Річний звіт керівника

Звіт директора Комунального закладу «Черепинське навчально-виховне об’єднання «Заклад загальної середньої освіти»

Тетіївської міської ради Київської області про свою діяльність на посаді протягом 2019-2020 навчального року.

Ось і закінчився 2019-2020 навчальний рік, нам необхідно зробити певні підсумки роботи колективу школи, оцінити діяльність директора на посаді протягом навчального року.

Як директор школи, у своїй діяльності протягом звітного періоду, я керувалася Статутом школи, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов’язками директора школи, законодавством України, іншими нормативними актами, що регламентують роботу керівника загальноосвітнього навчального закладу.

1. Загальна інформація про школу.

Комунальний заклад «Черепинське навчально-виховне об'єднання «Заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів - дитячий садок» Тетіївської міської ради Київської області знаходиться у комунальній власності.

Управління та фінансування здійснюється управлінням освіти Тетіївської міської ради, якому делеговані відповідні повноваження. Будівля школи прийнята в експлуатацію 1979 року, земельна ділянка, яка належить школі має площу 2,0284 га. У 2019-2020 навчальному році працювало 19 педагогічних працівників, 9 працівників обслуговуючого персоналу. На початку навчального року кількість учнів становила 60 учнів у 9 класах та 1 група дошкільного підрозділу, середня наповнюваність класів становить 7 учнів. Учні початкових класів школи були охоплені групою продовженого дня, та всі учні були охоплені безкоштовним харчуванням .

2. Кадрове забезпечення.

У 2019-2020 навчальному році штатними працівниками школа була забезпечена на 100%. Всі педагогічні працівники мають вищу освіту, не -закінчена вища у вихователя Василенко Л. М., вчителя англійської мови Реєнта О. С., середня спеціальна освіта: вихователя Радзівіло В. В., соціального педагога Кисляк О. В.

а) кваліфікаційні категорії:

- «Спеціаліст вищої категорії» - 10 осіб;

- «Спеціаліст І категорії» - 6 осіб;

- «Спеціаліст» - 4 осіб.

б) педагогічні звання:

- «Старший вчитель» - 2 осіб.

- Відмінник освіти України та «Заслужений вчитель» - 1 особа.

Відповідно до графіка вчителі школи підвищують свою професійну майстерність ,відвідуючи курси при КНЗ Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів»

У 2019-2020 навчальному році атестувалося 5 педагогічних працівників. За результатами атестації 1 - присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», 1 - присвоєно кваліфікаційну категорію. «спеціаліст першої категорії», 1 – відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії», 1-відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» та присвоєно звання «старший учитель», 1 – відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст першої категорії»,

У школі зменшується кількість вчителів кваліфікаційної категорії «спеціаліст» та «спеціаліст другої категорії». Збільшується кількість вчителів І категорії, спеціалістів вищої кваліфікаційної категорії.

Всі вчителі школи дотримуються графіків проходження курсів підвищення кваліфікації на засадах вільного вибору форм навчання. Аналіз кадрового складу свідчить про щорічне зростання фахової майстерності педпрацівників школи.

3. Методична робота.

У школі діє система методичної роботи. ЇЇ сітка створена на діагностичній основі. Заклад продовжує роботу над методичною проблемою«Вдосконалення навчально-виховного процесу на основі розвитку самоосвітньої та творчої активності вчителів та учнів».

Керівництво методичною роботою здійснювала методична рада, яка працює на базі шкільного методичного кабінету.

До реалізації завдань методичної роботи активно залучаються вчителі, які мають педагогічні звання та вищу кваліфікаційну категорію. Вони є керівниками шкільних, творчих груп, наставниками молодих учителів. За їх активної участі проходять предметні тижні, методичні засідання, тощо. В організації науково-методичної роботи з педагогічними кадрами школи результативно використовуються можливості шкільного методичного кабінету (кабінет заступника з НВР), де сконцентровані нормативні документи про освіту, зразки підручників, програми з базових дисциплін, матеріали з досвіду роботи кожного учителя, матеріали діяльності шкільних методичних комісій, буклети учителів, науково-методична та психолого-педагогічна література, зразки оформлення шкільної документації, матеріалів на різноманітні конкурси, технічні засоби (комп’ютер, копіювальна техніка), тощо.

