Wydarzenia

Wycieczka rowerowa
Piekary Śląskie, Radzionków - 26.05.2019

Ostania niedziela maja to dzień w którym odbywa się tradycyjna śląska pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do MB Piekarskiej. Przodownik turystyki kolarskiej Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy - kol. Krzysztof Kotuła - przygotował trasę i poprowadził 9-osobową grupę gliwickich rowerzystów do Piekar Śląskich. Nasi przedstawiciele uczestniczyli w uroczystej mszy św. na zboczach kalwarii piekarskiej, gdzie liczba osób przybyłych na rowerach z różnych zakątków aglomeracji śląskiej stanowiła znaczącą, wyróżniającą się grupę.

więcej

Po zakończeniu uroczystości kościelnych grupa udała się w kierunku Kopca Wyzwolenia na zachodnich krańcach Piekar Śląskich, by w roku 100-lecia Powstań Śląskich swoimi odwiedzinami oddać hołd powstańcom walczącym o przyłączenie ziem Górnego Śląska do Polski. Ten najwyższy punkt na mapie miasta i okolicy pozwolił nam na spojrzenie na tereny Piekar Śląskich i przyległych śląskich miast z innej perspektywy.
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Stał się symbolem walki o polskość i pamiątką walk Powstańców Śląskich. Piętnasta rocznica przyłączenia Ziemi Śląskiej do Rzeczypospolitej, przypadająca na 20 czerwca 1937 roku, zbiegła się w czasie z zakończeniem budowy kopca, który nazwano Kopcem Wyzwolenia. W uroczystościach brał udział ówczesny wicepremier Rzeczpospolitej Polskiej inż. Eugeniusz Kwiatkowski.
Kierując się w stronę Gliwic grupa postanowiła odwiedzić kolejne miejsce upamiętniające w dużej mierze walki Śląskich Powstańców, mianowicie dworzec kolejowy w Radzionkowie, w którym obecnie mieści się "Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku".

Relacja - Krzysztof Kotuła

Inauguracja obchodów 100-lecia Powstań Śląskich
Siemianowice Śląskie - 18.03.2019

W Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się uroczysta inauguracja rozpoczęcia obchodów rocznicy 100-lecia Powstań Śląskich - oficjalna relacja na stronach www.slaskie.pl
Na konferencji została również zaprezentowana strona internetowa https://powstania.slaskie.pl na której będą dostępne informacje o wszelkich atrakcjach związanych z rocznicowymi uroczystościami oraz film promujący 100-lecie Powstań Śląskich.

Czwarte urodziny "W rytmie na 4"
Siemianowice Śląskie - 19.10.2018

Dnia 19 października 2018 w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, podczas 4-tych urodzin muzeum, odbyła się prezentacja Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej „100-lecie Powstań Śląskich” ustanowionej przez Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej, Turystyczny Klub Kolarski PTTK im Wł. Huzy w Gliwicach oraz Muzeum.
Uroczystość otworzyła Dyrektor Muzeum p. Halina Bieda wraz z Prezydentem Świętochłowic p. Dawidem Kostempskim.
Po tym przyszedł czas na prezentacje odznaki. Pani wiceprezes oddziału Elżbieta Zając przybliżyła licznie zebranym gościom Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej, prowadzone rajdy powstań śląskich i zasady turystyki kwalifikowanej.

