70 lat Koła w Gdyni

14.08.2016

70 lat Koła w Gdyni

Po okresie wojennej zawieruchy Pan Józef Skwiercz w wyzwolonej już Gdyni przystąpił do organizowania miejscowego Koła Pszczelarzy, które powstało na początku 1946 roku. Został jego pierwszym Prezesem. Mieszkał przy znanej nam wszystkim jednej z głównych ulic Gdyni – ulicy 10 Lutego pod numerem 21. Był wielkim miłośnikiem pszczół. Kiedy wiek i siły nie pozwalały już na zajmowanie się pasieką, ustawił dwa ule na balkonie swojej kamienicy i pieczołowicie je doglądał.

Był prekursorem pszczelarstwa miejskiego, którego świadkami tworzenia jesteśmy obecnie. Koło pszczelarzy w Gdyni działało w strukturach Pomorskiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku.

Niestety w latach 1948 i 1949 związki pszczelarskie zostały rozwiązane, a ich wieloletni dorobek przejęły inne organizacje i instytucje. Pszczelarzom pozwolono organizować się tylko w grupy gromadzkie jako ogniwa przy Związku „Samopomocy Chłopskiej". Nastąpił zastój w pracy Związków pszczelarskich i dopiero przemiany w 1956 roku doprowadziły do ponownego odrodzenia działalności związkowej.

W dniu 11.11. 1956 roku odbył się w Gdańsku Wojewódzki Zjazd Hodowców Pszczół, w którym uczestniczyli również przedstawiciele z Gdyni. Podjęto tam wiele cennych uchwał i wniosków dotyczących spraw związkowych m.in.: odzyskania dawnego majątku od Związku Samopomocy Chłopskiej, zwiększenia liczby instruktorów pszczelarskich itp.

W pierwszej połowie lat pięćdziesiątych Prezesem Koła był kol. Feliks Mizgalski. Opiekunem naszego Koła z ramienia Prezydium WRN był nieżyjący już zootechnika hodowli pszczół Edward Połtyn zamieszkały w Lęborku, który wraz z również nieżyjącym już kol. Aleksandrem Klimiukiem był instruktorem pszczelarskim na terenie naszego województwa. Pełna nazwa naszej organizacji w tym okresie to: Wojewódzki Związek Hodowców Pszczół oddział Miejski Pszczelarzy w Gdyni, a cała organizacja działała w strukturach Kółek Rolniczych. Z tamtego okresu należałoby jeszcze wspomnieć nazwisko kol. Józefa Szymankiewicza wywodzącego się z Gdyni, który był pracownikiem naukowym i kierownikiem Pszczelarskiej Stacji Doświadczalnej w Miłobądzu, do której należało trutowisko w Krynicy Morskiej, gdzie prowadzono prace hodowlane nad selekcją nowej rasy pszczoły „żuławka”.

Następnym Prezesem został kol. Przybysz Mieczysław, który swoją funkcję pełnił do 1974 roku, a jego następcą został kol. Marian Borowiecki.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych, a dokładnie 06 lutego 1976 roku, w związku ze zmianami w podziale administracyjnym kraju nastąpiły pewne zmiany organizacyjne w samym związku. Powstały Sekcje rejonowe i gminne, a nazwa naszego Koła została zmieniona na Sekcja Pszczelarzy w Gdyni. Przewodniczącym Sekcji został kol. Antoni Pietraszko, którego wielu spośród tu obecnych jeszcze pamięta, gdyż pożegnaliśmy go 26.11.1992r. na cmentarzu w Chwaszczynie, gdzie do dzisiaj zapalamy symboliczną świeczkę i przychodzimy pochylić się ze sztandarem. Kol. Pietraszko był członkiem Zarządu WZP i reprezentował nasz Związek w Okręgowej Spółdzielni Pszczelarskiej w Poznaniu.

W tym samym 1976 roku po raz pierwszy pojawia się w naszych zapiskach kol. Jan Wikarski, nasz najstarszy czynny do dnia dzisiejszego pszczelarz, który został wybrany na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Kolega Jan do naszego Koła wstąpił 02 stycznia 1968 roku, a od zebrania sprawozdawczo wyborczego w dniu 01.02.1980 roku do dnia 03.04.2008 r.(blisko 30 lat), kiedy to zrezygnował ze względu na wiek, pełnił funkcję Skarbnika Koła. Niestety nie ma go z nami w dniu dzisiejszym, gdyż leczy kontuzję nogi po pechowej wywrotce.