У школі працювали методичні комісії вчителів початкових класів, вчителів гуманітарного циклу, природничо - математичного циклу , та об’єднання класних керівників та класоводів. Результативною була робота всіх методичних об’єднань та комісій. Учителі провели виховні заходи, ділились досвідом роботи, зросла їх педагогічна майстерність.

Учителі школи йдуть в ногу з життям. Широко впроваджуються у практику інноваційні технології, суть яких полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається. З кожним роком нові інформаційні технології на уроках впроваджує все більше і більше педагогів школи. Використовуються у навчально-виховному процесі також проектно-рефлексивні, модульні технології, технології продуктивного навчання.

Педагоги школи активно залучаються до роботи у районних семінарах, засіданнях творчих та ініціативних груп, науково-практичних конференціях тощо.

Аналіз якісного складу та освітнього рівня педагогічних працівників школи дозволяє зробити висновок про можливість проведення освітнього процесу на належному рівні.

Досягненням школи у 2019-2020н.р. є участь вчителя історії Демченко Г. П. та вчителя біології Луцик В. В. в ІІ районному турі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2020».

4. Навчальна діяльність учнів.

Протягом 2019-2020 навчального року робота педколективу була спрямована на особистісно-зорієнтоване навчання і виховання школярів, формування та розвиток учнівських компетентностей. Велика увага у школі приділяється охопленню дітей навчанням. Станом на 1 вересня 2019 року до першого класу були залучені всі діти, яким виповнилось 6 років, а це 5 учнів. У школі за індивідуальною формою навчання (педагогічний патронаж) за станом здоров’я (згідно рекомендації лікарів) навчається 1 учениця та 2 учні за інклюзивною формою навчання.

Робочий навчальний план КЗ «Черепинське НВО «ЗЗСО І-ІІ ступенів - дитячий садок» на 2019-2020 навчальний рік розроблений на виконання Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», чинних Державних стандартів початкової, базової загальної середньої освіти, Положення про загальноосвітній навчальний заклад.

При розподілі годин варіативної складової робочого навчального плану враховано, що гранично допустиме навантаження вираховується на одного учня, а уроки фізичної культури не враховуються при визначенні цього показника.

Гранично допустиме навчальне навантаження учнів встановлено відповідно до вимог Закону України «Про загальну середню освіту» з урахуванням санітарно-гігієнічних норм.

Результати районного етапу олімпіад засвідчили наявність роботи з обдарованими дітьми та відповідального ставлення при підготовці учнів до олімпіад.

За підсумками 2019/2020 навчального року у 1-9-х класах навчається 62 учні. Учениці 7 класу Слободяник Дарія навчається за індивідуальною формою та Гладка Олеся за інклюзивною формою навчання, 60 учнів школи, підлягають оцінюванню:

· 10 учнів 1-2 класів оцінені вербально, облік результатів завершального (підсумкового) оцінювання фіксується у свідоцтві досягнень;

· 50 учнів 3-9-х класів атестовані з усіх предметів за 12-бальною шкалою оцінювання навчальних предметів;

· 55 учні переведено до наступних класів;

· 9 учнів 1-9 -х класів (15%) мають високий рівень навчальних досягнень та нагороджені Похвальними листами.

5. Виховна та позакласна робота.

Виховна робота з учнями школи здійснювалася відповідно до Законів України „Про освіту”, „Про загальну середню освіту”, Концепції НУШ і нового закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII; Концепції виховання дітей і молоді у національній системі освіти, «Основними орієнтирами виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 31234 та іншими нормативно-правовими документами. В школі створено основи виховної системи, яка є ефективною, має реальні шляхи розвитку й удосконалення.