więcej

Sekretarz Klubu Krzysztof Kotuła zaprezentował książeczkę i zasady zdobywania odznaki. Przedstawił autorkę odznak Justynę Zamulinską oraz kustosza Działu Historii Muzeum Jana Plantę, który sprawuje nadzór naukowy nad odznaką. Prezes Klubu Krzysztof Bobis opowiedział o 60-leciu Klubu i przekazał podziękowania za współpracę przy tworzeniu odznaki Halinie Biedzie i Janowi Plancie oraz wręczył im i Prezydentowi Dawidowi Kostempskiemu odznaki I, II, III Powstania Śląskiego. Następnie wraz z Elżbietą Zając na ich ręce przekazał prezent dla Muzeum. Trzy specjalne sygnowane numerem „1” Odznaki Honorowe "100-lecia Powstań Śląskich". Wszyscy podkreślali, że cały projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Adam Czerniawski przybliżał gościom imprezy regulamin i zawiłości zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej. Wręczał zainteresowanym książeczki turysty, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem.
Następnie gospodarze zaprosili na otwarcie ścieżki edukacyjnej dla dzieci w ramach projektu „Digitalizacja i udostępnienie zbiorów MPŚ oraz stworzenie ścieżki informacyjno-edukacyjnej dedykowanej Powstaniom Śląskimi i plebiscytowi”.
Bardzo udaną imprezę urodzinową zakończył koncert Stanisława Soyki oraz bankiet. Podczas rozmów towarzyskich dziękowaliśmy przedstawicielom Muzeum za możliwość zorganizowania imprezy promującej rozpoczęcie zdobywania odznaki.

Relacja - Witold Czempiel
Zdjęcia - Krzysztof Kotuła

W niedzielę 2 września 2018r. o godz. 10.00 z gliwickiego Rynku dwudziestosiedmio-osobowa grupa turystów kolarzy wyruszyła na Gwiaździsty Zlot Rowerowy „Z historią Powstań Śląskich w tle”. W tym czasie wyruszyły także grupy z Tychów, Katowic, Chorzowa, Bytomia i innych miast, by spotkać się w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach o godz.12.00. Trasa naszego przejazdu wiodła w większości drogami rowerowymi i terenami zielonymi Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej i Świętochłowic.

więcej

W planie przejazdu mieliśmy zwiedzanie wielu ciekawych obiektów industrialnych i zabytkowych. Niestety coraz bardziej padający deszcz zweryfikował nasze plany. W strugach deszczu dojechaliśmy do Muzeum Powstań Śląskich. Ten obiekt muzealny ma bardzo interesującą ekspozycją przenoszącą w okres Powstań Śląskich na Górnym Śląsku. Wielu z nas jest on dobrze znany, ale dzięki ciekawemu programowi przygotowanemu specjalnie przez przewodników muzealnych odkryty od nowa.
W trakcie pobytu w muzeum wręczyliśmy, co prawda trochę korespondencyjnie, nagrodę w konkursie PTTK Ziemi Gliwickiej i Muzeum Powstań Śląskich na „opracowanie projektu graficznego i wzoru odznaki turystyczno-krajoznawczej - 100-lecie Powstań Śląskich” pani Justynie Zamulińskiej z Krakowa. Jeszcze raz pani Justynie serdecznie gratulujemy udanego projektu. Nagrodę ufundowała firma obuwnicza „Gallux” z Gliwic.
Po zjedzeniu pysznego jednego ze śląskich dań w miejscowym muzealnym bistro - Kuchnia Śląska "U Franka" - grupa kolarzy przejechała do Parku Heillo na X Piknik Forteczny. Impreza ta, to pokaz grup rekonstrukcyjnych z okresu początków XX wieku. Można było tu zwiedzić polski bunkier z II Wojny Światowej, obejrzeć pojazdy wojskowe jak i uczestniczyć w wielu atrakcjach paramilitarnych przygotowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".
W drugiej części dnia pogoda była bardziej łaskawa, chwilami pokazało się nawet słońce, co pozwoliło kolarzom wrócić do domów komfortowo i przywieźć ze sobą moc wrażeń. Gwiaździsty Zlot Rowerowy „Z historią Powstań Ślaskich w tle” zorganizował Turystyczny Klub Kolarski PTTK Ziemi Gliwickiej im. Władysława Huzy. A prowadzili go przodownicy; Krzysztof Bobis, Witold Czempiel, Adam Czerniawski, Krzysztof Kotuła, Jarosław Szerszeń.
Dziękujemy Muzeum Powstań Śląskich i Stowarzyszeniu "Pro Fortalicium" za owocną współpracę, a koleżankom i kolegom turystom kolarzom za liczny udział.

Relacja - Witold Czempiel