Аналіз виховної роботи

У виховній та позакласній роботі Черепинська гімназія керується Законом України «Про освіту», працює над виконанням загальнодержавної та регіональної програми "Обдаровані діти – надія України”, над науково-методичною проблемою «Шляхи підвищення ефективності та якості навчально-виховного процесу школи»

В умовах величезних змін у соціальному, економічному житті України постала проблема у сфері виховання, мета якого - формувати людину. Провідною ідеєю системи виховної роботи школи є виховання активної творчої особистості, самовдосконалення, збагачення культурного та інтелектуального потенціалу як найвищої цінності нації.

На сучасному етапі естетичне виховання розглядається як соціальне, громадянське виховання, спосіб самореалізації особистості. Оскільки саме краса повинна спасти світ, тому всю структуру роботи розглядаємо з позиції естетичного виховання. Побачити красу у звичайному, буденному - ось завдання нашої школи. Також важливу роль у вихованні підростаючого покоління відіграє краєзнавча робота. Людина може впевнено рухатися у майбутнє тільки тоді, коли досконало знає своє минуле, звичаї, традиції рідного краю. Саме тому концепцією школи і стало естетичне та краєзнавче виховання.

Працюючи над концепцією виховного закладу, педагогічний колектив організував і проводить різноманітні виховні заходи. Серед них мали місце і традиційні – свято Першого та Останнього дзвоника, свято, присвячене Дню Учителя, новорічне свято, День Захисника Вітчизни, свято 8 Березня, День Святого Валентина, День Святого Миколая, День Перемоги.

Головним напрямком виховної роботи з учнями є громадянське виховання. На уроках, класних годинах вивчаються державні символи, учні писали реферати "Символи Української державності”, "Український народний календар”, проводився день самоуправління, вивчався рівень вихованості учнів. Важливе місце для адаптації учнів до соціального середовища є правова освіта, яка забезпечується не лише курсом правознавства у 9 класі, а й систематичною виховною роботою з даного напрямку. Бесіди «Основи правових знань», класні години «Мої права та обов’язки» пройшли у всіх класах початкової та середньої ланки.

Головним завданням родинного виховання є гармонійний всебічний розвиток дитини, підготовка її до життя, формування моральних цінностей. В школі проводяться родинні свята до дня 8 Березня. Велика увага надається вивченню родоводу. Діти дізнаються більше про родичів - учасників Великої Вітчизняної війни. Результатом стало написання рефератів, творів з даної теми. Заслуговує на увагу робота з батьківською громадськістю класних керівників.

Моральне виховання спрямоване на прищеплення та розвиток почуття моралі, міцних переконань, постійно перебувати в центрі уваги колективу. Проводяться диспути "Моє відношення до служби в Армії”, "Краса дівчини”, психологічний тренінг "Як сказати "ні”, гра мозковий штурм "Як боротися з труднощами” по попередженню суїциду серед підлітків, бесіди в 8 та 9 класах про сексуальне виховання та попередження ранніх абортів, класні години на морально-етичні теми, розв’язання конфліктних ситуацій між дітьми старшого віку.

Мета напрямку "Формування здорового способу життя” – забезпечення повноцінного розвитку дітей, охорони та зміцнення їх здоров’я, формування фізичних здібностей особистості. Педагогічним колективом проводиться робота у цьому напрямку: проходять туристичні змагання до Всесвітнього дня туризму, тиждень безпеки дитини, конкурси малюнків, змагання з футболу, шахів, "Веселі старти”, змагання, присвячені Дню Збройних Сил України, зустріч з лікарем, учнівська конференція «Шкідливі звички – що це?», розроблено та проведено загальношкільні та класні заходи з попередження пташиного грипу, попередження вживання алкогольних напоїв, інфекційних захворювань тощо.

Серед заходів превентивного виховання, яке передбачає попередження злочинів і злочинності серед неповнолітніх, мали місце такі як бесіди зустрічі з батьками, відвідування вдома, співпраця з дільничним інспектором.

Важливе місце у роботі з соціальної адаптації належить шкільному психологу. Проведення анкетувань, опитувань за темами «Що ти знаєш про СНІД», «Шкідливі звички», «Моя самооцінка» тощо дають можливості не тільки з’ясувати ставлення та обізнаність дітей до соціальних проблем, а накреслити шляхи відповідної роботи з дитиною.