Monsanto szerint a világ (The world according to Monsanto) (magyar felirattal)

A Monsanto a világ talán legnagyobb mezőgazdasági termékeket és technológiákat szolgáltató cége. Ez a vállalat azonban vegyi üzemként kezdte működését, és olyan termékeket gyártott mint az Agent Orange, amiből az amerikai hadsereg 79 millió litert permetezett szét Vietnamban, hogy kiirtsa az őserdőket. Ezzel sokezer amerikai katonát és vietnamiak millióit mérgezték meg. Vietnamban még mindig kísért a szer jelenléte, amiről rengeteg testi hibákkal született gyermek és a magas rákos megbetegedési arány tanúskodik.

Egy vegyipari óriáscég, amely most az élelmiszereinkre tör. Monsanto szerint a világ: vállalattörténet a dioxinoktól a génmódosításig. Halálos mérgek, meghamisított tanulmányok, korrupció, megfélemlítés, öngyilkossági hullám.„A világ legnagyobb vegyipari vállalatai, akik a múlt század során dioxinokkal és egyéb vegyszerekkel mérgezték meg az élővilágot, földjeinket, vizeinket, a levegőt, most az élelmiszereinkre akarják rátenni a kezüket. Géntechnológiai úton olyan növényeket állítottak elő, amelyek minden sejtje rovarölő hatású mérget termel, vagy pedig ellenállóvá vált valamilyen – általában a vállalat által előállított – totális gyomirtó szerrel szemben.” Évek óta így kezdem a génmódosításról szóló előadásokat. Ez a két mondat elsősorban a Monsantora utal, amely hazánkban alig ismert, pedig vetőmagjaival és gyomirtószereivel itthon is a legnagyobb vállalatok között található.Marie-Monique Robin néhány hete megjelent Monsanto szerint a világ című könyvének magyar nyelvű kiadása alapján végre lehetőségünk van alaposabban is megismerni ezt az óriáscéget. A cég múltját, az elmúlt évtizedekben elkövetett bűneit figyelembe véve tényleg fontos, hogy megismerjük, kiknek a kezébe kerül szép lassan a világ élelmiszertermelésének sorsa.Bár a könyv tulajdonképpen egy dokumentumkönyv, igazából azt mondanám, hogy ez inkább krimi, bűnügyi történet: a Monsanto által elkövetett bűnök részleteibe tekinthetünk be olvasása közben. Sajnálattal kell ugyanakkor hozzátenni, hogy egyáltalán nem a képzelet szülötte, hanem valóság.

A könyv alapján készült film már évekkel ezelőtt megjelent Nyugat-Európában, hazánkban csak néhány kis moziban, zárt körben angol nyelvű feliratozással vetítették. Szerencsére a világhálón hozzáférhető, a cikk elején a youtube oldaláról a videó elindítható és 10 részben megtekinthető angolul.

„Ennek a vállalatnak az emberei mérgezőek: mint a halál istene, elveszik az életet.”

Idéz a könyv végén egy indiai parasztasszonyt a szerző. És valóban, a könyvben szép lassan fel is tárul előttünk, a cég bűnlajstroma. (...)