Наша освіта повною мірою виконує свою важливу місію прищеплення молодим поколінням загальнолюдських і національних цінностей та ідеалів, плекання їхніх патріотичних почуттів, допомагає усвідомити неприпустимість розмежування української спільноти за регіональною, етнічною, релігійною, соціально-політичною чи будь-якою іншою ознакою. З метою формування ціннісного ставлення до суспільства та держави, виховання почуття поваги і гордості до рідного краю, шанування державних символів, Конституції України школа працює по своїй індивідуальній програмі з національно-патріотичного виховання «Плекаємо патріотів України» на основі якої розроблений відповідний план заходів, у кожному кабінеті є куточки державної символіки.

Педагогічний колектив школи працював над виховною проблемою «Виховання громадянина України – носія національних цінностей та загальнолюдських надбань»

Пріорітетними напрямками виховання у навчальному році були:

· національно – патріотичне виховання;

· художньо – естетичне виховання, робота з обдарованими дітьми;

· морально-етичне виховання;

· родинне виховання;

· формування навичок здорового способу життя;

· трудове виховання і профорієнтація;

· превентивне виховання і соціальний захист;

· екологічне виховання

У школі в 2019/2020 н.р. працювало 9 класних керівників. Кожний класний керівник складав орієнтовний план проведення класних виховних годин,спланував виховну роботу на основі річного плану роботи школи.

Виховні заходи, що проводились протягом навчального року, були різноманітними, відповідали віковим особливостям учнів, сприяли розвитку творчих здібностей та ініціативності школярів.

Для реалізації цих завдань у школі був розроблений план виховної роботи навчального закладу, який був затверджений на засіданні методичного об’єднання класних керівників та окремі плани педагога-організатора, практичного психолога. До плану були внесені заходи сільського, районного, обласного, шкільного рівнів.

Згідно з планом школи було заплановано і проведено комплекс виховних заходів:

· Свято першого дзвоника

· Розважально-конкурсна програма до Дня працівника освіти

· Виставка-конкурс «Щедрі дари осені» (композиції з овочів та квітів)

· Свято «День здоров’я» Туристичні змагання.

· Свято до Дня захисника Вітчизни

· Тематичний вечір-відпочинку для старшокласників «Happy Haoiioween»

· Лінійка пам’яті «Голодомор – чорна сповідь моєї Вітчизни»

· Урочиста лінійка до Дня Гідності та Свободи

· Загальношкільна лінійка до Дня боротьби зі СНІДом

· Сучасні вечорниці до Дня Святого Андрія

· Новорічне свято для учнів 1-7 класів «У пошуках новорічної зірки»

· Новорічне розважальне шоу для старшокласників «Імпро Лайв Шоу»

· Загальношкільна лінійка до Дня Соборності України

· Уроки мужності, приурочені річниці визволення Тетіївського району від німецьких загарбників

· Лінійка до Дня вшанування учасників бойових дій на територіях інших держав

· Лінійка-реквієм до Дня Героїв Небесної Сотні «Білі лебеді у небесах з перебитими крильми»

· Загальношкільна лінійка до Міжнародного дня мови

· Концерт до свята 8 Березня

Щорічно стало традицією проводити дні благодійності . Влаштовуються ярмарки – продажі, кошти з яких перераховуються хворим дітям, в зону АТО.

У зв’язку з оголошенням карантину з 12.03.2020 по 29.05.2020 вся навчально-виховна робота та самоосвітня діяльність, в зв’язку з масштабною епідемією вірусу Covid-19, здійснювалася дистанційно та в онлайн- режимі.

Було впорядковано папки виховних заходів, систематизовано атестаційні матеріали, проводилася робота з шкільною документацією , перевірялися зошити, кожним викладачем складено план індивідуальної роботи під час карантину.

Згідно плану індивідуальної роботи кожного дня проводилося:

1. Моніторинг стану захворюваності учнів.

2. Розробка і розміщення у соціальній мережі Viber завдань та відео-аудіо супроводу пояснення матеріалу для учнів.

3. Індивідуальні консультації в онлайн-режимі для батьків та учнів.

