Jak vyrobit střih na šaty - ZDARMA

Paní Pavlína Nováková nám dala svolení s publikováním jejího návodu na výrobu střihu na šatičky podle starého trička, který je na www.mimibazar.cz Donedávna jsem šila jen polštářky, kapsáře a drobnosti do bytu, ale dcera povyrostla a já jsem jí chtěla udělat šatičky. Časopisy na šití pro děti jsou drahé a navíc jsou tam věci většinou složitější, tak jsem začala šít podle starých věcí... Jsem laik, takže pro profesionální švadlenky to bude možná vtipné :-) ale budu ráda, když se případně zapojí a poradí. Podotýkám, že pravděpodobně na něco zapomenu (připomínky vítány) a že mi to bude asi trvat déle, takže buďte trpělivé.

Na fotkách níže můžete vidět, že střih se dá přizpůsobit a fantazii se meze nekladou :-)

Potřebujete jen staré tričko, tužku, střihový papír, látky (nejlépe plátýnka - já většinou používám zahraniční látky, jsou jemnější a splývavější), šicí potřeby, stroj a velkou chuť do práce :-)

střih na šaty

Rozložím si střihový papír a položím si na něj staré tričko přeložené napůl předním dílem navrch, pěkně si ho srovnejte, ať se vám obě poloviny překrývají Triko obkreslím, sundám a dokreslím si ještě průramek a průkrčník předního dílu. Podotýkám, že až budete stříhat nesmíte zapomenout na švové přídavky, ale u průkrčníku (jestli ho budete dělat podle mě) nepřidávejte! U průramků si přidejte cca 0,5 (podle založení šikmého proužku) a jestli ho chcete dělat jako průkrčník, tak také nepřidávejte.

Délku pochopitelně upravíme podle potřeby (no prostě pokud je to tričko moc krátké tak si střih prodloužíme )

Střih na šaty do A

střih pro děti
konstrukce střihu
jak udělat střih

Střih na šaty s živůtkem

střih pro děti

Doufám, že to podle obrázku chápete... Nezapomeňte si hlídat šířku, kdyby bylo tríčo, podle kterého to děláte moc široké nebo naopak úzké. Změřte si hrudníček vaší princezny a toho se držte (samozřejmě to nesmí být na knop, ale musí to mít trochu vůli, aby se v tom pak mohla hýbat) Délku si zvolte podle sebe.

Přední díl

Zadní díl

střihy šatů

Postup výroby

Celý foto - návod je na mimibazaru