Błotnica Strzelecka - Pałac Possadowskich

https://photos.app.goo.gl/bFAZCiS2QVdd4qAh7

Fot. Tablica pamiątkowa przy wejściu do pałacu

W okresie III Powstania Śląskiego właścicielem majoratu Błotnica - Centawa był jego V ordynat hrabia Jan Adam Possadowsky- Wehner (1894 - 1930). W historii Prus przedstawiciele tego rodu zapisali się jako oficerowie, urzędnicy pruscy. Od początku III Powstania Ślaskiego miejscowość opanowana została przez powstańców podgrupy Harden i pozostawała w rękach powstańców do jego zakończenia. Jan Adam Posadowski - Wehrner w swoim majątku w Błotnicy Strzeleckiej udzielił schronienia części grupy destrukcyjnej Wawelberga przygotowującej akcję " Mosty". Dowódca grupy kpt. Tadeusz Puszczyński w tym czasie przygotowywał plany operacji w strzeleckim hotelu " Deutsches Haus" podając się za kupca Konrada Wawelberga. W końcowej fazie III Powstania Ślaskiego od 6 czerwca 1921r. w tutejszym pałacu trwały rokowania zmierzające do zakończenia powstania.
W czasie pertraktacji Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa wysunęła plan likwidacji powstania. Zasadniczym punktem tego planu miało być jednoczesne wycofanie polskich i niemieckich oddziałów zbrojnych z obszaru plebiscytowego. Przedstawiciele strony polskiej zaaprobowali 11 czerwca propozycję Komisji i w dwa dni później o warunkach ewakuacji poinformowali dowódców oddziałów powstańczych, zwołanych na naradę do Bielszowic. Przedstawiciele strony niemieckiej nie chcieli natomiast wyrazić zgody na przyjecie warunków proponowanych przez Komisję. Uczynili to dopiero 25 czerwca pod naciskiem rządu niemieckiego, który uległ presji, jaka nań wywarły rzady Anglii, Francji i Włoch. Ewakuacja odbywała się strefami, na które został podzielony obszar plebiscytowy, i trwała do 5 lipca 1921 roku.

K. Popiołek "Trzecie śląskie powstanie", str. 164

Część mieszkańców legitymowała się przeszłością powstańczą w okresie międzywojennym, inni zaś traktowali tę kwestię zachowawczo. Gdyby jeszcze raz powrócić na teren błotnickiego parku i stanąć pod gmachem pałacu Posadowskich, zauważymy wówczas wmurowaną tablicę pamiątkową informującą o tym, że w okresie powstań śląskich mieścił się tutaj sztab powstańczy Wojciecha Korfantego . Wspomnienia kierownika UL-u rzucają nieco więcej światła na tę ciekawą kwestię. Otóż hrabia Jan Adam Posadowski (zm. 1930) często u siebie gościł Korfantego, podpułkownika M. Mielżyńskiego wraz z innymi dowódcami powstania, przew. Komisji Międzysojuszniczej, gen. Le Ronde’m i innymi. Hrabia zaopatrywał oddziały powstańcze w żywność. Natomiast stacjonujący w pałacyku w 1945r. polscy żołnierze znaleźli zamurowane dokumenty, korespondencję grafa z poszczególnymi jednostkami wojsk powstańczych.

fragment Kroniki Publicznej Szkoły Powszechnej w Błotnicy Strzeleckiej