3. Historia Koła w Gdyni

1. Pszczelarstwo w Polsce

Pszczelarstwo w Polsce ma starą i dobrą tradycję. Kraj naszod wieków słynął z bogactwa miodu i wosku. Dawni hodowcy pszczół, bartnicy, zrzeszali się w celu łatwiejszego pokonywania trudności i obrony interesów pszczelarstwa. W wiekach XV, XVI i XVII bartnicy tworzyli silną organizację, a ówcześni władcy otaczali ich specjalną opieką i darzyli przywilejami. Nic więc dziwnego, że pszczelarstwo w Polsce stanowiło poważną gałąź gospodarki narodowej, którego produkty - miód i wosk były w dużej ilości eksportowane za granicę.

We współczesnej nam epoce polscy hodowcy pszczół łączyli się w związki o różnej strukturze organizacyjnej. Pod koniec XVIII w. i w początkach XIX w. na terenie podzielonej pomiędzy trzy zaborcze państwa Polski istniało kilka różnych organizacji i związków pszczelarskich.

Był to okres burzliwego rozwoju pszczelarstwa w nowoczesnej formie jaka istnieje do dzisiaj. W tym okresie powstały różne znane nam konstrukcje uli, jak: Słowiański, Czynki, Lewickiego, Dzierżona, Pomorski, Związkowy i wiele innych, na wzór których zbudowane są znane nam obecnie ule. Rozwój konstrukcji uli i sprzętu pasiecznego szedł w parze z licznymi badaniami i odkryciami w zakresie biologii i hodowli pszczół. W tym miejscu należałoby wspomnieć chociażby odkrycie przez ks. Jana Dzierżona zjawiska dzieworództwa, które uczyniło go znanym na całym świecie.

Wynikiem pracy zespołowej oraz wzajemnej pomocy, starań i zabiegów zrzeszonych pszczelarzy dążących do jak najlepszego rozwoju pszczelnictwa i osiągania jak najwyższych wyników w hodowli pszczół, pszczelarstwo polskie w okresie przed drugą wojną światową mogło pochwalić się już wieloma osiągnięciami. Związki pszczelarskie uzyskiwały pomoc finansową dla szkolenia zawodowego, które realizowano w postaci licznych kursów na terenie całego kraju, pokazów itp. Pszczelarze mieli swoje spółdzielnie i wytwórnie sprzętu pasiecznego. Ich też staraniem powstawały placówki naukowe i wychodziły czasopisma pszczelarskie.

2. Pszczelarstwo w Gdyni.

Wiele form organizacji związkowych przetrwało okres zawieruchy wojennej i zaczęły się ponownie odradzać w okresie po drugiej wojnie światowej w 1945 roku.

W tym to okresie Pan Józef Skwiercz w wyzwolonej już Gdyni przystąpił do organizowania miejscowego Koła Pszczelarzy, które powstało na początku 1946 roku. Został jego pierwszym Prezesem, mieszkał przy znanej nam wszystkim jednej z głównych ulic Gdyni – ulicy 10 Lutego pod numerem 21. Był wielkim miłośnikiem pszczół, kiedy wiek i siły nie pozwalały już na zajmowanie się pasieką, ustawił dwa ule na balkonie swojej kamienicy i pieczołowicie je doglądał. Koło pszczelarzy w Gdyni działało w strukturach Pomorskiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku.

W dniu 11.11. 1956 roku odbył się w Gdańsku Wojewódzki Zjazd Hodowców Pszczół, w którym uczestniczyli również przedstawiciele z Gdyni. Podjęto tam wiele cennych uchwał i wniosków dotyczących spraw związkowych m.in.: odzyskania dawnego majątku od Związku Samopomocy Chłopskiej, zwiększenia liczby instruktorów pszczelarskich itp.

W pierwszej połowie lat pięćdziesiątych Prezesem Koła był kol. Feliks Mizgalski. Opiekunem naszego Koła z ramienia Prezydium WRN był nieżyjący już zootechnik hodowli pszczół Edward Połtyn zamieszkały w Lęborku , który wraz z znanym nam kol. Aleksandrem Klimiukiem był instruktorem pszczelarskim na terenie naszego województwa. Pełna nazwa naszej organizacji w tym okresie to: Wojewódzki Związek Hodowców Pszczół oddział Miejski Pszczelarzy w Gdyni, a cała organizacja działała w strukturach Kółek Rolniczych. Z tamtego okresu należałoby jeszcze wspomnieć nazwisko kol. Józefa Szymankiewicza wywodzącego się z Gdyni, który był pracownikiem naukowym i kierownikiem Pszczelarskiej Stacji Doświadczalnej w Miłobądzu, do której należało trutowisko w Krynicy Morskiej, gdzie prowadzono prace hodowlane nad selekcją nowej rasy pszczoły „żuławka”.

Następnym Prezesem został kol. Przybysz Mieczysław, który swoją funkcję pełnił do 1974 roku, a jego następcą został kol. Marian Borowiecki.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych, a dokładnie 06 lutego 1976roku, w związku ze zmianami w podziale administracyjnym kraju nastąpiły pewne zmiany organizacyjne w samym związku. Powstały Sekcje rejonowe i gminne, a nazwa naszego Koła została zmieniona na Sekcja Pszczelarzy w Gdyni. Przewodniczącym Sekcji został kol. Antoni Pietraszko, którego wielu spośród tu obecnych jeszcze pamięta, gdyż pożegnaliśmy go 26.11.1992r. na cmentarzu w Chwaszczynie, gdzie do dzisiaj w dniu św. Ambrożego palimy symboliczną świeczkę i przychodzimy pochylić się ze sztandarem. Kol. Pietraszko był członkiem Zarządu WZP i reprezentował nasz Związek w Okręgowej Spółdzielni Pszczelarskiej w Poznaniu. Ten syn ziemi wielkopolskiej, odznaczony Medalem ks. Jana Dzierżona był również Honorowym członkiem WZP. W tym samym 1976 roku po raz pierwszy pojawia się w naszych zapiskach kol. Jan Wikarski, nasz najstarszy czynny do dnia dzisiejszego pszczelarz, który został wybrany na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Kolega Jan do naszego Koła wstąpił 02 stycznia 1968 roku, a od zebrania sprawozdawczo wyborczego w dniu 01.02.1980 roku nieprzerwanie do dnia 04.04.2012 r pełnił funkcję Skarbnika Koła. Dzisiaj jako honorowy członek Zarządu pomaga nam w codziennej pracy.