4. Перевірка виконаних завдань.

5. Підготовка до онлайн-консультацій в умовах навчання в дистанційній формі.

Якщо ж діти та батьки не мали доступу до Інтернету, тоді завдання та щоденні консультації надавалися в телефонному режимі.

Також, проводилася велика робота з батьками учнів, адже від взаємозв’язку та взаєморозуміння батьків на даний момент залежить результат навчання учнів.

З кожною сім’єю проводилися індивідуальні бесіди: «Як працювати в умовах карантину?», «Організація робочого місця», «Коронавірус, що про нього потрібно знати і як захиститися», «Рекомендації ВООЗ в умовах поширення корона вірусу», «Наше дозвілля».

Згідно структури навчального року в період з 23.03.20 по 27.03.20 в навчальному закладі були весняні канікули. В цей період учні мали можливість працювати над власним розвитком. Здійснювалися віртуальні подорожі в минуле та майбутнє сучасного світу.

Протягом карантину виховна робота школи не припинялася, було проведено також комплекс виховних заходів:

· Конкурс «Найкраща писанка своїми руками»

· Конкурс відеороликів до Всесвітнього дня Землі

· Конкурс фоторобіт «За моїм вікном»

· Участь школи у Всеукраїнському відеочеленджі до Дня Перемоги

· Участь школи у Всеукраїнському відеочеленджі «Вишиванка – код української нації»

· Онлайн-свято останнього дзвоника.

Протягом 2019-2020 н.р. постійно велась робота з попередження дитячого травматизму серед учнів. Проведено планові бесіди, інструктажі, лекції з питань електробезпеки, правил поведінки на водоймищах, порядку дій населення при виявленні вибухонебезпечних предметів, пожежі, надання долікарської допомоги, Тижні безпеки дорожнього руху.

Із метою популяризації, пропаганди та формування навичок здорового способу життя, запобігання негативним проявам серед учнівської молоді для учнів проведено ряд бесід та тренінгових занять з профілактики паління, вживання алкоголю, наркотичних засобів.

Із метою формування у здобувачів освіти уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами в рамках сталого розвитку, усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, здатності і бажання дотримуватися здорового способу життя, було проведено акції «Збережи довкілля», де всі учасники виховного процесу долучилися до прибирання парків та прилеглих до них зон.

З метою чіткої організації та підвищення ефективної діяльності педагогічного колективу з формування правової культури та попередження правопорушень, з початку навчального року у річному плані роботи школи окремим розділом було сплановано заходи з профілактики правопорушень та правового виховання серед учнів. Основна мета роботи школи в цьому напрямку - координація зусиль педагогічного колективу, запобігання правопорушень, надання допомоги вчителям, класним керівникам, батькам, що цього вимогали; охорона прав дитини.

6. Соціальний захист.

Соціальна підтримка дітей пільгових категорій, що навчаються у школі, проводиться згідно з діючим законодавством. Двічі на рік (станом на 15.01.2020р.) складаються списки учнів пільгових категорій. Кількість дітей у них становить:

• позбавлених батьківського піклування –1;

• інвалідів – 3;

• малозабезпечених - 4;

• багатодітних – 16.

Ці діти постійно перебувають у центрі уваги адміністрації школи. Для них була організована участь у таких заходах: відвідування лялькового театру та циркових вистав, участь у новорічних заходах з подарунками, благодійні подарунки до свят. З опікуном дитини позбавленої батьківського піклування підтримується постійний зв'язок класних керівників, практичного психолога, адміністрації школи.

7. Збереження і зміцнення здоров’я учнів та працівників.

Медичне обслуговування учнів та працівників школи організовано відповідно до нормативно-правової бази. Щорічно на базі центральної районної лікарні діти проходять медичне обстеження. Відповідно до результатів медичного огляду дітей, на підставі довідок лікувальної установи у школі формуються спеціальні медичні групи, а також уточнені списки учнів підготовчої, основної групи та групи звільнених від занять фізичною культурою на навчальний рік. Відповідно цих списків видається наказ по школі. Медичне обслуговування працівників школи організовано також на базі ЦРЛ. Вони щорічно проходять поглиблений медичний огляд відповідно до графіку. Працівники їдальні проходять медичні огляди два рази на рік. Огляди відбуваються за рахунок бюджету. Проходження медичного огляду фіксується в санітарних книжках установленого зразка, які реєструються і зберігаються у навчальному закладі.