W tym miejscu nie można zapomnieć również o innej ważnej osobie członku naszego Koła kol. Mieczysławie Hillu, będącym członkiem Komisji Rewizyjnej Koła, a jednocześnie Delegatem na Zjazd WZP. Kol. Hill wielokrotnie reprezentował nasze Koło jako delegat, a w latach 80 był Prezesem WZP w Gdańsku.

W 1978 roku nastąpiły ponownie zmiany organizacyjne głównie w nazewnictwie i od tego czasu do dnia dzisiejszego istniejemy jako Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Gdańsku - Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni.

Na zebraniu sprawozdawczo wyborczym w dniu 07.01.1988 roku na Prezesa Koła został wybrany kol. Zygmunt Barlikowski, który swoją funkcje sprawował do zebrania sprawozdawczo w 2006 roku, kiedy to złożył rezygnację ze względu na stan zdrowia. Był również delegatem na zjazd WZP i Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej WZP. W przyszłości był Skarbnikiem WZP jak również Delegatem WZP w Gdańsku do Spółdzielni Ogrodniczo- Pszczelarskiej w Poznaniu.

Od kwietnia 2006 r. funkcję Prezesa koła pełni Ryszard Voss.

Na początku lat siedemdziesiątych zebrania związkowe odbywały się w miarę często szczególnie w okresie jesienno - zimowym, natomiast po 1988 roku zebrania są organizowane regularnie co miesiąc. Wpływa to na integrację środowiska pszczelarskiego i pozwala na aktywna pracę zwiazkową. Spotkania te odbywały się w Klubie Pracowników Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni przy ul. Czerwonych Kosynierów 83 (obecnie ul. Morska), a następnie w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. W 1990 roku dzięki życzliwości ks. prałata Wierzbowskiego zostały przeniesione na plebanię kościoła pw. NMP KP przy ul. Świętojańskiej. Od dnia 01.01.2006 roku zebrania członkowskie odbywają się w GCOP przy ul. 3 Maja 27/32.

Przez te wszystkie lata stan liczbowy członków naszego koła ulegał dość znacznym wahaniom. I tak w latach pięćdziesiątych jak wspomina kol. Aleksander Klimiuk Koło nie było zbyt liczne, a w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku liczba ta oscylowała w granicach pięćdziesięciu członków, aby na początku lat osiemdziesiątych wzrosnąć do ponad stu dziesięciu, co było związane z trudnościami w zaopatrzeniu się w cukier na jesienne podkarmianie pszczół. W chwili obecnej nasze Koło liczy ponad 70 czynnych członków.

Dotychczasowym jednym z największych wydarzeń w dziejach naszego Koła było rozwinięcie i poświęcenie sztandaru. W 1989 roku Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni postanowiło ufundować sztandar i powołało komitet w składzie: Władysław Kaminski, Jan Libert, Antoni Pietraszko, Zygmunt Barlikowski, którego zadaniem było zebranie funduszy i wykonanie sztandaru. Projekt graficzny sztandaru społecznie opracował artysta – grafik Wojciech Kostiuk, a realizację i wykonanie powierzono Zakładowi Hafciarstwa Artystycznego Pani Danuty Trzeciak ze Starogardu Gdańskiego.

Rozwinięcie sztandaru nastąpiło w dniu 22 kwietnia 1990 roku. Poświęcenia dokonał Ksiądz Prałat Edmund Wierzbowski, proboszcz Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni. Po uroczystej mszy świętej odbyło się spotkanie wszystkich zaproszonych na tę uroczystość gości oraz fundatorów sztandaru. W spotkaniu wzięli między innymi udział: przedstawiciele władz Gdyni, oraz znany wszystkim miłośnik pszczół ksiądz Bazyli Olęcki, jak również przedstawiciele Kół Pszczelarzy z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Pucka, Wejherowa, Strzepcza, Kartuz, Kościerzyny, Żukowa, Cedr Wielkich, Tczewa, Lini, Liniewa, co znalazło swoje odzwierciedlenie na drzewcu sztandaru wraz z pięćdziesięcioma nazwiskami indywidualnych fundatorów-członków miejscowego Koła.