W tym miejscu nie można zapomnieć również o innej ważnej osobie członku naszego Koła kol. Mieczysławie Hillu, będącym członkiem Komisji Rewizyjnej Koła, a jednocześnie Delegatem na Zjazd WZP. Kol. Hill wielokrotnie reprezentował nasze Koło jako delegat, a w latach 80 był Prezesem WZP w Gdańsku.

3. Wojewódzki Związek Pszczelarski - Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni

W 1978 roku nastąpiły ponownie zmiany organizacyjne głównie w nazewnictwie i od tego czasu do dnia dzisiejszego istnieje Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Gdańsku Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni.

Na zebraniu sprawozdawczo wyborczym w dniu 07.01.1988 roku na Prezesa Koła został wybrany kol. Zygmunt Barlikowski, który swoją funkcję sprawował do 2006 r, będąc jednocześnie delegatem na zjazd WZP i Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej WZP. W przyszłości był Skarbnikiem WZP jak również Delegatem WZP w Gdańsku do Spółdzielni Ogrodniczo- Pszczelarskiej w Poznaniu.

Od początku lat siedemdziesiątych zebrania związkowe odbywały się w miarę często szczególnie w okresie jesienno - zimowym, natomiast po 1988 roku zebrania są organizowane regularnie, co wpływała na integrację środowiska pszczelarskiego. Spotkania te odbywały się w Klubie Pracowników Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni przy ul. Czerwonych Kosynierów 83 (obecnie ul. Morska), a następnie w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. W 1990 roku dzięki życzliwości ks. prałata Wierzbowskiego zostały przeniesione na plebanię kościoła pw. NMP KP przy ul. Świętojańskiej. Od dnia 01.01.2006 roku zebrania członkowskie odbywają się w GCOP przy ul. 3 Maja 27/32.

Przez te wszystkie lata stan liczbowy członków naszego koła ulegał dość znacznym wahaniom. I tak w latach pięćdziesiątych jak wspomina kol. Aleksander Klimiuk Koło nie było zbyt liczne, a w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku liczba ta oscylowała w granicach pięćdziesięciu członków, aby na początku lat osiemdziesiątych wzrosnąć do ponad stu dziesięciu, co było związane z trudnościami w zaopatrzeniu się w cukier na jesienne podkarmianie pszczół. W chwili obecnej po przyjęciu kolegów z Żukowa nasze Koło liczy ponad 60 czynnych członków w tym 2 Honorowych członków WZP.

4. Aktualna działalność.

Do dalszej integracji środowiska pszczelarskiego przyczyniły się organizowane od początku lat dziewięćdziesiątych imprezy kulturalne jak wieczorki taneczne w okresie karnawału, pikniki pszczelarskie, a przede wszystkim uroczystości ku czci naszego patrona św. Ambrożego połączone ze spotkaniem opłatkowym. Spotkania opłatkowe w których uczestniczy większość naszych pszczelarzy odbywały się na plebani Kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza w Gdyni Cisowej, a obecnie w gościnnych progach domu parafialnego przy parafii Świętego Ducha w Gdyni Obłużu. Jako Koło uczestniczymy ze sztandarem w wielu uroczystościach kościelno – świeckich organizowanych z okazji rocznicy powstania Gdyni – 11 lutego, 3-go Maja, Dnia Wojska Polskiego, Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Systematycznemu podnoszeniu jakości pasiek i produktów pszczelich sprzyjają prowadzone w szerokim zakresie szkolenia, jak również regularna prenumerata czasopism pszczelarskich takich jak „Pszczelarstwo” i „Bartnik Gdański” w ilości ok. 30 egzemplarzy. Od wielu lat w Kole prowadzona jest szeroko zakrojona akcja propagowania wymiany matek pszczelich, co przyczynia się do wzrostu zbiorów i poprawy jakości pszczół. Stosujemy nowoczesne metody hodowli pszczół i propagujemy prawidłowe stosowanie środków leczniczych utrzymując ścisły kontakt z lecznicą weterynaryjną, która prowadzi szkolenia w zakresie zwalczania chorób pszczelich. Nasi pszczelarze we własnym zakresie posadzili wiele drzew i krzewów miododajnych oraz dbają o czystość środowiska naturalnego.

Członkowie Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni zawsze byli aktywnymi członkami związku biorąc udział w różnych imprezach, wyjazdach czy wycieczkach, ale również udzielali się społecznie pracując w ogniwach PZP. Wielu posiada odznaczenia związkowe w tym pięć osób Medal im. Ks. Jana Dzierżona oraz tytuły Honorowych Członków WZP, a są to koledzy: Antoni Pietraszko, Michał Hill, Tadeusz Kacper, Marian Grecki i Zygmunt Barlikowski. W dniu dzisiejszym stanowimy zgraną grupę odciskając swoje piętno w środowisku w którym się znajdujemy.