Na tropach lokalnej historii

Data publikacji: Mar 11, 2020 11:21:6 AM

Tuż przed feriami uczniowie klas IV-VIII że Szkoły Podstawowej im Dziewanowskich w Płonnem uczestniczyli w warsztatach w ramach programu edukacyjnego „Lokalne pradzieje”. Zajęcia odbyły się w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Jest to propozycja kierowana do młodzieży szkół wszystkich szczebli oraz do społeczności lokalnych skupiających osoby w każdym wieku. Program jest bezpłatny i trwa przez cały 2020 rok. Jest on związany z wydawnictwem „Kolekcja archeologiczna Muzeum Towarzystwa Naukowego w Toruniu w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Tytułowa kolekcja zawiera zabytki archeologiczne zgromadzone w końcu XIX i na początku XX wieku i jest jedną z najstarszych kolekcji archeologicznych powstałych w ramach polskich towarzystw naukowych.

Program edukacyjny „Lokalne pradzieje” ma na celu przybliżenie społecznościom lokalnym znaczenia dziedzictwa kulturowego, zarówno pradziejowego, jak i dziewiętnastowiecznego. Założyciele i pierwsi działacze Towarzystwa Naukowego w Toruniu wywodzący się z polskiego ziemiaństwa, realizowali swój patriotyzm przede wszystkim przez wysiłek materialny i intelektualny nakierowany na zachowanie polskości. Na ich przykładzie muzeum pragnie zaprezentować wzorzec lokalnego patrioty dbającego o swoją „małą ojczyznę” w perspektywie dobra ogólnego.

W ramach zajęć uczniowie mieli okazję „dotknąć” lokalnego dziedzictwa pradziejowego (zabytków pochodzących z terenu gminy Radomin, z miejscowości Rętwiny ) oraz poznać postacie historyczne związane z dbałością o poszanowanie i zachowanie świadectw przeszłości. Zajęcia dla dzieci poprowadził Piotr Gużynski kustosz Muzeum. Opiekunami podczas wyjazdu byli Dawid Stachowski i Magdalena Chmielewska.

autor tekstu: pan Dawid Stachowski

galeria zdjęć