Sztandar Koła przyczynia się do większej integracji społeczności pszczelarskiej towarzysząc jej zarówno w chwilach radości jak i żałoby po odchodzących. Pierwszym chorążym był Józef Gróbarczyk, a po nim obowiązki przejął kol. Jan Wikarski. W chwili obecnej chorążym sztandaru jest kol. Wojciech Albecki. Najbardziej zasłużeni sztandarowi to: kol: Stefania Lubowiecka, Andrzej Olszewski i Stefan Kowalczyk.

Drugim wielkim wydarzeniem w dziejach Koła były Ogólnopolskie Dni Pszczelarza zorganizowane w 1993 roku przez WZP w Gdyni. Pszczelarze gdyńscy włożyli duży wysiłek w pomoc w zorganizowanie tej imprezy pszczelarskiej, a pozostałością po niej jest pamiątkowa tablica w ścianie kościoła pw. NMP KP.

Do dalszej integracji środowiska pszczelarskiego przyczyniły się organizowane od początku lat dziewięćdziesiątych imprezy kulturalne, jak wieczorki taneczne w okresie karnawału, pikniki pszczelarskie, a przede wszystkim uroczystości ku czci naszego patrona św. Ambrożego połączone ze spotkaniem opłatkowym. Spotkania opłatkowe w których uczestniczy większość naszych pszczelarzy odbywały się na plebani Kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza w Gdyni Cisowej, a uczestniczył w nich nieżyjący już ks. proboszcz miejscowej parafii Jan Baumgart. Obecnie msza i spotkanie opłatkowe odbywa się w parafii Ducha Świętego i Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdyni Obłużu, a pieczę nad nimi sprawuje proboszcz ks. kanonik Marek Wende. W ostatnim czasie również koledzy z Chwaszczyna w dniu 02 lutego spotykają się wraz innymi pszczelarzami na pszczelarskiej mszy i wspólnym poczęstunku. Koło uczestniczy ze sztandarem w wielu uroczystościach kościelno – świeckich takich jak: Rocznica powstania Gdyni – 11 lutego, 3-go Maja, Dzień Wojska Polskiego, Rocznica Odzyskania Niepodległości.

Systematycznemu podnoszeniu jakości pasiek i produktów pszczelich sprzyjają prowadzone w szerokim zakresie szkolenia, jak również regularna prenumerata czasopism pszczelarskich takich jak „Pszczelarstwo” i „Bartnik Gdański” w ilości ok. 30 egzemplarzy. Od wielu lat w Kole prowadzona jest szeroko zakrojona akcja propagowania wymiany matek pszczelich, co przyczynia się do wzrostu zbiorów i poprawy jakości pszczół. Stosujemy nowoczesne metody hodowli pszczół i propagujemy prawidłowe stosowanie środków leczniczych utrzymując ścisły kontakt z lecznicą weterynaryjną, która prowadzi szkolenia w zakresie zwalczania chorób pszczelich. Nasi pszczelarze we własnym zakresie posadzili wiele drzew i krzewów miododajnych oraz dbają o czystość środowiska naturalnego. Aktywnie uczestniczymy w programach dotacyjnych skierowanych do pszczelarzy, wymieniając sprzęt i ule.

Członkowie Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni zawsze byli aktywnymi członkami związku biorąc udział w różnych imprezach, wyjazdach czy wycieczkach, ale również udzielali się społecznie pracując w ogniwach PZP. Wielu posiada odznaczenia związkowe w tym sześć osób Medal im. Ks. Jana Dzierżona oraz tytuły Honorowych Członków WZP, a są to koledzy: Antoni Pietraszko, Michał Hill, Tadeusz Kacper, Marian Grecki i Zygmunt Barlikowski oraz Jan Wikarski. W dniu dzisiejszym stanowimy zgraną grupę, odciskając swoje piętno w środowisku w którym się znajdujemy.

Z takim dorobkiem wkraczamy w zbliżający się już pszczelarski 2017 rok, i mamy nadzieję na następne aktywne lata pracy naszego Koła.

Opracował Ryszard Voss – Prezes Koła