Важливим аспектом збереження здоров’я учнів є створення умов для раціонального харчування дітей протягом перебування у школі. Організація харчування учнів закладу регламентується законами України «Про освіту» (ст. 25), «Про загальну середню освіту» (ст.22), «Про охорону дитинства» (ст. 5), Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», іншими нормативними документами. Згідно з вищезазначеними документами, учні 1-9 класів забезпечуються безоплатним одноразовим харчуванням, яке відбувається за рахунок СТОВ «Черепин». Гаряче харчування 62 учнів 1-9 класів відбувається згідно графіку на 2-3 перервах у їдальні школи. Для вихованців групи продовженого дня організовані полуденки безоплатно. Вихованці дошкільного підрозділу харчуються тричі .

Цікавими оздоровчими заходами у школі є проведення традиційного Дня здоров’я, шкільної спартакіади, бесіди з лікарями ЦРЛ, показ відеофільмів про шкоду куріння, наркотиків, алкоголю, виступи шкільної медсестри. У планах виховної роботи кожного класного керівника є розділ «заходи по збереженню життя і здоров’я дітей» де запланована певна робота оздоровчого характеру з класом.

8. Стан охорони праці та безпеки життєдіяльності.

Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час навчально-виховного процесу визначається у діяльності педколективу як одна із пріоритетних і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу, та інших численних нормативних актів, які регламентують роботу школи з цих питань. Стан цієї роботи знаходиться під постійним контролем адміністрації школи. Наказом по школі призначається відповідальний за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладі, створено службу з охорони праці, сплановані заходи.

На початку навчального року, напередодні канікул та святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів, відпрацьована програма вступного інструктажу. Регулярно відбуваються цільові інструктажі з учнями перед екскурсіями, походами, спортивними змаганнями. У школі в наявності необхідні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці. Кожна класна кімната, кабінет, майстерня, спортзал має необхідний перелік документації з питань безпеки життєдіяльності. Також у приміщеннях школи розміщено кілька стендів по безпечній поведінці.

Вивчаючи стан травматизму серед учнів, можна відмітити, що в навчальному закладі здійснюється належна робота щодо попередження нещасних випадків, створення безпечних умов навчання. Разом з тим залишаються високими показники травматизму дітей в побуті. В школі розроблено низку заходів щодо попередження травматизму учнів, проведена відповідна робота з учителями. Причини виникнення травм з’ясовуються, аналізуються, відповідно до цього складаються акти та проводяться профілактичні заходи.

9. Фінансово-господарська діяльність.

Будівля школи прийнята в експлуатацію 40 років тому. Але не зважаючи на великий вік та зношеність, адміністрація школи разом з колективом постійно працює над удосконаленням матеріально-технічної бази, підтриманню її у робочому стані. Фінансування потреб школи проводиться за рахунок спонсорської допомоги СТОВ «Черепин», благодійних батьківських внесків, коштів місцевого бюджету. Протягом навчального року систематично здійснювалася виплата заробітної плати, надбавок, доплат працівникам школи. Вчасно здійснювалися бухгалтерією проплати за спожиті школою енергоносії. Завдяки злагодженості відповідальних за економію працівників, школа не виходить за ліміти спожитих енергоносіїв. Завдяки тому, що школа перейшла на альтернативне опалення (дрова) в усіх приміщеннях була комфортна температура. В грудні 2019 року школа була підключена до швидкісного інтернету. Школа забезпечена дезінфікуючими засобами в повному об’ємі.

