ruku? - No, što su ruke?" - Objasnite ponuđeni citat, povežite ga s cjelinom teksta i obrazložite koja se sve homonimna značenja isprepliću u ovome kratkom odlomku. Što za vas predstavljaju ruke? Nižite svoje asocijacije  i dokažite da ruka čini čovjeka (homo faber!)

"Odiseja" intelektualca u Zoopolisu - to je Kiklop. U njemu je riječ Bodež, nož, to je lavež i požar. 

Kiklop je proglašen najboljim romanom hrvatske literature 20. stoljeća. Je li to zbog toga što je Marinković tako rano otkrio da su velike priče već davno ispričane i da ih samo treba ispričati, prekrojiti, domisliti, kolažirati, oblikovati prema modelu vlastite svijesti i savijesti?

Istraži prostore simultanosti. Referentna su područja:

a) mitologija b) Biblija c) europska književna tradicija d) domaća literarna tradicija e) povijesne ličnosti i događaji f) dokumentaristički materijal.

Djelo obiluje stilskim figurama. Potraži  ispiši primjere: ironije, inverzije, manipeje, parodije, groteske.

18. Mirisi, zlato i tamjan Slobodana Novaka i danas pobuđuje različite kritike - pisac kritizira i kršćansku etiku (katoličanstvo), ali i komunizam i socijalizam .Prokomentirajte i nakon čitanja prihvatite ili odbacite teze  Igora Mandića: " To je priča o osobi koja razmišlja nad vlastitom sudbinom, zaustavljenom u vremenu i prostoru, u jednoj seansi intenzivnog produbljivanja smisla života. Pripovjedač, zatočenik vlastite savijesti, ovdje polaže račun samome sebi, o svome životnom putu, ali i o društvu i vremenu kojemu je svjedokom. Uzdižući svoju gorčinu irioničnost do značenja koja pirpadaju čitavoj jednoj generaciji, dakle poopćavaju svoju spoznaju u razmjerima koje nadilaze puku privatnu osvješćenost. Novak je ovjde nadmoćnom zrelošću dao idejni zbir jedne epohe".

Analizirajte naslov i povežite ga s biblijskom pričom o tri kralja: Melkiorom, Gašparom i Baltazarom. Otkrijte zašto se glavna junakinja zove Madona i čiji dolazak Mali iščekuje. Istražite koji lik u djelu muca i koja je funkcija te govorne karakterizacije. Povežite mitologiju i ideologiju, jezik i stilistiku ovoga teksta u zanimljiv istraživački esej. Pogledajte ekranizaciju Ante Babaje i usporedite dva umjetnička doživljaja.

19. Roman Kratki izlet A. Šoljana usporedite s Lovcem u žitu J. D. Salingera, oba su predstavnici "proze u trapericama" u kojoj glavni junak ne želi odrasti i ući u svijet "Velikih", oprostiti se od "klape" i prihvatiti obaveze svakodnevnog života. Zanimljiv je jezik ulice, žargon mladih i usporedba s "filmom ceste". Povežite dijelove teksta sa svojim znanjem o srednjovjekovnoj Istri (glagoljaštvo).

20. "Kako je započeo rat na mom otoku" scenerij je Ive Bešana koji je uprizorio njegov sin. Ivo Brešan je najviše postigao u kazalištu igrajući se s već kanoniziranim književnim tekstovima i njihovim parsiflažama. Pogledajte neku predstavu u kazalištu ili film prema njegovim tekstovima. Usporedite Shakespeareovom Hamleta s njegovim shvaćanjem u selu Mrduša Donja. Pripremite se za debatu uz sljedeću tezu: Za seljane Mrduše Donje izvedba koju priređuju jedina je moguća i vjerodostojna velike patnje!

21. Psi laju, karavane prolaze...Otkrijte kakve veze uzrečica ima s naslovom romana Psi u trgovištu.

Novi povijesni roman priča velike priče iz perspektive različitih likova uključenih u te iste priče. Ivan Aralica majstorski isprepliće i povezuje tri priče: o velikom hrvatskom humanističkome piscu, putopiscu i diplomatu Antunu Vrančiću (podsjetite se gradiva iz drugoga razreda) i Sulejmanu Veličanstvenome i njegovom psihički bolesnome sinu Džihangiru. U općoj pomami za turskim pričama - pročitajte i jednu autetničnu u kojoj ćete uz mnogobrojne vjerodostojne podatke susresti i vrhunsku stilizaciju i uživati u opservacijama koje su oduševile i književnu kritiku ( Veselka Tenžeru, Velimira Viskovića i dr.).

Izdvojite citate u čitanju, pisanju i pripovijedanju i obrazložite kako koje lice razmišlja o tim temama. Tko je prema knjizi ravnodušan, tko je se boji, tko je drži za ukras i zabavu, tko u njoj istinski uživa, a tko živi da bi pripovijedao?

23. A što bi se dogodilo da na nekome tavanu pronađete rukopis vrijedan i dugo smatran izgubljenim? Biste li ga podijelili, unovčili, vratili? A da se uz njega još i veže nevjerojatna moć ozdravljanja?

Pavao je Pavličić znalački posegnuo za mnogobrojnim poznatim literarnim i znanstvenim obrascima, dvojbama, klišejima i pretvorio ih u uzbudljivo tek naizgled kriminalističko i fantastično štivo, ipak protkano istančanim književnim znanjem i i ukusom koji će prepoznati i voljeti oni koji su se literaturom bavili, koji su je čitali i nastojali razumjeti....