•Dejiny hnutia Svetového dňa modlitieb u nás

                     Dejiny hnutia Svetového dňa modlitieb u nás

 

     Do našej republiky prenikali jednotlivé zvesti o Svetovom dni modlitieb už od jeruzalemskej konferencie v r. 1928. Do Čiech ich priniesli metodistky asi z Nemecka. V susednom Rakúsku s touto myšlienkou pre Dunajské oblasti začala tiež metodistická cirkev od r. 1934. V Maďarsku sa slávil Svetový deň modlitieb už od r. 1928. Dá sa predpokladať, že v niektorých zboroch, najmä v Evanjelickej cirkvi metodistickej, sa dostali k myšlienke spoločných modlitieb ženy, ktoré spájali cirkevné alebo príbuzenské vzťahy ponad hranice. Prvú písomnú správu o modlitbe protestantských žien máme od evanjelickej farárky Dariny Bancíkovej z r. 1951. Neskôr dostávala bohoslužobné programy od priateliek najmä z Nemecka, prekladala ich a prvé verejné modlitebné popoludnie usporiadala vo Veľkom Lome v r. 1981 a následne až do r. 1990, kedy ju už dostala v češtine.

     V Bratislave sa prvý raz slávil SDM v r. 1985 a v r. 1986 v rámci modlitebnej hodiny metodistickej cirkvi. V roku 1987 sme sa pokúsili usporiadať tento večer ekumenicky. Pridali sa sestry z Bratskej jednoty baptistov, medzi prítomnými boli však aj členovia iných zborov. Otvorili sme tým novú tradíciu v našom meste a aj nasledujúci rok sme sa stretli na tejto radostnej slávnosti v cirkvi BJB. Od r. 1989 sa zapojila sekcia žien ECAV, ktorá vznikla pri jej generálnom biskupskom úrade, a na pozvanie vyslala sestru Máriu Kováčovú spolu s 12 ženami do Švajčiarska, kde sa oboznámili s prácou, ako je rozbehnutá v tejto krajine. Podľa vzoru západných krajín bol založený výbor pri Ekumenickej rade cirkví spočiatku v Prahe, ktorý sa staral o šírenie myšlienky SDM, so sídlom v Prahe i v Bratislave. Vedúcou výboru ekumenickej skupinky žien šiestich cirkví, stretávajúcich sa raz za mesiac v priestoroch ECM, sa stala sestra M. Kováčová až do r. 2001. V novembri 1989 sme privítali návštevu štyroch sestier z NSR (Európske fórum kresťanských žien), ktoré sa prišli zoznámiť s krajinou, ktorá pripravuje modlitebný program pre rok 1990. Na tomto programe pracovalo 14 žien od r. 1987. Autorky programu boli: Blanka Borovičková – Evanjelická cirkev metodistická.; Naďa Brázdilová – Cirkev československá husitská; Irena Devečková – Slovenská evanjelická cirkev a.v.; Anežka Ebertová – Cirkev československá husitská; Judita Erdélyiová – Reformovaná cirkev na Slovensku; Dagmar Hájková – Českobratrská cirkev evanjelická; Bohumila Hradečná – Českobratrská cirkev evanjelická; Alena Naimanová – Cirkev československá husitská; Jana Opočenská – Českobratrská cirkev evanjelická; Milada Pohlová – Bratská jednota baptistov; Jana Švábenská – Cirkev československá husitská; Marie Ulrichová – Jednota bratrská; Stanislava Vaňková – Evanjelická cirkev metodistická.

     Vzhľadom na zmenenú politickú situáciu u nás, využili sme možnosť obšírnej propagácie v tlači aj v rozhlase. Mnohé sestry prijali pozvanie na účasť pri SDM v zahraničí, kde s veľkým záujmom čakali na najnovšie správy o našej situácii  a o živote cirkví v nových podmienkach. Tak slávili Svetový deň modlitieb spolu s nemeckými sestrami: Miroslava  Procházková v Stäffa (Švajčiarsko), Ružena Dvořáková v Offenbachu (NSR), Marta Záleská a Kornélia Ruffová v Lutherstadt-Wittenberg (NDR). Pre náš mladý kolektív žien, pripravujúci programy SDM prekladom z nemeckých textov, boli tieto návštevy veľmi podnetné a obohacujúce. Naša krajina sa stala zaujímavou pre zahraničie, a tak sme v októbri privítali skupinu žien z Evangelische Frauenhilfe in Westfalen e. V., v novembri štyri sestry z Rakúska, v decembri sestru June Lunn z V. Británie  a v júli 1992 medzinárodnú skupinu sestier z Kairé. V r. 1991 sa do tejto ekumenickej iniciatívy zapojili po prvý raz aj slovenské katolíčky v katolíckom kostole u Alžbetínok. Pre lepšie pochopenie usporiadali predprípravné stretnutie s informatívnym programom o hnutí SDM, spojený s premietaním diapozitívov. Súčasne začal pracovať samostatný výbor SDM na Slovensku a rozšíril sa o členky z ďalších cirkví, zastúpené sú: Bratská jednota baptistov, Cirkev bratská, Cirkev československá husitská, Evanjelická cirkev a. v., Evanjelická cirkev metodistická, Kresťanská reformovaná cirkev, Pravoslávna cirkev a Rímskokatolícka cirkev.

