Jak ušít šaty pro princeznu

šaty pro princeznu štřih

Paní Andrea Štanglerová připravila návod na výrobu Šatů pro Vaše malé princezny (3-6. let). Milé maminky "tvořilky", na přání vkládám návod na „Šaty na princeznu“. Bylo daleko jednodušší ušít šaty, než udělat návod, který snad pochopíte všechny.

Spotřeba:

25 cm úpletu

180 cm organzy šíře 150cm

180 cm tyrkysového tylu šíře 150cm

180 cm černého tylu šíře 150cm

100cm černé saténové stuhy, černou a tyrkysovou nit

Poznámka:

Ne každá organza má 150 šíři. Pokud budete potřebovat, tak jistě v krámu při koupi paní prodavačka poradí. Pozor já entlovala organzu na overloku a dneska dcera přinesla šaty a ten hustý šev byl odtržený ( tak snad tohle neudělá ent na normálním stroji), tak jsem to ostřihala všude a zatavila nad svíčkou ....

šití šatů
postup šaty

Stříhání:

4x díl vršku z úpletu + přídavky na švy

2x pruh široký 8cm a dlouhý 20cm z úpletu

2x kanýr z organzy

2x díl sukně z organzy

2x díl sukně z tyrkysového tylu

2x díl sukně z černého tylu

Poznámka:

jednotlivé látky si přeložíme a v ohyburozstřihneme. Naskládáme je na sebe a na ně položíme střih sukně. Přišpendlíme a nastříháme bez přídavků na švy.

VRŠEK - top

1. Dva díly vršku položíme na sebe a sešijeme boční švy. Odstraníme stehovku. To samé uděláme i s dalšíma dvěma díly obrázek č.1a.

2. Otočíme rubem nahoru a nasadíme tyto dva díly na sebe lícem dovnitř obrázek č1b.

3. Sestehujeme a v místě viz.obrázek č.2 zelená linka prošijeme. Sestřihneme švovou záložky a trošku je nastřihneme. Otočíme na líc. Prostehujeme a proštepujeme v místě viz. obrázek č.2 růžová linka. Zůstane nám volný spodní okraj, který potom všijeme do sukně.

střih

VRŠEK – ozdobné rukávky

1. Ustřižené pruhy úpletu si poskládáme podle obrázku č.3 a zašpendlíme.

2. Ustřihnuté volánky z organzy si obentlujeme hustým entlem.

3. Volánky náskládáme (já to dělala od oka), tak aby hotová délka volánku byla 16cm a zastehujeme.

4. Naskládaný volán vložíme do připraveného ramínka 2 cm od okraje a na druhé straně nám musí zbýt další 2cm volné viz. Borázek č.4.

5. Zastehujeme a proštepujeme kolem dokola viz.obrázek č.4 oranžová linka. Odstraníme stehovku.

6. Druhý rukávek uděláme stejným způdobem.

7. Hotová ramínka všijeme do vršku viz. obrázek č.5. (chybička se vlodila viz obrázek s černým čvetečkem). Ramínka je lepší všívat úlpně nakonec

SUKNĚ

1. Sešijeme vždy dva boční díly sukně dohromady viz střih na sukni růžová linka.

2. Sukni z organzy na spodním okraji obentlujeme hustým entlem, aby se nepřepila. Okraje se přitom trošku zvlní, ale to není naškodu.

3. Naskládáme na sebe všechny díly sukní lícem nahoru v tomto pořadí: černá tylová, tyrkysová tylová a organzová.

4. Horní obvod pro lepší manipulaci (s tolika sukněmi na sobě) prostehujeme kolem dokola, aby mám sukně držely pěkně pohromadě a neposunovaly se.

5. Na takto připravenou sukni navlékneme vršek (jelikož je dvojitý a švy jsou schované ve vnitř, tak je celkem jedno, která strana je rubová) a přistehujeme vnitřní část dvojitého vršku k sukni viz obrázek č.6 oranžová linka. Pokud nebudou obvody přesně souhlasit, tak podle potřeby buď napněte nebo navolněte daný díl.

6. Přišijeme. Odstraníme stehovku a obrátíme na líc

7. Srovnáme vnitřní volnou část vršku. Volný díl buď zahneme ke švu nebo ho necháme volně ležet přes šev a zastehujeme. Po lícové straně proštepujeme viz obrázek č.7 oranžová linka.

8. Odstraníme stehovku a máme hotové šaty.

Moc se těším na fotečky vašich výtvorů

Andrea

šatový střih
střihy šatů