O emocjach w sztuce w Płonnem

Data publikacji: Oct 23, 2019 7:59:28 AM

Uczniowie klas IV- VIII ze Szkoły Podstawowej im. Dziewanowskich w Płonnem mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach organizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Warsztaty odbywały się pod hasłem „Sztuka patrzenia czyli o oczach i emocjach artysty”. Zajęcia w szkole z uczniami poprowadził dr Łukasz Kędziora,który przyjechał prosto z Poznania do naszej szkoły.

Tematem projektu Sztuka patrzenia, czyli o oczach i emocjach artysty jest zależność odbioru dzieł sztuki od fizycznych i emocjonalnych uwarunkowań artystów i widzów. Twórcy obiektów i sytuacji artystycznych od zawsze wykorzystywali wiedzę o mechanizmach działania emocji i percepcji swoich odbiorców. Chcąc lepiej zrozumieć ich pracę, potrzebujemy innowacyjnych działań edukacyjnych.

Aby osiągnąć wskazane cele, warsztaty prowadzone były w trzech blokach tematycznych: „emocje w sztuce”, „oko artysty” oraz „diagnozowanie płótna”. Każdy z bloków pozwolił uczestnikom warsztatów lepiej zrozumieć swoje reakcje na dzieło, jak i fizjologiczne uwarunkowania wybranych polskich i zagranicznych artystów, takich jak: Władysław Strzemiński, Henryk Berlewi, Jan Matejko, Andrzej Wróblewski, El Greco, Claude Monet, Francisco Goya.

Podczas warsztatów z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu,uczniowie dowiedzieli się jak patrzeć na dzieła sztuki. Była to również okazja do zapoznania się ze specyfiką prowadzenia badań okulograficznych w kontekście sztuki ponieważ Okulografia jest techniką stosowaną w celu śledzenia punktu skupienia wzroku, ruchów gałki ocznej oraz rozmiaru źrenicy osoby badanej.

autor tekstu: pan Dawid Stachowski

galeria zdjęć klasy 7-8

galeria zdjęć klasa 4-6