Інформація

про придбання матеріалів та проведення ремонтних робіт

За батьківські кошти здійснюється ремонт шкільної оргтехніки, поточні ремонти коридорів школи, закупівля миючих засобів для харчоблоку та внутрішніх туалетів. За рахунок благодійних коштів батьків здійснено ремонти та підготовку класних кімнат до навчального року.

Адміністрація школи приділяє достатньо уваги естетичному вигляду навчального закладу. Коридори, вестибюль школи поступово поповнюються новими сучасними стендами, активно проводиться робота по озелененню території школи. Подвір’я школи завжди прибране, доглянуте. На квітниках щороку висаджуються квіти. Фарбується спортивний майданчик, біляться бордюри, дерева, зовнішній туалет. Обслуговуючим персоналом проводиться скошування трави на газонах, винесення та періодичне вивезення сміття з території школи.

Хочу подякувати всім хто допомагав школі протягом навчального року, всім хто небайдужий особливо висловлюю подяку всім членам ради школи.

Влітку буде проведено косметичний ремонт класних кімнат, коридорів, та всіх місць загального користування.

10. Управлінська діяльність.

Управління школою здійснюється згідно річного плану роботи школи, плану внутрішкільного контролю та календарних планів вчителів-предметників і планів виховної роботи класних керівників. Така система планування, що відпрацьована у школі і заснована на взаємодії всіх ланок, підрозділів та учасників навчально-виховного процесу, забезпечує координацію їх діяльності, єдність вимог, контролю та взаємоконтролю в процесі роботи, сприяє досягненню ефективності та вдосконаленню навчально-виховного процесу й забезпечує планомірний розвиток школи.

У навчальному закладі в наявності усі нормативно-правові документи, що регламентують діяльність загальноосвітнього навчального закладу. З підключенням школи до мережі Інтернет стало можливим користуватися матеріалами сайтів Міністерства освіти і науки України, управління освіти, сайтами обласного інституту післядипломної освіти, інших закладів освіти, що дає можливість оперативно й мобільно користуватися достовірною інформацією вчителям і адміністрації школи, вчасно знайомитися з новими документами та, навіть, їх проектами.

Контроль - це важлива, складна та об’єктивно необхідна функція управління. У школі ефективність здійснення контролю зумовлює якість реальних і подальше прогнозування бажаних показників розвитку закладу освіти, його навчально-виховного процесу та діяльності всього шкільного колективу. Контроль дозволяє тримати в полі зору управління найважливіші питання школи, своєчасно реагувати на відхилення від норми та на негативні явища, знаходити невикористані резерви, підтримувати оптимально трудову атмосферу в колективі. У школі адміністрацією використовується багато різних форм контролю за станом навчально-виховного процесу і, в першу чергу, таких традиційних як вивчення викладання стану предметів та виконання навчальних планів та програм, перевірка класних журналів, щоденників, тощо. Аналіз результатів внутрішкільного контролю знаходить відображення у рішеннях педагогічної ради школи, відповідних наказах по навчальному закладу. Крім контролю за рівнем знань та навчальних досягнень учнів проводяться систематичні дослідження стану відвідування занять та стану навчальної дисципліни. За результатами моніторингу адміністрація школи приймає певні управлінські рішення щодо конкретних учителів та учнів.

Враховуючи сучасні вимоги, стиль керівництва школою більш близький до демократичного, так як більшість рішень приймаються на основі врахування думки колективу й інтересів справи, створюється такий мікроклімат, коли успіхи кожного сприймаються позитивно, ініціатива й самостійність підтримується, повноваження делегуються. Директор школи у роботі з працівниками дотримується партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Контроль здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату. На моє переконання, завдяки такому стилю керівництва у школі залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування ввічливе, поважливе, рідко з наказом. У зв'язку з цим я надаю колегам більше самостійності, відповідно їхній кваліфікації і характеру роботи, створюю необхідні умови для самореалізації. У кожному зі своїх підлеглих бачу, насамперед, особистість у всьому розмаїтті її людських якостей і властивостей. Таких якостей у адміністративній роботі вимагаю не тільки від себе, а й від своїх заступників.