Wybitni odkrywcy

Transmutacja od dawna, praktycznie od samego początku, cieszyła się dużą popularnością. Rozwijała się dość prężnie, a wielu z jej współtwórców dodawało różne rzeczy na przestrzeni wieków.

Pani Erli Zwingle zawdzięczamy zamianę człowieka w przedmiot dowolnej wielkości. Doskonaląc swe umiejętności ćwiczyła na mężu. Przez niefortunny wypadek zamieniła go w dzbanek do kawy, jednak nie potrafiła tego odwrócić. W ten sam sposób pozbawiła życia swoje dzieci, ojca i przyjaciółkę. Po jakiś dwóch latach wpadła w obsesję. Pewnego dnia po prostu wybiegła na ulicę wykrzykując nowe zaklęcie i transmutując wszystkich, którzy znajdowali się w jej otoczeniu. Nie trafiła jednak do Azkabanu, bo nikt nie potrafił przywrócić ludzkiej postaci jej ofiarom. Została wysłana do szpitala św Munga. Tam stwierdzono u niej chorobę psychiczną. Spędziła w zamknięciu 6 lat, po czym zmarła.

Samuel DeLion i Tommy Nyer- Mężczyźni pochodzili z Ameryki. Uważani są za twórców animizacji, z jaką do czynienia mamy współcześnie, swoje dokonania opisali w wielu tomach z dziedziny transmutacji. Jednakże po pewnym czasie pan Nyer stwierdził, że przemiany w owady są dla niego zbyt trywialne, toteż zaczął próbować zamiany w gryzonie. Zakończyło się to sukcesem. Pan DeLion nie chciał być jednak gorszy. Zaczął próbować z większymi zwierzętami- poczynając od tygrysa, przez żyrafę, krokodyla, pewnie aż do słonia. Kiedy Nyer słyszał o kolejnym jego sukcesie, zaczynał próbę z kolejnymi, większymi zwierzętami niż rywal, i vice versa. Zmagania podsycane chorą ambicją zakończyły się w końcu ich śmiercią.

Jaron Svoray pochodził z Egiptu. Jego główną zasługą jest to, że wynalazł on wiele prostszych sposobów na transmutację większych przedmiotów czy też żywych istot. To właśnie nimi aktualnie się posługujemy. Dzięki jego eksperymentom wiemy, że łatwiej transmutuje się przedmioty wykonane z tego samego tworzywa, jak szklankę w szybę. To samo tyczy się organizmów żywych- zwierzęta należące do jednej gromady łatwiej się zmienia niż należące do różnych- czyli łatwiej zamienimy żabę w zaskrońca niż w gołębia.

Kirke mieszkała w Grecji, dokładniej na wyspie Aeaea, w XVI wieku. Była mieszkanką pałacu, którego niezwykłość wynikała z wyposażenia, na które składali się przetransmutowani w meble czarodzieje. Możemy na tej podstawie sądzić, że Kirke była kobietą okrutną, bezwzględną a zarazem potężną. Jednakże samowola czarownicy nie trwała długo, ponieważ w 1568r. odwiedził ją czarodziej Averry Smitch. Dowiedziawszy się o tym, co uczyniła wiedźma, postanowił przywrócić porządek. Dokonał tego, doprowadzając czarownicę Mirandę do ludzkiej postaci, wcześniej zamienioną w szafę. Razem, używając podstępu, zamienili Kirke w świnię- wtedy jej czary prysły, a zmienieni czarodzieje odzyskali dawną postać.

Możemy przypuszczać, że autorem Praw Gampa dotyczące elementarnej transmutacji i odstępstw od nich mogła być czystej krwi czarownica -Hesper Black- żona Syriusza Blacka II. Wnioski te możemy wyciągnąć na podstawie drzewa genealogicznego Blacków. Prawa te dają nam podstawę do przemian transmutacyjnych a wyjątki wyjaśniają rozbieżności, np. transmutacja metali szlachetnych (złota), pieniędzy, w próżni.

Marco Farnea był twórcą przemiany transmutacyjnej, która polegała na zamianie istot żywych w produkty martwe z zachowaniem pewnych czynności, funkcji życiowych, np. kanarek z talerzem, dałby poćwierkujący/latający talerz. Sam odkrywca pochodził z Brazylii, z której przeniósł się do Anglii- dokładniej Londynu. Z powodu kontaktów ze Śmierciożercami został złapany i zesłany do więzienia czarodziejów- Azkabanu, w którym umarł po 3 miesiącach.