TIMO

TIMO je pseudonym, pod nímž se skrývá brněnský street artista a writer, jehož díla se začala v různých částech města už v roce 1997 objevovat a nová vznikají dodnes. Jeho prvotinou se stal obličej na průjezdu v Bohunicích. Tento umělec, který vystudoval Fakultu výtvarných umění na VUT, tvoří jak na legálních, tak na ilegálních plochách nápisy a díla, často s politickým podtextem nebo obsahující společenskou kritiku. Základem jeho děl je kombinace jazykového a vizuálního vyjádření, obyčejná, nepoetická místa přetváří jakoby kouzelnou hůlkou v místo, které vám vytvoří úsměv na rtech.

„Ztratil se kocour“ (1) najdeme na zastávce Náměstí Míru. TIMO zde použil úřední, sterilní font, který se běžně využívá na oficiálních nápisech. Černé písmo kontrastuje s bílým pozadím, a tak náš zrak upoutá více, než kdyby bylo na kamenné zídce. Sdělení je velice osobní a jistým způsobem upozorňuje, čemu je veřejný prostor otevřený, neboť přímo za zídkou se nachází park, do kterého běžně chodí lidé se svými mazlíčky. „Let´s wait“ (2) se do jara 2017 nacházelo přímo naproti výše zmíněnému nápisu. Ačkoli je zde autorství velmi sporné, neboť TIMO nepoužívá angličtinu, internetová komunita se shodla na tom, že se jedná o TIMA.

Na zastávce Heinrichova najdete další z TIMOVÝCH děl (3), jež s lidmi komunikuje pomocí tykání, které by mělo pomoci se s kolemjdoucími sblížit. Nápis je v kontrastu s umístěním, neboť se nachází na elektrickém rozvaděči. Přímo nad „NEBOJ“ můžeme vidět zpětnou vazbu neznámého kolemjdoucího. Dílo „Přechod zrušen“ (4) vzniklo v důsledku aféry spjaté se zrušením přechodu na křižovatce ulic Úvoz a Údolní. U občanů Brna vzbudil tento počin vlnu protestů, neboť se jedná o velmi frekventovanou křižovatku. TIMO tak reagoval na aktuální dění a „promluvil“ za celé Brno tím, že do průchodu nasprejoval oficiální znak Brna s vepsaným nápisem „Přechod zrušen“. Font písma je zvolený tak, aby nám připomínal formálnost sdělení. Je to jedno z jeho mnoha děl, která mají společenskokritický podtext.

Část TIMOVY tvorby tvoří básně nasprejované na sloupech pouličních lamp, převážně v okolí Obilního trhu (5). Stačí se jen pozorně dívat a obyčejná místa se náhle změní v poetická a zpříjemní vám den. Další z TIMOVÝCH nápisů „A vy jste kdo?“ (6) spadá do společenskokritické tvorby. Jedná se o citát Václava Klause, který často používal při konfrontaci ostatních politiků nebo novinářů.

Kompletní procházku s mapou a fotografiemi si můžete stáhnout ZDE.