     Úlohy výboru sú: Príprava a vydávanie bohoslužobného textu a ďalšieho materiálu k SDM, ktorý dostávame z ústredia SDM v New Yorku, zabezpečenie prekladu do slovenčiny, tlač a rozoslanie; spravovanie zbierky; rozvíjanie ekumény; organizovanie informatívnych seminárov; udržiavanie kontaktov s inými národnými výbormi, s Európskym výborom a Medzinárodným výborom SDM; informovanie Ústredia SDM v New Yorku o priebehu SDM na Slovensku.

     V rámci spolupráce so zahraničím je slovenský výbor v kontakte aj s výbormi susedných štátov, najmä s českým výborom, s ktorým sa vzájomne pozývame na semináre, resp. ich spolu organizujeme (v r. 2002 v  Račkovej doline, v r. 2003 v Brne). Rakúsky a nemecký výbor SDM tiež pravidelne pozýva dve naše zástupkyne na svoje stretnutia. Na pozvanie švajčiarskeho výboru boli štyri naše členky z rôznych cirkví (Marta Marsinová, Ružena Polohová, Oľga Gálová a Marta Záleská) v r. 1993 na ich jubilejnom stretnutí a v auguste 1997 Mária Kováčová na ich konferencii. V styku sme aj so srbsko-čiernohorským výborom, ktorému poskytujeme slovenské preklady materiálov pre tamojšiu slovenskú menšinu.

     V rámci návštev sme privítali medzi inými na zasadaní nášho výboru 31. 8. 1994 návštevu z Írska, 6. – 12. 8. 1994 sekretárku zo švajčiarskeho výboru a 10. 3. 1997 sestru Marty Voser, zástupkyňu Výkonného výboru Ústredia SDM.

     Okrem pravidelnej každoročnej účasti na seminároch v Nemecku a Rakúsku sa zúčastnili sestry Mária Kováčová, Terézia Suchalová a Anna Varčeková na 2. ekumenickom stretnutí „Zmierenie“ v Grazi 23. – 29. 6. 1997, sestra Eva Klepáčová v dňoch 28. 6. – 3. 7. 2000 na Ekumenickom fóre kresťanských žien v Tesalonikách v Grécku a v júli 2002 na Európskej konferencii SDM v Prahe sestry Ružena Dvořáková, Terézia Suchalová a Eva Klepáčová.

     Pravidelné informatívne semináre slúžia na oboznámenie sa nielen s históriou SDM, ale aj s názornými pomôckami (diapozitívy a pod.) na prípravu slávnosti SDM, osvojenie si biblického zamerania, a najmä na spoločné modlitby. Postupom času pribúdalo týchto stretnutí a v r. 2004 sa už konali na štyroch miestach na Slovensku. Pre informáciu sme vydali v r. 1997 letáčik o SDM vo veľkom náklade. Pozvánky na tieto semináre rozosiela zástupkyňa každej cirkvi do svojich zborov na Slovensku spolu s objednávkou materiálov SDM. Priebeh slávnosti zbory oznamujú výboru na tzv. dotazníkoch s hodnotením, vlastnými skúsenosťami a stanovením smerovania zbierky na niektorý výborom určený projekt v príslušnom roku. Údaje slúžia aj pre informovanie Ústredia SDM v New Yorku o priebehu na Slovensku. Počet zapájajúcich sa zborov z roka na rok rastie, i keď sa ešte stále vyskytujú miesta, kde sa nedarí uskutočniť slávnosť SDM ekumenicky, lebo v obci pôsobí iba jedna cirkev.

     Na Svetovom dni modlitieb je nadmieru jasné: Zástup modlitebníkov nie je malý a stále rastie. Tu u nás. ale aj všade inde, všade sa mnohí modlia. A všetci spolu tvoria neprehliadnuteľný zástup. Keď toto vedomie obšťastňuje a posilňuje ženy na celom svete, tak Svetový deň modlitieb plní svoju peknú úlohu. Tie isté modlitby sa nesú v tom dni od ostrova Fidži naprieč celou zemeguľou až zasa po ostrov Samoa.

     Možno treba spomenúť aj iné činnosti sestier na Slovensku, do ktorých sa mnohé zapájajú. Je to napr. spoločenstvo Aglow, zamerané viac na prednášateľskú činnosť a na rodinu.

Odbor sestier pri Evanjelickej aliancii na Slovensku usporadúva päťdňové duchovno-rekreačné stretnutia na rozhraní apríla a mája v Domove J. A. Komenského v Račkovej doline. V tomto roku (2004) je to už deviate stretnutie s témou: „Sme v Božích rukách, nech sa deje, čo sa deje“.