Titulný obraz SDM 2023 Taiwan

Výtvarníčka Hui-Wen HSAIO použila motívy, ktoré zdôrazňujú typické črty Taiwanu, aby vyjadrila, ako kresťanská viera prináša na Taiwan mier, pokoj a novú víziu.

Ženy na obraze sedia pri bystrine, ticho sa modlia a hľadia do tmy. Netušia, čo ich v budúcnosti čaká, no vedia, že Kristus im priniesol spásu.

Bažant čierny a lyžičiar čiernočelý, dva ohrozené druhy vtákov, majú pre Taiwančanov jedinečný význam. Ich charakteristické črty symbolizujú vlastnosti taiwanského ľudu – sebadôveru a vytrvalosť v ťažkých časoch.

Na tmavom pozadí vyniká zelená tráva a orchidey Phalaenopsis. Sú pýchou Taiwanu, ktorý má celosvetovú povesť „kráľovstva orchideí". Zelená tráva predstavuje Taiwancov ako jednoduchých, sebavedomých, silných ľudí pod Božou starostlivosťou.

"Vo svojich dielach vždy zobrazujem vzťahy matiek, žien a ľudí. Usilujem sa, aby obrazy, ktoré vystavujem, vyjadrovali moje postrehy, moju vďačnosť a vieru."


Informácie

Taiwan sa nachádza v západnej časti Tichého oceánu a v strede ostrovného oblúka východnej a juhovýchodnej Ázie. Pozostáva z hlavného ostrova a mnohých menších ostrovov vrátane Peskadorských ostrovov, Kinmenu a Matsu. Hlavný ostrov sa nachádza medzi Japonskom a Filipínami a jeho južnou polovicou prechádza obratník Raka. Západnú tretinu územia ostrova tvoria roviny, kotliny, pahorkatiny a náhorné plošiny a žije tu viac ako 20 miliónov ľudí. Hlavné mesto - mesto Tchaj-pej - sa nachádza na severe Taiwanu, zatiaľ čo ďalšie veľké mestá sú na západnom pobreží.

Na Taiwane sa nachádza deväť národných parkov. Z nich najviac turistov priťahuje národný park Taroko s nádhernými roklinami a úžasnými scenériami. Jedinečná geografia ostrova a klimatické podmienky spôsobili veľkú rozmanitosť živočíšnych a rastlinných druhov. Horúce a studené pramene s rôznym obsahom minerálov sa vyskytujú v celej krajine, dokonca aj v riekach a oceánoch.


Taiwan má približne 23,6 milióna obyvateľov a je husto osídlenou krajinou, v ktorej žije veľké množstvo národností. Oficiálne uznaných je 16 pôvodných jazykov.

Ľudí, ktorí vyznávajú zdravý životný štýl, možno často vidieť behať alebo cvičiť tai-či alebo baduanjin qigong v parkoch v blízkosti ich domovov. Tanec chvály, ktorý vyvinuli kresťania, je nielen fitnes aktivitou, ale aj spôsobom, ako prilákať ľudí ku kresťanstvu.

Najstarší záznam o účasti taiwanských žien na Svetovom dni modlitieb pochádza z marca 1935 z taiwanskej cirkevnej tlače. Odvtedy sa Svetový deň modlitieb stal ekumenickou modlitebnou bohoslužbou, ktorá je uchu taiwanských kresťaniek dobre známa. Každoročne je príručka pre bohoslužby preložená do 13 jazykov vrátane mandarínskej čínštiny, taiwančiny a pôvodných jazykov, ktoré sa používajú počas bohoslužieb.

Každý rok v januári ženy z presbyteriánskej cirkvi v rôznych častiach Taiwanu organizujú prípravné semináre Svetového dňa modlitieb pre svoj región.

V národnom výbore, ktorý vedie YWCA, sú zástupkyne rôznych denominácií (vrátane katolíckej cirkvi) a cirkevných organizácií. Výbor každoročne organizuje niekoľko bohoslužieb WDP pre dospelých a deti.

V roku 2017 Medzinárodný výbor SDM prijal návrh Taiwanu a rozhodol, že taiwanské ženy vypracujú materiály pre bohoslužby v roku 2023. Tým sa otvorila príležitosť na spoluprácu oboch výborov SDM na Taiwane. V roku 2020 oba výbory vytvorili štyri pracovné skupiny. Proces spoločnej práce priniesol hnutiu WDP na Taiwane možnosť dialógu s cieľom hľadať vo viere a láske jednotu medzi oboma výbormi. Hoci medzi jednotlivými denomináciami pretrvávajú rozdielne názory na politiku a sociálne otázky, kresťanská viera nás viedla k tomu, aby sme prekročili priepasť etnickej príslušnosti, zranení z minulosti a nezhôd v reálnom živote, a mohli sme spoločne pracovať pre evanjelium, v ktoré veríme.

Téma SDM 2023 

„Preto aj ja, keď som počul o vašej viere v Pána Ježiša a o láske ku všetkým svätým, neprestávam za vás ďakovať, keď vás spomínam vo svojich modlitbách, aby vám Boh nášho Pána Ježiša Krista, Otec slávy, keď ho poznávate, dal Ducha múdrosti a zjavenia, aby osvietil oči vášho srdca, aby ste vedeli, k akej nádeji vás povolal, aké je bohatstvo slávy jeho dedičstva medzi svätými  a aká nesmierna veľkosť jeho moci pre nás, ktorí veríme tak, ako v nás pôsobí jeho mocná sila“ (Efezanom 1, 15 – 19).

Téma programu WDP 2023 vychádza z listu Efezanom 1, 15 – 19, ktorý Pavel píše spoločenstvu veriacich, aby vyjadril svoju vďačnosť. Ďakuje v ňom Bohu za to, že Efezania žijú vo viere a láske, a modlí sa, aby videli tieto tri pravdy: nádej, ku ktorej Boh povolal učeníkov, bohatstvo slávneho Božieho dedičstva medzi svätými a nesmiernu veľkosť Božej moci.

Božie povolanie má zmysel a cieľ. Často sme frustrovaní ťažkosťami a prekážkami a môžeme dokonca stratiť nádej a vieru alebo sa spoliehať na svoju slabú ľudskú povahu. Sme však povolaní zachovať si „nádej a vieru" v Božie kráľovstvo a zasľúbenia. Vďaka osvieteniu Duchom Svätým môžeme vidieť verného, milujúceho a láskavého Boha. Opäť získavame nádej a vieru, a tak môžeme prekonávať problémy a napredovať. Ako sa píše v liste Hebrejom 11, 1: „Viera je podstatou toho, v čo dúfame, a zdôvodnením toho, čo nevidíme.“

V celom liste sa autor modlí za svätých s dôverou, že dokážu pochopiť, aká široká, dlhá, vysoká a hlboká je Kristova láska (Ef 3, 18). Budeme ochotní odpovedať na túto lásku tým, že nebudeme žiť pre seba, ale pre Boha? Kristova láska sa môže zjaviť prostredníctvom našich činov, ktoré budú poukazovať na slávne a veľké Božie dedičstvo! Aké príbehy viery ste počuli?